Spojte se s námi


Chance Liga

Martin Malík? Už měl dávno odstoupit, tvrdí David Anděl z projektu Čistý fotbal

Pomalu to začíná vypadat, že se náš fotbal ubírá tou správnou cestou. Kromě projektu Čistý fotbal, který už funguje řadu let, přibyl nový projekt – Fevoluce. Společnými silami se do našeho fotbalu snaží vložit férovost, poctivost a odstranit všechny nekalé metody řízení FAČR.

Publikováno

dne

Pomalu to začíná vypadat, že se náš fotbal ubírá tou správnou cestou. Kromě projektu Čistý fotbal, který už funguje řadu let, přibyl nový projekt – Fevoluce. Společnými silami se do našeho fotbalu snaží vložit férovost, poctivost a odstranit všechny nekalé metody řízení FAČR. V rozhovoru pro náš web se k těmto věcem vyjádřil David Anděl, člen projektu Čistý fotbal, ale zároveň také ještě aktivní fotbalista.

Zdroj: karikatura Ruik

Jaká je současná činnost Čistého fotbalu? 

Stále platí, že tu jsme hlavně na pomoc klubům. To se nikdy nezmění. Nyní, když neprobíhají skoro žádné soutěžní zápasy, tak se na nás obracejí kluby hlavně kvůli valným hromadám, stanovám a dotačním programům. Pro český fotbal je smutné to, že se kluby raději ozvou nám a ne FAČRu. To už o něčem vypovídá.

Dále pak připravujeme nějaký návrh na změny v ŘKČ, který chceme předložit klubům. Právně rozebíráme stanovy Pardubického fotbalového svazu, protože zvolení delegátů z řad klubů, které mají uvedené ve stanovách, ztrácí základy demokracie. Jsme v kontaktu s politiky ohledně současné situace ve fotbale, kdy se snažíme, aby vystoupili v médiích a podpořili kluby ve svobodné a rozumné volbě.

S kolika kluby momentálně Čistý fotbal spolupracuje?

Momentálně spolupracujeme asi se 140 kluby. I díky současné situaci přibývají další a další. Je to dobrý signál, že po změně prahne více než jen pár klubů. Doufáme, že se připojí další!

Chodí vám často stížnosti na to, že zápas neproběhl v duchu Fair-play?

Dá se říct, že za sezonu máme tak okolo 80 hlášení. Všechny však nezvládneme objet, takže některé musíme vynechat. V tomto je aktivní hlavně předseda Čistého fotbalu Lukáš Říha. Jelikož Čistý fotbal začalo znát a sledovat dost lidí, kteří působí ve fotbale, tak jej začali znát i rozhodčí.

Takže většinou po našem příjezdu je zápas odpískán férově. Z čehož samozřejmě nemáme radost jen my, ale i klub, hráči, fanoušci a často i hráči klubu, který měl úplatek dávat. Nejvíce zápasů je hlášeno ve Středočeském kraji.

Samozřejmě je tento kraj největší, ale také nejprohnilejší. Tedy já být předsedou, kde se toto děje, tak již kandidovat nebudu, rezignuji, protože jsem prostě selhal. Bohužel svědomí většina z těchto funkcionářů nemá.

Stalo se už někdy, že klub, který se stal součástí projektu Čistý fotbal, se snažil podplatit svého soupeře, nebo rozhodčího?

Určitě víme, že některé kluby, které nás podpořily, měly špatnou minulost. Ovšem máme to z několika stran vždy ověřené, že klub je nyní čistý a můžeme s ním spolupracovat. 

Podplácení rozhodčích a nekalosti mohly vzejít od minulých předsedů, členů výboru, hráčů a dalších. Tedy současné vedení, současní hráči s tím nemají nic společného. A když se podaří změnit podplácející klub na férový? Tak je to přeci skvělé.

Myslíte si, že projekt Fevoluce pomůže očistit český fotbal?

Myslím si, že rozhodně může pomoci a pomáhá. Jsou aktivní, poctivě objíždějí okresy, pomáhají klubům, aby si vybraly nové kandidáty do okresů, krajů. Ve špatně fungujících okresech, může být toto rozhodující. Zapojilo se dost bývalých reprezentantů, kteří by mohli také pomoci v komunikaci s kluby, aby alespoň uvažovaly o nějaké změně.

Kdy stát nedovolí, aby docházelo k nějaké odplatě nebo šikaně, jak tomu bylo dříve. Spolupracujeme pak s dalšími skupinami, co sdílejí stejné myšlenky jako my. Nyní je toho opravdu hodně a jsme rádi, že se toho děje více a více, ale jsme stále na začátku.

Spolupracujete s nimi?

Ano, spolupracujeme. Jsme v kontaktu, scházíme se. Samozřejmě cíl máme stejný a to očistit fotbal, vrátit mu důvěryhodnost. Od vzniku Čistého fotbalu jsme na tento boj byli sami, což je nějakých 7-8 let. Nyní jsme rádi, že se v tomto boji přidala na naší stranu nebo spíše na stranu férovosti jak Fevoluce, tak další skupiny.

I když se v něčem samozřejmě nemusíme shodnout, tak základ je stejný. Všichni, co to myslí vážně, chtějí nějakou změnu a nápravu fotbalu, by se měli nyní semknout a bojovat společně. Ale pokud u některých uvidíme, že jim jde spíše o vlastní užitek, tak s nimi spolupracovat rozhodně nebudeme.

Koho byste nejraději viděl ve funkci nového předsedy FAČR?

Za nás stále platí to, že bychom si ve funkci předsedy dokázali představit pouze Ing. Petra Fouska. Je to dlouholetý funkcionář, má obrovský přehled, je spolehlivý, „čistý“, vlastně na něj nemáme jedinou negativní věc.

Ve všem, co spolu probíráme, se shodujeme. Jsme spolu v kontaktu, ale ještě neřekl, zda do toho půjde či nikoliv. Když by tedy Petr Fousek byl předsedou a například Vladimír Šmicer by byl 2. místopředsedou, tak by to bylo skvělé spojení, které tady určitě ještě nebylo.

Dokáže podle vás Roman Berbr po propuštění z vazby nějak ovlivnit svědky, nebo dokonce zpomalit očišťování?

Rozhodně by bylo dobré, když by pan Berbr zůstal ve vazbě až do velké VH. Ale vím, že to samozřejmě nešlo. S jeho propuštěním jsme počítali. Teď je otázkou, jak moc mu vazba vzala sílu a jak moc bude chtít dále pokračovat nebo podporovat to vše špatné, co zavedl. A že je toho hodně. Určitě bude nadále sledován, odposloucháván, tedy nějaké větší zásahy či ovlivňování si snad nedovolí. Zjistil, že není nedotknutelný, z čehož je asi překvapen nejen on, ale i jeho bývalí kolegové.

Měl by podle vás pan Malík sám opustit pozici předsedy FAČR?

Rozhodně! Přes to nejede vlak. Je to ostuda, že předseda a další někteří členové výboru ještě neodstoupili. Samozřejmě se musí ctít presumpce neviny, ale kdo říká, že o těchto problémech nevěděl, které pan Berbr dlouhodobě prováděl, tak lže! 

My s Čistým fotbalem na to dlouhodobě upozorňujeme, často jsme psali i na FAČR nebo do krajů a okresů. Ale odezva nebyla skoro žádná. Zřejmě to tedy pro ně nebyla novinka a uznali za vhodné, že to řešit s námi nechtějí. Pokud o tom vážně nevěděli, tak ať se podívají na náš web, nebo ať zavolají. Rádi jim to vše řekneme a vysvětlíme.

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.