Spojte se s námi


Tenis

Gauffová, Murray, Alcaraz a další. Kteří tenisté můžou překvapit na Australian Open?

Start prvního grandslamu sezóny se blíží, tenisové Australian Open odstartuje 17. ledna. Jak mužský, tak i ženský tenis zažívá velmi vyrovnanou éru, zazářit může prakticky kdokoliv. V minulé sezoně to například potvrdila Raducanuová (vítězka US Open 2021). Pojďme si představit 5 jmen, které můžou patřit mezi černé koně turnaje.

Publikováno

dne

Start prvního grandslamu sezóny se blíží, tenisové Australian Open odstartuje 17. ledna. Jak mužský, tak i ženský tenis zažívá velmi vyrovnanou éru, zazářit může prakticky kdokoliv. V minulé sezoně to například potvrdila Raducanuová (vítězka US Open 2021). Pojďme si představit 5 jmen, které můžou patřit mezi černé koně turnaje.

Andy Murray

34letý Skot patří mezi největší legendy novodobé éry. Vyhrál 3 grandslamy, stal se dvojnásobným olympijským šampionem, nějakou dobu se také vyhříval na 1. místě žebříčku. Tohle úspěšné období má ale už dávno za sebou.

V posledních letech často kolaboroval se zraněnou kyčlí, v roce 2018 musel dokonce na operaci. Jeho stav byl natolik vážný, že zvažoval i konec kariéry. Dokázal se sice vrátit, výkonnostně to však nebylo ideální. Až v posledních měsících začal vykazovat známky zlepšení. Připsal si skalp Sinnera či Hurkacze, dokázal odehrát vyrovnaný duel s Tsitsipasem.

Velmi zdařilý je v jeho případě i začátek nové sezóny. V přípravné exhibici porazil Evanse a Nadala, což jsou velmi cenná vítězství. Aktuálně hraje turnaj v Sydney, v australské metropoli již postoupil do čtvrtfinále a může zaútočit na 47. titul kariéry.

Britský tenista může být na Australian Open velmi nebezpečný. Pokud mu bude přát los, může být postup do druhého týdne reálnou ambicí.

Carlos Alcaraz

Španělský mladík je velkou budoucností světového tenisu. Vyniká skvělým pohybem, silnou psychickou odolností, jeho herní styl je útočný, což se mu často vyplácí. Svůj potenciál naplno ukázal už v předešlé sezoně.V žebříčku se probojoval do TOP 40, získal dva turnajové tituly, zvláště titul z římského Next Gen Finals byl velmi cenný (turnaj nejlepších mladých hráčů).

Nejvíce zazářil na US Open, kde se dostal až do čtvrtfinále a přepsal několik rekordů. Dokázal vyřadit i favorizovaného Tsitsipase a ukázal svou ohromnou kvalitu. V této sezoně bude jeho výkonnostní růst pokračovat, zvlášť na grandslamech by to měl pravidelně ukazovat. Svůj ohromný potenciál může prokázat už na Australian Open.

Cameron Norrie

Velká kometa minulé sezóny, byl to pro něj průlomový ročník. Zaznamenal obrovský herní progres, dokázal si držet konstantní výkonnost. Získal dva tituly (Los Cabos, Indian Wells), na dalších 4 turnajích se dostal do finále, porazil několik špičkových hráčů. V sezónním žebříčku skončil celkově jedenáctý a díky tomu si připsal i účast na Turnaji mistrů.

Nachází se v ideálním tenisovém věku (26 let). Je tak docela možné, že jeho progres bude pokračovat i nadále. Může se opřít o výborný servis, skvělý pohyb, nebo o silnou úderovou jistotu. Na prvním grandslamu sezóny bude vysoko nasazený, v prvních kolech bude mít snazší soupeře.

