Spojte se s námi


Bundesliga

Co se děje s Lipskem? Po pěti kolech pouze o bod uniká sestupovému pásmu

Sedm soutěžních zápasů, jen dvě výhry a hned čtyři porážky. Nová sezona nevychází saskému celku ani trochu podle představ. V lize se RB Lipsko nachází jen bod nad sestupovým pásmem. Proč?

Publikováno

dne

Sedm soutěžních zápasů, jen dvě výhry a hned čtyři porážky. Nová sezona nevychází saskému celku ani trochu podle představ. V lize se RB Lipsko nachází jen bod nad sestupovým pásmem. Proč?

Jak už je tomu tradicí, jasným favoritem na zisk bundesligového titulu je i v této sezoně Bayern Mnichov. Konkurovat mu opět má RB Lipsko a Borussia Dortmund. U prvního jmenovaného celku to ale po pěti odehraných kolech vypadá jako sci-fi.

Lipsku se totiž vůbec nezdařil začátek nové sezony. V Bundeslize má na kontě po pěti odehraných zápasech pouze 4 body, od hranice sestupu jej tak dělí jediný bod. To se v saském městě rozhodně neočekávalo.

Nelze se tedy divit, že je realizační tým pod tlakem. Nicméně zase tak velké překvapení by to být nemělo. RB Lipsko totiž prožilo krušné léto. Přišlo o kouče Juliana Nagelsmanna, odešly hvězdy jako Dayot Upamecano, Ibrahima Konaté či kapitán Marcel Sabitzer. Zkrátka nic jednoduchého.

Nagelsmanna nahradil ve funkci hlavního trenéra Jesse Marsch, který už je s fungováním mužstev Red Bullu velice dobře obeznámen. Očekávalo se, že nynějšího kouče Bayernu snadno nahradí, jelikož si pod ním skvěle počínal celek ze Salzburgu, který trápil větší ryby i v Lize mistrů.

Jenže zatím se to nedaří. To by na jedné straně zase tolik nevadilo, tlak však vytváří nemalé investice. Přeci jen mužstvo spadající pod koncern Red Bullu vynaložilo na přestupy téměř 108 milionů eur, investice se ale prozatím ani trochu nevyplácí.

Například za Andrého Silvu vyplatilo Lipsko téměř 25 milionů eur. Portugalec byl v minulé sezoně k nezastavení, spolu s Erlingem Haalandem se snažil překonat Roberta Lewandowského, avšak neúspěšně. Přesto v dresu Frankfurtu udělal pořádný dojem a vysloužil si přestup právě do Lipska.

Zatím ale vůbec nezáří. V sedmi duelech vstřelil jedinou branku. Navíc mu evidentně nesedí herní styl a jak se zdá, není v tom sám. Trenér Marsch musí intenzivně pracovat na tom, aby se mu podařilo všechny posily a své svěřence zapracovat do sestavy.

Marsch je takticky nastavený na atraktivní a útočný fotbal, nicméně převzít kormidlo po Nagelsmannovi, který je považován za taktického mistra, je komplikované. Místy se zdá, že Lipsko uvízlo mezi dvěma taktickými systémy, jenže ani do jednoho nezapadají pořádně hráči.

Nejhorší pro Marsche je fakt, že v Lipsku tuto situaci neznají. Saské mužstvo je postavené na úspěchu, pokud možno, tak velmi rychle dosaženém. Prakticky se ještě nestalo, že by se klubu nepovedlo úspěšně začít sezonu. Je tedy otázkou, zdali vedení dokáže být trpělivé a zda nad koučem nezlomí hůl.

Navíc je nutné uvědomit si jeden důležitý fakt – Marschův tým ani přes vynaložené investice nedosahuje kvalit mužstva, které měl k dispozici Nagelsmann. V létě odešly opory a že by přišly adekvátní náhrady? To se říci také nedá. Mužstvo nebylo vhodně doplněno, nicméně potenciál je v něm stále velký.

Důležité tedy bude nezlomit nad Marschem hůl. Potřebuje čas a potřebuje, aby se do týmu vrátily peníze, které klub vydělal na prodejích svých hvězd. Dost možná už totiž lepšího trenéra, který by rozuměl filozofii Red Bullu, nemusí najít.

Zdroj: RB Lipsko

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.