Spojte se s námi


Ostatní

Bowling v roce 2021: Medaile z mistrovství světa nebo evropská vicemistryně Krummerová

Pomalu se blíží konec roku 2021 a hodnocení nemine ani nově rostoucí sport. Český bowling se letos dostal do většího povědomí díky bronzové medaili z mistrovství světa, pozornost si ale zaslouží více událostí.

Publikováno

dne

Pomalu se blíží konec roku 2021 a hodnocení nemine ani nově rostoucí sport. Český bowling se letos dostal do většího povědomí díky bronzové medaili z mistrovství světa, pozornost si ale zaslouží více událostí.

Světové bronzy

Lukáš Jelínek, Jan Macek, Jaroslav Lorenc a Ondřej Mlynář. Muži, kteří se nesmazatelným písmem zapsali do historie sportovního bowlingu v České republice. V soutěži trojic došla naše čtveřice (Ondřej Mlynář hrál v kvalifikaci, tudíž je také medailistou – pozn. red.) až do semifinále, kde pod širým dubajským nebem nestačila trojice Macek/Jelínek/Lorenc na silné trio z USA.

V Dubaji to cinkalo i během MS seniorů. Bronz získali muži nad 65 let i nad 50 let v kategorii týmů a na třetí nejvyšší stupínek vystoupala dvojice Dagmar Stulíková a Anna Brokešová. V Dubaji se tak českému bowlingu zadařilo a před evropskými šampionáty v roce 2022 bude patřit mezi kandidáty na další cenné kovy.

Hvězda Eliška Krummerová

Jestli někdo v roce 2021 v bowlingovém světě vynikl, byla to právě tato mladá hráčka z Ústí nad Orlicí. O Elišce se sice jako o dobré hráčce vědělo, ale uplynulý rok byl pro ni přímo skvostný. Zlato z juniorského mistrovství republiky a „double“ z dospělého mistrovství dvojic. Na domácí půdě pak ještě například bronz z mistrovství republiky.

Stabilní členka juniorské reprezentace potvrdila svou roli v nizozemském Tillburgu, kde na juniorském mistrovství Evropy došla až na druhý nejvyšší stupínek. K úspěchu nejvyššímu chyběl jen kousek, i tak se pro Východočešku jednalo o největší úspěch kariéry.

Jestli něco letošní sezoně chybělo, asi to bylo zlato ze srpnového národního mistrovství dospělých, o které Elišku připravila v semifinále její velká kamarádka z Pardubic Andrea Mazalová. Ta Andrea Mazalová, která jí o dva měsíce později pomohla k titulu na MČR dvojic žen.

„Nejvíce si samozřejmě cením stříbrné medaile z evropského šampionátu, avšak i ty tuzemské úspěchy jsou k nezaplacení,“ zhodnotila kalendářní rok 2021 Krummerová.

Nový mistr republiky

Jaroslav Uher začal bowling hrát teprve v 18 letech, o 5 let později je ale mezi českou špičkou. A to se potvrdilo i v srpnu 2021, kdy hráč týmu ProBowling na brněnské herně došel až k titulu mistra ČR. Ve finále tehdy Uher porazil Karla Hladíka, čímž přidal druhou zlatou medaili vysoké české úrovně. Tu první získal v pětičlenných týmech s ProBowlingem.

Pod vedením Ivana Buriana si Uher vede velmi dobře i v průběhu sezony. V září vyhrál hráč z Moravy první turnaj série Prestige Tour 2021/22. A následně si na Krétě připsal solidní 11. místo na turnaji ECC, tedy mistrovství Evropy vítězů národních šampionátů.

Více si o Jaroslavovi Uherovi budete moci poslechnout v polovině ledna, kdy vyjde díl bowlingového podcastu Mezi kuželkami.

K MČR se ještě sluší doplnit jméno mistryně republiky. Tou se stala Petra Otec Hanzlovská, pro kterou se jednalo již o šestou trofej z národního šampionátu.

Junioři a juniorky

Hlavními hvězdami juniorské kategorie byli beze sporu Lukáš Jelínek a Eliška Krummerová. Za nimi se ale vyskytlo několik hvězdiček, které jsou v těsném závěsu za touto dvojicí. Začneme u chlapců, u kterých trenéři Spáčil s Čepelákem na mistrovství Evropy juniorů 2021 vsadili na nové tváře.

Těmi jsou Tomáš Vacek z Hluboké a Václav Kordulík z Chomutova. Oba dva se stali vicemistry ČR juniorů, Vacek v kategorii 13 až 15 let, Kordulík v kategorii 16 až 18 let. Jejich přemožitelé, Ondřej Prekop a Matěj Vojkovský, jsou dalšími, o nichž musí být řeč. Vojkovský se přidal před sezonou do týmu ProBowling a také byl na ME juniorů. To Prekop si na svou šanci musí ještě počkat.

Mezi juniorskými týmy letos vládli hráči pražského JKM Bowling. Tým, jehož součástí byla pětice Adam Babec, Matyáš Mňačko, David Mojka, Matěj Vacík a Ema Iwazawa, si na pražském Proseku došel pro první titul tohoto týmu. A ani na ně tak nesmíme zapomínat.

Mezi dívkami jsme již zmínili Emu Iwazawu, před ní je ale ještě několik adeptek na reprezentační posty. Stabilní členkou kádru trenéra Spáčila je již zmíněná Andrea Mazalová z Pardubic, kterou na ME doplnily její klubové kolegyně Viktorie Brokešová a Eliška Brychová. Za zmínku pak na východě Čech stojí ještě Annabel Brokešová, sestra Viktorie.

I na Moravě nalezneme mnoho skvělých hráček, mezi kterými vynikají hlavně Lucie Hrazdírová a Adéla Meluzinová. Obě hráčky jsou již juniorskými mistryněmi republiky a ony stojí na prahu reprezentace. Je tak možné, že v roce 2022 o nich uslyšíme ještě více.

Zmínku by si rozhodně zasloužilo ještě mnoho věcí, například propagace bowlingu v podobě show Třístovka s Jiřím Marvalem nebo podcastem Mezi kuželkami. Nicméně hodnocení roku 2021 by mělo být maximálně pozitivní.

Zdroj: Česká bowlingová asociace

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.