Spojte se s námi


Fortuna liga

Petr Mareš: V Rize jsem se dohodl na nové smlouvě. Přestup do Slovácka byl blízko, ale majitel přestup zamítl

Odchovanec pražské Slavie Petr Mareš má za sebou druhou sezónu v lotyšském klubu Rigas FS, kde patří mezi klíčové hráče. V podzimní části si zahrál základní skupinu Konferenční ligy, kde čelil Fiorentině, Hearts nebo Istanbulu Basaksehir. V rozhovoru pro Ruik se rozpovídal o angažmá v Lotyšsku a prozradil, jak blízko byl jeho přestup do Slovácka.

Publikováno

dne

Odchovanec pražské Slavie Petr Mareš má za sebou druhou sezónu v lotyšském klubu Rigas FS, kde patří mezi klíčové hráče. V podzimní části si zahrál základní skupinu Konferenční ligy, kde čelil Fiorentině, Hearts nebo Istanbulu Basaksehir. V rozhovoru pro Ruik se rozpovídal o angažmá v Lotyšsku a prozradil, jak blízko byl jeho přestup do Slovácka.

V létě jsem četl rozhovor, ve kterém se řešila Vaše budoucnost v Rize. Prý jste se nemohl dohodnout na podmínkách nové smlouvy. Jak to vypadá s Vaší budoucností v klubu?

Budoucnost v Rize jsem řešil v létě i průběhu sezóny, ale nemohl jsem se domluvit na podmínkách nové smlouvy. Chtěl jsem čekat do zimy na nějaké nabídky, ale přišel za mnou majitel klubu a ptal se mě, proč jsem nepodepsal novou smlouvu. Řekl jsem mu narovinu, že jsem se nedohodl se sportovním ředitelem na podmínkách, protože jsem chtěl nějaké vylepšení smlouvy a hlavně kontrakt na dva roky.

Když už mám být s rodinou takhle daleko od domova, tak bych tam chtěl zůstat minimálně dva roky, i z toho důvodu, že se nám tam narodil syn. Majitel přišel s tím, ať mu pošlu své požadavky a vlastně za týden bylo vše vyřešené. Hodně stál o mé setrvání v klubu, takže jsme se rychle dohodli a nebylo co řešit. Ke všemu jsem neměl ani konkrétní nabídku z jiného klubu, takže jsem to podepsal.

V Lotyšsku skončila sezóna v listopadu, sice jste neobhájili mistrovský titul, ale řekl bych, že z Vašeho pohledu se jednalo o velmi povedený rok. Zahrál jste si základní skupinu Konferenční ligy a byl jste vybrán do nejlepší sestavy ligy. Jak jste osobně spokojený se sezónou?

Když jsem přišel do Rigy, tak cíl byl jasný – vyhrát ligu. To se povedlo a bonusem bylo to, že jsme získali double. V druhé sezóně jsme hráli předkolo Ligy mistrů, takže cílem bylo probojovat se do základní skupiny Konferenční ligy, což se nám taky povedlo. Myslím si, že pro klub to byl obrovský úspěch, a i celkově pro Lotyšsko.

A z mého pohledu jsem měl velmi vydařenou sezónu, co se týče kanadských bodů, tak jsem v lize vstřelil pět branek a k tomu přidal devět asistencí. A v Evropě se mi podařilo dát dva góly a dvě asistence, takže já jsem s tou sezónou velmi spokojený. Byl jsem vybraný i do sestavy sezóny v Lotyšsku, takže doufám, že následující dva roky budou podobné.

V létě o Vás údajně usilovalo Slovácko. Jak jste byl blízko přestupu do Uherského Hradiště? A proč to nevyšlo?

Slovácko mělo zájem už v zimě, když mě kontaktoval trenér Svědík s tím, jestli bych měl zájem jít do Slovácka. Tak to byl první kontakt, ale to nevyšlo, protože to smetla ze stolu Riga. Z toho důvodu, že se klub chtěl dostat do Konferenční ligy, a že se k tomu můžeme vrátit v létě podle situace.

A v létě to bylo intenzivní, takže tam to vypadalo, že mě pustí. Byl tam i nějaký finanční návrh od Slovácka, ale bohužel to majitel zamítl, protože jsem pro něj byl klíčovým hráčem. Jak to vypadalo, že to je blízko, tak to nakonec bylo strašně daleko.

