Spojte se s námi


Chance Liga

Okénko minulosti: Sima je slávistickou kometou. Prvním africkým legionářem byl Youté

Mluví se o něm jako o zázraku, vedení Slavie Praha očekává, že senegalský legionář Abdallah Sima dotáhne mužstvo k velkým triumfům a do pokladny nasype hodně valut.

Publikováno

dne

Mluví se o něm jako o zázraku, vedení Slavie Praha očekává, že senegalský legionář Abdallah Sima dotáhne mužstvo k velkým triumfům a do pokladny nasype hodně valut. Osvědčili se i jiní hráči afrického původu. Prvním, kdo oblékl červenobílý dres, byl v březnu 1994 kamerunský útočník Ludovic Youté.

Zdroj: slavia.cz

Mít v kádru fotbalistu afrického původu je nyní běžné i pro české kluby. Není snad jediný, který by jejich služeb nevyužil. Stejně tak Slavia Praha, obhájce mistrovského titulu. A zkušenosti s nimi má převážně velice dobré, až přímo báječné.

Červenobílý dres nyní navlékají Afričané ze všech koutů tohoto rozlehlého světadílu a patří mezi opory mužstva. Peter Olayinka z Nigérie, Oscar Dorley z Libérie, v Pobřeží slonoviny se narodil Ibrahim Traoré, jeho krajan Mohamed Tijani je na hostování ve Slovanu Liberec. Všechny nyní ale zastiňuje devatenáctiletý senegalský meteor Abdallah Sima.

Černé klenoty zářily ve Slavii i v nedávné době. Stoperská dvojice Simon Deli rovněž z Pobřeží slonoviny a Michael Ngadeu z Kamerunu patřila mezi nejlepší v Evropě. A právě kamerunský legionář byl prvním černým Afričanem, který oblékl slávistický dres. Jmenoval se Ludovic Youté.

Probíhá 17. kolo ročníku 1993/1994, přesné datum 19. března. Slavia doma hostí Zlín, nad nímž jasně dominuje, konečný výsledek zní 5:0.

Za stavu 3:0 v 70. minutě stahuje trenér Jindřich Dejmal za potlesku diváků střelce jednoho gólu, mladičkou naději Vladimíra Šmicra – budoucího vicemistra Evropy 1996, jenž se bude podílet na třech mistrovských titulech Slavie Praha 1996, 2008 a 2009 – a přichází historický okamžik: na hřiště vybíhá kamerunský útočník.

„Říkali jsme mu Ludo nebo dokonce Luďo,“ vzpomíná Šmicer. „Byl takový tichý, nenápadný, v šatně toho moc neřekl,“ vybavuje si.

„Bylo to také tím, že málokdo z nás mluvil francouzsky nebo anglicky, já se tyto jazyky naučil později při angažmá v Lens, Liverpoolu a Bordeaux. My uměli jen rusky,“ směje se a vysvětluje, proč to měl první africký legionář tak těžké.

Youté nastoupil proti Zlínu na dvacet minut, když vystřídal Šmicra, po jeho boku slávistické legendy Jan Suchopárek, Radek Bejbl nebo Luboš Kozel. Další start ovšem už nepřidal. „Technikou měl skvělou, ale moc rychlý nebyl,“ vzpomíná Šmicer.

Jediný start, pouhých dvacet minut. „To je spíš atrakce pro diváky,“ přiznal hráčský agent Pavel Paska, jenž kamerunského fotbalistu zastupoval.

Youté byl první a příliš výraznou stopu nezanechal. Jeho následovníci se činí mnohem více. Bez nich by si už jen málokdo uměl slávistickou sestavu představit.

Zdroj: slavia.cz

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.