Spojte se s námi


Cyklistika

Celkovým vítězem Vuelty se stal Remco Evenepoel. Kdo ovládl jednotlivé kategorie a kteří jezdci se radovali z etapových prvenství?

Poslední z třítýdenních etapových závodů letošní cyklistické sezony je za námi. V neděli v Madridu skončil 77. ročník španělské Vuelty, jejímž vládcem se stal mladý belgický talent Remco Evenepoel.

Publikováno

dne

Poslední z třítýdenních etapových závodů letošní cyklistické sezony je za námi. V neděli v Madridu skončil 77. ročník španělské Vuelty, jejímž vládcem se stal mladý belgický talent Remco Evenepoel. Kdo všechno si užil radost ze zisku jednotlivých trikotů či etapových triumfů?

Jedním z hlavních favoritů a obhájcem celkových prvenství z předchozích tří let byl Primož Roglič. Slovinec však měl červený dres pro lídra závodu v držení pouze jeden den, a to po svém vítězství ve čtvrté, kopcovité etapě.

Od šesté zkoušky byl na čele celkového pořadí Remco Evenepoel, jemuž se podařilo udržet maillot rojo až do samotného cíle 3280 km dlouhého podniku. Dvaadvacetiletému Belgičanovi pomohl i pád Rogliče v závěru šestnácté etapy, po němž do té doby druhý jezdec průběžného hodnocení z Vuelty odstoupil.

Nejlepší desítka celkového konečného pořadí

Evenepoel nakonec letošní vydání nejmladší z grandtourových akcí vyhrál o dvě minuty a dvě sekundy před Španělem Enricem Masem. Třetí skončil s odstupem téměř pěti minut na nového šampiona další domácí cyklista Juan Ayuso Pesquera.

TOP 10 uzavřel Australan Jai Hindley, vítěz květnového Gira d’Italia. Český debutant Vojtěch Řepa si připsal konečnou 77. příčku s mankem skoro tří a půl hodiny. Jeho zkušenější krajan Jan Hirt se zúčastnil jen úvodních pěti etap, poté musel kvůli nákaze koronavirem peloton předčasně opustit.

 1. Remco Evenepoel
 2. Enric Mas (+ 2:02)
 3. Juan Ayuso Pesquera (+ 4:57)
 4. Miguel Ángel López (+ 5:56)
 5. João Almeida (+ 7:24)
 6. Thymen Arensman (+ 7:45)
 7. Carlos Rodríguez Cano (+ 7:57)
 8. Ben O’Connor (+ 10:30)
 9. Rigoberto Urán (+ 11:04)
 10. Jai Hindley (+ 12:01)

Vládci dalších kategorií

Vzhledem ke svému věku Remco Evenepoel ovládl ještě jednu soutěž. Hvězda stáje Quick-Step Alpha Vinyl Team se totiž stala rovněž držitelem bílého trikotu pro nejlepšího jezdce do 25 let.

Zelený dres vládce bodovací soutěže patří Danovi Madsi Pedersenovi, ten puntíkatý vrchařský Ekvádorci Richardu Carapazovi. Hodnocení týmů opanovalo uskupení UAE Team Emirates. Cenu pro největšího bojovníka převzal člen formace se základnou ve Spojených arabských emirátech Marc Soler.

Vítězové jednotlivých etap

Vuelta a España 2022 nabídla celkem 21 etap, z nichž dvě byly časovky. Tu týmovou, jež celý ročník v nizozemském Utrechtu otevřela, vyhrál tým Jumbo-Visma. Individuální závod na čas, který obstaral desáté pokračování, si podmanil pozdější šampion Remco Evenepoel.

Belgický mladík se z etapového triumfu radoval ještě 8. září v horské zkoušce. Celkem třikrát projeli cílem na prvním místě dánský sprinter Pedersen a ekvádorský olympijský vítěz Carapaz, dvakrát pak kromě Evenepoela Ir Benett a Australan Vine.

 1. etapa (týmová časovka): Jumbo-Visma
 2. etapa: Sam Benett (Bora-Hansgrohe)
 3. etapa: Sam Benett (Bora-Hansgrohe)
 4. etapa: Primož Roglič (Jumbo-Visma)
 5. etapa: Marc Soler (UAE Team Emirates)
 6. etapa: Jay Vine (Alpecin-Deceuninck)
 7. etapa: Jesús Herrada (Cofidis)
 8. etapa: Jay Vine (Alpecin-Deceuninck)
 9. etapa: Louis Meintjes (Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux)
 10. etapa (individuální časovka): Remco Evenepoel (Quick-Step Alpha Vinyl Team)
 11. etapa: Kaden Groves (Team BikeExchange-Jayco)
 12. etapa: Richard Carapaz (Ineos Grenadiers)
 13. etapa: Mads Pedersen (Trek-Segafredo)
 14. etapa: Richard Carapaz (Ineos Grenadiers)
 15. etapa: Thymen Arensman (Team DSM)
 16. etapa: Mads Pedersen (Trek-Segafredo)
 17. etapa: Rigoberto Urán (EF Education-EasyPost)
 18. etapa: Remco Evenepoel (Quick-Step Alpha Vinyl Team)
 19. etapa: Mads Pedersen (Trek-Segafredo)
 20. etapa: Richard Carapaz (Ineos Grenadiers)
 21. etapa: Juan Sebastián Molano Benavides (UAE Team Emirates)

Zdroj: Vuelta a España

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.