Spojte se s námi


Fortuna liga

Martin Malík? Už měl dávno odstoupit, tvrdí David Anděl z projektu Čistý fotbal

Pomalu to začíná vypadat, že se náš fotbal ubírá tou správnou cestou. Kromě projektu Čistý fotbal, který už funguje řadu let, přibyl nový projekt – Fevoluce. Společnými silami se do našeho fotbalu snaží vložit férovost, poctivost a odstranit všechny nekalé metody řízení FAČR.

Publikováno

dne

Pomalu to začíná vypadat, že se náš fotbal ubírá tou správnou cestou. Kromě projektu Čistý fotbal, který už funguje řadu let, přibyl nový projekt – Fevoluce. Společnými silami se do našeho fotbalu snaží vložit férovost, poctivost a odstranit všechny nekalé metody řízení FAČR. V rozhovoru pro náš web se k těmto věcem vyjádřil David Anděl, člen projektu Čistý fotbal, ale zároveň také ještě aktivní fotbalista.

Zdroj: karikatura Ruik

Jaká je současná činnost Čistého fotbalu? 

Stále platí, že tu jsme hlavně na pomoc klubům. To se nikdy nezmění. Nyní, když neprobíhají skoro žádné soutěžní zápasy, tak se na nás obracejí kluby hlavně kvůli valným hromadám, stanovám a dotačním programům. Pro český fotbal je smutné to, že se kluby raději ozvou nám a ne FAČRu. To už o něčem vypovídá.

Dále pak připravujeme nějaký návrh na změny v ŘKČ, který chceme předložit klubům. Právně rozebíráme stanovy Pardubického fotbalového svazu, protože zvolení delegátů z řad klubů, které mají uvedené ve stanovách, ztrácí základy demokracie. Jsme v kontaktu s politiky ohledně současné situace ve fotbale, kdy se snažíme, aby vystoupili v médiích a podpořili kluby ve svobodné a rozumné volbě.

S kolika kluby momentálně Čistý fotbal spolupracuje?

Momentálně spolupracujeme asi se 140 kluby. I díky současné situaci přibývají další a další. Je to dobrý signál, že po změně prahne více než jen pár klubů. Doufáme, že se připojí další!

Chodí vám často stížnosti na to, že zápas neproběhl v duchu Fair-play?

Dá se říct, že za sezonu máme tak okolo 80 hlášení. Všechny však nezvládneme objet, takže některé musíme vynechat. V tomto je aktivní hlavně předseda Čistého fotbalu Lukáš Říha. Jelikož Čistý fotbal začalo znát a sledovat dost lidí, kteří působí ve fotbale, tak jej začali znát i rozhodčí.

Takže většinou po našem příjezdu je zápas odpískán férově. Z čehož samozřejmě nemáme radost jen my, ale i klub, hráči, fanoušci a často i hráči klubu, který měl úplatek dávat. Nejvíce zápasů je hlášeno ve Středočeském kraji.

Samozřejmě je tento kraj největší, ale také nejprohnilejší. Tedy já být předsedou, kde se toto děje, tak již kandidovat nebudu, rezignuji, protože jsem prostě selhal. Bohužel svědomí většina z těchto funkcionářů nemá.

Stalo se už někdy, že klub, který se stal součástí projektu Čistý fotbal, se snažil podplatit svého soupeře, nebo rozhodčího?

Určitě víme, že některé kluby, které nás podpořily, měly špatnou minulost. Ovšem máme to z několika stran vždy ověřené, že klub je nyní čistý a můžeme s ním spolupracovat. 

Podplácení rozhodčích a nekalosti mohly vzejít od minulých předsedů, členů výboru, hráčů a dalších. Tedy současné vedení, současní hráči s tím nemají nic společného. A když se podaří změnit podplácející klub na férový? Tak je to přeci skvělé.

Myslíte si, že projekt Fevoluce pomůže očistit český fotbal?

