Spojte se s námi


Bundesliga

Z Bayernu Mnichov do Serie B během jediného roku. Zmařený talent Michaël Cuisance

Tvrdit o 23letém hráči, že je zmařený talent? Není to předčasné? Pokud ale získáte ocenění pro hráče sezóny svého týmu v pouhých 17 letech, v 19 už hájíte barvy Bayernu Mnichov, ale ve 23 kopete Serii B, co jiného můžete být? Takovouto trajektorii měla dosavadní kariéra mládežnického francouzského reprezentanta Michaëla Cuisance. Kde se stala chyba?

Publikováno

dne

Tvrdit o 23letém hráči, že je zmařený talent? Není to předčasné? Pokud ale získáte ocenění pro hráče sezóny svého týmu v pouhých 17 letech, v 19 už hájíte barvy Bayernu Mnichov, ale ve 23 kopete Serii B, co jiného můžete být? Takovouto trajektorii měla dosavadní kariéra mládežnického francouzského reprezentanta Michaëla Cuisance. Kde se stala chyba?

Vzestup a pád v Mönchengladbachu

Cuisance procházel mládežnickými kategoriemi francouzské reprezentace po boku hráčů jako Dayot Upamecano, Matteo Guendouzi, Evan N’Dicka nebo Moussa Diaby.

Přesto to byl levonohý středopolař, který z této talentované skupiny oslovil vedení Borussie Mönchengladbach natolik, že jej vyplatilo z mládežnického mužstva AS Nancy a jako 17letého jej zařadilo přímo do svého prvního týmu po boku rovněž nových akvizic Denise Zakarii a Floriana Neuhause.

Ačkoliv o tři roky mladší v porovnání se zmíněnou dvojicí středopolařů, Cuisance dokázal udělat v jejich první sezóně v klubu největší dojem. Neprosadil se do základní sestavy okamžitě, na první start si musel počkat až do prosince.

I poté trenér Dieter Hecking moderoval mladíkovi minuty respektive jeho věku. Přesto se stávalo výjimečně, že by Cuisance nezasáhl do utkání přinejmenším jako střídající hráč.

I to stačilo tou dobou již 18letému Francouzovi, aby si během ročníku odnesl domů tři ocenění pro hráče měsíce. Po sezóně se jeho přičinění sečtlo v ocenění ‚Hráč sezóny‘. Výsostná pocta za první rok seniorského profesionálního fotbalu. Cuisancova hvězda byla na vzestupu.

Druhý rok však přišly rozepře s trenérem, titulky o Cuisancově problémovém chování a neprofesionalitě, ztráta místa v týmu a jen 11 utkání namísto předešlých 24. Stejně tak počet minut, do kterých Cuisance zasáhl, se srazil na čtvrtinu. V součtu to nedalo ani tři stovky.

Trofeje z Mnichova

Hráčův talent byl však nezpochybnitelný. Nadále mládežnickým reprezentantem, s týmem Francie do 20 let se zúčastnil juniorského mistrovství světa. Jeho reportované eskapády v Gladbachu byly sice důvodem k obavám, ne však natolik výrazným, aby za Cuisance nevyplatil 8 milionů euro mnichovský Bayern.

Za doprovodu titulků ve stylu, jestli je „Michaël Cuisance nejslibnější francouzský mládežnický reprezentant“ na oficiálním webu Bundesligy a slov chvály sportovního ředitele Bayernu odkazujícími na Cuisancovo ocenění hráčem sezóny i jeho „technické schopnosti a velký potenciál, který s námi může rozvinout“ podepsal Cuisance pětiletý kontrakt.

Do Mnichova dorazil po boku hráčů jako Lucas Hernández, Benjamin Pavard nebo hostující dvojici Philippe Coutinho a Ivan Perišić, a nahradil v sestavě jako slibný středopolař do budoucna Renata Sanchese.

Jenže srovnatelně jako Sanches, ani Cuisance nedostával v záloze nabité hvězdami jako byli a jsou Thiago, Corentin Tolisso, Leon Goretzka, Javi Martinez nebo Joshua Kimmich prostor.

Z počátku sezóny se navíc Bayernu příliš nedařilo, což vyústilo nejen v to, že trenér Kovač spoléhal spíše na zkušenější opory, ale nakonec i v jeho odchod a převzetí kormidla Hansim Flickem.

