Reklama

Fotbalové Blšany: Kam se poděl trpaslík z první ligy?

Kdo na přelomu tisíciletí sledoval českou nejvyšší fotbalovou soutěž, určitě nebude mít problém zapátrat ve vzpomínkách a vybavit si FK Chmel Blšany. Nejmenší tým, který se kdy do první ligy dostal a udržel se v ní osm sezon (1998-2006). Co se ale stalo s fotbalovým trpaslíkem, který si zahrál proti největším klubům?

Zdroj: Gortyna, CC BY-SA 4.0

Postup mezi elitu

Blšany postoupily do nejvyšší soutěže, tehdy Gambrinus ligy, v sezoně 1997/98, kdy s náskokem devíti bodů na druhou Karvinou ovládly druhou ligu. Kdo si myslel, že nováček z Blšan bude ve společnosti nejlepších českých týmů otloukánkem, šeredně se mýlil.

Blšany ve své premiérové sezoně vybojovaly šesté místo a staly se jedním z největších překvapení sezony. Umístění z první sezony se nakonec ukázalo jako to nejlepší, ve zbylých sedmi ročnících se už Blšanům nepodařilo atakovat lepší než desátou příčku.

Co rok, to pád

V sezoně 2005/06 se už týmu, který tehdy vedl Michal Bílek, udržet nejvyšší soutěž nepodařilo a následoval pád do Národní ligy. Finanční náročnost profesionálního fotbalu se na klubu začala projevovat.

A i když tým skončil ve druhé lize uprostřed tabulky, kvůli zadlužení nezískal licenci na další ročník a byl přeřazen do České fotbalové ligy.

Tím ale špatné časy malému oddílu z Ústecka neskončily. Hned v další sezoně (2007/08) posbíraly Blšany ve třetí lize nejmenší počet bodů a propadly se až do divize. V divizi se mužstvo opřelo o vlastní odchovance. Ani ti ale nedokázali tým zachránit od dalšího sestupu do krajského přeboru.

Pomocná ruka Siegla, Němce a Janouška

Čerstvou krev do žil exligovému týmu se snažilo nalít trio Horst Siegl, Josef Němec a Jaroslav Janoušek. To se povedlo a v sezoně 2011/12 postoupily Blšany zpět do divize.

Tehdy za mužstvo hráli internacionálové Horst Siegl, Josef Němec, Pavel Mráz, Zdeněk Svoboda, Michal Horňák, Jan Klíma, Radek Čížek nebo sportovní redaktor Ondřej Lípa.

V divizi se ale dlouho Blšany neohřály a z konečného čtrnáctého místa, kterému napomohlo i administrativní odečtení tří bodů, se vrátily do krajského přeboru.

Vyloučení ze soutěže a dluhy hráčům

Nejvyšší krajskou soutěž Blšany hrály až do sezony 2016/17, ve které byly po čtyřech odehraných vyloučeny ze soutěže. Klub se potýkal s velkými finančními problémy, dlouhodobě neplnil závazky vůči hráčům, kteří naopak sami na chod oddílu přispívali.

Nakonec fotbalisté z Blšan odešli a na klub podali návrh na svazovou arbitráž. V současné době se už v Blšanech fotbal nehraje a sportovní areál je v soukromém vlastnictví.

Zdroj: FK Chmel Blšany

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

 1. Vzestup a pád Blšanského fotbalu byl úzce spojen s předsedou ČMFS (nyní FAČR) Františkem Chvalovským, který byl faktickým majitelem klubu. V r. 2001 byl zatčen a obviněn z úvěrových podvodů, proto odstoupil z fotbalových funkcí. (Jeho vleklé trestní stínání nakonec skončilo Klausovou amnestií.)

  • Atlantik Lázně Bohdaneč byl financován soukromými firmami vysávajícími státní moloch České dráhy. Když se na ČD vyměnilo vedení, a to nové mělo zase jiné své “koně” (mj. slávistu Řebíčka), tak klub přišel o finance a zkrachoval, stejně tak později i ty Drnovice. Zbylí fotbalisté z Bohdanče přešli do sousedního Sokola Živanice (nyní ČFL).

 2. To byla klasická ukázka,jak jsme si v této zemi všichni rovni ovšem někteří rovnější.Stamiliony zmizeli nenávratně a bez trestu a bezdomovec od hladu ukradl 3 rohlíky dostal 2 roky na tvrdo.Země neomezených vládců nad lidí ,ESTEBAKU ,hradních pánů a jejich přisluhovačů.Nekontrolovatelné soudy zkorumpovaní soudci úplatní státní zástupci a Policajti.O Janouškovi se nemá cenu rozepisovat.

  • Tak ten bezdomovec na tom dost možná těmi dvěma roky natvrdo vydělal – ubytování, jídlo teplo zadarmo, to by venku neměl 😉

 3. Vzpomínka na Blšany, či Drnovice dokážou člověka akorát nasrat. Ta bezmoc běžného ovčana vůči oligarchům, kmotrům a pod., kteří se nasrali a nasrávají do fotbalu je hrozná!

