Spojte se s námi


Chance Liga

Komise rozhodčích kompletní, organizaci UEFA se nemusí přesto líbit

Publikováno

dne

Jen v počtu čtyř členů namísto pěti pracovala komise rozhodčích FAČR po odstoupení zástupce Ligové fotbalové asociace Petra Mlsny v únoru letošního roku. Její složení odporovalo Konvenci rozhodčích UEFA, která povoluje jen 20 procent (jeden člen) ´nespecialistů´, jímž byl předseda bývalý fotbalista a trenér Jozef Chovavec. Nyní sbor doplnil ředitel LFA Tomáš Bárta, organizaci UEFA se to však nemusí zamlouvat.

Kdo je ´specialista´, jak UEFA ve svém reglementu nazývá funkcionáře, kteří se pohybují v problematice rozhodčích, a kdo ne? To je nyní předmětem posuzování, zda Komise rozhodčích FAČR vyhoví předpisům evropského fotbalového orgánu, či ne.

Na zasedání výkonném výboru v minulém týdnu byla komise doplněna na návrh LFA jejím výkonným ředitelem Tomášem Bártou. Bývalý brankář Slovanu Liberec, jenž odchytal v období 1994-2000 devět ligových duelů, nikdy mezi rozhodčí či delegáty nepatřil, z pozice své současné funkce však chodil na zasedání komise rozhodčích, kde se podílel na vyhodnocování videozáznamů.

A tato činnost je podle českého výkladu dostatečná k jeho způsobilosti, neboť předpisy UEFA konkrétní specializaci neuvádějí. Povinnost, aby se člen pohyboval v rozhodcovské problematice nejméně pět let, je zakotvena pouze v českých normách, evropská federace ho nevyžaduje. Bárta může tedy projít.

Není to ovšem jisté. Na možnost, že brzy FAČR přivítá kontrolu z nadřízeného orgánů, upozornil člen výkonného výboru, bývalý mezinárodní rozhodčí a nyní delegát UEFA Miroslav Liba, jenž má ke komisi velice blízko. A snad by ho i zajímala pozice jejího šéfa s platem 120 000 Kč měsíčně.

Kdyby nebylo uznáno, že Bárta vyhovuje požadavkům UEFA, procento ´nespecialistů´ by se navýšilo na 40, což je v příkrém rozporu s reglementem.

Hrozily by proto sankce, nikterak ovšem zničující, patrně by FAČR neobdržela dotaci na rozvoj a školení nových adeptů ve výši několika milionů korun. Navíc Dagmar Damková, předsedkyně Řídící komise v Čechách, je uznávanou členkou Komise rozhodčích UEFA, a tento postoj by mohla obhájit.

I kdyby nový člen splňoval obloukem požadavky UEFA, je poněkud podivné, že ani jeden z důležité komise nemá odřízený jediný zápas na prvoligové úrovni, což je podle vyjádření odborníků evropská rarita.

Složení komise rozhodčích FAČR:

Jozef Chovanec (předseda) – bývalý fotbalista a trenér

Martin Wilczek (místopředseda) – bývalý asistent na listině UEFA

Pavel Mareš – rozhodčí nižších soutěží

Jiří Kureš – předseda pravidlové komise

Tomáš Bárta (dominant LFA) – bývalý brankář

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.