Spojte se s námi


Ostatní

Nejlepší obrana je obrana. Takový je úspěšný recept Burnley v letošním ročníku Premier League

Publikováno

dne

Burnley, tým který minulý rok bojoval na spodku tabulky Premier League o záchranu, letos atakuje pohárové příčky. V předehraném zápase 17. kola zdolal tým Seana Dyche trápící se Stoke 1:0 a v neúplné tabulce Premier League se posunul už na čtvrtou příčku. Na záda Burnley koukají i kluby jako Liverpool a Arsenal.

Burnley prožívá nejlepší období za posledních 40 let. Od té doby nedokázal severoanglický klub uhájit svou prvoligovou příslušnost déle než na jeden rok. V sezóně 2009/2010 kdy si hráči Clarets zahráli po dlouhých 33 letech Premier League, skončili osmnáctí a v sezóně 2015/2016 devatenáctí. Až v loňském ročníku dokázali udržet šestnácté, nesestupové místo.

Fotbalová renesance v Burnley začíná nabírat na obrátkách. Předsezónní plán byl udržet Premier League. Těsně před polovinou soutěže se však v euforii hrající tým nachází na příčkách zaručujících Ligu mistrů, přičemž ztrácí pouhých devět bodů na svůj zisk na konci minulého ročníku.

V kuloárech se tak pomalu začíná mluvit o předloňské mistrovské cestě Leicesteru, kterou podzimní tažení Burnley lehce připomíná. Ne že by útočilo na titul, ten si s největší pravděpodobností pohlídají suverénní Citizens, ale minimálně snaha o nejlepší šestku by měla být v současné situaci povinností.

Hráči aktuálního kádru mají na co navazovat. Jejich předchůdci z dvacátých let drželi více než osm desetiletí ligový rekord v počtu zápasů bez porážky. Uhrát alespoň bod se jim povedlo přesně ve třiceti utkáních v řadě. Rekordní zápis byl překonán až v roce 2004, kdy legendární Invincibles vydrželi bez prohry dlouhých 49 zápasů. Nejúspěšnější generace se ale po hřišti v Burnley proháněla až o čtyřicet let později.

Označení zlatá šedesátá totiž neplatí jen pro český film ale také pro fotbal v Burnley. Právě v této době slavili Clarets své největší úspěchy. Jestli šel někdy z vínových dresů s modrými rukávy strach, bylo to právě v období mezi lety 1960-1963. Roku 1960 slavili v severoanglickém městě historicky druhý titul, rok nato místní fotbalisté prošli do čtvrtfinále PMEZ a v šedesátém druhém byli druzí v lize i FA Cupu. Celková ligová bilance v úspěšné čtyřletce čítá při chronologickém výčtu: první, čtvrté, druhé a třetí místo. Když k tomu připočteme další bronz z roku 1967, máme úspěch generace šedesátých let kompletní.

Současní svěřenci Seana Dyche se o svůj sukces nesnaží ofenzivním fotbalem jako jejich předchůdci, naopak hrají ze zajištěné obrany a do útoku se příliš nehrnou. Hned v devíti zápasech Clarets v současném ročníku Premier League padl pouze jeden gól, v šesti z těchto utkání slavilo vítězství právě Burnley. Sám kouč Sean Dyche po včerejším zápase se Stoke prohlásil, že výsledek 1:0 je jeho nejoblíbenější. Šestnáct vstřelených gólů je méně než polovina branek Liverpoolu, i přes to má Burnley v tabulce o bod více než právě Reds.

Pro oko nezaujatého fanouška nezajímavý fotbal, pro Seana Dyche a jeho tým způsob jak po více než čtyřiceti letech nakouknout do fotbalové Evropy.

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.