Ženy Baníku Ostrava: „Baňky“ těží z velké podpory v hledišti. Přinášíme vyprávění jejich fanouška

Ženy Baníku Ostrava jsou aktuálně na prvním místě ve 2. lize a mají tak našlápnuto do nejvyšší soutěže. Hráčky FCB se mohou spolehnout na své fanoušky, kteří vytvářejí na české poměry svému týmu nadprůměrnou kulisu.

Moc pro nás fanouškovská podpora znamená a vážíme si jí. Je to pro nás i motivace a hnací motor, když za námi někdo stojí a fandí nám, než když je tam pouze pár lidi a ticho,” říká kapitánka fotbalistek Baníku Markéta Sehnálková.

Baňkám, jak se ostravským hráčkám přezdívá, jsme se podrobně věnovali již v minulém článku. Nyní se zaměříme na fandění. Slovo jsme dali nejmenovanému aktivnímu fanouškovi Baníku.

O začátcích fandění Baňkám

Jak jsem se dostal k Baňkám? Není to záležitost jen těchto měsíců. Pamatuji si, když děvčata hrála dokonce první ligu a ne špatně, skončila na čtvrtém místě. V tom období na ně jezdilo i dost fanoušků Baníku. Nezapomenutelný výjezd se odehrál v květnu 2011. V jeden den hráli muži FCB v Plzni a ženy v Pardubicích. Více než stovka fanoušků vystoupila z vlaku v městě perníku a šla podpořit Baňky.

A legendární Bazaly zažily zápas Baněk proti Spartě, jenž byla v té době domintantním týmem v Česku. Myslím, že sparťanky byly i profesionálky, ale naše děvčata podala heroický výkon a nedala kůži lacino. Ještě aby jo, když měla za sebou takovou masivní podporu chacharů.

A když jsem se dozvěděl, že v rámci tuzemského poháru budou hrát Baňky v pražských Dolních Měcholupech, nebylo o čem přemýšlet. A i tehdy se na tomto pohárovém utkání objevil dost slušný počet fanoušků FCB. Převážně těch, co žijí v Praze.

O atmosféře na druhé a třetí lize žen

Buďme realisté. Ve vší úctě, ve druhé lize žen se nedá čekat, že týmy budou mít nějaké fanouškovské tábory. Leč nepopírám, že když jsme byli na zápasech Baněk, tak naše aktivita vyhecovala alespoň “normály” z řad soupeřů. Ať již to byly holky z ABC Braník nebo v Hradci Králové. Každá podpora – a zvláště na této úrovni – se počítá a naši bandu to alespoň více nahecovalo v ještě lepší podporu našim holkám.

Už jsem zmínil, že na Baňky chodili fanoušci již dříve. Je tu ale i druhá strana mince. A tou je, že vlastně ještě na jaře 2019 chodili Baňkám fandit spíše jejich rodinní příslušníci. Víceméně až když začala chodit naše skupina „Stravenky on Tour“ a užívat si na jejich zápasech volnost, výhry a zábavu, tak se postupně přidávali i další.

Samozřejmě svůj vliv na návštěvnosti budou mít i výsledky děvčat, zas si nemalujme svatozář, hlavně jejich jízda výtahem až na současné první místo tabulky má velký vliv na tom, že se chachaři více zajímají. Myslím tím větší, širší část. Nicméně, pokud jim forma vydrží, slušný fans základ by byl. I když i v naší skupině jsem zaznamenal hlasy, ať zůstanou ve druhé lize. Důvod je nasnadě. Již ta proklamovaná volnost, větší anonymita, nové destinace.

O návratu do první ligy žen

Kdyby se podařil návrat do první ligy, dost věřím tomu, že minimálně v Ostravě by mohla být parádní návštěvnost. Nehledě na to, že je hodně slušná šance, že Baňky budou své zápasy hrát na legendárním domovu Baníku, na Bazalech. A co se týče možných pražských výjezdů, taky by počet fanoušků nemusel být zanedbatelný. Ono, jak se některé naše produkce ze zápasu Baněk dostaly do světa, o to více to logicky přitahuje i pozornost možných soupeřů. Proto vím třeba o tom, že když Baník hrál tuzemský pohár v Loděnici na Opavsku, sportovci SFC měli tento souboj v merku. Nakonec vše proběhlo bez měření sil na tribunach, leč někteří Opaváci tam byli.

O nynější fanouškovské situaci

Mohu říci z vlastní zkušenosti, že na naše Baňky začíná chodit stále více lidí. Třeba ohromně krásná návštěva byla na posledním zápase roku v listopadu 2019 proti Líšni v Ostravě. A proč tomu tak je? Jedním z důvodů je sterilní, válečná a nudná hra “A” týmu Baníku pod vedením trenéra Bohumila Páníka. Možná by mu děvčata mohla poslat nějaký děkovný dopis, že díky němu měla na zápasech o pár fanoušků více. U mne a dalších pár přátel ze „Stravenky on Tour“ to tak opravdu funguje.

Jeden příklad za všechny. Poslední výjezd podzimu 2019, Baník hrál v Čáslavi od 11 hodin. Ve stejný den hrálo áčko prestižní zápas v Edenu proti Slavii a já vím o lidech, kteří vstávali hodně brzo ráno, aby si užili výjezd do zmiňované Čáslavi a pak jeli domů, než aby se šli dívat na další díl o vojenském tažení maršála Páníka.

