Spojte se s námi

Featured

Martin Malík? Už měl dávno odstoupit, tvrdí David Anděl z projektu Čistý fotbal

Pomalu to začíná vypadat, že se náš fotbal ubírá tou správnou cestou. Kromě projektu Čistý fotbal, který už funguje řadu let, přibyl nový projekt – Fevoluce. Společnými silami se do našeho fotbalu snaží vložit férovost, poctivost a odstranit všechny nekalé metody řízení FAČR.

Published

on

Pomalu to začíná vypadat, že se náš fotbal ubírá tou správnou cestou. Kromě projektu Čistý fotbal, který už funguje řadu let, přibyl nový projekt – Fevoluce. Společnými silami se do našeho fotbalu snaží vložit férovost, poctivost a odstranit všechny nekalé metody řízení FAČR. V rozhovoru pro náš web se k těmto věcem vyjádřil David Anděl, člen projektu Čistý fotbal, ale zároveň také ještě aktivní fotbalista.

Zdroj: karikatura Ruik

Jaká je současná činnost Čistého fotbalu? 

Stále platí, že tu jsme hlavně na pomoc klubům. To se nikdy nezmění. Nyní, když neprobíhají skoro žádné soutěžní zápasy, tak se na nás obracejí kluby hlavně kvůli valným hromadám, stanovám a dotačním programům. Pro český fotbal je smutné to, že se kluby raději ozvou nám a ne FAČRu. To už o něčem vypovídá.

Dále pak připravujeme nějaký návrh na změny v ŘKČ, který chceme předložit klubům. Právně rozebíráme stanovy Pardubického fotbalového svazu, protože zvolení delegátů z řad klubů, které mají uvedené ve stanovách, ztrácí základy demokracie. Jsme v kontaktu s politiky ohledně současné situace ve fotbale, kdy se snažíme, aby vystoupili v médiích a podpořili kluby ve svobodné a rozumné volbě.

S kolika kluby momentálně Čistý fotbal spolupracuje?

Momentálně spolupracujeme asi se 140 kluby. I díky současné situaci přibývají další a další. Je to dobrý signál, že po změně prahne více než jen pár klubů. Doufáme, že se připojí další!

Chodí vám často stížnosti na to, že zápas neproběhl v duchu Fair-play?

Dá se říct, že za sezonu máme tak okolo 80 hlášení. Všechny však nezvládneme objet, takže některé musíme vynechat. V tomto je aktivní hlavně předseda Čistého fotbalu Lukáš Říha. Jelikož Čistý fotbal začalo znát a sledovat dost lidí, kteří působí ve fotbale, tak jej začali znát i rozhodčí.

Takže většinou po našem příjezdu je zápas odpískán férově. Z čehož samozřejmě nemáme radost jen my, ale i klub, hráči, fanoušci a často i hráči klubu, který měl úplatek dávat. Nejvíce zápasů je hlášeno ve Středočeském kraji.

Samozřejmě je tento kraj největší, ale také nejprohnilejší. Tedy já být předsedou, kde se toto děje, tak již kandidovat nebudu, rezignuji, protože jsem prostě selhal. Bohužel svědomí většina z těchto funkcionářů nemá.

Stalo se už někdy, že klub, který se stal součástí projektu Čistý fotbal, se snažil podplatit svého soupeře, nebo rozhodčího?

Určitě víme, že některé kluby, které nás podpořily, měly špatnou minulost. Ovšem máme to z několika stran vždy ověřené, že klub je nyní čistý a můžeme s ním spolupracovat. 

Podplácení rozhodčích a nekalosti mohly vzejít od minulých předsedů, členů výboru, hráčů a dalších. Tedy současné vedení, současní hráči s tím nemají nic společného. A když se podaří změnit podplácející klub na férový? Tak je to přeci skvělé.

Myslíte si, že projekt Fevoluce pomůže očistit český fotbal?

Myslím si, že rozhodně může pomoci a pomáhá. Jsou aktivní, poctivě objíždějí okresy, pomáhají klubům, aby si vybraly nové kandidáty do okresů, krajů. Ve špatně fungujících okresech, může být toto rozhodující. Zapojilo se dost bývalých reprezentantů, kteří by mohli také pomoci v komunikaci s kluby, aby alespoň uvažovaly o nějaké změně.