Na jednu stranu jsem byl zklamaný, protože jsme se chtěli s rodinou vrátit do České republiky, jelikož žena měla před porodem. Ale nakonec jsme zůstali v Rize a já jsem za to nakonec rád, protože to byla opravdu skvělá sezóna.

 Do Rigy jste přestoupil před necelými dvěma lety. Pro českého fanouška se dá říct, že se jedná celkem o velkou neznámou. S jakým očekáváním jste odcházel do Lotyšska? A jak to hodnotíte po těch dvou letech? 

V lednu to budou dva roky, co jsem v Lotyšsku. Pro českého fanouška to je velká neznámá, ale ta kvalita tady prostě je. Probojovali jsme se do základní skupiny Konferenční ligy, což není lehké ani pro české kluby. Neříkám, že ta liga je stejně kvalitní jako ta česká, ale čtyři kluby odsud by se svou kvalitou v české lize neztratily.

I pro mě, když jsem odcházel do Lotyšska, to byla velká neznámá. Zjišťoval jsem si informace od Kuby Hory a Davise Ikauniekse. A právě Davis mě přesvědčil o tom, že se jedná o ambiciózní klub, který chce hrát o titul a poháry. A to pro mě bylo lákadlo.

A dalším důvodem mého odchodu bylo i to, že v Boleslavi ten konec nebyl ideální. Pan Dufek mě nechtěl pouštět do jiného českého klubu, takže v úvahu připadalo pouze zahraničí. A když už přišla nějaká nabídka třeba z Turecka, tak za mě chtěli obrovské peníze.

Nakonec mě vysvobodil tenhle klub z Rigy s pomocí agentů. Já jsem to bral i jako přestupní stanici, ale klub je fajn a já jsem tu spokojený.

Během působení ve Viktorii Žižkov jste se potkal s trenérem Jindřichem Trpišovským, který byl na začátku své profesionální trenérské kariéry. Jak si ho pamatujete z působení na Žižkově? 

Když jsem byl v Žižkově, tak trenér Trpišovský trénoval Měcholupy, což byla farma Žižkova. Po zranění nebo když jsem nebyl v základu, tak jsem si šel velice rád zahrát za Měcholupy, protože pod trenérem Trpišovským to mělo úroveň, i když se jednalo o nižší soutěž.

Už v té době bylo vidět, že je do fotbalu strašně moc zapálený, znal všechny hráče i z divize. Takže už tam měl ty předpoklady. Pak se na Žižkově vyhodil trenér Nádvorník a mě si zavolal společně s Marcelem Šťastným sportovní ředitel. Chtěl znát náš názor na trenéra Trpišovského a jestli bychom mu dali šanci ve druhé lize.

Oba jsme řekli, že jednoznačně, protože si to zaslouží a rozumí fotbalu. Pak si pamatuju, že jsem odletěl na dovolenou a přišla mi zpráva od trenéra Trpišovského. Vyměnili jsme si několik zpráv a v lednu se stal trenérem. Najednou ten klub měl kvalitu a hrál dobrý fotbal. I když se nepostoupilo, tak na to rád vzpomínám.

Neměl o Vás trenér Trpišovský zájem v minulosti, ať už během působení v Liberci, nebo teď ve Slavii?

Když jsem byl v Hradci Králové, tak mě chtěl trenér přivést do Liberce, ale kluby se nedohodly. Přece jenom pan Karl moc nerozhazuje peníze za posily. A když byl ve Slavii a oni tam měli marodku, tak vím, že jsem byl na seznamu posil.

Rozhodovalo se mezi mnou a Traorém. Pamatuji si, že jsem seděl se skautem Slavie na zápase Zlína a on mi říká, že tady se rozhodne, jestli do Edenu půjdu já nebo Traoré. Zahrál skvěle a čekalo se jenom na to, jestli se Slavia dohodne se Zlínem. Bohužel pro mě se dohodli, ale musím uznat, že zaslouženě, protože podával a stále podává skvělé výkony.

V pražské Slavii jste působil od nějakých čtrnácti let. Co říkáte tomu, jak se Slavia změnila?

Ve Slavii jsem zažil i tu dobu, kdy tam nebyly peníze a klub hrál o sestup. Ale všichni věřili v to, že se to obrátí a někdo musí vzít takhle velkou značku. I když to nějakou dobu trvalo, tak teď mají silného partnera a skvělého trenéra. Já jsem moc rád, že se Slavii daří, protože mi dala šanci nakouknout do velkého fotbalu a všechno mně naučila. Slavii jsem vždycky přál a přát budu. Pro mě to bude vždy klub číslo jedna.