 4. Blšany vytáhl nahoru svými finančními příspěvky a držel je v první lize místní zbohatlík a milionář, již si nepamatuji jeho jméno. ten v podstatě v tom fotbalovém oddílu všechno financoval. Ke konci se zadlužil a asi rok před ústupem Blšan z první ligy ten člověk zbakrotoval.

 5. Stejným způsobem,jako Blšany,se do ligy dostaly i Drnovice z Vyškovska.Blšany měl Chvalovský a Drnovice zase další vysoko postavený bafuňář Gottwald.Jakmile zmizeli ze svazových funkcí,zmizely i oba zmíněné kluby z ligy.Jak si vedou Drnovice dnes nevím.

 6. Typický příklad, když si papaláš, chce udělat radost a liga se kope, v nějaké vesnici, s pár lidma. Jak ho zavřou, je konec. Zbudou jen chátrající areály a dluhy.

 7. No, oni fotbaloví papaláši se taky zasloužili…Blšany měly na poměry pěknej stadion a přesto musely jezdit hrát zápasy do Příbrami kde se návštěvy počítaly na stovky (sotva) diváků. Blšany jsou vesnice,ale v té době centrum fotbalu pro oblast Podbořanska,Žatecka, Lounska,Rakovnicka atd.
  Přesto všechno! Nejlepší výsledky reprezentace byly pod vedením p.Chvalovského a Pelty! Na tom nic nemění jejich osobní finanční osud.

 8. Dopadlo to přesně tak jak to proklamoval Václav Daněk po návratu z Rakouska byl jak v blbém filmu. Movití podnikatelé skupují všechno co má ruce a nohy a pak je divné, že v divizi berou kluci víc než ligoví hráči v 1. lize. Následuje raketový vzestup a postupy jeden za druhým s tím nabobtná i prémiový řád a majiteli dojdou prachy v lepším případě jde o nějakou levárnu a rafika nabere opačný směr příkladů je tu dost. Blšany jen jedním z nich.

 9. Blšany-klub z Ústecka?Z Blšan je to blíž do Prahy jak do Ústí….Autor asi studoval zeměpis na distančce.Dalo by se napsat Blšany,okres Luny,Ústecký kraj….

 10. Olson co do toho seres Žižkov?to je klub s tradicí oproti těm rychlokvaskam Blšany,Drnovice a spol dávej si bacha na hubu aby si tě chlapci ze Žižkova nenašli Viktorka Žižkov je tu ….

 11. On se ten areál v Blanech přece jen ještě dočkal mistráků. Na podzim 2020 tady hrál domácí zápasy Slavoj Žatec v krajském přeboru – předělával stadion. Než přišla covidová stopka. Míra

 12. myslím si že ve sportu vladnou jen prachy. Klabzuba taky neměl nic a byl nejlepší, tak by to mělo byt i ve sportu

 13. před lety jsme přes Drnovice projížděli a měl jsem pocit,že stadion zabírá více území než vesnice

  • Drnovice by si zasloužili opravu stadionu a vyšší soutěž než OP. FAČR by tam mohl udělat nějakou akademii talentované mládeže na Moravě, opravit stadion.S tím, že by kluci, kteří skončili v dorostu Brna, Zlína, Olomouce nebo Slovácka a zatím se nedostali ani do béčka svých klubů, by si tam zahráli 3. ligu nebo divizi.Kdyby se symbolicky ještě vrátilo jméno Petra a povedené logo z 90. let, bylo by to super.

 14. Je škoda, že se v tak hezkém areálu nehraje aspoň třeba divize. Nebo po vzoru hokejových Litoměřic tam FAČR neudělá nějakou akademii pro mladé talentované hráče ve 2. Lize

 15. Jelikož jsem že Žatce moc dobře Blšany znám. Ne jednou jsme s dědou jeli na domácí zápas. Teď už to jsou jen vzpomínky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Reklama

Oblíbené

Glosa: VAR tak, jak ho chceme! Euro je první velkou soutěží, kde je videorozhodčí ku prospěchu

Už jsou to téměř tři roky, co je VAR součástí našich fotbalových životů. Očekávání byly vysoké. Vynulují se chyby, zodpovědnost se rozdělí na více osob, a tak dále... Nakonec je však videorozhodčí spíše přítěží.

Nizozemsko vs. Rakousko: Preview a tipy na sázení

Sedmý hrací den mistrovství Evropy uzavře utkání Nizozemska s Rakouskem. Obě mužstva své první zápasy dokázala vyhrát. Půjde ve skupině C do čela favorizované Nizozemsko nebo Rakušané překvapí?

Zlatá fotbalová generace: Jiří Jarošík byl českým nevybroušeným diamantem

Zlatou fotbalovou generaci České republiky zná každý. Všichni ji umíme vyjmenovat, vzpomínáme na EURO 2004 a MS 2006. Tehdy jsme měli fotbalový svět u kopaček.
Reklama