Spojte se s námi


Cyklistika

Ve Veroně skončilo Giro d’Italia. Vyhrál Jai Hindley, uspěl také český závodník

Sedmnáctikilometrová individuální časovka v benátském městě Verona uzavřela první tříetapový závod letošního cyklistického kalendáře. Od startu v Budapešti účastníci zdolali téměř tři a půl tisíce kilometrů. Giro d’Italia nakonec poprvé v historii ovládl Australan a povedený ročník prožil také jediný Čech v pelotonu.

Publikováno

dne

Sedmnáctikilometrová individuální časovka v benátském městě Verona uzavřela první tříetapový závod letošního cyklistického kalendáře. Od startu v Budapešti účastníci zdolali téměř tři a půl tisíce kilometrů. Giro d’Italia nakonec poprvé v historii ovládl Australan a povedený ročník prožil také jediný Čech v pelotonu.

Po volném pondělí vstupoval do posledního týdne v růžovém dresu ekvádorský jezdec Richard Carapaz. Úterní 16. etapa, která byla i vzhledem k obávanému přejezdu přes vrchol Mortirolo mnohými označována za královskou, přinesla velkou radost českým fanouškům cyklistiky.

Česká radost

Jejím vítězem se totiž stal Jan Hirt, a to i přesto, že do cíle dojel v křečích a na rozbitém kole. Před jednatřicetiletým rodákem z Třebíče se z triumfu na Giru radovali čtyři krajané – Ján Svorada, Jan Hruška, Roman Kreuziger a před dvěma lety Josef Černý.

V 17. etapě dokázal člen týmu Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux na úspěch navázat dalším pódiovým umístěním, v dojezdu v Lavarone nestačil pouze na vítězného Kolumbijce Buitraga a druhého Nizozemce Leemreizeho. Povedený úvod třetího týdne přinesl Hirtovi posun na sedmé místo celkového pořadí.

Ještě před 18. pokračováním závodu se Čech posunul o další příčku výše, protože kvůli koronaviru musel odstoupit Portugalec Almeida. Čtvrtek jinak ale patřil sprinterům, z nichž byl ve finiši nejrychlejší belgický jezdec stáje Alpecin-Fenix Dries De Bondt.

Změna lídra den před koncem

V pátek slavil podruhé na letošním Giru vrchař Koen Bouwman. Předposlední etapa, po jejímž cílovém stoupání na Marmoladu se radoval domácí závodník Alessandro Covi, přinesla změnu majitele růžového trikotu. Na pozici lídra vystřídal Carapaze Australan Jai Hindley.

A ten vedení udržel i v nedělní závěrečné časovce, v níž triumfoval další italský účastník Matteo Sobrero. Hindley z týmu Bora-Hansgrohe se tak stal prvním cyklistou z Austrálie, jenž dokázal vyhrát druhý nejstarší cyklistický etapový závod.

Nakonec druhý Carapaz, olympijský vítěz z Tokia, ztratil na vítěze minutu a osmnáct vteřin. Se ztrátou 3:24 skončil třetí Španěl Mikel Landa. Další účastníci dokončili Giro s více než devítiminutovou ztrátou, na čtvrtém místě se umístil nejvýše postavený Ital Vincenzo Nibali a na pátém další cyklista ze Španělska Pello Bilbao.

Jan Hirt se celkovou šestou pozicí přiblížil nejlepšímu výsledku českého závodníka, Roman Kreuziger v roce 2011 obsadil o příčku lepší umístění. Nejlepší desítku 105. ročníku italského podniku série Grand Tour uzavřel Juan Pedro López, kterému v deseti etapách patřila Maglia Rosa.

Ostatní vítězové

Fialový dres pro vítěze bodovací soutěže má Arnaud Démare, jenž ovládl tři cílové spurty. Nejlepším vrchařem a majitelem modrého trikotu je Koen Bouwman. Mezi závodníky do 25 let byl nejlepší López, jeden z předchozích lídrů celkového pořadí.

Růžový dres si kromě španělského mladíka, Ekvádorce Carapaze a konečného vítěze Hindley vyzkoušel letos už jen jeden další cyklista, a to nizozemský fenomén Mathieu van der Poel v úvodu Gira.

Nejvíce etapových triumfů si letos vyjel trojnásobný vítěz Démare. Dvakrát se kromě Bouwmana radoval také Simon Yates. Ostatní své prvenství v etapě zopakovat nedokázali a slavili jednou. Vedle Hirta a šampiona Hindleyho se jedná o van der Poela, Cavendishe, Kämnu, De Gendta, Girmaye, Daineseho, Oldaniho, Cicconeho, Buitraga, De Bondta, Coviho a Sobrera.

