Spojte se s námi


Cyklistika

Celkovým vítězem Vuelty se stal Remco Evenepoel. Kdo ovládl jednotlivé kategorie a kteří jezdci se radovali z etapových prvenství?

Poslední z třítýdenních etapových závodů letošní cyklistické sezony je za námi. V neděli v Madridu skončil 77. ročník španělské Vuelty, jejímž vládcem se stal mladý belgický talent Remco Evenepoel.

Publikováno

dne

Poslední z třítýdenních etapových závodů letošní cyklistické sezony je za námi. V neděli v Madridu skončil 77. ročník španělské Vuelty, jejímž vládcem se stal mladý belgický talent Remco Evenepoel. Kdo všechno si užil radost ze zisku jednotlivých trikotů či etapových triumfů?

Jedním z hlavních favoritů a obhájcem celkových prvenství z předchozích tří let byl Primož Roglič. Slovinec však měl červený dres pro lídra závodu v držení pouze jeden den, a to po svém vítězství ve čtvrté, kopcovité etapě.

Od šesté zkoušky byl na čele celkového pořadí Remco Evenepoel, jemuž se podařilo udržet maillot rojo až do samotného cíle 3280 km dlouhého podniku. Dvaadvacetiletému Belgičanovi pomohl i pád Rogliče v závěru šestnácté etapy, po němž do té doby druhý jezdec průběžného hodnocení z Vuelty odstoupil.

Nejlepší desítka celkového konečného pořadí

Evenepoel nakonec letošní vydání nejmladší z grandtourových akcí vyhrál o dvě minuty a dvě sekundy před Španělem Enricem Masem. Třetí skončil s odstupem téměř pěti minut na nového šampiona další domácí cyklista Juan Ayuso Pesquera.

TOP 10 uzavřel Australan Jai Hindley, vítěz květnového Gira d’Italia. Český debutant Vojtěch Řepa si připsal konečnou 77. příčku s mankem skoro tří a půl hodiny. Jeho zkušenější krajan Jan Hirt se zúčastnil jen úvodních pěti etap, poté musel kvůli nákaze koronavirem peloton předčasně opustit.

 1. Remco Evenepoel
 2. Enric Mas (+ 2:02)
 3. Juan Ayuso Pesquera (+ 4:57)
 4. Miguel Ángel López (+ 5:56)
 5. João Almeida (+ 7:24)
 6. Thymen Arensman (+ 7:45)
 7. Carlos Rodríguez Cano (+ 7:57)
 8. Ben O’Connor (+ 10:30)
 9. Rigoberto Urán (+ 11:04)
 10. Jai Hindley (+ 12:01)

Vládci dalších kategorií

Vzhledem ke svému věku Remco Evenepoel ovládl ještě jednu soutěž. Hvězda stáje Quick-Step Alpha Vinyl Team se totiž stala rovněž držitelem bílého trikotu pro nejlepšího jezdce do 25 let.

Zelený dres vládce bodovací soutěže patří Danovi Madsi Pedersenovi, ten puntíkatý vrchařský Ekvádorci Richardu Carapazovi. Hodnocení týmů opanovalo uskupení UAE Team Emirates. Cenu pro největšího bojovníka převzal člen formace se základnou ve Spojených arabských emirátech Marc Soler.

Vítězové jednotlivých etap

Vuelta a España 2022 nabídla celkem 21 etap, z nichž dvě byly časovky. Tu týmovou, jež celý ročník v nizozemském Utrechtu otevřela, vyhrál tým Jumbo-Visma. Individuální závod na čas, který obstaral desáté pokračování, si podmanil pozdější šampion Remco Evenepoel.

Belgický mladík se z etapového triumfu radoval ještě 8. září v horské zkoušce. Celkem třikrát projeli cílem na prvním místě dánský sprinter Pedersen a ekvádorský olympijský vítěz Carapaz, dvakrát pak kromě Evenepoela Ir Benett a Australan Vine.

