Spojte se s námi


Ostatní

Jeden z nejstarších závodů světa oslavil významné výročí. Desítka z Běchovic do Prahy se poprvé běžela před stoletím a čtvrt

Česko se může pyšnit pořádáním několika sportovních akcí, které mají za sebou dlouhou historii. Jednou z nich je běžecký závod Běchovice-Praha, jenž se poprvé konal ve čtvrtek 27. května 1897.

Publikováno

dne

Česko se může pyšnit pořádáním několika sportovních akcí, které mají za sebou dlouhou historii. Jednou z nich je běžecký závod Běchovice-Praha, jenž se poprvé konal ve čtvrtek 27. května 1897. Za 125 let nepřetržité tradice se od hrstky nadšenců počet účastníků postupně vyšplhal k tisícovkám.

Když v závěru 19. století dostali Josef Hlavsa a Jan Hrazdíra z Českého klubu sportovního, tehdy hlavně cyklistického, za úkol vybrat trasu pro běžecký závod, měli v okolí Prahy určit rovinatý profil. Nakonec sice vymezili požadovanou desetikilometrovou trať, o rovinu se však úplně nejednalo.

Do dnešní doby zůstává podoba závodu téměř nezměněná. Profil je poměrně výrazně zvlněný a trasa prakticky stejná. Jen se od roku neběhá od patníku s číslem 12, oficiální start je od toho s číslem třináct, který se jako jediný ze silnice dochoval dodnes.

Cíl se také lehce posouval, dnes se nachází na křižovatce ulic Koněvova a Za Žižkovskou vozovnou. Rovněž povrch se změnil, prašnou a někdy blátivou cestu vystřídala asfaltová vozovka.

Ačkoliv se závod Běchovice-Praha pořádá jako republikové mistrovství v běhu na 10 km, o přesnou délku se v tomto případě nejedná. Podle dat vzdálenost ve skutečnosti činí 10031 metrů.

Událost patří k nejstarším běžeckým akcím na světě, jako je například maraton v Bostonu. Z Běchovic do Praha se závodně běželo i v průběhu složitějších let, tradici nepřerušily válečné konflikty ani koronavirová pandemie, kdy sport zažíval těžké časy.

První ročník, kdy se účastnilo šest atletů, vyhrál Jakub Wolf v čase 39:03. Postupem let se počet běžců navyšoval, vůbec největší množství jich bylo v roce 1982, konkrétně 3552. Nejvíce startů si připsal Vladimír Kříž, který by v případě letošní účasti běžel pošedesáté, navíc v nepřetržité řadě. Mezi ženami má nejvíce zkušeností Věnceslava Pokorná, do roku 2018 posbírala 37 startů.

Vůbec nejlepší výkon v historii závodu předvedl v roce 1996 Keňan Laban s časem 28:33. Ženským statistikám vládne jeho krajanka Nancy N. Wambua, která před osmi lety zastavila časomíru na hodnotě 33:18. Nejvíce prvenství má na svém kontě sedmkrát vítězný Róbert Štefko a Petra Kamínková s jedenácti triumfy.

Datum závodu se v průběhu jeho existence měnilo, v současné době se tradiční akce koná poslední zářijovou neděli. Letos si to tedy účastníci rozdají 25. září, a to nejen v mistrovských kategoriích, protože jako obvykle se jich bude vyhlašovat celkem 26.

Zdroj: Běchovice-Praha, Český atletický svaz

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.