Cuisance se během své první sezóny v Bavorsku stal vítězem treblu, ale ačkoliv toho odehrál víc než předchozí sezónu v Gladbachu, neměl na úspěších svého týmu velké přičinění. Více prostoru dostal v poklidnějším závěru koronavirem nabourané sezóny, kde se mohl ukázat zájemcům o případné hostování.

Výpůjčka s hořkým koncem

S oboustranně výhodnou nabídkou přišla Marseille. V létě před sezónou 2020/21 se tak Cuisance stěhoval zpět do své rodné Francie. V týmu vedeným portugalským manažerem André Villas-Boasem doplnil talentovaný středopolař v záloze například současnou oporu Aston Villy, Boubacara Kamaru.

Příležitostí dostával Cuisance ve Francii dost. Z úvodu patřil do základní sestavy a už to vypadalo, že úspěšně restartuje svůj zadrhnutý rozjezd kariéry. Bylo to však v Marseille, kde se pohled na Cuisance definitivně obrátil. A ne k dobrému.

Na přelomu roku začal ze základní sestavy vypadávat, posouvat se spíše do role střídajícího hráče. Jeho minutáž rovněž uvadala. V únoru se poprvé stalo, že na trávník nevyběhl vůbec. Situace, se kterou byl v před koncem dubna již velmi dobře obeznámen.

Jeho hostování bylo potom neoficiálně ukončeno ještě před koncem sezóny, když se stále se dvěma zbývajícími koly Ligue 1 již vrátil předčasně do Mnichova.

Novinové titulky měly o příčině jasno. Problémy s chováním, rozpory s trenérem, spoluhráči… Vlastně to stejné, jako již dříve v Mönchengladbachu.

Strádání v Bavorsku

Ani ve velkoklubu, v obklopení těch největších hvězd hry, Cuisance negativní headliny neopouštěly. Namátkou, Michaël Cuisance byl podle deníku BILD jedním z velmi mála profesionálních fotbalistů v Německu, kteří se v průběhu pandemie nenechali proti viru naočkovat.

Informace, která především dnešní optikou vyvolá u mnohých spíše jen pokrčení ramen, v danou chvíli, kdy většina z nás trávila veškerý svůj čas jen a pouze doma, zatímco fotbalisté přelétali ze země do země na utkání evropských pohárů, šlo však o velké téma.

U nového trenéra v Mnichově našel Cuisance, jehož hodnota i během hostování, kde konečně nějakou dobu pravidelně nastupoval, klesla, ještě méně pochopení. Julian Nagelsmann zjevně s Cuisancem nepočítal a s výjimkou prvního utkání sezóny jej až do závěru podzimu nechal na tribuně.

Jediný start za Bayern přidal Cuisance až v prosinci, v pohodlně vyhraném utkání proti Stuttgartu, načež klub opustil. Se vším všudy tak za Bayern odehrál jen 13 utkání a dokázal si během svého působení poškodit reputaci natolik, že další krok nebyl jen o schod níž.

Do záchranářských bojů v Itálii

Cuisance musel přijmout sešup alespoň o dvě patra. V lednu 2022 byly největším zájemcem italské Benátky, hrající toho času o záchranu v Serii A.

Stále mladému Francouzovi nepomohla ani neúspěšná lékařská prohlídka v anglickém Leeds United. Ta údajně klub vyděsila natolik, že z přestupu vycouval úplně. Navázaný kontakt nakonec vyústil v přestup Marca Rocy, Cuisance z něj však žádným způsobem neprofitoval.

A Bayern nijak neprofitoval z Cuisance, když hráče pustil za polovinu částky, kterou za něj o dva a půl roku dříve zaplatil. Zároveň se z titulků o nejslibnějším francouzském mládežnickém reprezentace staly nadpisy, podle nichž měl zůstat v Gladbachu.

Šlo o výrok, o který se podělil tehdejší sportovní ředitel Borussie Mönchengladbach, dnes RB Lipska, Max Eberl již dříve během Cuisancova trápení v Mnichově. Čas mu ale dal zřejmě za pravdu.

Chyby se však již staly a Cuisance bojoval v Itálii o setrvání svého nového týmu v nejvyšší soutěži. Neúspěšně. Během podzimní části současné sezóny tak hrál s Benátkami Serii B. Během jediného roku se stal z hráče Bayernu Mnichov záložník druholigového celku.