Chci se zeptat, jestli sledujete své bývalé zaměstnavatele, ať už to je Žižkov, Hradec Králové, Teplice nebo Mladá Boleslav? A co říkáte na to, jak se jim daří?

Jo, sleduju celkově český fotbal až vlastně po tu třetí ligu. Žižkov je specifický. Věřil jsem novému majiteli, že to tam pozvedne a postaví nový stadion, ale to zkrachovalo na tom, že se nedohodl s městem na odprodeji stadionu. Takže tam je to pořád nahoru dolů. Přál bych Žižkovu, aby se jednou vrátil do první ligy, protože tam jednoznačně patří, ale nejprve se musí nějak stabilizovat.

Co se týká Hradce, tak tam už moc kluků neznám. Vlastně asistenta trenéra Adriana Rolka, se kterým jsem hrál v Hradci a měl jsem ho za trenéra v Boleslavi. Každopádně to Hradci moc přeju a baví mě se na ně koukat. Přeju to i trenérům, protože pan Koubek je super trenér a má i super asistenty Standu Hejkala s Adrianem Rolkem.

Teplicím se bohužel v posledních sezónách nedaří a jsou dole, ale lidé tam dělají všechno pro ten fotbal. Když jsem tam působil půl roku, tak jsem si nemohl na nic stěžovat. Ale já věřím trenérovi Jarošíkovi, že ten teplický fotbal pozvedne. Protože si o něm myslím, že je to budoucnost českého fotbalu. A i Štěpán Vachoušek s Pavlem Verbířem pro ten klub dělají maximum.

V Boleslavi znám kluky i vedení. Mají skvělého trenéra pana Hoftycha, pod kterým jsem bohužel nikdy nehrál. Pořád tam hraje Marek Matějovský, se kterým jsem velký kamarád. Přál bych jim, aby se vrátili zase nahoru a bojovali o evropské poháry.

Reklama

Fortuna liga

Dejme šanci mladým! Věk trenérů v ČR je druhý nejvyšší v celé Evropě, říká Martin Klein. Může jít Sparta s Priskem příkladem?

Bývalý obránce Teplic, Sparty Praha nebo maďarského Ferencvárose Martin Klein se v rozhovoru pro Ruik rozpovídal o trenérské úrovni v České republice. Český fotbal totiž podle něj potřebuje zásadní změny. Jednou z cest by prý mohli být zahraniční trenéři, kteří by do ČR vnesli zcela nový vítr. A tím významně vylepšit podmínky v českém fotbale.

Publikováno

dne

Bývalý obránce Teplic, Sparty Praha nebo maďarského Ferencvárose Martin Klein se v rozhovoru pro Ruik rozpovídal o trenérské úrovni v České republice. Český fotbal totiž podle něj potřebuje zásadní změny. Jednou z cest by prý mohli být zahraniční trenéři, kteří by do ČR vnesli zcela nový vítr. A tím významně vylepšit podmínky v českém fotbale.

Český fotbal potřebuje změnu. Potřebuje okysličit a to nejen co se týče výchovy mladých a nových trenérů. Jak ale naznačují slova Martina Kleina, právě výchova mladých koučů u nás stagnuje, přičemž v posledních letech trenéři v ČR spíše rotují a přesouvají se od jednoho klubu do druhého. 

To se poté samozřejmě odráží na kvalitě týmů, samotné české fotbalové soutěži a v neposlední řadě také na reprezentaci. Podle brněnského rodáka Česko nemá tolik talentovaných hráčů a není tak tolik odkud brát.

Jedním z důvodů může být prý také míra ega všech lidí v českém fotbale, že si už nepřipustí, že by mohl přijít někdo jiný a udělat něco jinak a být úspěšný. Kluby v České republice se dodnes vyhýbají angažování zahraničních trenérů.

Podle Kleina je ale právě cesta zahraničního kouče tou nejrychlejší, jak zlepšit podmínky v českém fotbale. Detailně o tom ostatně hovoří v našem nedávném Ruik Talku.  

