Spojte se s námi


Hokej

WJC 2020: Mladé pušky atakovaly divácké rekordy

Publikováno

dne

Byla to velká událost! Na přelomu roku do České republiky zavítal po dvanácti letech světový šampionát juniorského hokeje. V naší zemi a celkově na evropském kontinentu se prestiž mezi fanoušky juniorského hokeje teprve pomalu zvedá. V zámoří jde po Světovém poháru o nejvýznamnější hokejovou událost na mezinárodní scéně. Dokonce daleko významnější, než je Mistrovství světa seniorů. Právě na šampionátech hráčů do dvaceti let se totiž rodí ty největší hvězdy, které budou v příštích letech dobývat nejslavnější ligu světa – NHL.

Pořadatelství ČSLH (Český svaz ledního hokeje) společně s IIHF (Mezinárodní hokejová federace) přiklepli tentokrát Moravskoslezskému kraji, konkrétně Ostravě a Třinci.

Jak už to bývá zvykem, několik dní po skončené události podobného rozměru následuje rekapitulace. Hodnocení toho, co se povedlo, případně co by se dalo pro příště ještě vyšperkovat. Na samotném vrcholu těchto výsledků se uvádí možná to nejpodstatnější číslo – návštěvnost.

Pokud bychom chtěli organizátory zahltit chválou, musíme začít právě tady. Fanoušci zkrátka dělají hokej hokejem. Nejen počtem, ale i hlučností místního publika byl ohromen předseda IIHF René Fasel.

Po turnaji vyzdvihl především velmi dobře nastavené ceny vstupného, ty začínaly od 80 Kč, nejprestižnější zápasy ve skupině potom přišly fanoušky na sympatických 290 Kč. Finále šampionátu vyšlo na pouhých 450 Kč. To už je v rovnici cena = kvalita velmi výhodný kauf!

A kdo byl, rozhodně nelitoval! Nic lepšího po hokejové stránce v Moravskoslezském regionu totiž jen tak rychle nebude.

Když mluvíme o finále, musíme zmínit vítěze. A když mluvíme pro změnu o fanoušcích, zůstaneme u stejného symbolu – Kanada. S naprostým údivem jsme mohli sledovat jejich mohutnou podporu letošních šampiónů. Za juniorským hokejem jich do České republiky přijelo kolem tří tisíc!

A že Kanaďané na hokeji nefandí a jen žvýkají popcorn? Omyl! V Ostravar Aréně dokázali vytvořit velice bouřlivou atmosféru! Společně s domácími diváky byli ozdobou turnaje.

Druhé místo ve fanouškovském mezinárodním měřítku patří určitě Slovákům. Werk aréna v Třinci se pro ně stala prakticky domácím stánkem, jelikož dokázali naplnit všechna svá skupinová klání.

Celkem se přišlo na MS podívat do Ostravy a Třince 173 490 fanoušků (5 596 v průměru). Z celkové kapacity obou arén organizátoři prodali úctyhodných 81 % všech dostupných lístků. Čtrnáct z jednatřiceti odehraných duelů bylo vyprodáno.

Juniorský šampionát 2020 se stal druhým nejnavštěvovanějším na evropském kontinentu.

Prvenství drží z roku 2016 Finové (215 256 diváků). Generální sekretář ČSLH Martin Urban vysvětlil, že je to dáno především menší kapacitou arén. Cílem organizátorů však bylo vytvořit v halách bouřlivé prostředí, proto zvolili kapacitně menší stadiony, což se také následně kladně projevilo i na tribunách. Vstupenky nehrály co se týče zisku na šampionátu hlavní roli, neboť obsahují jen 25 % celkového rozpočtu.

Za tohle vše René Fasel České republice na konci turnaje srdečně poděkoval. Předseda organizačního výboru MSJ 2020 Frank Gonzalez rovněž označil turnaj za organizačně skvěle zvládnutý.

Česká republika si drží absolutní rekord v seniorském světovém šampionátu z roku 2015 (741 690 diváků). Letošní juniorský turnaj tak jen potvrdil zdejší velký zájem o světový hokej.

Ten lákal i v televizi. Česká televize rozhodně nešla ve stopách zámořské TSN, neboť zakoupila práva pouze na deset utkání. O mnoho skvělých zápasů tak byl český televizní divák ochuzen.

Utkání o zlato bylo na kanadském sportovním kanálu TSN nejsledovanějším finále, které se v Evropě doposud hrálo. Celkem se alespoň na část turnaje v TV podívalo přes padesát milionů diváků (statistika byla zveřejněna před finále). Kanaďané zkratka žijí hokejem, ať už jsou kdekoliv.

V České republice se jim daří obzvlášť! Stačí se jen podívat na poslední čtyři turnaje MS, které naše země v posledních letech pořádala.

MS 2004 (Praha, Ostrava) – vítěz Kanada

MSJ 2008 (Pardubice, Liberec) – vítěz Kanada

MS 2015 (Praha, Ostrava) – vítěz Kanada

MSJ 2020 (Ostrava, Třinec) – vítěz Kanada

Není tedy divu, že se kanadští fanoušci do Česka na hokej hrnou v tak hojném počtu. Ale samozřejmě, že cestují za svým týmem kdekoliv. V tomhle jsou zkrátka jedineční.

Kdo měl tu čest na tuhle akci zavítat, musel odcházet spokojen. Zápasy a atmosféra Mistrovství světa juniorů v Ostravě a Třinci ukojily touhy i toho nejnáročnějšího hokejového fanouška.

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.