Spojte se s námi


Fortuna liga

Martin Malík? Už měl dávno odstoupit, tvrdí David Anděl z projektu Čistý fotbal

Pomalu to začíná vypadat, že se náš fotbal ubírá tou správnou cestou. Kromě projektu Čistý fotbal, který už funguje řadu let, přibyl nový projekt – Fevoluce. Společnými silami se do našeho fotbalu snaží vložit férovost, poctivost a odstranit všechny nekalé metody řízení FAČR.

Publikováno

dne

Pomalu to začíná vypadat, že se náš fotbal ubírá tou správnou cestou. Kromě projektu Čistý fotbal, který už funguje řadu let, přibyl nový projekt – Fevoluce. Společnými silami se do našeho fotbalu snaží vložit férovost, poctivost a odstranit všechny nekalé metody řízení FAČR. V rozhovoru pro náš web se k těmto věcem vyjádřil David Anděl, člen projektu Čistý fotbal, ale zároveň také ještě aktivní fotbalista.

Zdroj: karikatura Ruik

Jaká je současná činnost Čistého fotbalu? 

Stále platí, že tu jsme hlavně na pomoc klubům. To se nikdy nezmění. Nyní, když neprobíhají skoro žádné soutěžní zápasy, tak se na nás obracejí kluby hlavně kvůli valným hromadám, stanovám a dotačním programům. Pro český fotbal je smutné to, že se kluby raději ozvou nám a ne FAČRu. To už o něčem vypovídá.

Dále pak připravujeme nějaký návrh na změny v ŘKČ, který chceme předložit klubům. Právně rozebíráme stanovy Pardubického fotbalového svazu, protože zvolení delegátů z řad klubů, které mají uvedené ve stanovách, ztrácí základy demokracie. Jsme v kontaktu s politiky ohledně současné situace ve fotbale, kdy se snažíme, aby vystoupili v médiích a podpořili kluby ve svobodné a rozumné volbě.

S kolika kluby momentálně Čistý fotbal spolupracuje?

Momentálně spolupracujeme asi se 140 kluby. I díky současné situaci přibývají další a další. Je to dobrý signál, že po změně prahne více než jen pár klubů. Doufáme, že se připojí další!

Chodí vám často stížnosti na to, že zápas neproběhl v duchu Fair-play?

Dá se říct, že za sezonu máme tak okolo 80 hlášení. Všechny však nezvládneme objet, takže některé musíme vynechat. V tomto je aktivní hlavně předseda Čistého fotbalu Lukáš Říha. Jelikož Čistý fotbal začalo znát a sledovat dost lidí, kteří působí ve fotbale, tak jej začali znát i rozhodčí.

Takže většinou po našem příjezdu je zápas odpískán férově. Z čehož samozřejmě nemáme radost jen my, ale i klub, hráči, fanoušci a často i hráči klubu, který měl úplatek dávat. Nejvíce zápasů je hlášeno ve Středočeském kraji.

Samozřejmě je tento kraj největší, ale také nejprohnilejší. Tedy já být předsedou, kde se toto děje, tak již kandidovat nebudu, rezignuji, protože jsem prostě selhal. Bohužel svědomí většina z těchto funkcionářů nemá.

Stalo se už někdy, že klub, který se stal součástí projektu Čistý fotbal, se snažil podplatit svého soupeře, nebo rozhodčího?

Určitě víme, že některé kluby, které nás podpořily, měly špatnou minulost. Ovšem máme to z několika stran vždy ověřené, že klub je nyní čistý a můžeme s ním spolupracovat. 

Podplácení rozhodčích a nekalosti mohly vzejít od minulých předsedů, členů výboru, hráčů a dalších. Tedy současné vedení, současní hráči s tím nemají nic společného. A když se podaří změnit podplácející klub na férový? Tak je to přeci skvělé.

Myslíte si, že projekt Fevoluce pomůže očistit český fotbal?

Myslím si, že rozhodně může pomoci a pomáhá. Jsou aktivní, poctivě objíždějí okresy, pomáhají klubům, aby si vybraly nové kandidáty do okresů, krajů. Ve špatně fungujících okresech, může být toto rozhodující. Zapojilo se dost bývalých reprezentantů, kteří by mohli také pomoci v komunikaci s kluby, aby alespoň uvažovaly o nějaké změně.