Zpátky do Serie A

V lednu si vybojoval hostování zpátky do nejvyšší soutěže. Zájem o něj projevila Sampdoria. Beznadějně poslední celek nejvyšší italské soutěže. Cuisancova budoucnost v nejvyšší divizi je tak znovu spíše nepravděpodobná.

Jeho mateřský klub navíc může pokračovat ve svém propadu a hrát příští sezonu třetí ligu. Ve všech těch negativech působí už jen jako drobná útěcha, že Cuisance v Itálii alespoň pravidelně nastupuje.

Zdroje: Bundesliga, BeINSport, BILD, BeSoccer, Transfermarkt

Reklama

Bundesliga

Rooney, Messi, Pato či Isco aneb Vítězové ceny Golden Boy od roku 2003. Kdo svůj potenciál nenaplnil?

Cena Golden Boy se každý rok uděluje nejlepšímu mladému hráči do 21 let, který hraje v nejvyšších evropských soutěžích. Anketa se začala udělovat v roce 2003, několik vítězů povtrdilo svůj talent, u některých se zase čekala lepší kariéra. 

Publikováno

dne

Cena Golden Boy se každý rok uděluje nejlepšímu mladému hráči do 21 let, který hraje v nejvyšších evropských soutěžích. Anketa se začala udělovat v roce 2003, několik vítězů povtrdilo svůj talent, u některých se zase čekala lepší kariéra. 

Rafael van der Vaart – 2003

Historicky prvním vítězem ceny Golden Boy je Rafael van der Vaart. Tehdejší hráč Ajaxu to ve své kariéře dotáhl přes Hamburk až do Realu Madrid. Zahrál si i za Tottenham, poté se vrátil do Hamburku. Za nizozemskou reprezentaci odehrál 109 zápasů a vstřelil 25 gólů. 

Wayne Rooney – 2004

Absolutní legenda Manchesteru United. Jeho kariéru není potřeba ani příliš přibližovat, na Old Trafford strávil 13 let a stal se nejlepším střelcem v historii klubu, je také nejlepším střelcem historie anglické reprezentace. Jeho talent byl tak obrovský, že při zisku ocenění Golden Boy za sebou nechal i Cristiana Ronalda. 

Lionel Messi – 2005

Jeden z nejlepších fotbalistů všech dob. Vypisovat všechny úspěchy jeho kariéry by asi bylo zbytečné. Jako jediný ze všech výherců ceny Golden Boy přešel na stejné ocenění, jen mezi dospělými. Zlatý míč má doma hned sedmkrát. 

Cesc Fàbregas – 2006

Fàbregas zažil pohádkovou kariéru. Sedm let v Arsenalu, tři roky v Barceloně, pět let v Chelsea. Teď už čtvrtým rokem dohrává kariéru v knížeckém Monaku. Mimo jiné vyhrál se Španělskem mistrovství světa a dvakrát mistrovství Evropy. 

Sergio Agüero – 2007

Jasně, v klubu bez velké historie to nemusí mít takovou váhu, i tak je to ale úspěch. Agüero se stal největší ikonou a legendou Manchesteru City, je jeho nejlepším střelcem a byl tváří vzestupu Citizens. Ocenění Golden Boy přebíral jako mladíček v Atléticu Madrid, za svojí bohatou kariéru nastřílel přes 420 branek. 

Anderson – 2008

Brazilský záložník, který tehdy exceloval v Manchesteru United. Čekalo se od něj ale mnohem více, od konce Sira Alexe Fergusona ale začala jeho kariéra pomalu uvadat. Nakonec Red Devils opustil v roce 2015, na hostování ve Fiorentině ale odehrál jen 7 zápasů a vrátil se do rodné Brazílie. V roce 2019 ukončil ve 30 letech kariéru. 

Alexandre Pato – 2009

Druhý Brazilec pořadí, Pato tehdy zářil v AC Milán. Jenže to bylo jeho jediné vydařené angažmá. V roce 2013 se vrátil do brazilského Corinthians, v roce 2016 si střihnul krátkou, dvouzápasovou epizodu v Chelsea. Pak nastupoval ještě chvíli ve Villarrealu, v Číně a v Sao Paulu. Hodně hřešil na svůj talent, tvrdě pracovat se mu však nechtělo. 