Kdy stát nedovolí, aby docházelo k nějaké odplatě nebo šikaně, jak tomu bylo dříve. Spolupracujeme pak s dalšími skupinami, co sdílejí stejné myšlenky jako my. Nyní je toho opravdu hodně a jsme rádi, že se toho děje více a více, ale jsme stále na začátku.

Spolupracujete s nimi?

Ano, spolupracujeme. Jsme v kontaktu, scházíme se. Samozřejmě cíl máme stejný a to očistit fotbal, vrátit mu důvěryhodnost. Od vzniku Čistého fotbalu jsme na tento boj byli sami, což je nějakých 7-8 let. Nyní jsme rádi, že se v tomto boji přidala na naší stranu nebo spíše na stranu férovosti jak Fevoluce, tak další skupiny.

I když se v něčem samozřejmě nemusíme shodnout, tak základ je stejný. Všichni, co to myslí vážně, chtějí nějakou změnu a nápravu fotbalu, by se měli nyní semknout a bojovat společně. Ale pokud u některých uvidíme, že jim jde spíše o vlastní užitek, tak s nimi spolupracovat rozhodně nebudeme.

Koho byste nejraději viděl ve funkci nového předsedy FAČR?

Za nás stále platí to, že bychom si ve funkci předsedy dokázali představit pouze Ing. Petra Fouska. Je to dlouholetý funkcionář, má obrovský přehled, je spolehlivý, „čistý“, vlastně na něj nemáme jedinou negativní věc.

Ve všem, co spolu probíráme, se shodujeme. Jsme spolu v kontaktu, ale ještě neřekl, zda do toho půjde či nikoliv. Když by tedy Petr Fousek byl předsedou a například Vladimír Šmicer by byl 2. místopředsedou, tak by to bylo skvělé spojení, které tady určitě ještě nebylo.

Dokáže podle vás Roman Berbr po propuštění z vazby nějak ovlivnit svědky, nebo dokonce zpomalit očišťování?

Rozhodně by bylo dobré, když by pan Berbr zůstal ve vazbě až do velké VH. Ale vím, že to samozřejmě nešlo. S jeho propuštěním jsme počítali. Teď je otázkou, jak moc mu vazba vzala sílu a jak moc bude chtít dále pokračovat nebo podporovat to vše špatné, co zavedl. A že je toho hodně. Určitě bude nadále sledován, odposloucháván, tedy nějaké větší zásahy či ovlivňování si snad nedovolí. Zjistil, že není nedotknutelný, z čehož je asi překvapen nejen on, ale i jeho bývalí kolegové.

Měl by podle vás pan Malík sám opustit pozici předsedy FAČR?

Rozhodně! Přes to nejede vlak. Je to ostuda, že předseda a další někteří členové výboru ještě neodstoupili. Samozřejmě se musí ctít presumpce neviny, ale kdo říká, že o těchto problémech nevěděl, které pan Berbr dlouhodobě prováděl, tak lže! 

My s Čistým fotbalem na to dlouhodobě upozorňujeme, často jsme psali i na FAČR nebo do krajů a okresů. Ale odezva nebyla skoro žádná. Zřejmě to tedy pro ně nebyla novinka a uznali za vhodné, že to řešit s námi nechtějí. Pokud o tom vážně nevěděli, tak ať se podívají na náš web, nebo ať zavolají. Rádi jim to vše řekneme a vysvětlíme.

Reklama
Komentovat

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Featured

Slavii čeká dohrávka s Olomoucí. V jaké nastoupí sestavě?

Slavia po víkendové ztrátě v Českých Budějovicích musí zabrat, aby se dotáhla na čelo tabulky. Doma přivítá Sigmu Olomouc, v jaké nastoupí sestavě? 

Published

on

Slavia po víkendové ztrátě v Českých Budějovicích musí zabrat, aby se dotáhla na čelo tabulky. Doma přivítá Sigmu Olomouc, v jaké nastoupí sestavě? 