Kdy stát nedovolí, aby docházelo k nějaké odplatě nebo šikaně, jak tomu bylo dříve. Spolupracujeme pak s dalšími skupinami, co sdílejí stejné myšlenky jako my. Nyní je toho opravdu hodně a jsme rádi, že se toho děje více a více, ale jsme stále na začátku.

Spolupracujete s nimi?

Ano, spolupracujeme. Jsme v kontaktu, scházíme se. Samozřejmě cíl máme stejný a to očistit fotbal, vrátit mu důvěryhodnost. Od vzniku Čistého fotbalu jsme na tento boj byli sami, což je nějakých 7-8 let. Nyní jsme rádi, že se v tomto boji přidala na naší stranu nebo spíše na stranu férovosti jak Fevoluce, tak další skupiny.

I když se v něčem samozřejmě nemusíme shodnout, tak základ je stejný. Všichni, co to myslí vážně, chtějí nějakou změnu a nápravu fotbalu, by se měli nyní semknout a bojovat společně. Ale pokud u některých uvidíme, že jim jde spíše o vlastní užitek, tak s nimi spolupracovat rozhodně nebudeme.

Koho byste nejraději viděl ve funkci nového předsedy FAČR?

Za nás stále platí to, že bychom si ve funkci předsedy dokázali představit pouze Ing. Petra Fouska. Je to dlouholetý funkcionář, má obrovský přehled, je spolehlivý, „čistý“, vlastně na něj nemáme jedinou negativní věc.

Ve všem, co spolu probíráme, se shodujeme. Jsme spolu v kontaktu, ale ještě neřekl, zda do toho půjde či nikoliv. Když by tedy Petr Fousek byl předsedou a například Vladimír Šmicer by byl 2. místopředsedou, tak by to bylo skvělé spojení, které tady určitě ještě nebylo.

Dokáže podle vás Roman Berbr po propuštění z vazby nějak ovlivnit svědky, nebo dokonce zpomalit očišťování?

Rozhodně by bylo dobré, když by pan Berbr zůstal ve vazbě až do velké VH. Ale vím, že to samozřejmě nešlo. S jeho propuštěním jsme počítali. Teď je otázkou, jak moc mu vazba vzala sílu a jak moc bude chtít dále pokračovat nebo podporovat to vše špatné, co zavedl. A že je toho hodně. Určitě bude nadále sledován, odposloucháván, tedy nějaké větší zásahy či ovlivňování si snad nedovolí. Zjistil, že není nedotknutelný, z čehož je asi překvapen nejen on, ale i jeho bývalí kolegové.

Měl by podle vás pan Malík sám opustit pozici předsedy FAČR?

Rozhodně! Přes to nejede vlak. Je to ostuda, že předseda a další někteří členové výboru ještě neodstoupili. Samozřejmě se musí ctít presumpce neviny, ale kdo říká, že o těchto problémech nevěděl, které pan Berbr dlouhodobě prováděl, tak lže! 

My s Čistým fotbalem na to dlouhodobě upozorňujeme, často jsme psali i na FAČR nebo do krajů a okresů. Ale odezva nebyla skoro žádná. Zřejmě to tedy pro ně nebyla novinka a uznali za vhodné, že to řešit s námi nechtějí. Pokud o tom vážně nevěděli, tak ať se podívají na náš web, nebo ať zavolají. Rádi jim to vše řekneme a vysvětlíme.

Reklama

Fortuna liga

Sparta je suverénně první. Žádný klub v lize nevyhodil za chování fanoušků více peněz. Kdo musel platit jak vysoké pokuty?

Publikováno

dne

Financovat fotbalový klub není v našich podmínkách žádná sranda. Proto bolí každá částka, která jde namísto rozvoje klubu jinam. Třeba na zaplacení pokut za chování fanoušků. Za podzimní část Fortuna ligy nejvíce platila pražská Sparta. Které kluby kolik platily?

Fotbal v České republice je značně podfinancovaný. Obzvláště pak v porovnání třeba s polskou ligou, která je přitom v žebříčku podle koeficientu mnohem horší. Polská Ekstraklasa inkasuje neuvěřitelně vysokou sumu jen za vysílací práva.