O aktuální sportovní situaci

Vím, že když Baník procházel svou dobou temna, tak si tím procházelo i dívčí družstvo. Upřímně jsem pak ztratil přehled, zda vůbec existují, neb si pamatuji, že po “zlaté” době to s nimi šlo z kopce. Leckdy se ani holky nedaly dohromady na zápas. Až snad minulý rok jsem zaregistroval, že hrají třetí nejvyšší soutěž – moravskoslezskou část – a ne zrovna špatně. V zimě na přelomu roku 2018/19 měly holky přátelák v promrzlém tréninkovém centru Bohemky v Uhříněvsi, kde je hostil dívčí tým Bohemians Praha 1905. Tak jsem se jel na ně po dlouhé době podívat. Asi nikoho nepřekvapí, že jsem tam byl sám. Děvčata tehdy vyhrála a nehrála vůbec špatně.

Musím zmínit kolegy z mé fanouškovské bandy “Stravenky on Tour”, kteří začali Baňky chodit povzbuzovat v jarní části ligy, kdy hrály o postup do druhé ligy, respektive o to jedno postupové místo. To se podařilo a Baňky po vítězství Moravskoslezské ligy žen čekala baráž o postup proti FC Praha, vítězi české části. První zápas baráže suverénně vyhrály a na odvetu na pražském Střížkově se nás sešlo již více “Stravenek” a proběhla i první pyroshow.

O chorálech, pyru a eufórii

Na odvetě baráže o postup do druhé ligy proti FC Praha byl na ten počet pěti šesti aktivních fans odpovídající support, posledních deset minut bylo ve slušné euforii. Zápas na pražském Braníku zase okořenila závěrečná pyroshow. Kluci, co jeli podpořit holky do Hradce Králové, si support pochvalovali, prý jeden z nej výjezdů, když připočtou veškeré zápasy organizace FCB.

Za vrchol všeho považuji rozlučku podzimu 2019 v Čáslavi, kdy se nás sešlo na 10 fanatiků (Pražská Divize + Stravenky on Tour) a musím říct, že tady jel support od první do poslední minuty. A leckdy ve fanatickém nádechu, kdy vše umocňovala střecha tribunky, kterou jsme obsadili. To jen zlepšilo a podpořilo akustickou sílu chorálů.

Chorály používáme ty, jenž se běžně zpívají na zápasech “A” týmu FCB. Sem tam naši někteří pamětníci vytáhnou ze šuplíku nějaký starší pokřik, který se třeba na Baníku léta nezpíval (Barvy laky… Jsem král, evropských fanoušků…). Další členové naší skupiny si poté na zápasech čas od času zazpívají i hity Jarka Nohavici.

Máme jeden speciální zpěvný chorál pro zápasy holek. Troufám si tvrdit, že je to unikum na české scéně, neb jsem tento popěvek slyšel pouze u příznivců Celticu Glasgow, ale jinde ne, natož u nás. Jedná se o nadčasový hit legendární hudební skupiny Depeche Mode z roku 1981 “Just Can’t Get Enough”. Text je samozřejmě předělaný do češtiny a váže se k Baňkám. Upozorňuji ale, že to není nic oficiálního, co se týče repertoáru ultras Baníku.

O hráčkách hrdě bojujících za milovaný Baník

Když to shrnu: počty aktivních fanoušků jsou různé. Záleží na tom, o jaký zápas se jedná, jak se to vyhecuje. Pyro taky nepálíme každý zápas. Záleží na okolnostech. Nicméně, pokud někteří chachaři stále váhají, zda jít na ženský fotbal podpořit Baňky, tak ať neváhají. Nepopírám, neuvidí tam hráčky, které budou mít světovou kvalitu jako plejeři Kevin de Bruyne či Tomáš Smola, ale za to uvidí semknutou bandu holek, co hrají za náš milovaný klub, bojují hrdě za něj a jsou vděčné za jakoukoli podporu. A nejen, že naše holky jsou oproti nám fanouškům půvabné, ale i s míčem to umí. Ne nadarmo to některé dotáhly i do české reprezentace.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Mourinho končí v Tottenhamu! Doplatil ‘The Special One’ na nesouhlas se Superligou nebo jen na výsledkovou krizi?

Portugalský trenér José Mourinho si balí kufry a opouští Tottenham Hotspur. Osmapadesátiletý kouč se svými svěřenci v posledních týdnech zabředl do výsledkové krize, kterou neustál.

Ocelářský drak na úvod finále sežehnul Bílé Tygry s grácií. 1:0 pro Třinec

Čekali jste na úvod finále opatrný hokej? Takový ten typický první zápas, kdy se na začátku oba celky oťukávají, přičemž nikdo nechce udělat žádnou chybu? Tak na tohle mohli diváci v omezeném počtu ve Werk Aréně zapomenout.

Impuls nového trenéra opadl. Sparta musí výrazně zabrat, pokud chce druhé místo

Pražská Sparta po dvou porážkách zaznamenala důležité vítězství. Se Slováckem v prvním poločase hrála vyrovnané utkání, po střídání ale vzala otěže hry a zaslouženě vyhrála. Na utkání se podíváme ve Sparťanském blogu.