Hra na tvrdém povrchu mu navíc velmi sedí, v minulé sezoně to bezezbytku potvrdil (pozitivní bilance 25-11). Jeho grandslamovým maximem je 3. kolo. Je dost možné, že své prokletí prolomí a poprvé v kariéře postoupí do druhého týdne grandslamového turnaje.

Cori Gauffová

Mladá Američanka je generačním talentem. Získala již dva turnajové tituly, v současném žebříčku jí patří 19. místo. A to je jí pouhých 17 let. Ne nadarmo je označována za přímou nástupkyni Sereny Williamsové. Díky agresivnímu hernímu pojetí a zdravému sebevědomí je jí v těchto aspektech dost podobná. Jestli ji dokáže napodobit i v počtu úspěchů (Williamsová vyhrála 23 GS titulů), to ukáže až čas.

Gauffová rozhodně patří do okruhu jmen, se kterými je nutno počítat. Výbornou formu má už v úvodu sezóny. Dokázala potrápit favoritku Bartyovou (světová jednička), na turnaji v Adelaide již postoupila do čtvrtfinále a může usilovat o titul. Na grandslamový triumf asi ještě pomýšlet nebude, její cesta turnajem však může být hodně dlouhá.

Ana Konjuhová

Tato Chorvatka dříve patřila mezi velké tenisové naděje. V juniorské kategorii vyhrála 2 grandslamy, v pouhých 17 letech vyhrála svůj první titul kategorie WTA. V roce 2016 dosáhla na svůj největší grandslamový úspěch, na US Open si zahrála čtvrtfinále. Slibně rozjetou kariéru však přibrzdilo vážně zranění kolene.

Kvůli dlouhé absenci se Konjuhová v žebříčku hodně propadla. Musela tak hrát turnaje nižší kategorie, účast na větších turnajích si musela vydobýt přes náročné kvalifikace. Chorvatka toto náročné období ustála, to nejhorší již má za sebou. Po herní stránce se každým turnajem zlepšuje, v současnosti jí patří 65. místo. Nebude dlouho trvat a brzy se přiblíží svému žebříčkovému maximu (20. místo).

Bývalé 20. hráčce světa se daří i v úvodu současné sezóny. Aktuálně se pyšní bilancí 4 výher a 1 porážky, na turnaji v Adelaide je již ve čtvrtfinále. Jak daleko může dojít na Australian Open? Konjuhová je nevyzpytatelnou hráčkou. Brzké vypadnutí je stejně reálné jako postup do druhého týdne turnaje. Není radno ji podceňovat.

Zdroj: Wikipedie, tenisportal

Reklama

Tenis

French Open 2023 zahájeno! Náročné zápasy favoritů, Sabalenková může být světovou jedničkou

French Open 2023 bylo zahájeno. Antukový grandslam v Paříži odstartovaly zápasy úvodního kola mužů i žen. Projděte si první zajímavá jména, která se na kurtech objevila. Kdo už stihl postoupit do dalších bojů?

Publikováno

dne

French Open 2023 bylo zahájeno. Antukový grandslam v Paříži odstartovaly zápasy úvodního kola mužů i žen. Projděte si první zajímavá jména, která se na kurtech objevila. Kdo už stihl postoupit do dalších bojů?

V jednom z úvodních duelů na sebe narazili hráčí, kteří vyhlížejí zlepšení formy. Polák Hurkacz, figurující na třináctém místě žebříčku ATP, vyhrál z posledních osmi zápasů na okruhu pouze tři. Antuka mu letos příliš nechutná, nicméně loni si na Roland Garros zahrál osmifinále a tento výkon by letos rád vyrovnal.

Jeho soupeřem byl David Goffin. Dvaatřicetiletý Belgičan, který ví, jaké je to být světovou sedmičkou. Několik let se ovšem výsledkově trápí. Na French Open má na co navazovat, zahrál si tady už i ve čtvrtfinále.