Myslím si, že rozhodně může pomoci a pomáhá. Jsou aktivní, poctivě objíždějí okresy, pomáhají klubům, aby si vybraly nové kandidáty do okresů, krajů. Ve špatně fungujících okresech, může být toto rozhodující. Zapojilo se dost bývalých reprezentantů, kteří by mohli také pomoci v komunikaci s kluby, aby alespoň uvažovaly o nějaké změně.

Kdy stát nedovolí, aby docházelo k nějaké odplatě nebo šikaně, jak tomu bylo dříve. Spolupracujeme pak s dalšími skupinami, co sdílejí stejné myšlenky jako my. Nyní je toho opravdu hodně a jsme rádi, že se toho děje více a více, ale jsme stále na začátku.

Spolupracujete s nimi?

Ano, spolupracujeme. Jsme v kontaktu, scházíme se. Samozřejmě cíl máme stejný a to očistit fotbal, vrátit mu důvěryhodnost. Od vzniku Čistého fotbalu jsme na tento boj byli sami, což je nějakých 7-8 let. Nyní jsme rádi, že se v tomto boji přidala na naší stranu nebo spíše na stranu férovosti jak Fevoluce, tak další skupiny.

I když se v něčem samozřejmě nemusíme shodnout, tak základ je stejný. Všichni, co to myslí vážně, chtějí nějakou změnu a nápravu fotbalu, by se měli nyní semknout a bojovat společně. Ale pokud u některých uvidíme, že jim jde spíše o vlastní užitek, tak s nimi spolupracovat rozhodně nebudeme.

Koho byste nejraději viděl ve funkci nového předsedy FAČR?

Za nás stále platí to, že bychom si ve funkci předsedy dokázali představit pouze Ing. Petra Fouska. Je to dlouholetý funkcionář, má obrovský přehled, je spolehlivý, „čistý“, vlastně na něj nemáme jedinou negativní věc.

Ve všem, co spolu probíráme, se shodujeme. Jsme spolu v kontaktu, ale ještě neřekl, zda do toho půjde či nikoliv. Když by tedy Petr Fousek byl předsedou a například Vladimír Šmicer by byl 2. místopředsedou, tak by to bylo skvělé spojení, které tady určitě ještě nebylo.

Dokáže podle vás Roman Berbr po propuštění z vazby nějak ovlivnit svědky, nebo dokonce zpomalit očišťování?

Rozhodně by bylo dobré, když by pan Berbr zůstal ve vazbě až do velké VH. Ale vím, že to samozřejmě nešlo. S jeho propuštěním jsme počítali. Teď je otázkou, jak moc mu vazba vzala sílu a jak moc bude chtít dále pokračovat nebo podporovat to vše špatné, co zavedl. A že je toho hodně. Určitě bude nadále sledován, odposloucháván, tedy nějaké větší zásahy či ovlivňování si snad nedovolí. Zjistil, že není nedotknutelný, z čehož je asi překvapen nejen on, ale i jeho bývalí kolegové.

Měl by podle vás pan Malík sám opustit pozici předsedy FAČR?

Rozhodně! Přes to nejede vlak. Je to ostuda, že předseda a další někteří členové výboru ještě neodstoupili. Samozřejmě se musí ctít presumpce neviny, ale kdo říká, že o těchto problémech nevěděl, které pan Berbr dlouhodobě prováděl, tak lže! 

My s Čistým fotbalem na to dlouhodobě upozorňujeme, často jsme psali i na FAČR nebo do krajů a okresů. Ale odezva nebyla skoro žádná. Zřejmě to tedy pro ně nebyla novinka a uznali za vhodné, že to řešit s námi nechtějí. Pokud o tom vážně nevěděli, tak ať se podívají na náš web, nebo ať zavolají. Rádi jim to vše řekneme a vysvětlíme.

Reklama

Fortuna liga

Nečekaný comeback, Václav Pilař se vrací do Viktorie Plzeň!

