Spojte se s námi


Motorsport

Velká cena Miami – Informace, program, stream

Formule 1 má v letošní sezóně v plánu rekordních 23 závodů, přičemž pátým podnikem ročníku 2022 je Velká cena Miami (Formula 1 Crypto.com Miami Grand Prix). Jaký je tedy program a kde můžete průběhu celého závodního víkendu sledovat?

Publikováno

dne

Formule 1 má v letošní sezóně v plánu rekordních 23 závodů, přičemž pátým podnikem ročníku 2022 je Velká cena Miami (Formula 1 Crypto.com Miami Grand Prix). Jaký je tedy program a kde můžete průběhu celého závodního víkendu sledovat?

Velká cena Miami je již druhým podnikem v kalendáři mistrovství světa, který se koná na území USA. Tím druhým je samozřejmě přímo zvaná Velká cena USA na okruhu v Austinu. Ta se ovšem bude konat až v říjnu.

Nutno podotknout, v příštím roce se k těmto dvěma závodům připojí také závod v Las Vegas, o kterém jsme napsali podrobnější článek už dříve.

Miami se každopádně stává už jedenáctým americkým dějištěm. Ve své bohaté historii královna motorsportu zavítala kromě Las Vegas a Texasu (Austinu) do Indianapolis, Sebringu, Riverside, Watkins Glenu, na Long Beach, do Detroitu, Dallasu a Phoenixu.

Miami International Autodrome

V tomhle případě se jedná o úplnou novinku. Miami bude hostit závod formule 1 úplně poprvé. Ten má být vypsán na sedmapadesát kol, během kterých piloti ujedou přes 308 kilometrů.

Samotná délka tratě aktuálně činí 5,412 km a skládá se z devatenácti zatáček. Miami International Autodrome, jak zní oficiální název okruhu, nabízí hned 3 DRS zóny s třemi detekčními body.

Ten první najdeme na výjezdu ze zatáčky číslo 9, druhý se nachází na rovince mezi zatáčkami 16 a 17 a třetí detekční bod figuruje ve výjezdu z poslední zatáčky, která piloty nasměruje na cílovou rovinku.

Kromě detekčních bodů si ale také můžete prohlédnout průměrné rychlosti, kterých piloti v jednotlivých zatáčkách dosahují, a také na jaký převodový stupeň obvykle v dané zatáčce řadí.

Velká cena Miami – program

Poprvé vyjedou vozy formule 1 na závodní dráhu v pátek 6. kvěna, konkrétně ve 20:30, a to samozřejmě v rámci prvního tréninku (oficiálním názvem Free Practice 1 – pozn. red.). Ten potrvá standardně jednu hodinu.

FP2 odstartuje ve stejný den ve 23:30. Třetí a poslední volný trénink pak je na programu v sobotu 7. května, a to opět v čase od 19 do 20 hodin.

Úderem desáté hodiny večerní čeká jezdce a týmy kvalifikace na nedělní velkou cenu, jejíž start F1 naplánovala na 21:30.

Velká cena Miami – stream

Živé přenosy závodů formule 1 je možné sledovat na televizních stanicích Sport 1 a Sport 2. K dispozici budou také internetové streamy a v neposlední řadě také F1 TV, kde si můžete přepínat i onboard kamery jednotlivých jezdců.

Právě F1 TV ale nabízí i další funkce, a to livetiming či detailní telemetrii. Kromě kompletního programu F1 můžete sledovat i tiskové konference nebo tréninky a kvalifikace formule 2 či formule 3.

Velká cena Miami – kurzy

Předchozí závod v Imole ovládl Red Bull, zatímco Ferrari prožilo vskutku katastrofální závodní víkend. Velké potíže má stále tým Mercedes, McLaren i navzdory zlepšení na vítězství zatím nepomýšlí.

Je tedy velmi pravděpodobné, že se z výhry bude opět radovat jeden z dvojice týmů Ferrari – Red Bull. Tak na koho si vsadíte?

Kalendář závodů Mistrovství světa vozů formule 1 pro sezónu 2022

20. března – Velká cena Bahrajnu (Sachír)
27. března – Velká cena Saúdské Arábie (Džidda)
10. dubna – Velká cena Austrálie (Melbourne)
24. dubna – Velká cena Emilia Romagna (Imola)
8. května – Velká cena Miami (Miami)
22. května – Velká cena Španělska (Barcelona)
29. května – Velká cena Monaka (Monako)
12. června – Velká cena Ázerbájdžánu (Baku)
19. června – Velká cena Kanady (Montreal)
3. července – Velká cena Británie (Silverstone)
10. července – Velká cena Rakouska (Spielberg)
24. července – Velká cena Francie (Paul Ricard)
31. července – Velká cena Maďarska (Hungaroring)
28. srpna – Velká cena Belgie (Spa-Francorchamps)
4. září – Velká cena Nizozemska (Zandvoort)
11. září – Velká cena Itálie (Monza)
2. října – Velká cena Singapuru (Singapur)
9. října – Velká cena Japonska (Suzuka)
23. října – Velká cena USA (Austin)
30. října – Velká cena Mexika (Mexico City)
13. listopadu – Velká cena Brazílie (Interlagos)
20. listopadu – Velká cena Abú Dhabí (Yas Marina)

S datem 25. září měla v kalendáři své místo i Velká cena Ruska na okruhu v Soči. Vlivem nedávných událostí však F1 tento závod z rozpisu odstranila a zatím není oficiálně potvrzený její nástupce.

Podle posledních spekulací je však nejvážnějším kandidátem Velká cena Malajsie na okruhu v Sepangu. Hovořilo se ale také o Velké ceně Portugalska (Portimao), potažmo o Velké ceně Turecka (Istanbul).

Reklama

Oblíbené