Vytáhlý Polák po horším začátku převzal otěže úvodního setu do svých rukou a zvítězil 7:5. Druhý set získal přesněji útočící Belgičan, Hurkacz ale opanoval set číslo tři. Zápas pokračoval jako na houpačce, Goffin zvítězil 6:2 ve čtvrté sadě a na řadu tak po téměř třech hodinách hry přišel rozhodující set.

V něm získal Hubert Hurkacz v páté hře brejk, který bleskurychle potvrdil. Fanoušci Davida mocně podporovali, ale ten už se proti výborně podávajícími „Goliášovi“ zpět do zápasu nedostal. Polský tenista postoupil po setech 6:3, 5:7, 6:4, 2:6, 6:4 do druhého kola.

Náročný vstup Karena Chačanova na French Open

Karen Chačanov si na svou aktuální formu stěžovat nemůže. Letos se probojoval dvakrát do semifinále velkých tenisových akcí včetně Autralian Open.

Figuruje na jedenácté příčce ATP. Na French Open jen výjimečně neprojde mezi nejlepších šestnáct tenistů. Proti favorizovanému Rusovi se postavil domácí Constant Lestienne, který se od začátku února velmi trápí a prohrál posledních osm utkání v řadě.

V počátečních fázích dnešního duelu se ale trápil nasazený tenista. Chyboval více než domácí hráč, který si pomáhal pestřejší paletou úderů a první set vyhrál 6:3. V tom druhém hra turnajové jedenáctky prakticky zkolabovala. Chačanov dvakrát tolik chyb než vítězných úderů, třikrát ztratil svůj servis a prohrál 1:6.

Rodák z Moskvy ovšem nic nezabalil, ještě více se opíral o svůj první servis a byl to on, kdo se dostával k brejkbolům. Dva z nich postoupně proměnil a získal tak svůj první set.

Ve čtvrtém setu byl důležitý gem číslo tři, domácí hráč s velkou podporou publika bojoval téměř deset minut o svůj servis. Chačanov byl razantěnjší, ale více chyboval a začaly s také ním cloumat emoce. Situaci nakonec ustál a od této chvíle ovládl celý zbytek setu.

Vypadalo to, že rychle získá i ten rozhodující, šel v něm do vedení 2:0. Domácí hráč byl ale pochopitelně proti a vytvořil další zápletku.

Brejkem srovnal krok a hráči byli na svém. Poslední slovo měl ale přece jen favorit zápasu. Chačanov využil druhý ze svých sedmi brejkbolů v rozhodující sadě a po více než tří a půl hodinách boje postupuje do dalších bojů.

Dvojka WTA na scéně

Aryna Sabalenková má šanci získat po French Open pozici světové jedničky. Na Roland Garros je pro ní zatím maximem třetí kolo, což v současné formě určitě hodlá vylepšit. Do dnešního zápasu proti Ukrajince Kosťukové vsoupila jako velká favoritka.

Ukrajinka se držela statečně do sedmé hry, měla dokonce náskok brejku. Ve zmíněné sedmé hře prohrála svůj servis a od té chvíle Sabalenka na kurtu vládla.

Obě tenistky dost chybovaly, ale světová dvojka zaznamenal ve svém úvodním představení mnohem více vítězných míčů než Kosťuková. Po 71 minutách hry a setech 6:3, 6:2 je tak Sabalenková ve druhém kole.

Zdroj: Roland Garros

Pokračovat ve čtení

Tenis

French Open preview: Carlos Alcaraz. Král je mrtvev, ať žije král!

Přelom května a června je v tenisovém světě rezervován pro French Open. Druhý grandslam sezóny hostí Paříž a o Pohár mušketýrů se zde tradičně utkává kompletní světová špička. Představme si největší favority jediného antukového grandslamu na okruhu.

Publikováno

dne

Přelom května a června je v tenisovém světě rezervován pro French Open. Druhý grandslam sezóny hostí Paříž a o Pohár mušketýrů se zde tradičně utkává kompletní světová špička. Představme si největší favority jediného antukového grandslamu na okruhu.

