Spojte se s námi


Cyklistika

Van der Poel zvažuje konec v cyklokrosu. Jeho prioritou jsou silniční závody

Nizozemský fenomén Mathieu van der Poel si během světového šampionátu v Táboře suverénně dojel pro šestý titul cyklokrosového mistra světa. Jen o pár chvil později prozradil novinářům, že se do terénu příští rok možná nevrátí.

Publikováno

dne

Nizozemský fenomén Mathieu van der Poel si během světového šampionátu v Táboře suverénně dojel pro šestý titul cyklokrosového mistra světa. Jen o pár chvil později prozradil novinářům, že se do terénu příští rok možná nevrátí.

Van der Poel má za sebou mimořádně úspěšnou cyklokrosovou sezónu. Během zimy vyhrál dvanáct ze třinácti závodů, do kterých nastoupil. Svou dominanci následně stvrdil suverénním vítězstvím na Mistrovství světa v Táboře.

Přesto devětadvacetiletý Nizozemec uvažuje, že se cyklokrosu v příštích letech vzdá a svou energii věnuje intenzivnější přípravě na silniční závody.

„Mistrovství světa je tím jediným důvodem, proč jsem pořád v cyklokrosu. Je to ta jediná věc, která mě u toho drží. Protože to je také jediný závod, který se opravdu počítá a má svoji váhu,prohlásil Van der Poel po šampionátu v Táboře.

„Když pominu titul mistra světa a zábavu, kterou si v terénu užiju, už toho nezbývá moc, čeho mohu v cyklokrosu dosáhnout. Čím dál více zaměřuji svoji pozornost na silnici,“ uvedl dále jezdec cyklistické stáje Alpecin–Deceuninck.

Důvodem jeho úvah prý není ztráta nadšení pro cyklokros, ale spíš náročnost této disciplíny. „Jde o to, že kros se jezdí v zimě, závody trvají přes hodinu a stojí vás to opravdu hodně energie. Tu vám pak bere i to, když vás každý závod polévají pivem,“ připomněl incident, při kterém Nizozemec v posledním kole závodu v Hulstu plivnul na skupinu neukázněných diváků.

„I když to samo o sobě mé rozhodnutí neovlivní, je otázka, zda to za to stojí. Je těžké to akceptovat. Jde ale hlavně o ten úbytek energie. Pokud se ukáže, že bych vynecháním cyklokrosu mohl na silnici podávat ještě lepší výkony, tak to udělám,“ dodal hvězdný cyklista.

Vyrovná Van der Poel rekord?

Motivace pro setrvání v cyklokrosu by se však pro Van der Poela přeci jen našla. Pokud by Nizozemec vybojoval svůj sedmý titul mistra světa, vyrovnal by rekord Erika De Vlaemincka. Belgičan dokázal na světovém šampionátu zvítězit hned sedmkrát, a to v letech 1966 a 1968 až 1973.

„Možná právě proto dál pokračuji v cyklokrosu. Nejsem si přesně jistý, co to je. Nepotřebuji dokazovat, že jsem nejlepší. O rekordu De Vlaemincka se mluvilo už nějakou dobu. Nakonec jsou to ale právě tyto úspěchy, které se počítají,“ uvedl Van der Poel.

Nizozemce nyní čeká přesun silnici

Jak bude vypadat kalendář nizozemského cyklisty v nové silniční sezóně rozhodne Van der Poel se svým týmem v následujících čtrnácti dnech.

Již dříve ale naznačil, že kvůli olympijským hrám letos vynechá Tour de France, případně absolvuje pouze první týden nejslavnějšího etapového závodu. Místo něj naopak zvažuje debut na španělské Vueltě.

Van der Poel zatím dále nepotvrdil, jestli se v Paříži představí na startu olympijského klání na horských kolech a zároveň také v silničním závodě. Téměř jistá je naopak jeho účast na jarních klasikách, kde ho čeká obhajoba loňského vítězství na monumentech Milán – San Remo a Paříž – Roubaix.

Zdroj: Sport.cz, CyclingUpToDate

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.