Mario Balotelli – 2010

Už třetí výherce v řadě, od kterého se očekávala mnohem lepší kariéra. Mario měl ohromný talent, ale nechtělo se mu makat, byl zlobivé dítě fotbalu a napáchal několik průserů. I přesto výčet klubů v jeho kariéře budí obdiv. Inter Milán, Manchester City, AC Milán, Liverpool. 

Mario Götze – 2011

Zlatý hoch německého fotbalu. Měl to být nastávající Messi a začátek kariéry měl skutečně raketový. Po úspěších v Dortmundu se přesunul do Bayernu Mnichov, vstřelil vítězný gól Německa ve finále mistrovství světa v roce 2014. Jenže poté se jeho kariéra zasekla, vrátil se do Dortmundu, kde už moc nehrál. Momentálně ve 29 letech nastupuje za PSV Eindhoven.

Isco – 2012

El mago. Španělský záložník s brilantní technikou exceloval v Málaze. Se skromným celkem došel až do čtvrtfinále Ligy mistrů, kde je dvěma góly v nastavení vyřadil Dortmund. Talentovaného mladíka ale odkoupil Real Madrid a Isco byl důležitým mužem při zisku 4 trofejí v Lize mistrů. Teď bude v Madridu končit a hledat si nové angažmá, je mu přitom stále jen 29 let. 

Paul Pogba – 2013

Jeden čas nejdražší hráč světa, když se Manchester United nebál za Pogbu zaplatit přes 100 milionů eur. Mistr světa s Francií z roku 2018, trofejí ale očekával na Old Trafford více. V United mu v létě končí smlouva a vstoupí zřejmě do poslední etapy své kariéry. 

Raheem Sterling – 2014

Supertalent z Liverpoolu, kterého si v Manchesteru City vycepoval Pep Guardiola. Pod náročným španělským koučem konečně dosáhl svého potenciálu a stal se i klíčovým hráčem anglické reprezentace. 

Anthony Martial – 2015

Nástup do Manchesteru United měl bleskový. I v dalších sezónách patřil mezi tahouny Red Devils, jenže v té aktuální byly jeho výkony tak špatné a „otrávené“, že jej fanoušci chtěli dostat pryč z klubu. Martial v lednu odešel na hostování do Sevilly, ani tam se mu ale příliš nedaří. 

Renato Sanches – 2016

V roce 2016 jasný vítěz. Renato Sanches v 18 letech šéfoval portugalské záloze, která ovládla mistrovství Evropy. Z Benfiky tento objev vykoupil Bayern Mnichov, jenže tam se neprosadil. Po hostování ve Swansea zakotvil v Lille, se kterým loni získal titul Ligue 1. Čekala se od něj o něco lepší kariéra, ale stále je mu jen 24 let, takže má ještě čas. 

Kylian Mbappé – 2017

Budoucí vládce světového fotbalu, o tom není pochyb. Už teď přebírá roli Ronalda a Messiho, o lecčems mluví i zastínění argentinského spoluhráče v PSG. Ve svých 23 letech už má na kontě přes 200 gólů, v létě by měl odejít do Realu Madrid. Budoucí několikanásobný vítěz Zlatého míče. 

Matthijs de Ligt – 2018

Už druhý produkt akademie Ajaxu v tomto žebříčku. De Ligt byl členem zlaté generace a historicky nejmladším kapitánem Ajaxu, který dovedl až do semifinále Ligy mistrů. Momentálně nastupuje za Juventus Turín. 

João Félix – 2019

A když dvakrát zvítězila akademie Ajaxu, musí se přidat podruhé i další z nejlepších akademií na světě, Benfica Lisabon. Félix zazářil za A-tým v sezóně 2018/19 natolik, že se Atlético Madrid nezdráhalo za něj vyplatit 127 milionů eur. Bojuje s tím, že herní styl Colchoneros mu úplně nevyhovuje, svou genialitu ale často vytasí i tak. 

Erling Haaland – 2020

První vítěz narozený ve 21. století. Haaland je společně s Mbappém pasován do role budoucího fotbalového krále, jeho schopnost střílet góly je ohromná. Je mu stále teprve 21 let, v klubovém fotbale už však nasázel 129 gólů za 176 zápasů, k tomu přidal 13 gólů v 16 startech za Norsko. 