Vzhledem k tomu, že Slavia vyhlásila jasnou prioritu domácí ligu, dá se očekávat, že Jindřich Trpišovský nebude sestavou příliš rotovat a nasadí to nejsilnější, co má. 

Hned prvním otazníkem může být post mezi třemi tyčemi. Jasnou jedničkou je Ondřej Kolář, který si však v poslední době netyká s nejlepší formou, jeho výkon na jihu Čech navíc nebyl vůbec přesvědčivý. Naopak Aleš Mandous by se mohl chtít ukázat proti svému bývalému klubu, trenéři ale spíš Koláře podrží. 

Na pozici pravého obránce není vůbec co řešit. Alexander Bah si jako téměř jediný ze slávistů drží nadstandardní výkonnost a je stálicí na této pozici. Ve stoperské dvojici také není co řešit, ale z jiných důvodů. Trpišovský má totiž k dispozici pouze Kačarabu a Ousoua, kteří by měli opět nastoupit i proti Sigmě. 

Stejný scénář platí na levém kraji obrany, kde zraněného kapitána Bořila zaskakuje Oscar Dorley. Ve středu zálohy by měl naskočit opět Samek, otázkou je, jak na tom bude Ševčík. Pokud už je zdravotně na 100 % v pořádku, určitě by naskočil v základu místo Traorého, kterému se duel v Českých Budějovicích hodně nevyvedl a střídal už po poločase. 

Na podhrotu by měl nastoupit jeden ze dvou nejlepších sešívaných střelců, Ivan Schranz. Na levém křídle zřejmě naskočí vracející se do formy Olayinka, který v posledních dvou ligových duelech vstřelil dva góly. 

U Masopusta platí to samé, co u Ševčíka. Pokud už bude stoprocentně zdravotně připravený, bude hrát v základu on. Pokud ne, může ho zaskočit opět Ekpai, případně by se posunul Schranz na kraj a na podhrot by se postavil Lingr. 

Na hrotu útoku je jasná volba. Jan Kuchta ukázal, že je pro tým o mnoho platnější než Michael Krmenčík. Proti Sigmě se mu navíc poměrně daří, vstřelil jí už čtyři branky v osmi duelech. 

Předpokládaná sestava Slavie:

Kolář
Bah – Kačaraba – Ousou – Oscar
Samek – Ševčík
Masopust – Schranz – Olayinka
Kuchta

Zdroj: Livesport

Pokračovat ve čtení

Featured

Byla by velká chyba se vracet, kdybych nebyl na sto procent připravený, říká Provod

Lukáš Provod nastoupil do utkání naposledy v květnu, zranění bylo tak vážné, že musel na operaci a přišel o vysněné EURO. Nyní se postupně dává do pořádku a na jaře bychom jej již měli vidět na trávníku.

Published

on

Lukáš Provod nastoupil do utkání naposledy v květnu, zranění bylo tak vážné, že musel na operaci a přišel o vysněné EURO. Nyní se postupně dává do pořádku a na jaře bychom jej již měli vidět na trávníku.

Lukáš Provod si v květnovém utkání s olomouckou Sigmou poranil koleno natolik, že musel na operaci. Ta se povedla, hráče ale čekala dlouhá rekonvalescence.

Nyní je po operaci více než čtyři měsíce a dle svých slov probíhá vše tak, jak má. Slávistický záložník se musel opět naučit chodit.

„A už se myslím sám přibližuju hřišti a budu moct kopnout do balonu a dělat to, co mě baví víc než posilovna,“ řekl v rozhovoru pro ČT Sport.

Nyní je otázkou, kdy se na trávníky vrátí. Vzhledem k vážnosti zranění a operaci je velmi nepravděpodobné, že by se to stalo ještě tento rok.

„Byla by velká chyba se vracet, kdybych nebyl na sto procent připravený. Dokud to sám nebudu cítit a fyzioterapeuti mi neřeknou, že jsem stoprocentní, tak se do toho zatížení vracet nebudu,“ dodal.

Provod měl nakročeno k zajímavému přestupu, k tomu ale v nejbližší době nedojde. I proto ve Slavii prodloužil smlouvu do roku 2026.

