Spojte se s námi


Fotbal

Podle epidemiologa se fotbaloví fanoušci vrátí na stadion nejdříve za rok a půl

Publikováno

dne

Zach Binney je epidemiologem působící na University of Emory v Atlantě a ve svém prohlášení pro deník The Times zdůraznil, že desítky tisíc fanoušků, kteří jsou na stadionu velmi blízko na sobě, představují velké nebezpečí a i proto se dle jeho názoru vrátí nejen fotbal do normálu až za 18 měsíců.

Dokud nebude vytvořena vakcína proti koronaviru a nepřinese efekt, nepůjde pustit na stadiony fanoušky. Lidé si musí uvědomit, že každý člověk navíc navyšuje risk – 5 lidí představuje větší než 2 a 10 větší než 5. A 60 tisíc je velké, velké riziko. I kdyby bylo jen pár nakažených v hledišti, bude existovat riziko, že se stane něco velmi důležitého.

Jako vědec nerad říkám, že si jsem na 100 % jistý, ale tady jsem téměř na 100 % přesvědčen, že se na stadiony nepůjde vrátit až do doby, než bude vyvinuta vakcína. A to bude zhruba v rámci osmnácti měsíců – možná o něco málo dříve či později. Tečka.“ Na jeho slova pak navázal kolega z oboru Karol Sikora.

Logistika zajištění imunity pro 68 milionů lidí (počet obyvatel ve Spojeném království, pozn. přek.) je komplikovaná,“ tvrdí a jednohlasně dodává, že otevřít stadiony pro veřejnost půjde v okamžiku, kdy si zhruba 60 % populace vytvoří imunitu. Aktuálně toto číslo stojí ve Velké Británii mezi 10 až 15 procenty.

Dodejme, že v ČR se například příští týden v pondělí, 20. dubna, vrátí do tréninkových procesů profesionální sportovci a od 8. června půjde pořádat mimo jiné i sportovní akce do účasti padesáti přítomných osob, což můžou být například trenéři, zdravotníci a další činovníci klubů. O otevření tuzemských stadionů pro diváky se zatím nehovořilo.

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.