První kolo Roland Garros startuje v neděli 28. května. V předchozích preview jsme si už představili ambice loňského semifinalisty Alexandra Zvereva. Dostalo se také na světovou sedmičku Rusa Andreje Rubljova a čerstvého vítěze z Říma Daniila Medveděva.

Svůj prostor dostal také Kanaďan Auger-Aliassime a ambiciózní Dán Holger Rune. Zatím nejčerstvější příspěvky se věnovaly dvojnásobnému grandslamovému finalistovi Řeku Tsitsipasovi a hrající legendě Novaku Djokovičovi. Na závěr přinášíme pohled na čerstvou světovou jedničku Carlose Alcaraze.

Carlos Alcaraz

Největšími zbraněmi dvacetiletého Španěla jsou forhend a stopbaly. Jeho forhend je jedním z nejnebezpečnějších na okruhu a navíc je spolehlivý. Alcarazovy dobře zamaskované a skvěle prováděné stopbaly jsou v tenisovém světě pojmem.

Až neskutečně úspěšné je Španělovo zkrácení hry z forhendové strany, což je při těchto úderech méně typická varianta. Slov chvály se pravidelně dostává Alcarazově pohybu, rychlosti a flexibilitě. To vše dohromady vytváří pro jeho soupeře smrtící koktejl, zejména na antuce.

Loni na Roland Garros nastoupil jako devatináctiletý a hned v pozici černého koně druhého grandslamu sezóny. Vždyť týden před tím jako první hráč v historii porazil Nadala a Djokoviče během jednoho antukového turnaje.

Samotné French Open dokázalo „Carlitovy“ ambice, byť už ve druhém kole byl na pokraji vyřazení. Proti zkušenému krajanovi Ramos-Vinolasovi prohrával 1:2 na sety a čtvrtý set získal až v tiebreaku. Nakonec postoupil, v následujících dvou zápasech neztratil ani set a pouť pařížským grandslamem ukončil ve čtvrtfinále proti Němci Zverevovi.

Aktuální forma

Rok se s rokem sešel a Carlos Alcaraz zahajuje French Open jako nasazená jednička. Loni stihl na US Open vyhrát svůj první grandslam a jeho letošní výsledky jsou bez konkurence. Triumfoval na Masters v Indian Wells a na antuce, po úvodním úspěchu v Buenos Aires, obhájil vítězství na prestižních „tisícovkách“ v Barceloně a Madridu.

Bez ztráty setu Alcaraz na španělských akcích přejel krajana Davidoviche Fokinu, Řeka Tsitsipase nebo Rusa Chačanova, jedenáctého hráče světa. V repríze loňského čtvrfinále French Open dovolil Španěl pouze tři gamy Zverevovi.

Na posledním velkém podniku před Roland Garros se staly dvě významné události. Postupem do druhého kola si rodák z Murcie zajistil pozici světové jedničky a následně překvapivě prohrál s Maďarem Marozsanem. Šlo o jedinou porážku Španěla behem antukového dubna a května. Jeho celková letošní bilance je oslňující, z třiatřiceti utkání jich třicet vyhrál.

Závěrem…

Španělský tenis má na French Open opět žhavého favorita na zisk titul. Při neúčasti čtrnáctinásobného šampiona Nadala jím bude Carlos Alcaraz.

Král je mrtev, ať žije král, chtělo by se dodat. Jistě, možný nástupce hvězdného Nadala bude v Paříži bojovat teprve o svůj první triumf, ale ve svých čerstvých dvaceti letech má čas na své straně.

Zdroj: ATP

Pokračovat ve čtení

Tenis

French Open preview: Novak Djokovič. Využije hvězda tenisového nebe šanci na historický triumf?

