Spojte se s námi


Ostatní

Před 70 lety začala v Helsinkách olympiáda, na které se Emil Zátopek stal strůjcem unikátního zlatého hattricku

Byla sobota 19. července 1952 a v hlavním městě Finska odstartovaly Hry XV. olympiády. V následujících dnech se Helsinky staly dějištěm řady výborných sportovních výkonů, z nichž jeden se zapsal tučným písmem nejen do historie „královny sportů“.

Publikováno

dne

Byla sobota 19. července 1952 a v hlavním městě Finska odstartovaly Hry XV. olympiády. V následujících dnech se Helsinky staly dějištěm řady výborných sportovních výkonů, z nichž jeden se zapsal tučným písmem nejen do historie „královny sportů“. Postaral se o něj běžec Emil Zátopek.

Tehdy devětadvacetiletý atlet z Československa neodlétal na sever bez olympijských úspěchů. Při své první účasti na akci pod pěti kruhy v Londýně vybojoval zlato v závodě na 10 km a stříbro z poloviční trati.

Rodák z Kopřivnice už měl za sebou také několik překonání světových rekordů v dlouhých bězích. Na letní olympiádě 1952 se však definitivně zařadil mezi největší sportovní legendy.

Dokázal zde obhájit triumf z desetikilometrového závodu, ze souboje na pěti tisících metrech si tentokrát odnesl také zlatou medaili. Pak zbýval ještě maraton, na jehož start se postavil vůbec poprvé v životě.

Přesto se fenomenálnímu Zátopkovi podařilo opanovat i tento 42 195 metrů dlouhý běh. Zkompletoval tak sbírku tří prvenství, přičemž taková kombinace se už nikdy nikomu nepovedla napodobit. A je otázkou, zda se toho někdy atletika znovu dočká.

Hry v Helsinkách byly pro československou výpravu celkově jedny z nejúspěšnějších, protože si odvezla sedm nejcennějších kovů. Olympijský titul získala také manželka největší hvězdy oštěpařka Dana Zátopková, boxer Ján Zachara, kanoista Josef Holeček a z veslování mužská čtyřka bez kormidelníka.

Společně s třemi stříbry a stejným počtem bronzů se jednalo o sbírku 13 medailí, což zařídilo Československu šestou příčku v konečném pořadí národů. Na první pozici se umístily 40x zlaté Spojené státy americké.

Možná nejvíce ale na sportovní svět zapůsobil unikátní zlatý hattrick v podání Emila Zátopka. Navzdory tomu, že na další olympiádě už na stupně vítězů nedosáhl, patří k nejvýraznějším sportovním osobnostem dějin tuzemského sportu s celosvětovým významem. Loni se díky režisérovi Davidovi Ondříčkovi jeho příběh dokonce objevil na filmových plátnech.

Zdroj: Český olympijský tým, Wikipedie

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.