Spojte se s námi


Fortuna liga

Roman Rogoz, hlavní důvod Berbrova zatčení? Vše co potřebujete vědět o „příbramském řezníkovi“

Dnes ráno obletěla celý český fotbal zpráva o policejní razii na sídlo FAČRu. Zadržený byl Roman Berbr společně s dalšími 19 osobami. Trestní stíhání se má týkat zejména manipulování zápasů druholigové či třetiligové soutěže kvůli sázkám.

Publikováno

dne

Dnes ráno obletěla celý český fotbal zpráva o policejní razii na sídlo FAČRu. Zadržený byl Roman Berbr společně s dalšími 19 osobami. Trestní stíhání se má týkat zejména manipulování zápasů druholigové či třetiligové soutěže kvůli sázkám. Epicentrem celého dění má být Slavoj Vyšehrad, kde coby sportovní ředitel působí Roman Rogoz, Berbrův blízký přítel a spolupracovník.

Roman Rogoz je pro znalce ve fotbalovém prostředí velmi neoblíbená osoba. Pro Romana Berbra má však nevyčíslitelnou hodnotu. Ten se netají tím, že ‚umí‘ zvládat valné hromady, do nejvyšších křesel si dosadí koho potřebuje a záhadným způsobem dokáže odstranit nepohodlné. Nestará se však o všechno sám, na tuto „fajnovou práci“ má člověka a jeho jméno je Roman Rogoz.

Morálně jsou sice Berbr s Rogozem na stejné úrovni, avšak Rogoz má nad samovládcem českého fotbalu jednu výhodu. Dokáže slušně a kultivovaně jednat s lidmi a hlavně – téměř vždy se s každým dokáže dohodnout.

Co už na tom, že je takřka pokaždé v jeho prospěch. Lidé ve fotbalovém prostředí raději jednají s ním, než se nechat zastrašovat praktikami Romana Berbra.

Pokud už jste jméno Rogoz někde slyšeli a nemůžete si vzpomenout kde, nabídnu pár příkladů. Květen 2016, utkání Příbram – Slavia, zápas řídí opilý rozhodčí Pilný s Jechem.

Právě expříbramský šíbr měl na starosti uvítání rozhodčích, se kterými má velmi dobré vztahy. Velice blízkým kamarádem Romana Rogoze je Josef Chovanec, který je jen tak mimochodem, šéfem rozhodčích v České Republice.

Tehdejší sportovní manažer na sebe neslavně upozornil i jinak, například když Příbram čekal záchranářský souboj na půdě Českých Budějovic. Šéf poraženého Dynama Karel Poborský tehdy uvedl, že se fotbalistu jeho klubu pokusil někdo ovlivnit. Okresní soud v Příbrami ale zprostil manažera příbramského fotbalového klubu Romana Rogoze obvinění z korupce.

Nebylo prokázáno, že se pokusil podplatit hráče Českých Budějovic, a ovlivnit tak zápas obou prvoligových týmů. Rogozovi hrozily až dva roky vězení, žalobce pro něj navrhoval podmínku a peněžitý trest.

Člověka s prohnutou páteří nezastaví ani trestní stíhání a proto, když se o dva roky později se svou Příbramí do Budějovic vrátil, na tribunu domácích ukazovala gesta znamenající podříznutí s následným slovem ‚konec‘. Jaká měla jeho gesta význam můžete posoudit sami.

Svého času v Příbrami byl Roman Rogoz nepřívětivým hostitelem. Kdo někdy viděl naživo zápas mládežnické kategorie Příbrami v době Rogozova vedení, posoudí sám. Hráči hostujících klubů už dopředu věděli, jak těžká šichta je čeká, často totiž nastupovali proti 14 domácím, z nichž tři měli jiné dresy a dva z nich praporek v ruce.

Za svoje počiny si ve fotbalovém prostředí vysloužil přezdívku „příbramský řezník“. Po konci ve „středočeském Palermu“ se fotbalový funkcionář přesunul do Prahy, do pražského Vyšehradu. V té době třetiligový celek vytáhl během jednoho roku do FNL, a vám už možná naskakuje vzpomínka na několik kauz ohledně podplácení rozhodčích v pražském Vyšehradu.