Zdroj: Giro d’Italia

Reklama

Cyklistika

Dámskou Starou dámu ovládly nizozemské cyklistky. Celkovou vítězkou se stala Annemiek van Vleutenová

Ženská cyklistika se konečně dočkala své obdoby nejslavnějšího etapového závodu světa. Před týdnem na prestižní mužskou akci ještě v den jejího slavnostního závěru navázal premiérový ročník Tour de France Femmes, která od startu v Paříži do nedělního cíle na Planině krásných dívek obsahovala osm dílů a celkem přes tisíc kilometrů trasy.

Publikováno

dne

Ženská cyklistika se konečně dočkala své obdoby nejslavnějšího etapového závodu světa. Před týdnem na prestižní mužskou akci ještě v den jejího slavnostního závěru navázal premiérový ročník Tour de France Femmes, která od startu v Paříži do nedělního cíle na Planině krásných dívek obsahovala osm dílů a celkem přes tisíc kilometrů trasy.

V minulosti se ve Francii některá velká etapová klání pro ženy již konala, později se v letech 2014 až 2021 pod hlavičkou Staré dámy jezdil jednodenní závod zvaný La Course by Le Tour de France. Až nyní se však uskutečnila skutečná ženská francouzská Tour, ačkoliv se jedná jen o týdenní záležitost.

Na start se postavilo 144 cyklistek z 24 týmů, každý sem přijel se šesti jezdkyněmi ve svých řadách. Alespoň jednu svoji zástupkyni zde mělo 25 zemí, přičemž pětina pelotonu byla tvořena Nizozemkami. A ty si celý průběh také podmanily.

Ze závodnic ze západoevropského království se z dvojnásobných triumfů v etapách radovaly Lorena Wiebesová, Marianne Vosová a Annemiek van Vleutenová. Oranžovou nadvládu narušily jen Cecilie Uttrup Ludwigová z Dánska a Marlen Reusserová ze Švýcarska.

Van Vleutenová si i díky vítězstvím v posledních dvou horských etapách zajistila celkové prvenství. Téměř čtyřicetiletá cyklistka ze stáje Movistar tedy vybojovala další cenný úspěch, mezi něž se řadí například zlato a stříbro z loňské olympiády, tři světové tituly, jeden evropský vavřín či dvě výhry na zmiňovaném jednorázovém předchůdci nově vzniklé ženské Tour de France.

„Jsem moc pyšná na to, že jsem první vítězkou a že závod máme v kalendáři. Teď si konečně mohu dát zmrzlinu a pizzu a slavit bez toho, abych myslela na zítřek,“ citoval vyjádření šampionky web ČT sport.

Stejně jako v mužském vydání se rovněž zde jelo také o jiné trikoty než pouze o ten žlutý. Zelený pro vítězku bodovací soutěže brala další závodící legenda, a to nizozemská univerzálka Marianne Vosová, která vedle toho byla vyhlášena nejaktivnější jezdkyní.

Na své krajanky navázala ziskem vrchařského puntíkatého dresu Demi Volleringová. Nizozemka opanovala i čtvrtou individuální kategorii, do bílé se jako nejlepší mladá závodnice oblékla dvacetiletá Shirin van Anrooijová.

Mezi stájemi pak kraloval Canyon-SRAM, která je tentokrát pro změnu z Německa. Nejvýše postavenou domácí cyklistkou v konečném pořadí hlavní klasifikace se stala čtvrtá Juliette Labousová. Žádná z Češek se neúčastnila.

Zdroj: Tour de France Femmes, Wikipedie, ČT sport

Pokračovat ve čtení

Cyklistika

Čeští sportovci vezou z Evropského olympijského festivalu mládeže 14 medailí. Zářili především atleti

Banská Bystrica prožila týden plný sportu, kdy se v rámci velké mezinárodní akce neztratili ani mladí reprezentanti z České republiky. Letošní Evropský olympijský festival mládeže, zkráceně EYOF, přinesl naší výpravě celkem 14 cenných kovů.

Publikováno

dne

Banská Bystrica prožila týden plný sportu, kdy se v rámci velké mezinárodní akce neztratili ani mladí reprezentanti z České republiky. Letošní Evropský olympijský festival mládeže, zkráceně EYOF, přinesl naší výpravě celkem 14 cenných kovů.

Od 24. do 30. července se do soutěží zapojilo 71 českých sportovců. Vrcholná událost věkové kategorie od 14 do 18 let nabídla deset různých sportů, z nichž své zástupce neměly české barvy pouze v basketbalu a házené.

Z osmičky odvětví byla pro Českou republiku nejúspěšnější „královna sportů“, v níž mladé naděje vybojovaly 11 medailí. Ze zlata se na atletickém stadionu ve městě na středním Slovensku radovali Matyáš Zach v běhu na 110 metrů s překážkami a dálkař Petr Meindlschmid.

Stříbro brali diskařka Natálie Fišerová, koulařka Karolína Machová a na trati 2000 m steeplechase běžci Karolína Jarošová s Janem Škarbanem.

Atletický bronz patří mezi dívkami Viktorii Jánské ve skoku do dálky, Ester Parohové ve stometrovém sprintu a Zuzaně Štejfové v hodu kladivem. Z chlapců vystoupali na třetí stupínek desetibojař Milan Vích a oštěpař Štěpán Šípek.

