Nominace Belgie na MS ve fotbale 2026: Zlatí veteráni potřebují podporu od svých nástupců
Poslední roky černý kůň velkých akcí před startem letního MS působí spíš jako houpací koník. Belgičané v Americe zaparkují do skupiny G a v konkurenci Nového Zélandu, Egypta a Íránu se pokusí neskončit stejně jako před čtyřmi lety už ve skupině. Pro některé hvězdy Rudých ďáblů půjde zároveň na 99 procent o poslední světový šampionát.

Poslední roky černý kůň velkých akcí před startem letního MS působí spíš jako houpací koník. Belgičané v Americe zaparkují do skupiny G a v konkurenci Nového Zélandu, Egypta a Íránu se pokusí neskončit stejně jako před čtyřmi lety už ve skupině. Pro některé hvězdy Rudých ďáblů půjde zároveň na 99 procent o poslední světový šampionát.
- Belgie posledně na MS neprošla ze skupiny
- Atmosféra kolem týmu není dobrá, i kvůli opomenutí talentovaného křídelníka Godtse
- V první fázi turnaje tým vyzve Nový Zéland, Írán a Egypt
Aktuální nominace Belgie na MS ve fotbale 2026
Belgická soupiska se stala celkem velkým tématem poté, co se trenér rozhodl vynechat některé hráče. Reprezentační sen se překazil Matzi Selsovi, brankářské jedničce anglického Nottinghamu Forest.
Hodně se řeší i opomenutí supertalentu Godtse, jenž pálil ostrými za Ajax. Místo něj se na křídla počítá se zkušenějšími fotbalisty.
Pro řadu hráčů půjde o poslední rozlučkový světový šampionát. Jedním takovým je jednoznačně veterán Axel Witsel, s jehož povoláním mnoho belgických fanoušků nesouhlasí.
Celkově poslední roky kolem soupisek nepanuje dobrá atmosféra. Končící generace si s tou nastupující moc nesedla, i proto všechny turnaje po MS 2018 skončily zklamáním.
Posledně v Kataru se dokonce v poměrně slabé skupině s Kanadou, Marokem a Chorvatskem nepodařilo Belgii postoupit ze skupiny, což dodnes platí za národní tragédii. V reakci na turnaj několik hráčů ukončilo kariéru.
Došlo k určité generační obměně, která ale vyloženě pozitivní vliv neměla. Hráči jako Theate či Openda v reprezentačním dresu hoří, druhý zmíněný dokonce nečekaně do Ameriky vůbec neletí.
Aktuální nominace Belgie na MS ve fotbale 2026:
| Pozice | Jméno | Klub |
|---|---|---|
| Brankář | Thibaut Courtois | Real Madrid |
| Brankář | Senne Lammens | Manchester United |
| Brankář | Mike Penders | RC Strasbourg |
| Obránce | Timothy Castagne | Fulham FC |
| Obránce | Zeno Debast | Sporting CP |
| Obránce | Maxim De Cuyper | Brighton |
| Obránce | Koni De Winter | AC Milan |
| Obránce | Brandon Mechele | Club Brugge |
| Obránce | Thomas Meunier | Lille OSC |
| Obránce | Nathan Ngoy | Lille OSC |
| Obránce | Joaquin Seys | Club Brugge |
| Obránce | Arthur Theate | Eintracht Frankfurt |
| Záložník | Kevin De Bruyne | SSC Napoli |
| Záložník | Amadou Onana | Aston Villa |
| Záložník | Nicolas Raskin | Rangers FC |
| Záložník | Youri Tielemans | Aston Villa |
| Záložník | Hans Vanaken | Club Brugge |
| Záložník | Axel Witsel | Girona |
| Útočník | Charles De Ketelaere | Atalanta BC |
| Útočník | Jeremy Doku | Manchester City |
| Útočník | Matias Fernandez-Pardo | Lille OSC |
| Útočník | Romelu Lukaku | SSC Napoli |
| Útočník | Dodi Lukebakio | Benfica |
| Útočník | Diego Moreira | RC Strasbourg |
| Útočník | Alexis Saelemekars | AC Milan |
| Útočník | Leandro Trossard | Arsenal FC |
Možná poslední mistrovství světa před sebou má Romelu Lukaku, jeden z posledních aktivních mužů často zmiňované zlaté generace Belgie. Sestava kolem něj zažila vrchol na turnaji před osmi lety, tehdy z toho byl světový bronz.
Do Ameriky se z této skupiny vydá gólman Courtois, obránce Meunier, záložníci De Bruyne, Tielemans, Witsel a již zmíněný útočník Lukaku.
Osvědčená jména v rolích opor doplnili Jeremy Doku s Leandrem Trossardem z Premier League, i Maxim De Cuyper se vypracoval na jednoho z nejlepších krajních beků v Anglii.