Nečekaná přestupová bomba dnes zaplavila internet. Zkušený třiatřicetiletý křídelník Václav Pilař opouští FK Jablonec a stává se první posilou FC Viktorie Plzeň, se kterou si v příští sezóně zahraje Ligu mistrů.

Publikováno

dne

Nečekaná přestupová bomba dnes zaplavila internet. Zkušený třiatřicetiletý křídelník Václav Pilař opouští FK Jablonec a stává se první posilou FC Viktorie Plzeň, se kterou si v příští sezóně zahraje Ligu mistrů.

Václav Pilař zažil v minulosti s Plzní skvělé časy. V jejím dresu odehrál celkově 87 utkání, vstřelil 17 gólů a připsal si 12 asistencí. Zahrál si tam také zápasy v prestižní Lize mistrů, získal dva mistrovské tituly (2014/15 a 2017/18) a svými výkony si vysloužil i reprezentační dres.

Na Euru 2012 tehdy nastoupil do všech reprezentačních zápasů právě pod současným trenérem Viktorie Michalem Bílkem.

Pilař tedy nyní po konci smlouvy opouští FK Jablonec, jehož dres hájil od 3. srpna 2020.

V aktuální sezóně byl rodák z Chlumce nad Cidlinou klíčovým hráčem Jablonce a v jeho dresu celkově odehrál 34 utkání, vstřelil 6 gólů a připsal si 3 asistence. Nyní se však vrací do Plzně, kde podepsal roční smlouvu a kde bude oblékat dres s číslem 6.

„Vašek Pilař to u nás velmi dobře zná, jde do známého prostředí, a i my víme, co od něj můžeme čekat. Pořád je velmi rychlým typem hráče, což dokázal například v podzimních duelech Evropské konferenční ligy. Je nepříjemný pro jakoukoli obranu. Navíc v něm cítím obrovskou motivaci porvat se znovu o účast v pohárech,“ sdělil Adolf Šádek.

„Když se mi Viktorka asi před týdnem ozvala, nebylo vůbec o čem přemýšlet. V Plzni se prostě cítím jako doma a miluju to tady. Jednání tedy byla opravdu jednoduchá a rychlá, měl jsem od začátku jasno. V Jablonci jsem byl moc spokojený, chovali se tam ke mně krásně hlavně po lidské stránce, ale jakmile se mi ozval pan Šádek, bylo rozhodnuto,“ má jasno „Pilka“.

Zdroj: FC Viktorie Plzeň, Transfermarkt

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Slovácko hlásí první posilu, z Karviné ulovilo estonského křídelníka

Není to moc dlouho, co česká Fortuna liga skončila, a příprava na tu další je v nedohlednu, ale 1. FC Slovácko vůbec nezahálí, protože ohlásilo svou první posilu. Tou se stává křídelník z MFK Karviné Vlasiy Sinyavskiy.

Publikováno

dne

Není to moc dlouho, co česká Fortuna liga skončila, a příprava na tu další je v nedohlednu, ale 1. FC Slovácko vůbec nezahálí, protože ohlásilo svou první posilu. Tou se stává křídelník z MFK Karviné Vlasiy Sinyavskiy.

Vlasiy Sinyavskiy je pětadvacetiletý estonský křídelník, který má už i zkušenosti s reprezentací. V národním dresu odehrál rodák z Narvy již 16 utkání. Doposud působil Sinyavskiy v dresu MFK Karviné.

Nicméně s karvinským celkem má smlouvu pouze do 30. června 2022 a jelikož klub sestupuje, tak se ani příliš neočekávalo jeho další setrvání. Jedná se o zajímavého hráče, který vzbuzoval na trhu určitý zájem.

A nyní již známe novou destinaci, kde se bude Sinyavskiy od příští sezóny vyskytovat. Jedná se o 1. FC Slovácko, se kterým jako volný hráč podepsal tříletou smlouvu.

Trojnásobný mistr Estonska se tedy může v příští sezóně těšit na evropské poháry.