Zdroj: ČT Sport

Pokračovat ve čtení

Bundesliga

Kde končí zdravý ekonomický rozum a začíná šílenství? Football Leaks odhalily velmi temnou stránku Adidasu

Adidas – světoznámá firma a jeden z největších výrobců sportovního vybavení na světě. Podle informací Football Leaks má však tato společnost svou velmi temnou stránku, zejména co se finančních toků a obchodník praktik týče. Raději si to však přečtěte sami…

Published

on

Adidas – světoznámá firma a jeden z největších výrobců sportovního vybavení na světě. Podle informací Football Leaks má však tato společnost svou velmi temnou stránku, zejména co se finančních toků a obchodník praktik týče. Raději si to však přečtěte sami…

Server Football Leaks byl založen v roce 2015 a jejich útoky na kluby a třetí strany byly nekompromisní. Veřejnosti byla skupina whistleblowerů známá od roku 2016, kdy všechny odcizené materiály, originály smluv, výstupní klauzule nebo peněžní toky posílají do německého týdeníku Der Spiegel.

Na našem webu už jsme se vám prostřednictvím několika článků snažili připomenout, jak ohavné může být zákulisí světového fotbalu.

Psali jsme například o velké aféře Cristiana Ronalda, co se týče daňových podvodů nebo zneužívání offshorových společností. Také u nás najdete článek zaměřený na model TPO, nebo-li vlastnictví třetích stran, s čímž souvisí také špinavý vzestup německého Hoffenheimu.

Nyní bychom na základě informací ze samotné knihy a Der Spiegelu chtěli vytáhnout, jakým způsobem se zejména ve fotbalovém světě pohybuje či pohybovala firma Adidas.

Málokdo by si nejspíše pomyslel, že finanční nerovnováhu mezi elitními celky a zbytkem světa nevytvářejí příjmy z evropských pohárů, nýbrž výrobci sportovního vybavení. A je vskutku zajímavé, že navzdory snaze UEFA mít finanční toky pevně pod kontrolou, o mohutné podpoře těchto společností se nepíše, potažmo v minulosti nepsalo vůbec nic.

Ano, základní informace ohledně uzavřených smluv na různých portálech najdeme. Jenže už nikdo fanouškům konkrétního klubu dobrovolně nesdělí, že například dle nového návrhu smlouvy mezi Adidasem a Realem Madrid, který měl vstoupit v platnost v roce 2024, se měl Adidas podílet na 22,5 procentech čistého výnosu klubu z celosvětového prodeje výrobků značky Real Madrid.

Naopak Adidas měl Realu každým rokem poukázat v rámci partnerství neskutečných 70 milionů eur. A za výborné sportovní výsledky přicházejí v úvahu další prémie, a to od 2,5 do 7 milionů eur. Záleží na tom, zda se jedná o mistrovský titul nebo prvenství v Lize mistrů.

A tady je ten hlavní rozdíl. Podíváme-li se totiž do minulosti na kluby německé Bundesligy, druhý nejatraktivnější tým v Německu (Borussia Dortmund – pozn. red.) obdržel od svého výrobce dresů (Puma) v sezóně 2015/16 odhadem osm milionů eur!

A uvedeme-li další příklad, španělský velkoklub jenom tímto partnerským příspěvkem překonal roční obrat klubů, jakými jsou například Hertha Berlín nebo jiní účastníci nejvyšší německé soutěže.

V původní smlouvě se ovšem nachází jedna další pozoruhodná věc. Mělo jít o jednorázovou platbu na konto Realu Madrid, a to ve výši 40 milionů eur! A co je ještě podivnější, tato platba měla být předána v hotovosti.

Podobnou platbu už Real od Adidasu inkasoval v roce 1998, tehdy se ovšem nejednalo o transakci v eurech, nýbrž v dolarech. Jak už píšeme výše, spousta nekalých praktik díky Football Leaks vylezla na povrch.

O tomto tématu píše také španělský deník AS, server Goal nebo právě německý Der Spiegel. Vedení Realu však tuto skutečnost nechtělo nijak komentovat.

