Genk Krasnodar Astana PAOK
Malmo Standard Liege Rennes BATE
Sarpsborg Akhisar Jablonec Vidi

České týmy v úvodním kole LM a EL

Jedna výhra, jedna remíza a jedna prohra. S takovou bilancí vstoupily české týmy do úvodního kola letošních evropských pohárů. Ani jeden z českých pohárových zástupců nezklamal, ba naopak všichni příjemně překvapili.

VIKTORIA PLZEŇ – CSKA MOSKVA

Jako uragán vlétl do Ligy mistrů Michael Krmenčík, jenž vstřelil v proti CSKA dva góly, které nakonec stačily pouze na remízu, ačkoliv Plzeň hrála celý zápas velice dobře a držela vedení až do 90 minuty, kdy o vedení přišla kvůli přísně odpískané penaltě, zápas tak nakonec skončil 2:2.

Viktorii se povedl především první poločas, v němž dominovala a dala vzpomenout na staré časy, během nichž neměla v lize konkurenci. Výkon Viktorie Plzeň dává fanouškům českého fotbalu velkou naději do dalších bojů Ligy mistrů, ve kterých již Viktorku budou čekat o trochu těžší soupeři, a to AS Řím a Real Madrid.

SLAVIA PRAHA – BORDEAUX

Slavii čekal na úvod základní skupiny EL velice těžký soupeř z Francie, jenž přijel do Prahy s bývalým českým reprezentantem Jaroslavem Plašilem. Slavia začala velice aktivně a nebojácně, za což byla také v 35. minutě odměněna gólem Zmrhala.

Bordeaux potvrdilo svou „neformu“ z domácí ligy, kde se Bordeaux nachází na předposledním místě. Slavia měla většinu utkání pod kontrolou, díky čemuž vyhrála 1:0 a ujala se vedení ve své skupině EL.

RENNES – JABLONEC

Jablonci se premiéra v evropských pohárech dvakrát nepovedla. Jablonec v úvodním kole EL předvedl srdnatý výkon a dlouhou dobu sahal po senzační remíze, jež mu byla nakonec odepřena přísně odpískanou penaltou v závěru zápasu. Brankář Hrubý poprvé kapituloval ve 31. minutě, když na něj vyslal nechytatelnou střelu Sarr.

Velice dobrým výkonem se proti Rennes prezentoval Trávník, jemuž se podařilo srovnat skóre po parádním obstřelu zdi, bohužel ani Trávníkův  gól na body nestačil. Především fyzicky náročný výkon Jablonce ukázal to, že i české týmy mimo TOP 3, mohou hrát v evropských pohárech velice obstojně.

Sevilla rozdrtila Standart Lutych 5:1 a posouvá se do čela své skupiny

Španělská Sevilla s českým brankářem Tomášem Vaclíkem zvítězila v domácím prostředí nad belgických Lutychem 5:1. Za domácí se trefili dvakrát Banega s Ben Yedderem a jednou Vázquez. Za hosty vsítil branku Djenepo.

Zápas pro domácí začal výborně. Hned v 8. minutě se trefil z přímého kopu do šibenice Banega. Ve 39. minutě hosté vyrovnali, když se k míči prodral Djenepo a sám před Vaclíkem se nemýlil. Sevilla ale ihned vyrovnala, Franco Vázquez napřáhl z dálky přesně k tyči a díky tomu jeho tým v poločase vedl 2:1.

Chvíli po začátku druhého poločasu vedli domácí o dvě branky. Ben Yedder dostal nádhernou přihrávku a pouze doklepl míč do odkryté branky. Po chybě Marina 10. minut před koncem utkání běžel sám na brankáře Ben Yedder, který vsítil další branku. Poslední branku vstřelil z pokutového kopu Banega.

Sevilla tak zvítězila nad svým soupeřem 5:1 a dostává se tak do čela své tabulky.

Sestavy:

Sevilla FC: Vaclík – Carriço, Kjaer, Sergi Gómez – Navas (C) (80. Nolito), Banega, Amadou (15. Roque), F. Vázquez (76. Sarabia), Arana – Promes, Ben Yedder

Standard Lutych: Ochoa – Cavanda, Luyindama Nekadio, Laifis, Fai – Vanheusden – Cimirot, Djenepo (62. Lestienne), Marin, Sá (62. Emond) – Carcela-González (C) (78. Agbo)

Slavia vstoupila do Evropské ligy vítězně! Bordeaux porazila díky nádhernému gólu Zmrhala

Pražská Slavia rozehrála skupinovou fázi nejlépe jak mohla. Po krásném gólu Zmrhala a kvalitní týmové hře si Sešívání připisují důležité tři body. Bordeaux nebylo příliš nebezpečné a za celých devadesát minut vystřelilo pouze jednou.

Slavia začala utkání dobře. Svého soupeře se nezalekla vytvářela si šance. Po Hušbauerově centru z rohu hlavičkoval nepřesně Ngadeu.

Ve 13. minutě po Stochově centru střílel Bořil, ale nepříliš razantně. O minutku později poprvé zahrozili hosté a zase po rohovém kopu. Plašil našel nabíhajícího Koundého, jenž ale hlavičkoval mimo.

V 18. minutě si Hušbauer navedl míč na levou nohu a pravou tyč minul jen o pár centimetrů. Po dvaceti minutách střílel nebezpečně přes hlavu Traoré, ale ani jeho pokus neposlal Sešíváné do vedení, neboť přestřelil bránu.

Poté přišla delší pasáž nepřesností, kterou přerušil svoji slabou střelou z dobré pozice Traoré. Avšak o minutu později už šli Slávisté do vedení. Hušbauer posunul míč Zmrhalovi a ten nechytatelnou ranou vymetl šibenici.

V nastavení první půle po přihrávce Coufala střílel Hušbauer, jehož střelu k tyči vyrazil až obránce u brankové čáry.

Druhá půle nebyla příliš zaživná. Až v 72. minutě se k zajímavé hlavičce dostal Tecl, ale minul. Do té doby bylo plno nepřesností v předfinální fázi.

O chvíli později si na centr Stocha naskočil Souček a ve stroprocentní šanci trefil pouze brankáře. Vzápětí se k míči dostal Hušbauer, jenž vypustil pumelici, která minula pravou tyč jen o pár centimetrů. Dvakrát tak mohli vstřelit Slávisté rozhodující branku.

V 81. minutě pak mohl rozhodnout střelec první branky Zmrhal, jenž však v další tutové šanci trefil přesně gólmana.

Závěr utkání si Sešívání pohlídali a nepustili soupeře do jediné šance. I proto si tak připsali první důležité tři body.

SK Slavia Praha: Kolář – Bořil, Kúdela, Ngadeu, Coufal – Hušbauer, Souček – Zmrhal (84. Frydrych), Traoré (90+3. Matoušek), Stoch (79. Baluta) – Tecl

Girondins Bordeaux FC: Costil – Sabaly, Pablo, Koundé, Palencia – Tchouaméni, Sankharé (70. Cornelius), Plašil (85. Otávio) – Kalu, Briand, Kamano (60. Karamoh)