O to těžší pak je pro jednotlivé kluby finančně přežít. Obzvláště nyní, když se svět stále vzpamatovává z pandemie koronaviru a ceny všeho možného stouply kvůli ruské invazi na Ukrajinu.

Že je naše nejvyšší fotbalová soutěž finančně extrémně nevyrovnaná, to není novinkou ani tajemstvím. O to více však méně bohaté kluby bolí každá částka, která musí jít jinam, než do rozvoje.

V tom mnohdy svým favoritům zrovna nepomáhají fanoušci, kteří se nezřídka chovají skutečně nevhodně a klub musí platit pokuty. Jedna věc je, že je Disciplinární komise přísná. Druhá věc však je, že rasismus či skutečně nebezpečná pyrotechnika na stadiony skutečně nepatří.

Nejvíce platila Sparta, Plzeň až osmá

Podzimní část Fortuna ligy už je díky mistrovství světa za námi a uzavřeno už je víceméně i veškeré projednávání přestupků ze strany fanoušků. Za jejich chování během zápasů už kluby znají všechny pokuty a tak se nabízí poohlédnutí, kdo kolik platil.

Poměrně nepřekvapivě ve výši zaplacených pokut dominují obě pražská „S“. Prvenství drží Sparta, která musela za chování svých příznivců platit 645 tisíc korun. Slavia musela na placení pokut vyhradit 490 tisíc korun.

Za zmínku stojí, že oba kluby platily peněžitý trest i za druholigové utkání rezerv. Sparta platila za derby B-týmů 20 tisíc, Slavia 15 tisíc.

Na bronzové příčce se umístil ostravský Baník. Slezský celek dostal během podzimu hned 8 pokut, které celkově vyšly na 440 tisíc. Bramborovou placku by mohla získat Zbrojovka Brno s 250 tisíci.

Překvapením je v žebříčku Zlín, jenž platil pátou největší částku (195 tisíc). Následují jej Slovácko (180 tisíc), Bohemians (155 tisíc) a Viktoria Plzeň (140 tisíc).

Po jedné pokutě platily Hradec Králové (60 tisíc), Sigma Olomouc, České Budějovice a Teplice (všichni 20 tisíc).

Úplně bez pokut za chování fanoušků vyvázly týmy Mladé Boleslavi, Slovanu Liberec, Jablonce a Pardubic.

Zdroj: FAČR, Disciplinární komise

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Největším favoritem na zisk Cristiana Ronalda je Chelsea, vsadit se dá ale i na Rokycany

Cristiano Ronaldo nedávno skončil v Manchesteru United a všechny nyní zajímá, jaký bude jeho další tým. Česká sázková kancelář Tipsport vypsala kurzy na možné přestupy portugalského útočníka, přičemž se na seznamu objevují týmy jako Chelsea, Inter Milán, Bayern Mnichov, Real Madrid, ale také Sparta Praha, Plzeň nebo Rokycany.

Publikováno

dne

Od

Cristiano Ronaldo nedávno skončil v Manchesteru United a všechny nyní zajímá, jaký bude jeho další tým. Česká sázková kancelář Tipsport vypsala kurzy na možné přestupy portugalského útočníka, přičemž se na seznamu objevují týmy jako Chelsea, Inter Milán, Bayern Mnichov, Real Madrid, ale také Sparta Praha, Plzeň nebo Rokycany.

Dnes už je Ronaldo čtvrtým dnem bez klubové příslušnosti, po odchodu z Manchesteru United po něm ale jistě noví zájemci půjdou a nebude jich málo. V médiích se nejvíce mluví o ohromných nabídkách ze Saúdské Arábie, ale i několik dalších týmů má portugalské megastar rozhodně co nabídnout.

Sázková kancelář Tipsport se dokonce rozhodla vypsat kurzy na to, kterého týmu bude Ronaldo 3. 2. 2023. V této sázce se samozřejmě nepočítá hostování. Kdo jsou tedy podle Tipsportu největší favorité na zisk 37letého Portugalce?

Kurzům zatím jednoznačně vévodí Chelsea, kurz na Blues je aktuálně 3,50. Těsně za londýnským týmem je Sporting Lisabon, kde Ronaldo začínal, s kurzem 4,50. Aktuálně to vypadá na souboj o portugalskou hvězdu právě mezi těmito týmy.

