Spojte se s námi


Fotbal

Jak se ovlivňovaly zápasy na Vyšehradě? Milánku, myslím, že zapomeneš kameru, nařizoval Rogoz

Roman Rogoz patří k hlavním postavám úplatkářské aféry v českém fotbale, která se rozpoutala loni v říjnu. Bývalý sportovní ředitel Vyšehradu díky přátelství s Romanem Berbrem dostal pražský klub do druhé ligy, server Aktuálně díky náhledu policejnímu spisu popisuje, jak to na jaře 2019 probíhalo.

Publikováno

dne

Roman Rogoz patří k hlavním postavám úplatkářské aféry v českém fotbale, která se rozpoutala loni v říjnu. Bývalý sportovní ředitel Vyšehradu díky přátelství s Romanem Berbrem dostal pražský klub do druhé ligy, server Aktuálně díky náhledu policejního spisu popisuje, jak to na jaře 2019 probíhalo.

Když zkušený šíbr Rogoz do Vyšehradu přicházel, měl jasný cíl. Dostat Šemíky do druhé ligy. Aby také ne, když měl v zádech tak velkou podporu. Nejmocnější šéf českého fotbalu Roman Berbr mu říkal „synku,“ šéf komise rozhodčích Jozef Chovanec zase patřil mezi jeho nejlepší kamarády. To se pak zařizují výsledky snadno.

Kdo sledoval Vyšehrad v sezóně 2018/19, muselo mu být jasné, že tady něco nehraje. Tým trenérů Romana Veselého a Oldřicha Pařízka penalty zahrával takřka pravidelně, tu a tam vstřelil gól z metrového offsidu, téměř po každém zápase si druhý tým stěžoval. Marně.

Za vším totiž stál Roman Rogoz, přezdívaný „řezník“. V angažmá v Českých Budějovicích a především v Příbrami si nadělal spoustu kamarádů a kontaktů, kteří se mu následně náramně hodili.

Běžná praxe byla, že Rogoz před zápasem Vyšehradu zavolal Berbrovi, poprosil ho o „manipulovatelného“ rozhodčího, Berbr to na svazu zařídil a Rogoz mohl do akce. Před utkáním Slavoje si s rozhodčími dal schůzku, na které předal úplatek a zajistil výhru Vyšehradu.

Obsah jedné takové schůzky přinesl server Aktuálně. 4. května 2019 v půl deváté ráno se Rogoz v hotelu Pyramida setkal na snídani s trojicí rozhodčích Ladislavem Benediktem, Tomášem Tesařem a Václavem Němcem, kteří za pár hodin pískají duel Vyšehradu s Brozany.

„Kolikrát jsi byl tady u nás na Vyšehradě?“ ptá se Rogoz pomezního Tesaře. „Na umělce. Asi dvakrát nebo třikrát,“ odpovídá rozhodčí. „Ale co jsem já tady, tak ne?“ dál vyzvídá Rogoz. Tesař kroutí hlavou, že ne, nacož šíbr odpovídá: „Tak to ber, že to je tvoje prvně. Takže měl bys vykročit, hmmm, víš jako…“

„Vítězně,“ doplní ho Tesař. „Vítězně, správně. Ty vole, proč okolky. Jste ospalý nebo co?“ nechápe Rogoz. Radost měl alespoň z výsledku, když Vyšehrad rozdrtí Brozany 7:1.

Další možností, jak zmanipulovat zápas beze stop, bylo zapomenout kameru. Všechny zápasy ČFL totiž pravidelně přináší online server TVCOM.cz a domácí tým má povinnost zajistit kameru.

Jenže před utkáním s Ústí nad Orlicí dostal gang mocipánů nápad, jak to obejít. Vyšehrad totiž duel neodehrál klasicky na Strahově, kde nastupoval k domácím zápasům, ale v Horních Počernicích na Xaverově. Michal Káník, který byl pravou rukou Rogoze, předal hlavnímu sudímu Tomáši Grimmovi úplatek 30 000, aby ovlivnil utkání ve prospěch Vyšehradu.

A právě tento sudí dostal nápad, jak vyjít ze všeho s čistým štítem. Zavolal tak Rogozovi, že změna místa utkání se odehrála až v 6 večer a vše je tak narychlo, že se něco nemusí podařit na sto procent.

„Kdyby někdo zapomněl na Strahově nějakou důležitou výbavu, je to jednoduše zdůvodnitelný. V šest večer začnou převážet věci, tak se může stát, že promítačka někde zůstala zamčená, protože se to nestihlo,“ nabádá Grimm Rogoze v telefonátu.

Tento nápad se Rogozovi moc líbí a okamžitě tak vytáčí správce klubu Miroslava Tanderu.

„Milánku, ještě jednu věc. Jak ti to mám říct… Je to hrozně věcí, co musíme převážet kvůli tomu zítřejšímu zápasu. Tak si myslím, že určitě nestihneš přivézt videokameru,“ říká do telefonu Rogoz.

„Mám už všechno v autě,“ odpovídá správce Tandera.

„Né, ty ji nestihneš přivézt. Ani promítače, ani tu videokameru nestihneš,“ stojí si za svým Rogoz. „Jo, takhle, je mi to jasný. Ano, provedu, takový úkoly mám rád,“ odpovídá se smíchem Tandera.

Vyšehrad nakonec Ústí nad Orlicí porazí 2:0. Zápasů zmanipulovaných v ročníku 2018/19 ve prospěch Vyšehradu najdete nespočet. Šemíci tehdy opravdu postoupili do FNL, kde však vydrželi pouhé dva ročníky a opět sestoupili do ČFL.

A to jim ještě hrozí horší věci. Vyšehrad bude totiž čelit trestu od FAČR a jako klubu mu hrozí pád až do pražského přeboru.

Zdroj: Aktuálně

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.