O další cenné kovy pro Českou republiku se postarali zlatý Jan Kumstát v tenisové dvouhře, stříbrný Pavel Šumpík v časovce silničních cyklistů a naposledy bronzové družstvo ve volejbalovém turnaji.

České výpravě tato sbírka vynesla konečnou 15. příčku v pořadí států, které se 47 medailemi, z toho 21 nejcennějšími, ovládla Itálie. Pořádající Slovensko se díky dvěma zlatům, jednomu stříbru a třem bronzům umístila 21. pozici. Ze 48 zúčastněných zemí alespoň jeden cenný kov získalo 39 států.

Organizátory překvapil velký zájem diváků. „Uchvátila nás vysoká návštěvnost sportovišť a fanzón s téměř 150 tisíci lidmi. EYOF rozvířil sportovní život nejen v Banské Bystrici, ale v celém regionu,“ říká pro web EYOF výkonný ředitel akce Peter Hamaj.

V roce 2023 se událost uskuteční v Mariboru, po dvouletém cyklu se pak přesune do Brna. Nejbližší zimní festivaly uspořádá Furlánsko-Julské Benátsko v Itálii a Bordžomi s Bakuriani v Gruzii.

Zdroj: EYOF, Český olympijský tým

Pokračovat ve čtení

Cyklistika

Vingegaard vyhrál poslední horskou etapu a potvrdil svoji nadvládu na letošní Tour de France

Závěrečný týden 109. ročníku nejslavnějšího cyklistického etapového závodu začal po volném pondělí třemi zkouškami v Pyrenejích, kde se mělo podle předpokladů rozhodnout o celkovém vítězi. A pravděpodobně se tak stalo. Jonas Vingegaard ovládl čtvrteční 18. etapu, čímž si zřejmě zajistil triumf na Tour de France 2022.

Publikováno

dne

Závěrečný týden 109. ročníku nejslavnějšího cyklistického etapového závodu začal po volném pondělí třemi zkouškami v Pyrenejích, kde se mělo podle předpokladů rozhodnout o celkovém vítězi. A pravděpodobně se tak stalo. Jonas Vingegaard ovládl čtvrteční 18. etapu, čímž si zřejmě zajistil triumf na Tour de France 2022.

Dánský jezdec stáje Jumbo-Visma před závěrečnými horskými zkouškami držel náskok 2:22 na obhájce prvenství z předchozích dvou let Tadeje Pogačara. Slovinec ve službách UAE Team Emirates tuto ztrátu nabral v 11. etapě ve finálním stoupání na Col di Granon.

Třiadvacetiletý fenomén současné silniční cyklistiky se tak musel pokoušet o útoky, aby umazal své časové manko. V šestnáctém pokračování, které obsahovalo mj. dvě vrchařské prémie první kategorie, však jeho snahy skončily neúspěšně.

Naopak úterý dopadlo výborně pro tým Israel – Premier Tech, protože kromě vítězného Kanaďana Huga Houla dojel na stupních vítězů i jeho krajan a stájový kolega Michael Woods. Mezi nimi dorazil do cíle Francouz Valentin Madouas z Groupama-FDJ.

Následující den vyvrcholil po třech náročných stoupáních výšlapem na Peyragudes. O etapový triumf si to ve finiši rozdaly dva nejlepší jezdci letošní Tour, vítězně z toho vyšel Pogačar. V celkovém pořadí se ale k Vingegaardovi přiblížil jen o čtyři sekundy, které získal díky časové bonifikaci.

V 18. etapě tak Dánovi stačilo, aby si pohlídal Slovincovy nástupy. Důležitý moment přišel ve sjezdu z předposledního kopce, kde Pogačar upadl. Držitel žlutého trikotu však ukázal gesto fair play a na svého soupeře sportovně počkal.

Slovinská hvězda tak i s odřeninami pokračovala společně s Vingegaardem. Když dostihli ve stoupání na cílový Hautacam do té doby vedoucího Wouta van Aerta, belgický univerzál a první muž pořadí bodovací soutěže ještě pomohl svému týmovému kolegovi útočícímu na celkový triumf ujet Pogačarovi.

Ten nedokázal zareagovat a Vingegaard s více než minutovým náskokem porazil svého rivala. Díky tomuto etapovému vítězství tak zřejmě rozhodl o svém celkovém prvenství a druhém dánském triumfu v historii Staré dámy. V roce 1996 totiž kraloval Bjarne Riis.

Zdá se být nereálné, aby Pogačar smazal ztrátu 3:26. Rovinatá 19. etapa by totiž měla patřit sprinterům, poté je na programu čtyřicetikilometrová časovka a závěr na Champs-Élysées v Paříži je už tradičně oslavou šampiona a soubojem spurterů.

Zdroj: Tour de France

Pokračovat ve čtení

Oblíbené