Pedri – 2021

Prozatím poslední vítěz ankety Golden Boy. Pedriho ještě v létě 2020 takřka nikdo neznal, v minulé sezóně však udělal ohromný progres, stal se klíčovým hráčem Barcelony i španělské reprezentace a odehrál více než neuvěřitelných 70 zápasů. Jeho technické schopnosti jsou na obrovské úrovni, hodně připomíná Andrése Iniestu.

Gavi – 2022

Vítěz Golden Boy za rok 2022 byl dost překvapivý a přiznejme si, že i poměrně nespravedlivý. Ne snad, že bychom chtěli ubírat kvality Gavimu, jistě jde o velký talent, ovšem Jude Bellingham i Jamal Musiala jsou o dost napřed a dle všech expertů měli cenu získat právě oni.

Zdroj: Goal

Pokračovat ve čtení

Bundesliga

Wolfburg a titul v roce 2009: Džeko a Grafite bavili celou Evropu. V pozadí zůstal skvělý Misimovič, podíl měl i Šimůnek

Psala se sezona 2008/09. Wolfsburg čekala teprve dvanáctá sezona v nejvyšší německé soutěži. Po historicky úspěšném předešlém ročníku málokoho napadlo, co se bude teprve dít. Trenér Felix Magath dal dohromady skvělý tým a zejména jeho útočné duo bavilo celou Evropu.

Publikováno

dne

Psala se sezona 2008/09. Wolfsburg čekala teprve dvanáctá sezona v nejvyšší německé soutěži. Po historicky úspěšném předešlém ročníku málokoho napadlo, co se bude teprve dít. Trenér Felix Magath dal dohromady skvělý tým a zejména jeho útočné duo bavilo celou Evropu.

Dnes už je Wolfburg vnímán jako vcelku tradiční účastník německé Bundesligy. Jeho fanouškovská základna sice nepatří k těm největším a nejlepším, nicméně klubové zázemí a celkově úroveň tamní infrastruktury dělá dojem.

Jenže ještě poměrně nedávno tomu tak nebylo. Přeci jen je mezi německou elitou teprve od roku 1997. Své místo si postupně buduje a rozhodně touží patřit k tomu lepšímu, co německý fotbal nabízí.

Reputaci klubu pozvedl zejména rok 2009, respektive celá sezona 2008/09. Stalo se totiž něco, co nečekal nikdo. Ani ti nejoptimističtější fanoušci saského celku. Základy se ale začaly stavět o rok dříve.

Wolfburg a zásadní rok 2007

Die Wölfe zažívali od postupu mezi elitu slabší i lepší sezony. Podařenou éru zažili na přelomu tisíciletí, když vybojovali šesté a sedmé místo. Následovaly ročníky s klidným středem tabulky, aby se v letech 2005 až 2007 strachoval klub o udržení v Bundeslize.

Muselo dojít ke změně a tak se také stalo. Začalo to na pozici trenéra. Té se ujal Felix Magath, který už měl v té době na kontě dva tituly s Bayernem Mnichov. Stejně tak dvakrát vyhrál německý pohár a jednou superpohár. Před podpisem ve Wolfsburgu byl přes půl roku volný právě po konci v Bavorsku.

Magath ovšem neplnil pouze roli trenéra. Zajistil si také post sportovního ředitele a tak mu nikdo nemohl mluvit do výběru hráčů. Respektive mohl, ale bylo to houby platné. Přeci jen jestli něčím Němec jako trenér proslul, rozhodně to není nedostatek autority či snaha dělat kompromisy. Své o tom ví mnoho hráčů.

Hned po svém příchodu začal dělat Magath velké změny. Z Teplic přišel Edin Džeko, z Le Mans dorazil neznámý Brazilec Grafite, z pražské Sparty dorazil obránce Jan Šimůnek, ze Sao Paula za hubičku podepsal defenzivní záložník Josué a z Mnichova 1860 přišel levý bek Marcel Schäfer. Přiveden byl i gólman Diego Benaglio či Makoto Hasebe.

Celkově si německý trenér přivedl hned v první sezoně 16 hráčů. Podobný počet se jich pro změnu pakoval. Leckdo si mohl klepat na čelo, jenže v průběhu ročníku 2007/08 se ukazovalo, jak skvěle si Magath na přestupovém trhu vedl.

