Spojte se s námi


Chance Liga

Tragická úmrtí v českém fotbale: Zdravotní kolapsy, autonehody i psychické problémy

Publikováno

dne

Dne 29. dubna zastihla český fotbal tragická zpráva – Josef Šural zemřel při nehodě mikrobusu jeho týmu. Smrt bývalého hráče Slovanu Liberec či Sparty Praha však není jediným předčasným a tragickým skonem v české kopané. V tomto článku si připomeneme šest dalších smutných osudů z českého fotbalového prostředí.

Český fotbal přišel o několik velkých jmen, nečekaně a za tragických událostí.
zdroj: ruik.cz

Václav Drobný
Obránce Blšan, Štrasburku, Sparty, Jablonce či Augsburgu ukončil profesionální kariéru v roce 2010. Poté se věnoval podnikání a také spolukomentoval fotbalové zápasy na České televizi.

Dvaatřicetiletý Václav Drobný tragicky zahynul ke konci roku 2012. Na červené sjezdovce ve Špindlerově Mlýně narazil při nočním bobování do stromu. Svým zraněním podlehl 28. prosince v královéhradecké nemocnici.

Zdeněk Jánoš
Jánoš platil za uznávaného gólmana. Chytal ve Slavii Praha, Jablonci a Dukle. Se 105 vychytanými nulami se zařadil do Klubu ligových brankářů, k tomu se mu z pokutových kopů podařilo vstřelit tři branky.

Kromě fotbalu miloval také rychlá auta, což se mu nakonec stalo osudným. Když se 11. května 1999 vracel z tréninku, nepřipoutal se a ve stopadesátikilometrové rychlosti narazil do autobusu. Na místě zemřel, bylo mu dvaatřicet let.

Při vyšetřování nehody byl pod palubní deskou nalezen mobilní telefon. Bývalý gólman Jablonce chtěl své manželce nejspíš oznámit, že už se blíží domů, telefon mu ale spadl. Následoval náraz.

Josef Šural
Nejčerstvější tragická zpráva. V noci z neděle 28. dubna na pondělí 29. dubna převážel klubový minibus hned sedm zahraničních hráčů tureckého celku Alanyaspor. Mezi nimi nechyběl ani bývalý hráč Sparty Josef Šural.

Mikrobus odjížděl po utkání z Kayseri a pět kilometrů od Alanye měl sjet z cesty. Příčinou bylo usnutí obou řidičů, kteří ve vozidle byli. Všech sedm hráčů bylo zraněno, nicméně Šuralova poranění hlavy byla natolik vážná, že jej nedokázali zachránit ani v nedaleké nemocnici.

Josef Šural tragicky zemřel při nehodě týmového mikrobusu, jako jediný člen osádky

Lukáš Přibyl ||
Ve třiatřiceti letech zemřel fotbalový funkcionář Lukáš Přibyl, v jeho kanceláři na Letné ho zradilo zdraví. Patřil mezi nejoblíbenější sportovní zpravodaje, ale také mezi uznávané funkcionáře.

V roce 2007 zamířil ze Sparty do Bohemians 1905, klokani byli jeho srdeční záležitost. S vršovickým celkem se mu povedlo navrátit zpět do nejvyšší ligy. O tři roky později se ale do Sparty Praha vrátil a stal se jedním z nejdůležitějších mužů v managementu letenských.

Bohužel v únoru 2012 jeho srdce dotlouklo. Posledním, kdo s Lukášem Přibylem mluvil po telefonu, byl Petr Svěcený, jeho blízký přítel a současný šéf fotbalové sekce na O2 TV Sport.

David Bystroň
Rodák z východoslovenské Levoče, reprezentující mládežnické kategorie českého národního týmu odešel v květnu 2017 z tohoto světa vlastní rukou. Čtyřiatřicetiletý obránce zanechal dopis na rozloučenou, ve kterém jako důvod svého jednání uvedl, že měl rodinné a finanční problémy.

Bývalého hráče Baníku Ostrava, Viktorie Plzeň či Sigmy Olomouc našli ve sklepě jeho domu ve Švýcarsku. Po konci své profesionální kariéry totiž hrál pátou švýcarskou ligu za FC Linth 04 a US Schluein Ilanz.

Bystroňovu kariéru ale v roce 2011 zastavil pozitivní nález na metamfetamin. Viktoria Plzeň s ním proto rozvázala smlouvu. V listopadu 2013 dostal povolení k tréninku, ale zranil se a dlouho léčil operované koleno. O rok později přišel do druholigové Sigmy Olomouc, které pomohl k návratu mezi ligovou elitu. V první lize si ale kvůli zraněním už nezahrál.

Pavel Srníček
V prosinci 2015 zemřel ve věku 47 let Pavel Srníček, bývalý reprezentační gólman. Při kondičním běhání v Bohumíně zkolaboval a utrpěl srdeční zástavu, o několik dní později zemřel v nemocnici. Lékaři mu totiž diagnostikovali mozkovou smrt a byl odpojen od přístrojů.

S národním týmem vybojoval na EURO 1996 stříbrné medaile. Reprezentační dres oblékl celkem ve 49 zápasech. V nejvyšší české soutěži chytal za Baník Ostrava, fanoušci si ho však pamatují zejména z Newcastlu United, kde působil v letech 1991 až 1998 a 2006 až 2007.

Na Ostrovech kromě Magpies hrával za West Ham, Portsmouth a Sheffield. Vyzkoušel si také angažmá v Itálii a Portugalsku. Po konci kariéry si založil brankářskou školu, slavil ale i úspěchy s mládežnickou reprezentací U-19. Od prosince 2011 až do své smrti působil jako trenér brankářů ve Spartě Praha.

František Rajtoral
Rajtorala pojila podobná životní cesta jako Davida Bystroně. Z Baníku Ostrava přestoupil do Viktorie Plzeň. O pouhý měsíc dříve než Bystroň také ukončil svůj život. 23. dubna 2017 se ve svém bytě v Turecku oběsil.

Za tímto činem stály podobné problémy jako u jeho spoluhráče z Baníku a Viktorky. Jednatřicetiletý pravý obránce či záložník přestoupil před sezónou 2016/2017 do Gaziantepsporu, domů do Čech se však už nikdy nevrátil. K jeho činu zřejmě přispěla také odloučenost a špatná fotbalová situace.

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.