Spojte se s námi


Hokej

Ševci v novém! Příprava na rekonstrukci stadionu Luďka Čajky vrcholí. Bude stát miliardu

Už se o tom šeptá od roku 2015. Tehdy byl poprvé představen návrh, který by udělal ze Zimního stadionu Luďka Čajky důstojný domov pro hokejisty Zlína v Extralize. Nyní to vypadá, že by se vysněný plán mohl uskutečnit.

Publikováno

dne

Už se o tom šeptá od roku 2015. Tehdy byl poprvé představen návrh, který by udělal ze Zimního stadionu Luďka Čajky důstojný domov pro hokejisty Zlína v Extralize. Nyní to vypadá, že by se vysněný plán mohl uskutečnit. Směrem k dotacím tohoto projektu byl nedávno učiněn důležitý krok.

Zdroj: MessiVlcek, CC BY-SA 4.0

Na únorovém jednání zastupitelstva města Zlín byl odsouhlasený převod stadionu do majetku města. To je velmi důležitý počin, aby se získala až třistamilionová dotace z Národní sportovní agentury.

Stadion už tak v tuto chvíli není vedený pod hlavičkou klubu PSG Berani Zlín. Kdyby však celý projekt nakonec z jakýchkoliv důvodů padl, město by klubu stadion opět vrátilo.

Celý projekt rozsáhlé rekonstrukce má vyjít na 959 milionů korun a v současné době probíhají dokončovací práce na projektové dokumentaci.

Projektant Michal Bednarík z firmy ATIP, který má kompletní rekonstrukci stadionu se svým týmem na starost, poskytl oficiálnímu webu PSG Berani Zlín velmi zajímavé informace, které se tohoto projektu týkají.

„Jedná o jedinečný projekt. Zimní stadion Luďka Čajky je z pohledu zimních stadionů v ČR jednou z nejcennějších staveb své doby. Byl navrhován a projektován v nešťastné době 50. letech, ale zároveň přesně zapadá do Zlína – Baťova města, říká nejpovolanější člověk celé rekonstrukce.

Ocenil velmi jedinečnou nosnou ocelovou konstrukci stadionu: „Většina podobných stadionů má kolmé sloupy, které fanouškům vadily ve výhledu. Tady vymysleli způsob, který stojí za zachování. Když srovnám naše možnosti a technologie v projektování s možnostmi, které měli naši předchůdci, mám k nim opravdu respekt, proto by si podle něj tato stavba zasloužila památkovou ochranu.

Přiznal, že je stadion v současné době ve velmi špatném stavu s dávno přežitými provozními i bezpečnostními technologiemi: „Je až neuvěřitelné, že je stadion stále funkční na nejvyšší úrovni ledního hokeje.

I to je důvod, proč se plánovaná cena rekonstrukce vyšplhá až téměř k miliardě. Původně totiž byly náklady plánované na téměř poloviční sumu. Pokud by se podle Michala Bednaríka stadion stavěl od základu na zelené louce, vyšplhala by se částka na dnešní poměry klidně až na 1.2 miliardy korun.

Mezi Stadionem Luďka Čajky a sousedící tréninkovou PSG Arénou vzniká nová budova se šatnami pro mládež, takže budou oba objekty zcela propojeny, což je taky jeden z důvodů, proč se jedná nakonec o tak vysokou částku. Zároveň je jisté, že zvolená cesta pro Zlín je zároveň taky nejekonomičtější varianta.

Rekonstrukce se dotkne úplně všech aspektů. Jak komfortu diváků, tak i zázemí hráčů. K dispozici bodu mít zbrusu nové rehabilitační zařízení, prostorné šatny nebo tělocvičnu. Z hokejového stánku zlínských hokejistů se stane víceúčelový prostor, kde bude možné pořádat řadu nejen sportovních, ale taky kulturních akcí.

„Střešní konstrukci připravujeme i na možné budoucí zavěšení dalšího LED pásu nad kostkou, počítáme s přípravou pro videomaping na ledové ploše. Klub získá úplně jiné možnosti propagace partnerů a nástroje k zabavení fanoušků, řekl hlavní projektant.

Tyto vymoženosti mohou nepochybně zlínskému klubu nalákat taky sponzory, což je pro Berany v posledních letech asi ten největší problém.

Tým okolo Michala Bednaríka počítá se zachováním současné kapacity, která pojme na hokejové zápasy až 7 000 diváků: „V současné době má stadion tři hlavní tribuny a u správní budovy jsou jen tři vchody, čímž není stadion ´zavřený´. Tím, že zde vznikne daleko větší tribuna, bude stadion vypadat plnější.“

Celému týmu okolo hlavního projektanta a v neposlední řadě samotnému městu, včetně hokejových fanoušků, přejeme, aby se podařilo celý tento velkolepý projekt dotáhnout do zdárného konce.

Zdroj: PSG Berani Zlín

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.