Publikováno

dne

Přelom května a června je v tenisovém světě rezervován pro French Open. Druhý grandslam sezóny hostí Paříž a o Pohár mušketýrů se zde tradičně utkává kompletní světová špička. Představme si největší favority jediného antukového grandslamu na okruhu.

První kolo Roland Garros startuje v neděli 28. května. V předchozích preview jsme si už představili ambice loňského semifinalisty Alexandra Zvereva. Dostalo se také na světovou sedmičku Rusa Andreje Rubljova a čerstvého vítěze z Říma Daniila Medveděva.

Svůj prostor dostal také Kanaďan Auger-Aliassime a ambiciózní Dán Holger Rune. Začátek letošního French Open je pouze otázkou hodin, je tedy čas na ty největší favority. Začneme dvojnásobným vítězem pařížského grandslamu Novakem Djokovičem.

Novak Djokovič

Popisovat všechny přednosti srbského tenisty, podáním počínaje a bekendem konče, by bylo na dlouho a snad by se také jednalo o pověstné nošení dříví do lesa. Zastavme se u jedné specifické ale velmi významné statistiky. Djokovič nemá přemožitele ve hře pod tlakem. Získává nejvíce míčků v rozhodujících situacích, jako jsou brejkboly a tiebreaky. Za poslední rok vyhrál také 75% rozhodujících setů.

Rodák z Bělehradu je jediným tenistou v pavouku letošního French Open, který už ví, jak chutná triumf na Roland Garros. Neúčast Nadala poskytuje Srbovi možnost osamostatnit se v historickém žebříčků vítězů grandslamů. Teď se o vedení dělí právě se Španělem. Oba získali na nejprestižnějších turnajích shodně 22 titulů.

Dalším historickým rekordem, který díky Djokerovi visí ve vzduchu, se týká kariérových grandslamů. Srbský tenista dokázal vyhrát každý z grandslamů minimálně dvakrát. K dosažení třetí sady vítězství na těchto turnajích mu chybí triumf na jediném, a to právě na Roland Garros.

O motivaci má tedy vítěz 93 podniků na okruhu ATP postaráno. Otázkou zůstává jeho aktuální forma. Letos totiž po dlouhé době Djokovič zahájí French Open bez toho, aby předtím stihl vyhrát jiný antukový turnaj.

Aktuální forma

Letošní antukové výsledky Srbského tenisty jsou opravdu skromnější než v minulých letech. Celkově v nich dosáhl bilance 5:3. Chvíli lavíroval s poraněným loktem. Za nejcennější vítězství z tohoto období lze považovat to proti Cameronu Norriemu. Ten je nyní 14. hráčem žebříčku.

Porážky nedávná (a rekordně dlouho vládnoucí) světová jednička zaznamenala postupně od Itala Musettiho, svého krajana Lajoviče a minulý týden od Holgera Runeho. Dán ho porazil už podruhé v řadě. Na všech třech antukových podnicích se Djokovič dostal maximálně do čtvrtfinále. 

Dvojnásobný šampion z Roland Garros rozhodně nepropadá skepsi. „Vím, že vždycky můžu hrát lépe. Rozhodně se těším na pilování různých aspektů mé hry,“ těší se na poslední fázi přípravy před antukovým grandslamem.

Také ze strany soupeřů nemůže být řeč o podcenění. Dán Rune Djokoviče zařadil mezi tři největší favority nadcházejícího antukového grandslamu. Mimochodem dále jmenoval Medveděva a Alcaraze. „Kdybych ale musel zvolit pouze jednoho favorita, tak pravděpodobně vyberu Novaka,“ dodal dánský tenista.

Závěrem …

Je pravděpodobné, že Djokovič dá zapomenout na své slabší výsledky z posledních týdnů a na Roland Garros předvede mnohem lepší výkon. Při neúčasti Nadala bude patřit mezi největší favority na zisk titulu. V jeho případě už třetího.

Zdroj: ATP, Eurosport

Pokračovat ve čtení

Oblíbené