V listopadu 2018 (postupová sezona Vyšehradu) rezonovala českým fotbalem zprávou o neuvěřitelném zářezu domácích Litoměřic. „Skončila nám komedie 14. kola české fotbalové ligy. V hlavní roli pan Milan Makovička, Miroslav Novotný a Michal Urban,“ shrnul tenkrát zápas hlasatel na stadionu. Ve 33. minutě šel Vyšehrad do vedení díky dvoumetrovému ofsajdu útočníka, který záhadným způsobem pomezní rozhodčí přehlédl.

10 minut před koncem mělo Litoměřicko kopat jasnou penaltu, po střetu uvnitř pokutového území. Vypisovat jednostranné přehmaty rozhodčích by bylo na dlouho, ale přeci ještě jeden vyzdvihnu. Po neuvěřitelném natahování času a prozdržované druhé půli ukončil zápas rozhodčí Makovička už po třiceti vteřinách nastavení.

Možná jste až do uplynulé sezony jméno Roman Rogoz nezaregistrovali a přišli jste na něj až loni při utkání FNL mezi domácím Vyšehradem a postupujícími ambicemi posílenou Jihlavou. Po zápase se neudržel klubový šéf Jan Staněk a několika peprnými poznámkami ozdobil svůj twitterový účet.

„Jedete na Vyšehrad a říkáte si, že po květnové baráži nebudou mít rozhodčí odvahu vás znovu okatě seknout. No, a stane se. Po zápase odchází pan Chovanec za doprovodu pana Rogoze ze stadionu. Komise rozhodčích jsou tupé ovce,“ nebral si servítky šéf Jihlavy.

„Je ostuda, že pan Chovanec nosil dres naší reprezentace. Majitel Vyšehradu podporuje ovlivňování zápasu, pokud zaměstnává pana Rogoze, je to řezník známý už z ČFL,“ pokračoval ve své ostrostřelbě Staněk.

Jak praví známé české přísloví, na každého jednou dojde. Ať už to bude „Voldemort“ českého fotbalu Roman Berbr či jeho pravá ruka Roman Rogoz, můžeme jen doufat, že se český fotbal konečně pročistí.

Zdroje: seznamzpravy.cz, eurofotbal.cz, youtube.com

Reklama

Fortuna liga

Vitrína dneška: Bolek nevynadal jen sám sobě, fotbalisti se musí naučit hrát rukama

Neskutečnou chybu udělal karvinský brankář Petr Bolek, všem vynadal, jen ne sám sobě. Hra rukou začíná být pro fotbalisty zásadní umění. Tipsport zimní liga se koná, na Maltě se sejde silné mezinárodní zastoupení. Juventus se zmítá ve finančních  problémech, Pavlu Nedvědovi vězení (snad) nehrozí.

Publikováno

dne

Neskutečnou chybu udělal karvinský brankář Petr Bolek, všem vynadal, jen ne sám sobě. Hra rukou začíná být pro fotbalisty zásadní umění. Tipsport zimní liga se koná, na Maltě se sejde silné mezinárodní zastoupení. Juventus se zmítá ve finančních  problémech, Pavlu Nedvědovi vězení (snad) nehrozí. Patrik Schick je borec, bundesligový.

Bolek vynadal všem – jen ne sobě

Kdo neviděl, neuvěří. Kdo viděl, nepochopí. Karvinský brankář Petr Bolek za nerozhodného stavu se Spartou nijak nereagoval, že se na zpomalený míč řítí útočník protivníka Matěj Pulkrab a může ho snadno poslat do sítě. Raději nadával spoluhráčům, že špatně brání.

Těm vyčiňoval i v době, kdy už sparťané jásali nad laciným vedoucím gólem, Bolek si pořád vyříkával něco s obranou. Málokdo by dokázal dát přednost pedagogické činnosti nad účinným zásahem ve prospěch kolektivu, aby zabránil gólu.

Fotbalista musí umět hrát rukama

Ještě nedávno se dobrý fotbalista posuzoval podle toho, jak umí kopat, čili jak umí schopně používat dolní končetiny. Inovovaná, vylepšená či znetvořená nová pravidla vyvolávají nutnost, aby fotbalista uměl používat správně ruce. Tedy rozlišit, kdy si míč zpracovává pro sebe, kdy přihrává spoluhráči, zda si ruku nastřelím sám nebo ji trefí kolega atd. Je to hodně složité.