 1. etapa (týmová časovka): Jumbo-Visma
 2. etapa: Sam Benett (Bora-Hansgrohe)
 3. etapa: Sam Benett (Bora-Hansgrohe)
 4. etapa: Primož Roglič (Jumbo-Visma)
 5. etapa: Marc Soler (UAE Team Emirates)
 6. etapa: Jay Vine (Alpecin-Deceuninck)
 7. etapa: Jesús Herrada (Cofidis)
 8. etapa: Jay Vine (Alpecin-Deceuninck)
 9. etapa: Louis Meintjes (Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux)
 10. etapa (individuální časovka): Remco Evenepoel (Quick-Step Alpha Vinyl Team)
 11. etapa: Kaden Groves (Team BikeExchange-Jayco)
 12. etapa: Richard Carapaz (Ineos Grenadiers)
 13. etapa: Mads Pedersen (Trek-Segafredo)
 14. etapa: Richard Carapaz (Ineos Grenadiers)
 15. etapa: Thymen Arensman (Team DSM)
 16. etapa: Mads Pedersen (Trek-Segafredo)
 17. etapa: Rigoberto Urán (EF Education-EasyPost)
 18. etapa: Remco Evenepoel (Quick-Step Alpha Vinyl Team)
 19. etapa: Mads Pedersen (Trek-Segafredo)
 20. etapa: Richard Carapaz (Ineos Grenadiers)
 21. etapa: Juan Sebastián Molano Benavides (UAE Team Emirates)

Zdroj: Vuelta a España

Reklama

Cyklistika

Z bikera Jaroslava Kulhavého se stal triatlonista. Jeho snem je vyzkoušet Ironmana

Biker Jaroslav Kulhavý, olympijský vítěz z Londýna a stříbrný z Ria, svou vrcholnou cyklistickou kariéru vloni na podzim oficiálně ukončil. Zářijový exhibiční závod v Dolních Vítkovicích byl zároveň rozlučkovým. Se sportem ovšem Kulhavý zdaleka neskončil.

Publikováno

dne

Biker Jaroslav Kulhavý, olympijský vítěz z Londýna a stříbrný z Ria, svou vrcholnou cyklistickou kariéru vloni na podzim oficiálně ukončil. Zářijový exhibiční závod v Dolních Vítkovicích byl zároveň rozlučkovým. Se sportem ovšem Kulhavý zdaleka neskončil.

Jeho novou disciplínou se stal terénní triatlon. Na kole tedy závodí dál, jenom k němu přidal plavání a běh. Triatlon ostatně není Jaroslavu Kulhavému cizí, vyzkoušel si ho už během kariéry na horských kolech, kdy dokonce absolvoval i několik závodů.

„Na různé úrovni provozuje triatlon řada mých kolegů. V hlavě jsem nosil myšlenku, že bych jednou rád vyzkoušel Ironmana. Vloni na podzim jsem si říkal, že bych ještě něco zkusil, a začal se triatlonem zaobírat. Rozhodl jsem se pro terénní variantu Xterru,“ prozradil Kulhavý Deníku.

Je zřejmé, že na kole bude bývalý vrcholný cyklista vynikat. Jak to ale bude s plaváním a během? „Určitě se neutopím (směje se), plavání bylo i součástí bikové přípravy. Samozřejmě ale musím zlepšit techniku a naplavat potřebné objemy,“ ví Kulhavý.

S během to asi bude horší

Tvrdším oříškem prý bude běhání. Přes dvacet let šlapal do pedálů a nohy nejsou na běh zvyklé. Kulhavému je jasné, že ho každopádně čeká dost dřiny. Trénuje tři až čtyři hodiny denně a speciální pozornost věnuje právě plavání a běhu.

Že to myslí s triatlonem vážně, o tom svědčí i skutečnost, že založil vlastní tým Ostra – Multicraft Čeladná, ve kterém sám působí. Podporu v tomto týmu najdou zejména mladí jezdci se zaměřením na horskou a silniční cyklistiku.

„V letošním roce chceme absolvovat co nejvíce závodů na silnici a MTB, přičemž prioritou budou podniky českého a slovenského poháru a soutěže konané v moravskoslezském regionu. Hlavním cílem nejsou ani tak výsledky, jako snaha o dosažení optimálního chodu týmu a tím pádem vytvořit mladým cyklistům profesionální podmínky pro jejich rozvoj,“ řekl na serveru mtbs.cz zakladatel týmu.