Další dvě místa v tabulce nepatří konkrétním týmům, ale ligám, kde by Ronaldo mohl hrát. Třetí místo si drží Saúdská Arábie, kterou následuje MLS. Pro CR7 však nabídky z východu nejsou nic nového, však už za něj jednou nabízel Al-Hilal 210 milionů liber, nabídku však následně stáhl.

Do kurzu 30 se ještě vešlo několik týmů. Postupně to jsou Newcastle, Real Madrid, Bayern Mnichov, Inter Milán, PSG, Juventus a Manchester City. Kurz na Arsenal se vyšplhal dokonce až na 35. Po Gunners už přichází možnost si vsadit na české týmy.

Sázky na Ronaldův přestup do Česka

Pokud věříte tomu, že Cristiano zamíří v příštím roce do Slavie Praha, a on tam opravdu přestoupí, tak si přijdete na tisícinásobek vsazené částky. U Sparty je to dokonce dvojnásobek.

Kurzy na Slavii a Spartu stále nejsou nejvyšší, v kurzové tabulce se objevuje ještě Viktoria Plzeň a FK Rokycany. Tým, který hraje okresní přebor, dokonce napsal na Twitter: „K možnému příchodu Cristiana Ronalda do FC Rokycany se zatím nebudeme vyjadřovat„.

Kolik peněz byste vyhráli při sázce 100 Kč na přestup Ronalda do Rokycan, kdyby tam Portugalec opravdu přestoupil? Pokud by se to skutečně stalo, tak získáte 500 000 Kč.

Zdroj: Tipsport

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Zadělali si Plavšič a Kuzmanovič na problém? Na Instagramu lajknuli příspěvek srbského velkoklubu, teď čelí kritice fanoušků

Nedobrá reklama pro ostravský Baník a částečně i pro pražskou Slavii. Hned dva muži, kteří působí ve slezském celku, přičemž jeden je v klubu na hostování právě ze Slavie, totiž na Instagramu lajknuli nevhodné příspěvky srbského velkoklubu.

Publikováno

dne

Nedobrá reklama pro ostravský Baník a částečně i pro pražskou Slavii. Hned dva muži, kteří působí ve slezském celku, přičemž jeden je v klubu na hostování právě ze Slavie, totiž na Instagramu lajknuli nevhodné příspěvky srbského velkoklubu.

V úterý se odehrál v ruském Petrohradu přátelský zápas mezi tamním Zenitem a srbským velkoklubem Crvena Zvezda Bělehrad. Víceméně se jednalo o oslavu rusko-srbských vztahů a současně družby právě těchto dvou klubů.

Vzhledem k tomu, co se odehrává na Ukrajině, se jednalo o ideální příležitost k využití ruské propagandy. Srbové se ovšem nikdy netajili náklonností k Rusku a podle toho to nyní vypadalo.

Hned dva muži srbského původu, kteří hrají v naší lize, však pobouřili fanoušky. Konkrétně Srdjan Plavšič a Nemanja Kuzmanovič. Oba hrají v Baníku Ostrava, přičemž Plavšič je ve slezském celku pouze na hostování z pražské Slavie.

Právě fanoušci Slavie postřehli, že Plavšič zmíněnou oslavu Ruska neváhal lajknout na oficiálním instagramu Crvene Zvezdy. Není to však velké překvapení. Přeci jen je Plavšič bývalým hráčem tohoto srbského velkoklubu.

Ani to však fanouškům nebránilo v ostré kritice. Nejeden příznivec sešívaných nyní ještě více než dříve doufá, že Plavšič nikdy v dresu Slavie nenastoupí. A to je ještě jedno z těch mírnějších přání.

Kuzmanovič coby hrdý Srb dokonce vyrazil do Kataru, aby podpořil srbský výběr při zápase s Brazílii. Jenže i u něj si jeden z fanoušků všiml, že lajkoval na stránkách Crvene Zvezdy příspěvky s proruskou tématikou.

Že by z toho měli příznivci Baníku radost, to se říci nedá. Alespoň z reakcí na sociálních sítích. Někteří by dokonce byli ochotní se jej v případě proruských postojů zbavit.

Zdroj: Twitter, CZ Bělehrad, Instagram

Pokračovat ve čtení

Oblíbené