Poslední ligové kolo dokázalo rozlišit, kdo se novým poměrům přizpůsobil. Slávista Masopust přihrál rukou spoluhráči Kuchtovi, gól platil. Slovácký mladík Kohút nebo bohemácký záložník Hronek si přihráli sobě, následný gól neplatil.

Trenéři se budou muset víc zaměřit i na tuto herní činnost. Jen kopat do míče je v moderním fotbalovém (pravidlovém) světě nedostačující.

Tipsport Malta Cup pokračuje s převahou cizinců

Zimní liga Tipsport navzdory tvrdým hygienickým opatřením rozběhne další ročník – už s pořadovým číslem 25. Na umělých trávnících v zimním období přivítají čtyři pořadatelé, z toho jeden slovenský, šestnáct účastníků, polovinu z nejvyšší české fotbalové soutěže. Kvalita i dívatelnost zaručena.

V lednu se přesune pořadatel opět na Maltu (4. ročník), kde však české týmy budou ve velkém oslabení. Mezi čtyři pozvané se vešla jen Sigma Olomouc, loňské prvenství bude obhajovat rakouský Swarovski Tirol Wattens, přiletí slovenský Spartak Trnava a dánský AAB Alborg. To je už docela slušná mezinárodní společnost.

Nedvědovi vězení nehrozí

Těžké časy prožívá i česká legenda Pavel Nedvěd, Zlatý míč nejlepšího fotbalisty Evropy 2003. V pozici viceprezidenta italského klubu Juventus Turín je vystaven žalobě, že vedení provádělo machinace s rozpočtem a spáchalo trestný čin.

Z italského fotbalového zákulisí se však line ubezpečení, že Grande Paolo se bát vězení nemusí, jelikož finance neprocházely jeho rukama. Od toho byli v klubu jiní, on měl na starosti sportovní stránku.

Český fotbal si oddechl. Po vyřčení rozsudku (nepravomocného), že Velký čáp Miroslav Pelta má jít za manipulace se státními prostředky sedět na šest let, arestace další české veličiny by byla už hodně zdrcující.

Schick je borec, bundesligový

Český fotbal však umí nabídnout i jiné hrdiny, borce, které uznává celá Evropa. Nejlepší střelec letošního Eura Patrik Schick nastřílel v Bundeslize za Bayer Leverkusen do sítě Fürthu čtyři góly včetně klasického hattricku v časovém úseku pouhých sedmi minut.

Dva čeští legionáři se třemi trefami už se zapsali do bundesligové kroniky: Pavel Kuka v ročníku 1994/1995 za Kaiserslautern proti Duisburgu (7:1) a Martin Fenin v ročníku 2007/2008 za Eintracht Frankfurt proti Herthě Berlín (3:0). Schick povýšil českou stopu o další úroveň.

Zdroj: Bundesliga, Fortuna liga, Football Italia

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Fakt, nebo snaha o rozhození? Jak reaguje veřejnost na zvěsti o změně majitele Slavie?

Těsně před klíčovým duelem mezi Slavií Praha a Unionem Berlín vyšly na svět informace o transformaci Slavie. Čínští majitelé údajně hodlají odprodat většinový podíl akcií v klubu! Je to fakt, nebo pouze snaha o rozhození? Jak na to reaguje fotbalová veřejnost?

Publikováno

dne

Od

Těsně před klíčovým duelem mezi Slavií Praha a Unionem Berlín vyšly na svět informace o transformaci Slavie. Čínští majitelé údajně hodlají odprodat většinový podíl akcií v klubu! Je to fakt, nebo pouze snaha o rozhození? Jak na to reaguje fotbalová veřejnost?

S informací přišel deník Blesk, indicie okolo Číny a čínského fotbalu mu dávají za pravdu. V čínském fotbale krachují kluby a některé nemají dostatek financí na svůj chod, což by se mohlo jevit tak, že společnost CITIC Group by se opravdu mohla začít stahovat i z pražské Slavie.

Dalším faktem je, že třeba akcie největších čínských společností během posledních měsíců ztratili hodnotu i desítek procent. Akcie majitele bíločervených CITIC Group ztratily během půl roku cca 17 %.

Ale přece jen je tu jedno velké ale! Informace vyšla těsně před klíčovým zápasem podzimu z pohledu Slavie. Ve čtvrtek se utká v Berlíně s Unionem a hraje o postup do jarní části Evropské konferenční ligy.