První úspěchy přicházejí

Poctivá práce už Jaroslavu Kulhavému přináší první výsledky. Svou mezinárodní premiéru v terénním triatlonu si 38letý šampion z her v Londýně a stříbrný biker z olympijského závodu v Riu odbyl v závodě Xterra na Maltě, který patří do nižší kategorie evropského poháru. Kulhavý vyhrál před Francouzem Meunierem.

„Plavání bylo MMA, na kole jsem do toho dal maximum a vytvořil si náskok. Běh jsem na své poměry zvládl slušně, takže musím být napoprvé spokojený,“ zhodnotil na Aktuálně Jaroslav Kulhavý svůj první velký závod.

V Čechách se Jaroslav Kulhavý představí od 11. do 13. srpna na závodech Světového poháru v Prachaticích.

Zdroj: Deník, mtbs.cz, Aktuálně


Pokračovat ve čtení

Cyklistika

Bývalý skokan na lyžích poprvé vyhrál Giro d’Italia! Slovinec Roglič zapisuje čtvrté prvenství na podnicích Grand Tour

Giro d’Italia 2023 je minulostí. Z triumfu na 106. ročníku slavného třítýdenního etapového závodu se raduje Primož Roglič. Slovinský cyklista a bývalý skokan na lyžích tak ve 33 letech přidal do své sbírky ke třem vítězstvím na španělské Vueltě čtvrté celkové prvenství na podnicích Grand Tour.

Publikováno

dne

Giro d’Italia 2023 je minulostí. Z triumfu na 106. ročníku slavného třítýdenního etapového závodu se raduje Primož Roglič. Slovinský cyklista a bývalý skokan na lyžích tak ve 33 letech přidal do své sbírky ke třem vítězstvím na španělské Vueltě čtvrté celkové prvenství na podnicích Grand Tour. Závěrečný spurterský dojezd v Římě nejlépe zvládl loučící se Mark Cavendish.

Průběh letošního Gira ovlivnila řada odstoupení způsobených pozitivními testy na koronavirus. Kvůli tomu musel po úvodním týdnu opustit peloton mimo jiné Remco Evenepoel, jeden z největších favoritů. A během toho druhého po Belgičanovi také dva čeští kolegové z týmu Soudal – Quick-Step Jan Hirt a Josef Černý.

Do třetího týdne po volném pondělí vstupoval v růžovém trikotu pro lídra závodu překvapivě Bruno Armirail z Francie. Po úterní 16. etapě se na první místo vrátil Geraint Thomas, jemuž maglia rosa patřila už předtím, konkrétně od 10. do 13. etapy. Britský jezdec ve spurtu v závěru horské zkoušky na Monte Bondone nestačil na Portugalce Joãa Almeidu.

Hromadným dojezdem končila rovinatá 17. etapa z obce Pergine Valsugana do Caorle. Tentokrát byl v cíli nejrychleji Ital Alberto Dainese. Následný den v Alpách opanoval další domácí cyklista, a to Filippo Zana.

Jako královská se vzhledem ke svému profilu jevila páteční 19. etapa. V závěrečném stoupání na Tre Cime di Lavaredo byl nejlepší Santiago Buitrago z Kolumbie.

V sobotu závodníky čekala 18,6 kilometrů dlouhá horská časovka, která představovala klíčovou etapu směrem k určení vítěze.

Primož Roglič, jenž se musel vypořádat i se spadlým řetězem, v jízdě proti chronometru překonal Gerainta Thomase o 40 sekund. V hlavní klasifikaci si na něj vytvořil čtrnáctisekundový náskok.

A protože v poslední etapě se tradičně v rámci celkového pořadí už nezávodí, stal se Roglič ze stáje Team Jumbo-Visma poprvé v životě šampionem nejslavnějšího italského cyklistického klání. Spurt v Římě přinesl velkou radost Marku Cavendishovi, který nedávno oznámil, že po sezoně ukončí svoji profesionální kariéru.

Třetí místo v konečném hodnocení obsadil s mankem 1:15 na Slovince a s minutovým odstupem za Thomasem již zmiňovaný Almeida. Mladý Portugalec si z Itálie odveze bílý dres pro vládce kategorie do 25 let.

Fialový dres pro lídra bodovací soutěže si pohlídal domácí Jonathan Milan. Do modrého určeného nejúspěšnějšímu vrchaři se oblékl Francouz Thibaut Pinot.