Zabiják De Ketelaere už roky pálí v Serii A, Vanaken je legendou Brugg, ani takto jmenovitě silný seznam ale dohromady poslední roky nefunguje. I proto se už s Belgií nepočítá jako s černým koněm, jak tomu pravidelně bývalo.
Je na co navazovat, ale…
O bronzovém mistrovství světa 2018 už pár slov padlo, pro Belgii mělo jít o odrazový můstek k dalším velkým turnajům, ze kterých se čekalo ideálně zlato.
Místo toho jde mančaft kolem Kevina De Bruyneho rok od roku dolů. Tři čtvrtiny tehdejšího kádru už s fotbalem skončily a jejich nástupci si nevedou stejně dobře. I proto se Belgii na tomto MS už tolik nevěří.
Ne nadarmo skončil minulé léto trenér Tedesco. Ani na jeho nástupci Rudim Garcíovi však nepanuje shoda. Šéfovat v současné chvíli reprezentaci zkrátka není nejlákavější pozice v Belgii, jak to koneckonců ve sportovním prostředí chodí, když se má navazovat na úspěšné roky, možná vůbec ty nejlepší roky v historii.
Přitom borci jako Doku, Trossard nebo De Ketelaere už mají odkopáno. Na reprezentační úroveň se jim ale nedaří formu přenést.
Poslední zápasy Belgie:
| Termín | Soutěž | Zápas | Výsledek |
|---|---|---|---|
| 01. 04. 26 | Přátelský zápas | Mexiko vs Belgie | 1:1 |
| 28. 03. 26 | Přátelský zápas | USA vs Belgie | 2:5 |
| 18. 11. 25 | Kvalifikace MS | Belgie vs Lichtenštejnsko | 7:0 |
| 15. 11. 25 | Kvalifikace MS | Kazachstán vs Belgie | 1:1 |
| 13. 10. 25 | Kvalifikace MS | Wales vs Belgie | 2:4 |
Rudí ďáblové nepropluli ani kvalifikací stoprocentně, cestou na turnaj ztratili třeba s Kazachstánem a o postup se strachovali až do posledního listopadového srazu.
Na přelomu března a dubna se týmu přátelské duely povedly, na startu června ještě další dva Belgičany čekají. A to dokonce s účastníky šampionátu – nejprve s bronzovými medailisty posledního mundialu z Chorvatska, poté s Tunisany.
Program zápasů Belgie na MS ve fotbale 2026
Los byl k Belgičanům dost milý, i protože jsou navzdory sérii horších výsledků na velkých turnajích stále vysoko v žebříčku FIFA a do osudí šli z prvního koše.
Pokud by tým i tentokrát vůbec neprošel ze skupiny, už by to s postavením ve FIFA rankingu mělo zamávat. Přes Egypt, Írán a Nový Zéland by každopádně Rudí ďáblové projít měli.
Egypt stojí a padá na Mohamedu Salahovi, jenž má v nohách nejen sérii zranění, ale také nejhorší sezonu od návratu do Anglie. Pokud na šampionátu nebudeme svědky zmrtvýchvstání Salaha, pro Belgii by mělo jít o pohodové body.
Írán je v ještě mnohem horší situaci, samozřejmě myšleno z důvodu válečného konfliktu. Stále není stoprocentní, zda na turnaji bude, zvláště když se jeho skupina hraje v USA. Pokud každopádně tým odcestuje, ve stoprocentním komfortu kvůli tlaku amerických médií nebude.
Nový Zéland bude bezesporu černým koněm skupiny. Tým kolem zkušeného zabijáka Chrise Wooda nebude mít co ztratit, zároveň poslední roky několikrát ukázal, že ho úplně podceňovat nelze.
V posledním kole by to pro Belgii měla být v případě úspěšných prvních dvou duelů samozřejmost, naopak po dvou zaváháních by se Zéland jevil jako nášlapná mina.
| Datum | Zápas | Start zápasu |
|---|---|---|
| 15. 06. 2026 | Belgie vs Egypt | 21:00 |
| 21. 06. 2026 | Belgie vs Írán | 21:00 |
| 27. 06. 2026 | Nový Zéland vs Belgie | 05:00 |
Belgie každopádně pro klidnou atmosféru doma potřebuje minimálně postoupit ze skupiny. Její fanoušci samozřejmě budou myslet na čtvrtfinále, možná semifinále, objektivně ale Belgie nepatří mezi užší ani širší seznam favoritů.
To ale neznamená, že se Lukaku, De Bruyne a spol. nebudou chtít na svém asi posledním MS ukázat.
Zdroj: Autorský text
-

Chance LigaTřaskavý návrat Chorého do Plzně? Adolf Šádek má jasno
-

Chance LigaZáchrana Baníku za každou cenu? Fanoušci po kolapsu Dukly řeší divoké teorie
-

HokejHistorická ostuda s outsiderem: Rulíkova ustrašená nominace dostala na ledě krutou facku
-

Chance LigaReprezentanty Slavie čeká dovolená. Provod a spol. už do zbytku sezony nezasáhnou