Takže tuhle informaci by čtenář měl brát prozatím s nadhledem. Ovšem okolnosti v Číně změně v majetkové struktuře vršovického klubu dost nahrávají. Jestli to byl fakt nebo pouze další snaha o rozhození se dozvíme pravděpodobně v blízké budoucnosti.

Reakce veřejnosti

Deník Sport na svém Twitteru sdílel článek, kde doslova píše o zemětřesení v klubu! Jak pod článkem reagovali diskutující?

„Nic proti panu Tvrdíkovi, ale pokud Číňani úplně odejdou, tak budu jen rád, hlavně ať zůstane Jindra a jeho tým.“

„Krmenčíkova oslava gólu a Kuchtova údajná nespokojenost už neprodávají, tak vytáhneme evergreen, že? Bravo.“

Článek sdílel i novinář Ondřej Nováček a zde se diskutující zapojili snad ještě v hojnějším počtu.„Já si říkal, že už dlouho nebyl článek o prodeji.“

„To se objevuje co pár měsíců, ne? Ale co, aspoň bude změna, pokud to vyjde, už nebude Slavia komunistický klub, ale klub, co ženám upírá práva a je muslimský, aspoň bude změna invektiv.“

„Odchod čínského majitele se dal už nějakou tu dobu očekávat. Nelíbí se mi však, že by to znamenalo vyměnění Jaroslava Tvrdíka ve vedení, svou práci totiž dělá skvěle, ač někdy udělá nějakou menší, nebo větší blbost, furt tu práci dělá ve výsledku skvěle.“

„Podle podobných článků už 4x zkrachovali 3x byli prodáni a Tvrdík dva roky Slavii nevede.“

Zdroje: Blesk, Ondřej Nováček

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Hoftych: Pulkrab v základu by možná odcházel v 70. minutě s nulou. Takhle odchází jako hrdina

Matěj Pulkrab je velmi příjemným překvapením sparťanského podzimu. Prokázal se totiž být skvělým žolíkem, Spartě už pomohl čtyřmi brankami. A právě role náhradníka mu možná sedí úplně nejvíc.

Publikováno

dne

Matěj Pulkrab je velmi příjemným překvapením sparťanského podzimu. Prokázal se totiž být skvělým žolíkem, Spartě už pomohl čtyřmi brankami. A právě role náhradníka mu možná sedí úplně nejvíc.

Pulkrab nakoukl do nejvyšší české fotbalové soutěže už v dresu 2015/16, nejprve putoval mezi Spartou a Libercem, zkusil si i hostování v Bohemians.

Trápila ho však často zranění, která se mu v letošní sezóně zatím vyhýbají. A Pulkrab je tak konečně platným sparťanským hráčem. Ačkoliv chodí na hřiště z lavičky, je druhým nejlepším střelcem týmu.

Zejména v posledním měsíci ukázal, proč by měl od trenéra Vrby dostávat více šancí. Proti Teplicím na začátku listopadu naskočil na půlhodiny a dvěma góly vystřelil vítězství 4:2. Proti Liberci nastoupil také na závěrečných 30 minut a deset minut před koncem vydoloval důležité tři body brankou na 3:1.

A proti Karviné opět exceloval. Tentokrát dostal ještě větší prostor, na plac se dostal už v 52. minutě. A hned za 8 minut využil nepozornosti Bolka a jeho obrovskou minelu potrestal gólem. Poté si ještě připsal asistenci na druhý gól Haraslína.

Nabízí se tak otázka, zda si Pulkrab svými výkony neříká o základní sestavu. Jenže Pavel Vrba tvrdí, od začátku utkání se na něj obrany soupeře připraví a není tak platný jako z lavičky, když jde do unavené obrany. Stejný názor má i Pavel Hoftych.

„Je výborný v šestnáctce, ale není to úplně ten běžec, agresor, napadač v tom, že vám odběhá kilometry. Je to spíš kluk do šestnáctky alá Lafata. Myslím si, že teď jim to funguje, chodí tam na 30 minut a dává rozhodující branky. Kdyby hrál od začátku, možná odchází v 70. minutě vyšťavený s nulou, takhle odchází po zápase jako hrdina,“ uvedl pro Deník Sport bývalý trenér Liberce Pavel Hoftych.

Zdroj: Deník Sport, Livesport

Pokračovat ve čtení

Oblíbené