Wolfburg totiž došel pro historicky nejlepší sezonu, skončil v Bundeslize pátý a podařilo se složit velmi zajímavý tým. V obraně to sice skřípalo, zato útok měly lepší jen dva týmy v lize – první Bayern a druhé Brémy.

Mírné změny i před historickou sezonou

Drtivou většinu základní jedenáctky už si Felix Magath složil dle svých představ, jenže mu stále chyběly některé detaily. Například vylepšit poměrně nestabilní a nespolehlivou obranu. Proto do Wolfburgu zamířil stoper Andrea Barzagli.

Navíc si německý trenér uvědomil, že by bylo vhodné ještě trochu vylepšit podporu svých dvou útočných hvězd a tak přivedl Zvjezdana Misimoviče, kterého znal z Bayernu a který už za sebou měl povedené ročníky v Bochumi či Norimberku. A právě jeho příchod byl pro historický rok, který přišel, jedním z těch nejzásadnějších.

Misimovič ovšem nepřišel jen tak. Wolfburg se musel vypořádat s odchodem ofenzivního záložníka Marcelinha Paraíby, který ve svých 33 letech odešel do rodné Brazílie, kde ještě hrál několik let.

Wolfsburg a cesta za titulem

Jak se všeobecně ví, suverénně nejlepším týmem Německa je Bayern. Když se mluví o tom, kdo vyhraje Bundesligu, zmiňuje se bavorský gigant v první řadě, v řadě druhé možná Dortmund, dříve umělo překvapit více týmů. Ale tehdy se rozhodně nepočítalo s Wolfsburgem.

To byl možná jeden z důležitých faktorů. Od Wolfburgu se ani po skvělém pátém místě vesměs nic nečekalo. Kromě tlaku, který na své hráče vytvářel nekompromisní a náročný Magath, mohli být hráči v klidu.

Magath ovšem svým svěřencům ordinoval ofenzivní fotbal a šlo to znát i na statistikách největších ofenzivních hvězd jeho výběru. Když skončila sezona a Wolfsburg získal titul, měli Die Wölfe nejlepší útok v lize – vstřelili 80 gólů, o 9 branek více než druhý Bayern.

A ofenzivně hráli vlci ve všech soutěžích. Nejproduktivnější byl teprve 22letý Edin Džeko, který ve 42 zápasech vstřelil 36 gólů a přidal 12 asistencí. Jen o trochu hůře na tom byl jeho starší kolega Grafite – 31 zápasů, 35 gólů, 10 asistencí.

A vzpomínáte na výše zmíněného Misimoviče? Ten předčil veškerá očekávání, stal se hlavním režisérem ofenzivy, byť zůstal ve stínu výše zmíněné dvojice. Odchovanec Bayernu totiž nastřílel 11 gólů a přidal neuvěřitelných 27 asistencí. Fenomenální číslo.

Velkou podporu ofenzivy navíc požadoval Magath od svých beků, například Schäfer z levé obrany nasbíral asistencí 12. Skvěle šlapal celý tým, nelze opomenout gólmana Diega Benaglia. Přivedení obránce Barzagliho také splnilo svůj účel, jednalo se o druhého nejvytíženějšího hráče celé sestavy.

Nemalý podíl na titulu měl i Jan Šimůnek, ten sice nebyl pravidelným členem základní jedenáctky, ale byl dvanáctým nejvytěžovanějším hráčem a celkově jen těsně třetím nejvytěžovanějším stoperem.

Wolfburg bavil Evropu, drama bylo až do konce

Když Wolfburg vyhrál titul, měl na kontě 69 bodů. Jednalo se o nejnižší počet bodů u vítěze ligy od roku 2001. A od té doby také ani jednou mistr Německa neměl pod 70 bodů. Jedná se tak o zajímavou anomálii.

Wolfburg sice zažil povedenou sezonu, nicméně Bayern tehdy ještě nebyl tak dominantní a sám tehdy na dnešní poměry neobvykle hodně ztrácel. Skončil o dva body za Wolfburgem. Bylo to tak drama až do konce.

Bayern navíc zažil vydařený konec sezony, zatímco Wolfsburg čtyři kola před koncem nestačil na třetí Stuttgart. Velkou roli tak hrál druhý vzájemný zápas mezi Wolfburgem a Bayernem. To se Die Wölfe předvedli ve velkém stylu a svého soka zničili 5:1.

