Ostuda v Paříži je přitažena za vlasy. Jak se vše ve skutečnosti událo?

Incident z fotbalového utkání Ligy mistrů mezi PSG a Basaksehirem je předmětem mnoha debat. Rumunský čtvrtý rozhodčí rasisticky urazil členy tureckého klubu, kteří pak odmítli v zápase pokračovat. Jak se vlastně vše seběhlo?

psg team mhscfoot.com
Zdroj: mhscfoot.com

Probíhala 13. minuta zápasu Ligy mistrů mezi týmy PSG a Basaksehirem a rumunský rozhodčí Hategan šel, na popud čtvrtého rozhodčího, udělit červenou kartu hráči Demba Ba.

Ten se zastal asistenta trenéra, kterého rasisticky urazil čtvrtý rozhodčí, a při jeho bránění užil nevhodných výrazů. Rozhodčí měl kamerunského trenéra Pierra Webó označit za černocha a užít hanlivého výrazu ne*r.

Takhle to bylo vše popsáno většinou médií, vše ale není tak, jak se na první pohled zdá. Je pravda, že rumunský čtvrtý rozhodčí nepřímo označil Pierra Webó za černocha.

Kamerunský trenér totiž po tvrdším faulu na hráče Basaksehiru hlasitě projevoval svoji nespokojenost s výrokem rozhodčího, což také dával patřičně najevo.

To také čtvrtý rozhodčí Coltescu oznámil rozhodčímu, avšak problém vznikl při jeho identifikaci. Čtvrtý rozhodčí totiž nevěděl jméno hříšníka, a tak při jeho identifikaci použil spojení “ten černý”, jelikož se Webó nacházel mezi bělochy.

Největším problémem ale bylo, že rozhodčí použil slovo “negro”, což v rumunštině znamená “černý”. Proto si hráči Basaksehiru tak stěžovali, že rozhodčí nazval Pierra Webó jako ne*r.

Je celkem běžné, že se rozhodčí mezi sebou dorozumívají ve svém rodném jazyku, jelikož v drtivé většině zápasů jsou všichni rozhodčí z jedné země. Proto můžeme bezpečně říci, že rozhodčí Coltescu nemyslel svůj výrok jakkoli hanlivě, i když jeho použití bylo celkem nevhodné.

“Ten černý támhle. Běž se na něj podívat. Ten černý tam, takhle nemůže mluvit,” řekl doslova do vysílačky rozhodčí Coltescu, jak uvedl na svém Twitteru rumunský novinář Emanuel Rosu.

O tom, jak moc je tenhle výrok rasistický a urážlivý, s ohledem na skutečnosti, si můžete udělat obrázek sami. To, co se dělo potom, nemá smysl komentovat.

Je to obrovská ostuda evropského fotbalu, ke které vůbec nemuselo a hlavně ani nemělo dojít. Nemyslím si, že by hráče Basaksehiru měl tento výrok až natolik urazit, že by do zápasu pak už neměli nastoupit.

Vše se mělo v přerušení vyjasnit a zase se mělo hrát. Až po zápase se pak měly vyvodit patřičné důsledky. Svou vinu na tom samozřejmě nese i rozhodčí Coltescu.

Jakkoli svůj výrok nemyslel nikterak hanlivě, rozhodčí v evropských zápasech takové slovo zkrátka nesmí použít. Ostuda v Paříži je tak dle mého názoru přitažena příliš za vlasy.

Teď si jen přeji, aby se z této situace nestal pro fotbal nebezpečný precedens a při sebemenší urážce se nepřerušoval zápas. Protože k tomu právě teď směřujeme. A ať chceme, nebo ne, při zápasech si hráči vyslechnou mnohé a měli by se s tím umět se ctí vypořádat.

Zdroj: Twitter

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

  1. Svět se řítí do prdele.A jak ho měl asi nazvat když je to černoch?To jsou takové sračky.Ať vyřaděj slovo černý černá a nebudou se ty lidi tmavé pleti na nic stěžovat.I když oni si zase něco najdou

  2. Takže vám to tedy přijde normální? Upřímně nechápu autora tohoto článku protože právě tenhle zpusob nedohrání a nejlépe kontumace by mohla tohle chování na hřištích zastavit a ano vím byl to rozhodčí ale myslím to teď obrazně vzhledem k hráčům. A pro lidí co to argumentují černá je černá? A bílá je bílá? To je sice pravda jenže tímhle se fotbalové soutěže a ani UEFA neřídí. Myslím si že kdyby hráč bílé pleti hrál nějakou dejme tomu soutěž kde je 95% hráčů tmavé pleti tak by mu asi taky nebylo příjemné kdyby na něj všichni křičeli hej bíléj a tak podobně takže by jste se asi taky nadtím měli zamyslet. Třeba co se děje i na tribunách českého fotbalu je taky pro mě stále v tomto nepochopitelné (opičí skřeky, rasistický výroky a tak podobně jenže tohle vše jen odpovídá a je definice kvality české soutěže stát se to v Anglii tak už se dotyčný nikdy na stadion nepodivají) Tak se mějte.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Velká strategická bitva je u konce. Jak dopadla Velká cena Španělska?

Lewis Hamilton nebo Max Verstappen? Mercedes nebo Red Bull? Asi takto by se dal vyjádřit nejen průběh závodu, nýbrž i celý závodní víkend. Kdo nakonec vyhrál a jak Velká cena Španělska dopadla?

Je tady anketa Hokejista sezony! Kdo si odnese prestižní ocenění v Tipsport Extralize?

Tradice je tradice, přes to vlak prostě nejede. Extraligové sezoně 2020/2021 definitivně odzvonilo, tudíž je kromě její rekapitulace taky nejvyšší čas vyhlásit ty nejlepší.

Kterým hráčům v české lize končí smlouva? Plavšič, Jovovič či Kliment si můžou hledat nové kluby

Ve FORTUNA:LIZE končí toto léto smlouva hned několika hráčům. Ti už jsou od zimy svolní hledat si nové angažmá, kam by se od 1. července přesunuli zadarmo. A letošní výběr nabízí dost kvalitních fotbalistů.