Spojte se s námi


Fortuna liga

Videorozhodčí Slavii k výhře pomohl. Akce měla být podle myšlenky VAR zastavena ještě před protiútokem

Publikováno

dne

Situace, která se odehrála po dvaceti minutách hry v Ďolíčku, měla být ukončena ještě před vstřelením branky domácích. Přesně takto popisoval myšlenku videoasistenta rozhodčího Roman Hrubeš, tehdejší hlavní garant celého projektu videa v české nejvyšší soutěži.

VAR použité v utkání mezi Bohemkou a Sešívanými budí emoce, foto: koláž Ruik

Celkově projekt VAR v české lize dostal takovou typickou českou režii. Zatímco v jiných zemích tento systém funguje bezvadně, tak v české kotlině nikoli a pracuje se s ním „dle nálady“ sudích. Zároveň se musí připomenout, že systém není nasazen na všechny utkání každého kola, což je sám o sobě stav, který přímo vybízí k podezření zvýhodnit některý z týmů, kterým bez videa může v zápasech projít to, co v utkáních s VAR nikoli a naopak.

Teď se ale vrátíme ke střetnutí Bohemky a Slavie. Samotná situace ve 22. minutě hry vyvolala už během klání velké ohlasy a řada odborníků například ve studiu a komentátorů na hřišti se zastávala rozhodčích, avšak samotná myšlenka VAR se rozchází s jejich názory.

Když se totiž video zavádělo během loňské sezóny do tuzemské soutěže, tehdejší garant zavedení videa Roman Hrubeš vysvětlit pravidla využívání videa v zápasech ve dva roky starém článku na serveru Aktuálně. Nutno zmínit, že tento člověk byl po příchodu Jozefa Chovance do čela asociace rozhodčích vyštván a že s jeho odchodem se snáší i kritika na samotné fungování videa.

Hlavní názor si musí udělat rozhodčí na hřišti. „Základ je každopádně v tom, že hlavní rozhodčí na hřišti musí nejprve k dané situaci přijmout vlastní rozhodnutí,“ zmínil v rozhovoru pro Aktuálně.cz Hrubeš. Pokud si ale s verdiktem není jistý, mikrofonem požádá videoasistenta o konzultaci. Poté může svůj verdikt změnit na základě vyhodnocení u obrazovky.

Videorozhodčí Roman Hrubeš v akci. Foto: Sport.cz

Rozhodčí má ale hru přerušit a to ihned, pokud se míč dostane do „neutrální“ zóny. „Pokud videorozhodčí vidí, že hlavní sudí udělal hrubou chybu, dá hlavnímu pokyn, aby hru přerušil. V takové situaci je potřeba, aby učinil co nejdříve. Dokud je míč v takzvané neutrální zóně. Nesmí se stát, že mezitím druhý tým podnikne protiútok a vstřelí gól,“ nastínil již před dvěma lety hlavní garant videa v lize fungování VARu.

Rozhodčí jsou pak instruováni, které situace můžou posuzovat. Jsou to všechny akce, které mohou znamenat vstřelení branky, nařízení pokutového kopu, udělení červené karty a také v otázce chybné identifikace hráčů při udělování osobních trestů.

Samotný, nyní již odvolaný hlavní garant videa, Roman Hrubeš zaváděl v české nejvyšší soutěži VAR s myšlenkou nepoškodit hru jako takovou a video v Ďolíčku bylo použito Pavlem Královcem (hlavní rozhodčí utkání) a Miroslavem Zelinkou (videorozhodčí pro utkání) v rozporu s tím, za jakých pravidel bylo aplikováno do ligy.

Jakýkoli sportovec, kterému by se stala křivda podobná té ve 23. kole FORTUNA:LIGY, by byl hlavou jinde a na takový „zářez“ by těžko reagoval. Což se potvrdilo i v pražském derby. Klokani v poločase inkasovali ještě jednou a na jejich hře šlo vidět, že dobře zvolená taktika v úvodu zápasu přišla verdiktem Královce a Zelinky vniveč a nakonec prohráli se Slávií 0:3.

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.