Z trojice Čechů absolvoval celé Giro d’Italia jen debutant Karel Vacek z uskupení Team Corratec – Selle Italia. Se ztrátou tří hodin 43 minut a 50 sekund se umístil na 84. příčce. Do cíle dojelo 125 závodníků.

Zdroj: Giro d’Italia

Pokračovat ve čtení

Cyklistika

Giro d’Italia ovlivňuje nepříznivé počasí i koronavirus, odstoupit museli také dva Češi. Kdo vyhrál etapy během druhého týdne?

Publikováno

dne

Giro d’Italia 2023 má v pondělí na programu den odpočinku. Do průběhu 106. ročníku slavného závodu zasahuje špatné počasí i pozitivní testy cyklistů na koronavirus, kvůli nimž opustili peloton mimo jiné Češi Hirt s Černým. Kteří jezdci ovládli jednotlivé etapy v rámci druhého týdne a kdo vede průběžné pořadí?

Už na konci úvodního týdne musel z důvodu nákazy koronavirem odstoupit největší favorit na celkové prvenství a vítěz dosavadních dvou časovek Remco Evenepoel ze stáje Soudal – Quick-Step. Přibyla ovšem k němu řada dalších závodníků.

Dvěma z nich byli čeští týmoví kolegové zmiňované belgické hvězdy. Šestý muž loňského Gira Jan Hirt a jeho krajan Josef Černý se nepříjemnou zprávu dozvěděli před středeční 11. etapou.

Ta úterní desátá po prvním volném dni tak byla jejich poslední. Spurt tří uprchlíků v dešti na konci téměř dvousetkilometrové zvlněné trasy ze Scandiana do Viareggia nejlépe zvládl Dán Magnus Cort Nielsen. Růžový dres pro lídra závodu zůstal Geraintu Thomasovi.

Zatímco start následující etapy poznamenalo mnoho odstoupení, její průběh se neobešel bez problémů v podobě pádů ve sjezdech. Jeden z nich vyřadil ze hry o vítězství na italském podniku Grand Tour držitele triumfu z roku 2020 a adepta na ten letošní Taa Geoghegana Harta. V cíli nejdelší zkoušky ročníku v Tortoně byl nejrychleji Pascal Ackermann z Německa.

Zástupce této země se radoval i o den později v Rivoli, konkrétně se jednalo o jezdce z úniku Nica Denze. Výhra v kopcovité etapě pro něj znamenala největší úspěch kariéry.

Ve čtvrtek 18. května se v Alpách z původně plánovaných 199 km odjelo jen necelých 75. Posun startu blíže k cíli způsobilo deštivé a chladné počasí. Ve švýcarském lyžařském středisku v Crans Montaně vyhrál kolumbijský vrchař Einer Rubio.

Zajímavý zlom v průběhu přinesla 193 km dlouhá deštivá 14. etapa, jejíž úvod zpestřilo stoupání u průsmyku Simplon Pass. Podruhé zvítězil Němec Denz a navíc se díky zvládnutému úniku měnil majitel růžového dresu. Do něj se po Britu Thomasovi převlékl Francouz Bruno Armirail.

Uprchlíci vládli i v nedělní 15. etapě ze Seregna do Bergama. Nejlepším z nich byl Brandon McNulty z USA. Maglia rosa patří stále Armirailovi, jenž vede o minutu a osm sekund před Thomasem. S dvousekundovým mankem je za ním na třetím místě Primož Roglič.

Jediným Čechem, který zůstává v závodě, je debutant na třítýdenní akci Karel Vacek z uskupení Team Corratec – Selle Italia. Aktuálně se nachází na 91. pozici s více než dvěma hodinami ztráty na čelo.

Fialový dres pro lídra bodovací soutěže drží domácí Jonathan Milan, ten modrý pro nejúspěšnějšího vrchaře je v rovněž italských rukou Davideho Baise. V kategorii jezdců do 25 let vládne Portugalec João Almeida.

Giro d’Italia pokračuje v úterý další horskou zkouškou, měřící 203 km. V závodě zůstává 132 účastníků z původních 176.

Zdroj: Giro d’Italia

Pokračovat ve čtení

Oblíbené