Spojte se s námi


Chance Liga

Okénko minulosti: Přeškolený pravý obránce Holeš je ve skvělé formě. Jeho předchůdce Dobiaš skóroval ve finále

Jednou z nejvýraznějších osobností českého týmu na evropském šampionátu je defenzivní záložník Tomáš Holeš. V osmifinále proti Nizozemsku skóroval a přihrál na gól. Přeškolený pravý obránce září.

Publikováno

dne

Jednou z nejvýraznějších osobností českého týmu na evropském šampionátu je defenzivní záložník Tomáš Holeš. V osmifinále proti Nizozemsku skóroval a přihrál na gól. Přeškolený pravý obránce září. Jeho předchůdce Karol Dobiaš dal gól dokonce ve finále mistrovství Evropy 1976 v Jugoslávii.

Praví obránci jsou ozdobou výběru trenéra Jaroslava Šilhavého. Klasický post drží Vladimír Coufal, hráč anglického West Hamu United, na levém kraji se prosazuje ´přes nohu´ Jan Bořil, úspěšně při jeho vykartování proti Nizozemsku v osmifinále zaskočil Pavel Kadeřábek.

Největší formu však prokazuje slávistický objev jara Tomáš Holeš. Na nezvyklém místě defenzivního záložníka prokazuje své kvality – obranné i útočné. Celá Evropa o něm mluví s respektem.

Přeškolený pravý obránce v defenzivní štít není ovšem nic nového, trnavský odchovanec Karol Dobiaš v této roli zářil na zlatém mistrovství Evropy 1976 v Jugoslávii. Ve finále do sítě německého týmu dokonce vstřelil gól – náhradní levačkou. V jeho pojetí spíše nohou na opírání.

I Dobiaš prošel vývojem, hledal i objevoval to správné místo v sestavě. Pro sebe i pro mužstvo. „Ještě jako mladík jsem v Handlové hrával křídlo,“ vzpomíná. V reprezentačním týmu bývalého Československa začal na levé straně, neboť pravou měl pronajatou Jan Lála, stříbrný ze světového šampionátu 1962 v Chile.

Pak však Dobiaš začal řádit na svém pravém okraji. Účastník mistrovství světa 1970 v Mexiku, kde jako jeden z mála nezklamal, dvakrát se stal Fotbalistou roku. Podával tak skvělé výkony, že ho chtěl koupit slavný Feyenoord Rotterdam. Odejít ze socialistického státu zvláště v době normalizace ovšem nešlo.

Pro evropský zlatý turnaj 1976 však přepustil místo další veličině, Jánovi Pivarníkovi. „Trenér Václav Ježek nechtěl trhat sehranou obrannou linii ze Slovanu Bratislava Pivarník – Ondruš – Jozef Čapkovič – Gögh, mně našel místo v záloze,“ vysvětluje Dobiaš.

Vyplatilo se, ke zlatu přispěl i finálovou trefou do sítě německého brankáře Seppa Maiera. A do Bohemians přešel o rok později už jako klasický stoper.

„Není neobvyklé, že se v mužstvu sejde víc původně pravých beků,“ rozebírá stav současného českého týmu slavný Patino. Ostatně v roce 1976 byl připravený na lavičce i slávista Pavol Biroš, který také uměl zaskočit jako stoper.

Sám tvrdí, že místo pravého beka je nejjednodušší role. „Na stoperu či dokonce v záloze, to už musíš umět s míčem, je to složitější,“ zdůrazňuje. „Když něco umíš, tak se prosadíš kdekoli,“ dokládá Dobiaš, mistr Evropy 1976 a bronzový medailista 1980.

Kam až dojde jeho následovník Holeš?

Zdroj: UEFA

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.