„Ano, já vím, že tady byla doba trenérů, kteří byli velmi respektovaní. Ať už to byl například pan Ježek, no bylo jich strašně moc. A já si těch úspěchů vážím, jenže fotbal se vyvíjí. Dnes je okolo fotbalu obrovské množství informací a je potřeba si je navzájem sdílet, pomáhat si, a právě v tom je ta cesta jednodušší pro mladého trenéra,” řekl Ruiku fotbalový světoběžník. 

Nutno podotknout, věk trenérů v Česku je druhý nejvyšší v celé Evropě. Na základě jeho slov by právě už starší koučové měli být spíše mentory, nikoliv motory. A samozřejmě – ze zahraničí nesmí přijít žádný žoldák, který si do ČR přijede vydělat.  

Může jít Sparta příkladem?

Ba naopak trenér, který se už ve své zemi nemá kam posunout a u nás může implementovat věci, které v českém fotbale nemají obdoby a fungují. Aktuálním příkladem může být pražská Sparta a trenér Brian Priske, jeden tým se zahraničím koučem je ale podle Kleina málo.  

“Zahraniční země (Klein hovořil především o Maďarsku, kde jej po většinu angažmá trénoval Nizozemec – pozn. red.) jsou velmi otevřené tomu, aby nasávaly tu cizí kulturu a mentalitu. U nás se to už nějakým způsobem taky děje, teď zmíním třeba Spartu, kam přišel Brian Priske. Ale celkově jsme velmi konzervativní,“ vysvětluje.  

Dále Klein doplňuje, že je pro, aby na lavičkách působili mladí trenéři, kteří za sebou budou mít nějakého mentora nebo „hlavního kouče“, jenž nad nimi bude mít dozor a nenechá je dělat stejné chyby. V českém prostředí však prý zatím takový potenciál nevidí. A právě tady je prý cesta trenéra ze zahraničí zajímavá.

O trenérech v Česku nicméně v jednom z našich předchozích rozhovorů hovořil zakladatel 121 Elite Sports Jan Černota.

Právě ten naznačil, že koučové typu Pavla Hapala nebo Pavla Vrby už toho českému fotbalu moc nedají. Jak Klein odpověděl na otázku, jestli by místo nich na lavičku dosadil nějakého z mladších koučů?

„To záleží na majitelích těch klubů, jakou cestou chtějí jít. Jestli se chtějí každý rok zachraňovat nebo ne. Jestli je pro ně výhodnější angažovat takového trenéra, který stojí nemalé peníze, anebo angažovat mladšího trenéra, kterého si může i třeba sám vychovat. Může jít tou cestou dlouhodobější a vychovávat hráče, které potom bude prodávat,“ uzavřel.

Zdroje: Ruik Talk, 121 Elite Sports

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Kdo by se mohl stát nástupcem Michala Bílka na lavičce Viktorie Plzeň?

Zdá se, že působení Michala Bílka v Doosan Aréně se pomalu blíží ke konci. Smlouva mu totiž končí na konci sezony a s vedením mužstva se doposud na jejím prodloužení nedokázal dohodnout. Kdo by se mohl stát jeho potenciálním nástupcem?

Publikováno

dne

Zdá se, že působení Michala Bílka v Doosan Aréně se pomalu blíží ke konci. Smlouva mu totiž končí na konci sezony a s vedením mužstva se doposud na jejím prodloužení nedokázal dohodnout. Kdo by se mohl stát jeho potenciálním nástupcem?

Michal Bílek usedl na lavičku Viktorie Plzeň v květnu roku 2021, kdy nahradil Adriána Guľu. Navzdory nepříznivým očekáváním dokázal se svými svěřenci získat mistrovský titul, navíc se s mužstvem probojoval do základní skupiny Ligy mistrů.

Majitel klubu Adolf Šádek určitě musel být s jeho prací spokojen. V nejprestižnější klubové soutěži se však Západočeši utkali s Barcelonou, Bayernem a Interem Milán, kvůli čemuž ve skupině C nezískali ani bod. Vzhledem k síle soupeřům však nebyly zklamáním výsledky, ale spíše předvedená hra.

Dobrou zprávou pro Bílka mohlo být to, že se jeho celku daří alespoň na domácí scéně. Na konci podzimu byli Viktoriáni stále v boji o mistrovský titul.

Jenže to se s příchodem jarní části sezony začíná měnit. Viktoria z doposud osmi odehraných ligových zápasů získala pouze deset bodů, zatímco Sparta jich má za stejné období o jedenáct více.

