Spojte se s námi


eSport

LCK: Útok na historický zápis, zmrtvýchvstání T1 nebo mohutné zbrojení Hanwhy Life. Co můžeme čekat v jarním splitu?

17. ledna vypukl jarní split korejské LCK. Podobně jako u LEC, se i zde podíváme na změny, které mezi celky nastaly mimo sezónu.

Publikováno

dne

17. ledna vypukl jarní split korejské LCK. Podobně jako u LEC, se i zde podíváme na změny, které mezi celky nastaly mimo sezónu.

Nejslavnější liga světa rozehraje zítra své další dějství. Desítka elitních týmů si to opět rozdá o věčnou slávu a účast na MSI. Letošní pohled na týmy v LCK bude směřovat hlavně na trojlístek týmů – GenG, T1 a Hanwha Life Esports. Přesto neopomeneme i ostatní týmy, jelikož se událo mnoho změn.

Zastaví někdo hegemonii GenG?

GenG vládnou v LCK železnou rukou již tři splity v řadě. Tým označnovaný za kryptonit T1 se vždy dokázal dostat do pozice velkých favoritů a ustát i kritická playoff. Jen je ke škodě, že tým neumí takto skvěle hrát i na mezinárodní scéně.

Přesto se GenG v jarním splitu pokusí o historický zápis. Ještě nikdo v LCK nevyhrál čtyři splity v řadě. Tým se paradoxně odhodlal ke změně a navenek ještě zesílil. Doran přepustil své místo na topu Kiinovi a přesunul se k Hanwhě Life. Kiin má rozhodně větší potenciál než Doran, který ale velmi vyzrál během minulého roku. GenG tak budou chtít mít víc agresivní top/jungle.

I support role doznala změny. Delight, který se v minulém roce po přestupu z BRIONu vypracoval v nejlepšího supporta sezóny, tak paradoxně přepouští místo Lehendsovi. Lehends je rozhodně zkušenější než Delight. Uvidíme zda Lehendsovi sedne přestup z KT Rolster do víc komplexnějšího týmu.

Pravě cesta, kterou se GenG vydávají, má být víc stabilnější. Jádro týmu – Peanut, Chovy a Peyz potřebuje evidentně zesílit. Organizace je si plně vědoma faktu, že má v rukou světový tým. Výsledné změny lze chápat jako pokus prolomit kletbu na světové scéně. V ní GenG ještě nikdy od zavedení franchisingu neprošli dále, než do semifinále.

Je jasné, že GenG budou obřím favoritem. Letošek navíc by mohl být víc vyrovnaný i v boji o první místo. T1 nelze nikdy zatracovat, Hanwha Life notně zesílila a zbytek startovního pole může překvapit.

Turbulentní rok zakončený světovým titulem. Vrátí se T1 na trůn?

To co T1 prožili v minulém roce je něčím, co se jen tak nebude opakovat. Tým, který byl věčně druhý přes zranění Fakera po senzační návrat na světový trůn, ukázal neskutečnou vnitřní sílu.

T1 nezměnili nic ve své sestavě, tedy až na trenérskou pozici. Do týmu se vrací trenérská legenda a strůjce tří světových titulů pro tuto organizaci – Kkoma. Hlavní úkol pro letošek je jasný, vrátit se zpátky na korejský trůn.

Ovšem letošní rok by mohl být i pro T1 a jejich plány mnohem složitější. Kromě GenG, kteří opticky na papíře zesílili, se hodně o slovo hlásí i Hanwha Life. Jedno je však jisté, T1 rozhodně patří k největším aspirantům na titul a jakýkoliv větší výkyv bude považován za překvapení.

Hanwha Life masivně zbrojí a riskuje. Prolomí tým kletbu supertýmů?

O největší poprask se rozhodně starají v Hanwhě Life Esports. Po loňském neúspešném, leč celkem drahém pokusu o restart, se nyní organizace rozhodla přejít do totálního útoku. Je celkem pravidelností v LCK, že se rok co rok někdo pokusí sestavit supertým. Letos si tuto kartu minimálně na papíře Hanwha vytáhla.

Při prvním pohledu na sestavu se může zdát, že se jedná o tým hráčů, kterým něco v loňské sezóně chybělo. Ať už úspěch na mezinárodní scéně, pomistrovská kocovina nebo vlažný návrat do LCK. Z loňské sestavy zůstali jen mid a marksman – Zeka a Viper.

K nim nově přijde trojice hráčů, kteří rozhodně mají kvalitu. Doran po své životní sezóně okusí štestí pravě zde, byť výměna za Kingena, obecně považovaného za jednoho z nejlepších korejských topařů historie, bude velmi težká k dorovnání.

Stejné štěstí a osud má i Peanut, který zkusí jiný přístup. Původně hrající Grizzly měl sice slibný start do sezóny ale postupem času se projevila jistá nekonzistentnost a nevýraznost. V jungli tak rozhodně půjde o značné posílení.

Totéž se dá říct i o support roli. Life je sice solidní support ale zatím mu chybí něco navíc. Delight, který si získal velký respekt během loňské sezóny, je momentálně víc zralým a vyspělejším hráčem. Sestava má tak mít dva stabilní pilíře a zároveň expolzivitu, se kterou chce tým níčit své soupeře.

Hodně ale bude záležet i na Zekovi s Viperem. Zatímco první jmenovaný prožíval spíš pomistrovskou kocovinu jako světový šampión a zároveň i mírný pokles formy. Viper se po návratu z čínské LPL zatím hledá. Pomyslný restart kariéry loni nepřišel a i přes světlé momenty Viper zůstal hodně za očekáváním.