Na dotaz Football Leaks ohledně výše uvedených smluv se zástupci španělského klubu vyjádřili pouze tak, že se zveřejněné údaje zakládají na informacích, jež byly získány nezákonným způsobem.

Co také do značné míry ubírá na důvěryhodnosti fungování této firmy je fakt, že Adidas po celá desetiletí udržoval velmi těsné vazby s mocnými osobnostmi světového fotbalu.

Takové persony však buď skončili ve vězení kvůli daňovým podvodům (Uli Hoeneß), nebo byly vláčeny tiskem jako prezident FIFA Joseph Blatter. Také lze určitě zmínit velmi úzký vztah s Franzem Beckenbauerem, jenž přišel o své renomé v důsledku kauzy týkající se údajného koupeného pořadatelství MS ve fotbale v roce 2006.

Není rovněž tajemstvím, že Adidas kromě klubů uzavírá smlouvy s mnoha fotbalovými hvězdami. Na konta hráčů ale finanční prostředky nepoukazuje Adidas, nýbrž její dceřiná společnost Adidas International Marketing B.V. sídlící v Amsterdamu.

Lépe řečeno, Adidas International tyto finance neposílal přímo na konta hráčů, byť do firem, na které profesionální fotbalisté převedli svá osobnostní práva, tzv. Image Rights. Důvodem samozřejmě není nic jiného, než snížení daňového zatížení.

Že se v mnoha případech jedná o offshorové společnosti, jako tomu bylo právě v případě Ronalda, už je pouhou třešničkou na dortu.

Dokumenty Football Leaks obsahují desítky smluv mezi společností Adidas International a největšími hvězdami světového fotbalu. Ostatně jak dnes všichni dobře víme, za daňovou morálku byl v nedávných letech souzen Lionel Messi.

Mluvíme o letech 2007 – 2009, kdy dle dokumentů barcelonského státního zastupitelství převedl Adidas International čtyři miliony eur na dvě společnosti nazvané Sports Consultants, respektive Jenbril.

Důvodem bylo to, že chtěl Adidas využít argentinskou superhvězdu pro svou reklamní kampaň. První jmenovaná společnost měla sídlo ve státě Belize, druhá v Uruguayi, přičemž firmu Jenbril kontroloval Messiho otec Jorge.

Oba aktéři poté byli shledáni vinnými zejména proto, že tyto transakce od Adidasu zatajili před španělskými finančními úřady a neodvedli z nich daň.

Německý koncern se však na otázku, zda nepatří k odpovědnosti výrobce odmítnout uzavření smlouvy s firmou, která se nachází v zemi daňového ráje, nechtěl nikterak vyjádřit.

Pozoruhodné smlouvy uzavřela společnost Adidas také s dalšími známými jmény. I těm však finance poukázala na jejich „firemní“ účty. Jaká jména to jsou? Kaká, Juan Mata nebo David de Gea.

Snad jediným hráčem, který toto partnerství odmítl je Gonzalo Higuaín, pro něhož by prý tato smlouva měla škodlivé důsledky. Navzdory jeho tvrzení však následně podepsal smlouvu s Nike. Nutno podotknout, i o této společnosti najdeme v dokumentech Football Leaks mnohé.

Je nám naprosto jasné, že většině fanoušků po přečtení článku zůstane nad různými záležitostmi rozum stát. Rovněž si zřejmě ani nedokážeme představit, co vše se i nadále musí dít za oponami tak obrovské show zvané fotbal. Football Leaks se postaraly o největší únik informací v dějinách fotbalu, nejspíše i v dějinách sportu jako takového.

Díky nim bylo proti pochybným společnostem zahájeno trestní stíhání, finanční úřady se zaměřili na obchodní praktiky těch největších evropských klubů a velký nepořádek Football Leaks udělaly také v organizacích FIFA a UEFA.

Na závěr bych ještě rád poznamenal, že Adidas je opět výrazným partnerem Sparty Praha. Věřme však, že tady kromě fungujícího partnerství není nic dalšího, co by Football Leaks stálo v budoucnu za zveřejnění a co by zřejmě významně poškodilo i český fotbal.

Zdroj: Football Leaks

Pokračovat ve čtení

Oblíbené

Reklama