Právě v onom zápase padl dnes již naprosto legendární gól v podání Grafiteho. Jednalo se o duel 26. kola. Prohrát tehdy Wolfsburg, mohla být situace v tabulce na konci sezony úplně jiná. Ale právě o tom je fotbal. Každý zápas může být klíčový, byť to tak v danou chvíli nemusí vypadat.

Wolfsburg se tak postaral o jednu z nejparádnějších fotbalových pohádek tohoto tisíciletí. Za zmínku pak stojí, že pro Magatha to byla poslední trofej v kariéře a že kromě Džeka a Barzagliho, který posléze sbíral trofeje v Juventusu, nikdo na životní sezonu nedokázal plnohodnotně navázat v několika dalších letech.

Zdroj: VfL Wolfsburg, Transfermarkt, Bundesliga

Pokračovat ve čtení

Bundesliga

Julian Nagelsmann je vynikající kouč, na top klub ale ještě potřebuje zkušenosti. Který tým by byl pro mladého trenéra ideální?

Julian Nagelsmann nedokončil v Bayernu Mnichov ani druhou sezonu, i když má s bavorským celkem smlouvu až do roku 2026. Vedení usoudilo, že výkony týmu nejsou takové, jaké by si představovalo. Konzistence je v klubu jako je Bayern velmi důležitá a na této úrovni ještě 35letý kouč není! Který tým by byl pro mladého trenéra nyní ideální?

Publikováno

dne

Julian Nagelsmann nedokončil v Bayernu Mnichov ani druhou sezonu, i když má s bavorským celkem smlouvu až do roku 2026. Vedení usoudilo, že výkony týmu nejsou takové, jaké by si představovalo. Konzistence je v klubu jako je Bayern velmi důležitá a na této úrovni ještě 35letý kouč není! Který tým by byl pro mladého trenéra nyní ideální?

Rychlý vzestup v Hoffenheimu

Ještě na začátku února 2016 vedl Nagelsmann U19 v Hoffenheimu, jenomže A-tým se dostal do problémů a tak vedení vyzkoušelo talentovaného trenéra, který byl nucen kvůli zranění ukončit hráčskou kariéru už v roce 2008.

Hoffenheim v tu dobu neměl už prakticky co ztratit, Nagelsmann byl ovšem pro tým takovým oživením, že vyhrál 7 ligových zápasů ze 14, díky čemuž unikl sestupu do druhé ligy. A poté dotáhl tento tým na odpis až do Top 4.

Ano, TSG v sezoně 2016/17 kosilo jednoho soupeře za druhým a s Bayernem uhrálo remízu 1:1 a na jaře ho porazilo doma 1:0. Nakonec z toho bylo 4. místo. I v další ligové sezoně Hoffenheim potvrzoval, že předchozí umístění nebyla jen náhoda a skončil na 3. místě.

V kvalifikace do Ligy mistrů ovšem na začátku sezony narazil na Liverpool, který pro něj byl nepřekonatelným problémem a Nagelsmannovi hoši zamířili do Evropské ligy, kde skončili ve skupině.

Sympatický německý kouč měl před sebou poslední sezonu na lavičce Hoffenheimu, v níž dovedl svůj tým na 9. místo. V Lize mistrů skončilo TSG ve skupině poslední, když nestačilo tempu Manchesteru City, Šachtaru a Lyonu.

Dlouho se řešilo, kam Nagelsmann zamíří. Ve hře byl i Bayern Mnichov. Tyto emoce ovšem krotil Jupp Heynckes, který trefně poznamenal, že v Hoffenheimu mladý kouč chyby dělat může, ale v Bayernu na to prostor není a trestá se to nekompromisně, což poznal před několika dny.

Úspěchy v RB Lipsku

Lipský celek byl pro Nagelsmanna bezpochyby skvělým krokem. Plno mladých talentů, navíc účast v Lize mistrů. Dokonalé prostředí pro další krok. A mladý německý kouč se své šance chopil s plnou vervou, když dovedl RB Lipsko v Bundeslize na třetí místo a v Lize mistrů až do semifinále, kde nestačilo na PSG.

V další sezoně bylo Lipsko ještě lepší. V Bundeslize skončilo druhé za opět suverénním Bayernem a v Lize mistrů ve skupině s PSG, Manchesterem United a Basaksehirem postoupilo do play-off, kde opět narazilo na tehdy nekompromisní Liverpool.