V uplynulé sezóně odehrál Sinyavskiy v dresu MFK Karviné celkově 33 utkání, vstřelil 4 branky (gól každých 376 minut) a připsal si 3 asistence. Pro karvinský celek byl klíčový, ale sestupu nezabránil.

„Jedná se o rychlostní typ hráče, kterého sledujeme více jak rok. Věříme, že se rychle adaptuje a zapadne do našeho sytému,“ říká k příchodu sportovní ředitel Slovácka Veliče Šumulikoski.

Zdroj: Transfermarkt, 1. FC Slovácko

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Tchouaméni má dohodu s Realem Madrid i s Liverpoolem, bude stát 80 milionů euro. Hrál proti Spartě i Slavii

Aurélien Tchouaméni si loni v létě zahrál na Spartě, od příští sezóny bude jeho domácí stadion Santiago Bernabéu nebo Anfield Road. O francouzského středopolaře je velký zájem, Monaco za jeho prodej žádá dokonce 80 milionů euro.

Publikováno

dne

Aurélien Tchouaméni si loni v létě zahrál na Spartě, od příští sezóny bude jeho domácí stadion Santiago Bernabéu nebo Anfield Road. O francouzského středopolaře je velký zájem, Monaco za jeho prodej žádá dokonce 80 milionů euro.

V sobotu se utkají ve finále Ligy mistrů, jeden souboj ale Real Madrid a Liverpool svedou ještě před tím v kancelářích. Oba celky se totiž ucházejí o Aurélina Tchouaméniho, největší hvězdu Monaka.

Defenzivní záložník je naprosto komplexním typem fotbalisty. Je velice rychlý, atletický, mrštný, má i skvělý výskok, perfektní stavbu těla (187 centimetrů), rozumí si výborně s míčem a je mu stále teprve 22 let. Takřka by se chtělo říct, že nemá žádnou slabinu, navíc už má za sebou čtvrtou sezónu v Ligue 1.

Proto za něj Monaco žádá takovou částku. Transfermarkt sice Francouzovu hodnotu vyčíslil na 40 milionů euro, třetí celek Ligue 1 ale chce dvakrát tolik.

Tchouaméniho kvalitu mohli poznat na vlastní oči fanoušci Slavie i Sparty. Jako 18letý mladík nejprve Tchouaméni přijel do Edenu v dresu Bordeaux, ve skupině Evropské ligy v říjnu 2018 se postavil na pozici štítového záložníka vedle Jaroslava Plašila a musel se smířit s porážkou 0:1, kterou vystřelil Jaromír Zmrhal. V odvetě odehrál taktéž 90 minut a slavil výrhu 2:0.

Sparta má čerstvější zkušenost a na Letnou už nedorazil jako neznámý mladík, ale jako vycházející hvězda světového fotbalu. V dresu Monaka ve třetím předkole Ligy mistrů otevřel skóre na Spartě hlavou z rohu (2:0), po jeho oslavě následoval incident, kdy byl rasisticky urážen fanoušky a letenští měli poté uzavřený stadion. Svým výkonem pomohl i v odvetě k výhře 3:1.

Sám Tchouaméni měl hodně chtít do Realu Madrid, jenže Los Blancos měli vynaložit velké peníze na příchod Mbappého a proto se jeho přestup nezdál reálný, do hry se tak vložil Liverpool, který měl mít ještě minulý týden navrch.

Jenže poté, co ztroskotal příchod Mbappého, pro Real Madrid začal být příchod Tchouaméniho priorita. Ve Španělsku tak nikdo nepochybuje o tom, že 22letý Francouz bude velice brzy představen na Santiago Bernabéu, ačkoli na podmínkách se dohodl s oběma celky.

Byl tu však ještě jeden zájemce. Kylian Mbappé měl říct vedení PSG, ať udělá všechno pro příchod Tchouaméniho, ten však přestup do Paříže ihned zamítl. První tah jako ‚sportovnímu řediteli‘ tedy Mbappému nevyšel.

Zdroj: Twitter, MARCA, RMC Sport, Daily Mirror

Pokračovat ve čtení

Oblíbené