Jisté je, že Hanwha bude chtít narušit vládu GenG/T1. Otázka zní, zda se to povede hned na jaře nebo v létě. Pomyslná čára mezi úspěchem a krachem, je hodně tenká.

Mladé pušky jako velké naděje svých týmů. Promění svoji reputaci z challengeru?

Samozřejmě i letos se do LCK dostane pár hráčů, kteří loni hráli v druholigové LCKCL. Spousta z nich už okusila i nejvyšší vody, nicméně letos jim bude dán větší prostor pro realizaci. Nad všemi nováčky ale vyčnívají dva hráči ze sféry jungle – Lucid a Gideon.

Gideon je na korejské scéně už známou postavou ale zatím jemu nebyl dán výraznější prostor k realizaci. I když jeho reputace je známa hlavně s KT Rolster, loni se rozhodl prorazit v LPL (Invictus Gaming), leč neúspěšně. Přesto se o jeho kvalitách hodně mluví a letošní rok by mohl být zlomový.

OK Savings BRION, kteří jej získali, prožili určitou odměnu. Z legendární a oblíbené sestavy mnoha fanoušků po celém světě, zůstalo jen torzo. Jungler Umti odešel zkusit své štestí do LCS s Team Liquid, marksman Hena přestoupil k FearX (Liiv Sandbox). S akvizicí Gideona a také Envyyho by BRION měli získat stabilitu, zda to ale bude stačit na konkurenci, to ukáže čas.

Naopak Lucid vstupuje do LCK v pozici největší LCKCL hvězdy loňské sezóny. Obrovský talent korejského ekosystému dostal definitivní šanci prorazit do LCK. Dplus využili své šance po odchodu veterána Canyona a povolali svůj nejtalentovanější prospekt.

Pro Lucida se nyní otevírají velké možnosti ale také velké výzvy. Jít ve stopách jednoho z nejlepších junglerů historie bude složitá cesta. Generační talent, jaký Korea pár let už neměla v jungli, také bude pod silným drobnohledem expertů a fanoušků. Ustojí Lucid obrovský tlak?

Oslabení nebo přeskupení sil? DPlus KIA a KT Rolster nechtějí zůstat pozadu

Mezi kandidáty na playoff nesmíme opomenout i další dva tradiční celky – DPlus KIA a KT Rolster. Oba týmy prožily v loňské sezóně rozporuplné výsledky a jisté zklamání.

Dplus KIA by nejraději na loňský rok úplně zapomněli. I přes akvizici Defta tým prodělal značný ústup z výsledkové slávy. Místo bojů o titul nebo skvělé umístění se tým propadl do šedého průměru. V kontextu sil konkurence to pořád stačilo na playoff ale všem bylo jasné, že zlatá éra DPlus je pryč.

Letos tradiční titán LCK přišel se zajímavými změnami. Nevýrazný Canna přenechal místo Kingenovi, který podobně jako Zeka, neměl úplně ideální rok 2023. O povolání Lucida z challengeru do hlavního týmu už byla řeč.

Na botu také došlo ke změně. Deft si s Aimingem prohodili celky, za které budou hrát v roce 2024. Deft vystřídal Dplus za KT Rolster, opačným směrem se vydá Aiming. Zda tato změna bude k užitku, to ukáže čas.

KT Rolster po mocném návratu mezi elitu a ukončení turbulentních let své výkonnosti, zažili lehčí kolaps na konci léta. Nečekaný favorit letního spltiu katastroficky selhal proti svému odvěkému rivalovi – T1. Historický rok KT, který měl vrátit organizaci do zlaté éry 2018, tak skončil nevalně a bez úspěchu.

Letos KT chtějí vsadit na zkušenosti s čerstvou krví. Sestavu Pyosik, BDD, Deft a Beryl doplní mladý Perfect. Odchovanec KT Challengers tak okusí premiéru mezi elitou a zatím jeho dosavadní výsledky patřily v LCKCL, k příjemným překvapením.

Překvapí někdo a vyslouží si postup do playoff?

I zbytek startovního pole chce ukázat své kvality. Sázku na mládí vyzkouší DRX, kteří chtějí po pomistorvském krachu napravit loňský rok. Nongshim RedForce naopak chtějí využít dlouholeté koncepce a konečně prolomit hranici playoff.

OK BRION chtějí i přes ztrátu svých tahounů pomýšlet na druhé playoff v historii organizace. Loňský letní split byl pro BRION jako na houpačce a jen neschopnost ukončit zápasy, stála celek tuto cennou odměnu.

Také FearX (Liiv Sandbox) chtějí potvrdit vzestupnou roli posledních let a být jakousi bránou pro playoff. Tým vsadil na stabilitu a rozhodně chce překvapit. Konkurence letos ale jeví známky vetší kvality a nepozornost může i tento tým stát cenný postup.

Nevýrazní Kwandong Freecs by rádi chtěli napravit loňský rok a s cennými zkušenostmi konečně prorazit do playoff. Z celků spodního patra tabulky tým jeví největší schopnost tento cíl splnit. Ovšem pro všechny týmy, které budou tančit kolem šestého místa, zaručující playoff, bude nutné udržet stabilitu a konzistenci.

LCK zahájí svoji cestu od 17. ledna ve formátu středa-neděle. Zápasy probíhají od 9:00 našeho času (u víkendových zápasů od 7:00). Utkání je možné sledovat na Twitchi nebo YouTube LCK Global. Program prvního týdne naleznete níže.

Zdroj: Leaguepedia, LCK Global, T1 X, LCK X

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.