Všem bylo jasné, že pro Nagelsmanna je už RB Lipsko malé a potřebuje jít dál. To byl čas, kdy přišel na řadu bavorský gigant.

Netrpělivý Bayern Mnichov

Nagelsmann ve své první sezoně v Bayernu poměrně jasně ovládl Bundesligu, ovšem vyhořel ve druhém kole DFB-Pokal, v němž ho vyprovodil výsledkem 5:0 Mönchengladbach a ze čtvrtfinále Ligy mistrů Villarreal. Už to bylo určitě pro vedení mnichovského celku velmi těžce polykatelné.

V této sezoně byl ovšem Bayern s Nagelsmannem prakticky k nezastavení, když do konce minulého roku prohrál pouze s Augsburgem a ve skupině s Barcelonou, Interem a Viktorií Plzeň šel dál poté, co vyhrál všech 6 zápasů.

I v novém roce pokračoval ve krasojízdě, alespoň tedy v Lize mistrů, kde dvakrát vyhrál nad PSG. Jenomže nový rok odstartoval bavorský celek třemi ligovými remízami 1:1 (RB Lipsko, Kolín a Frankfurt), načež přišla po dvou výhrách prohra s Mönchengladbachem a po dalších třech výhrách porážka s Leverkusenem.

Díky tomu se ve skvělé formě hrající Borussia Dortmund dostala v ligové tabulce o bod před Bayern a to už vedení nedokázalo skousnout a stále velmi mladého kouče se rozhodlo propustit.

Pro někoho nepochopitelné, pro vedení Bayernu však nepřijatelné…

Nový klub pro Nagelsmannův rozvoj?

Německý kouč dle mého názoru potřebuje možná spíše top ligu než top klub. V tomto směru by pro něho mohla být opravdu přínosná Premier League, kde nyní působí mnoho vynikajících koučů a čím dál více do Anglie směřují ti nejlepší hráči na světě.

To bylo jasně vidět v lednovém přestupovém okně, kdy pouze Chelsea utratila prakticky stejnou sumu, co všechny zbylé top 4 ligy v Evropě.

Rodák z Landsberg am Lechu by získal ohromné zkušenosti, když by se mohl zápas co zápas porovnávat s těmi nejlepšími. A ve hře jsou prakticky dva kluby, které by mohly být pro Nagelsmanna vhodnými.

Paradoxně by se mohlo stát, že zamíří na předchozí působiště Thomase Tuchela, který ho nahradil v Mnichově. Graham Potter si totiž v Chelsea nevede zrovna dobře a v anglických médiích se spekuluje o jeho odchodu již nějaký ten pátek.

Pakliže se Blues nezvednou a nezačnou pravidelně sbírat body, což se jim tedy vůbec v poslední době nedaří, dá se předpokládat, že vedení bude nuceno anglického kouče vyhodit ještě dříve, než dokončí jednu celou sezonu na Stamford Bridge.

Právě Chelsea je dle mého názoru to nejlepší místo pro Nagelsmanna, když je to nový tým plný velkých talentů. Přesně to, s čím umí německý kouč pracovat, což prokázal v Bundeslize v Hoffenheimu či RB Lipsku.

Další možností může být Tottenham, kde již nějakou dobu řeší velké problémy Antonio Conte. Spurs ovšem nemají zrovna ideální tým, který by Nagelsmannovi sedl, a zřejmě by ho čekaly velké změny. V Premier League ale peníze jsou…

Tato destinace je ovšem aktuálně dle posledních novinek z anglických serverů nejpravděpodobnější.

Další možností může být i PSG, které rozhodně není nadšeno z Christophera Galtiera, jenž se musel sklonit právě před Nagelsmannovým Bayernem.

Pro mladého kouče by to ale dle mého soudu byl krok zpět, když by se většinu sezony na lavičce nudil a pouze by vyhlížel zápasy Ligy mistrů, kde se pařížskému celku nedaří naplnit očekávání majitelů.

Premier League je proto velmi zajímavou destinací, kde by se Nagelsmann mohl měřit s Guardiolou, Kloppem či „mladým“ anglickým trenérem Howem (45 let).

Zdroj: Transfermarkt

Pokračovat ve čtení

Tipsport škola sázení

Oblíbené