Spojte se s námi


Chance Liga

Roman Rogoz, hlavní důvod Berbrova zatčení? Vše co potřebujete vědět o „příbramském řezníkovi“

Dnes ráno obletěla celý český fotbal zpráva o policejní razii na sídlo FAČRu. Zadržený byl Roman Berbr společně s dalšími 19 osobami. Trestní stíhání se má týkat zejména manipulování zápasů druholigové či třetiligové soutěže kvůli sázkám.

Publikováno

dne

Dnes ráno obletěla celý český fotbal zpráva o policejní razii na sídlo FAČRu. Zadržený byl Roman Berbr společně s dalšími 19 osobami. Trestní stíhání se má týkat zejména manipulování zápasů druholigové či třetiligové soutěže kvůli sázkám. Epicentrem celého dění má být Slavoj Vyšehrad, kde coby sportovní ředitel působí Roman Rogoz, Berbrův blízký přítel a spolupracovník.

Roman Rogoz je pro znalce ve fotbalovém prostředí velmi neoblíbená osoba. Pro Romana Berbra má však nevyčíslitelnou hodnotu. Ten se netají tím, že ‚umí‘ zvládat valné hromady, do nejvyšších křesel si dosadí koho potřebuje a záhadným způsobem dokáže odstranit nepohodlné. Nestará se však o všechno sám, na tuto „fajnovou práci“ má člověka a jeho jméno je Roman Rogoz.

Morálně jsou sice Berbr s Rogozem na stejné úrovni, avšak Rogoz má nad samovládcem českého fotbalu jednu výhodu. Dokáže slušně a kultivovaně jednat s lidmi a hlavně – téměř vždy se s každým dokáže dohodnout.

Co už na tom, že je takřka pokaždé v jeho prospěch. Lidé ve fotbalovém prostředí raději jednají s ním, než se nechat zastrašovat praktikami Romana Berbra.

Pokud už jste jméno Rogoz někde slyšeli a nemůžete si vzpomenout kde, nabídnu pár příkladů. Květen 2016, utkání Příbram – Slavia, zápas řídí opilý rozhodčí Pilný s Jechem.

Právě expříbramský šíbr měl na starosti uvítání rozhodčích, se kterými má velmi dobré vztahy. Velice blízkým kamarádem Romana Rogoze je Josef Chovanec, který je jen tak mimochodem, šéfem rozhodčích v České Republice.

Tehdejší sportovní manažer na sebe neslavně upozornil i jinak, například když Příbram čekal záchranářský souboj na půdě Českých Budějovic. Šéf poraženého Dynama Karel Poborský tehdy uvedl, že se fotbalistu jeho klubu pokusil někdo ovlivnit. Okresní soud v Příbrami ale zprostil manažera příbramského fotbalového klubu Romana Rogoze obvinění z korupce.

Nebylo prokázáno, že se pokusil podplatit hráče Českých Budějovic, a ovlivnit tak zápas obou prvoligových týmů. Rogozovi hrozily až dva roky vězení, žalobce pro něj navrhoval podmínku a peněžitý trest.

Člověka s prohnutou páteří nezastaví ani trestní stíhání a proto, když se o dva roky později se svou Příbramí do Budějovic vrátil, na tribunu domácích ukazovala gesta znamenající podříznutí s následným slovem ‚konec‘. Jaká měla jeho gesta význam můžete posoudit sami.

Svého času v Příbrami byl Roman Rogoz nepřívětivým hostitelem. Kdo někdy viděl naživo zápas mládežnické kategorie Příbrami v době Rogozova vedení, posoudí sám. Hráči hostujících klubů už dopředu věděli, jak těžká šichta je čeká, často totiž nastupovali proti 14 domácím, z nichž tři měli jiné dresy a dva z nich praporek v ruce.

Za svoje počiny si ve fotbalovém prostředí vysloužil přezdívku „příbramský řezník“. Po konci ve „středočeském Palermu“ se fotbalový funkcionář přesunul do Prahy, do pražského Vyšehradu. V té době třetiligový celek vytáhl během jednoho roku do FNL, a vám už možná naskakuje vzpomínka na několik kauz ohledně podplácení rozhodčích v pražském Vyšehradu.

V listopadu 2018 (postupová sezona Vyšehradu) rezonovala českým fotbalem zprávou o neuvěřitelném zářezu domácích Litoměřic. „Skončila nám komedie 14. kola české fotbalové ligy. V hlavní roli pan Milan Makovička, Miroslav Novotný a Michal Urban,“ shrnul tenkrát zápas hlasatel na stadionu. Ve 33. minutě šel Vyšehrad do vedení díky dvoumetrovému ofsajdu útočníka, který záhadným způsobem pomezní rozhodčí přehlédl.

10 minut před koncem mělo Litoměřicko kopat jasnou penaltu, po střetu uvnitř pokutového území. Vypisovat jednostranné přehmaty rozhodčích by bylo na dlouho, ale přeci ještě jeden vyzdvihnu. Po neuvěřitelném natahování času a prozdržované druhé půli ukončil zápas rozhodčí Makovička už po třiceti vteřinách nastavení.

Možná jste až do uplynulé sezony jméno Roman Rogoz nezaregistrovali a přišli jste na něj až loni při utkání FNL mezi domácím Vyšehradem a postupujícími ambicemi posílenou Jihlavou. Po zápase se neudržel klubový šéf Jan Staněk a několika peprnými poznámkami ozdobil svůj twitterový účet.

„Jedete na Vyšehrad a říkáte si, že po květnové baráži nebudou mít rozhodčí odvahu vás znovu okatě seknout. No, a stane se. Po zápase odchází pan Chovanec za doprovodu pana Rogoze ze stadionu. Komise rozhodčích jsou tupé ovce,“ nebral si servítky šéf Jihlavy.

„Je ostuda, že pan Chovanec nosil dres naší reprezentace. Majitel Vyšehradu podporuje ovlivňování zápasu, pokud zaměstnává pana Rogoze, je to řezník známý už z ČFL,“ pokračoval ve své ostrostřelbě Staněk.

Jak praví známé české přísloví, na každého jednou dojde. Ať už to bude „Voldemort“ českého fotbalu Roman Berbr či jeho pravá ruka Roman Rogoz, můžeme jen doufat, že se český fotbal konečně pročistí.

Zdroje: seznamzpravy.cz, eurofotbal.cz, youtube.com

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.