Po domácí prohře s Bohemians měl Michal Bílek nabídnout rezignaci, kterou ale majitel nepřijal. Vypadá to tedy, že bývalý kouč reprezentace ještě několik týdnů na západě Čech zůstane.

Kdo by jej ale mohl nahradit po skončení aktuálního ročníku, pokud by vedení mužstva hledalo v českém prostředí?

Špatnou volbou by určitě nebyl Martin Svědík, jenž znovu vede Slovácko do pohárové Evropy. Zůstává ale otázkou, zda by se pro něj jednalo o krok dopředu v rámci jeho trenérské kariéry.

V úvahu přidá také Václav Jílek, který má za sebou mimo jiné i angažmá ve Spartě. Aktuálně působí v Sigmě Olomouc, která se pod jeho vedením prezentuje skvělými výsledky. Ustál by ale v Plzni větší tlak?

Zmínit musíme také Jaroslava Veselého, který si velmi hlasitě říká o pozornost těch nejlepších týmů. V současné chvíli vede Bohemians Praha, čtvrtý tým tabulky Fortuna ligy. Není ale pro něj příliš brzy?

Plzeň by také mohla svého dalšího trenéra najít v zahraničí, podobně jako to udělala Sparta s Brianem Priskem. Tato cesta se ale nejeví jako pravděpodobná.

Zdroj: Fortuna liga, Deník

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Olayinka dostal nabídku i z Arábie, ale nechtěl tam, říká Vlček

Měly o něj zájem týmy jako Fenerbahce Istanbul, FC Kodaň, o nabídce od týmu ze Saúdské Arábie ale mnoho informací do světa médií neuniklo. Dle slávistické legendy a nynějšího vedoucího A-mužstva Stanislava Vlčka chtěli Petera Olayinku i v Asii.

Publikováno

dne

Měly o něj zájem týmy jako Fenerbahce Istanbul, FC Kodaň, o nabídce od týmu ze Saúdské Arábie ale mnoho informací do světa médií neuniklo. Dle slávistické legendy a nynějšího vedoucího A-mužstva Stanislava Vlčka chtěli Petera Olayinku i v Asii.

Když dobré období zůstane v zapomnění po jednom pětivteřinovém blikanci. Po nesportovní hlavičce ve víkendovém utkání se Slovanem Liberec jako by se zapomnělo na dosavadní jarní výkony Petera Olayinky.

Nigerijský křídelník je nejproduktivnějším hráčem jara, vedle pěti zásahů třikrát asistoval. Síť rozvlnil i v klíčovém utkání s Viktorií Plzeň a právě pro jeho kvalitní výkony ve velkých zápasech bude Slavii po letním odchodu chybět.

„On si tady své odehrál a splatil naší důvěru. Dostal od nás nabídku smlouvy, bohužel si vybral jinak, ale má na to právo,“ řekl v pořadu Mimo hřiště Stanislav Vlček.

Odchod Olayinky byl ve hře již v minulých přestupových obdobích. Zájem měly kluby z Turecka, s Kodaní byla Slavia skoro domluvena, avšak hráč neprošel zdravotní prohlídkou. To mu do budoucna snížilo cenovku.

V zimě již sešívaní neměli situaci pod kontrolou a posezónní odchod zdarma je nejhorším možným vyústěním. V dresu Crvené Zvezdy Bělehrad si zahraje Ligu mistrů, srbský mistr totiž půjde rovnou do skupiny.

„Dostal i nabídku ze Saúdské Arábie. Peter se rozhodl, že tam nechce. Že se přes Vánoce rozhodne mezi Slavií a něčím jiným,“ pokračoval vedoucí A-mužstva.

Byť Olayinka již má budoucnost jistou, výkonům ve Slavii dává nadále 100 procent. O to více bude trenérský štáb mrzet stopka za zbytečnou červenou kartu, která bude minimálně třízápasová.

A ve Slavii se modlí, aby byla třízápasová. V případě vyššího testu Olayinka nestihne ligové derby se Spartou, které může rozhodnout o titulu. Jindřichu Trpišovskému se zatím vyplácí, že jednoho ze svých kapitánů po odmítnutí nového kontraktu neodepsal.

„My jsme se nikdy nebavili, že bychom ho přeřadili za trest do béčka. Domluvili jsme se v zimě, že nám na jaře pomůže,“ dodal Vlček.

Zdroj: Mimo hřiště

Pokračovat ve čtení

Tipsport škola sázení

Oblíbené