Van der Sar se opřel do kvalifikačního systému Ligy mistrů! Trefa do černého, nebo jen výkřik do tmy?

Ajax Amsterdam letos prožil fantastickou sezonu. Vyhrál ligu, nizozemský pohár a jen sekundy jej dělily od finále Ligy mistrů. Přesto nemá zaručené místo v základní skupině milionářské soutěže. Aby se do ní vůbec dostal, musí zvládnout dvě kvalifikační kola. Zdá se vám to nespravedlivé? Edwinu van der Sarovi také, proto si příliš nebral servítky a ohradil se proti tomuto systému. Dá se jeho vyjádření brát jako trefa do černého?

Embed from Getty Images

Edwin van der Sar je bezesporu fotbalovou legendou. Aktuálně navíc působí v roli generálního ředitele slavného nizozemského klubu. Už to jsou důvody, proč jeho slova nelze brát na lehkou váhu a proč vlastně stojí za povšimnutí. O jaká slova se vůbec jednalo?

„Vyhráli jsme ligu. Vyhráli jsme pohár. Byli jsme blízko finále Ligy mistrů. Přesto musíme projít dvěma kvalifikačními koly, abychom se dostali do základní skupiny. To není dobré. Někdo by měl vysvětlit, proč se například kvalifikuje přímo čtvrtý tým z La Ligy,“ pronesl někdejší gólman Manchesteru United.

Jaká je jeho představa? „Mistři z Nizozemska, Turecka, Skotska a dalších států a zemí si zaslouží automatickou kvalifikaci do základních skupin Ligy mistrů. Je to evropský turnaj.“

Nutno podotknout, že van der Sarova slova dávají smysl. Zajisté nelze kvůli jedné vydařené sezoně Ajaxu v této soutěži měnit zaběhlý systém, který takto funguje mnoho let. Přesto se díky tomu nabízí minimálně popřemýšlení o tom, zda-li by nemělo dojít k reformě po více stránkách. Například právě po stránce kvalifikovaných týmů do této soutěže.

Embed from Getty Images

V první řadě je potřeba se už vůbec zamyslet nad názvem soutěže. Champions League, nebo-li Liga mistrů, je skutečně název, jemuž by bylo vhodné dostát. Do turnaje se například běžně kvalifikují čtyři týmy z top pěti evropských lig na základě koeficientu, přičemž to vůbec neodpovídá již zmíněnému názvu. To samozřejmě znamená, že mistři z jiných lig nemají téměř šanci se do hlavní fáze soutěže probojovat.

Proč tedy v soutěži pro mistry jsou celky, které se mistry svých ligových soutěží nestaly? Určitě je zajímavé, že se takto potkávají kvalitní celky z top pěti evropských lig, ale právě to může být důvodem, proč se stále rozevírají mezi jednotlivými ligovými soutěžemi nůžky. Finanční bonusy za automatickou účast neustále putují do těch stejných klubů a stejných států či zemí. Jak se bez těchto finanční injekce mají mančafty například z České republiky, Skotska, Srbska a jiných evropských států a zemí vyrovnat špičce, když nejsou schopny se kvalifikovat právě i vinou absence mohutné ekonomiky?

Posledním týmem, který vyhrál Ligu mistrů a nepocházel z top pěti evropských lig, je portugalské Porto. To se psal rok 2004 a byl to pamětihodný úspěch. Takové příběhy se skvěle pamatují a mají něco do sebe, ale je šance, aby se něco takového opakovalo? Popřípadě, jak velká?

Ajax letos sice mohl Porto napodobit, když se coby trpaslík dokázal popasovat s jinými velikány, ale jak na tom bude příští rok?

Embed from Getty Images

Nedá se očekávat, že by v tomto ohledu došlo ke změně a druhé, třetí a čtvrté týmy z nejlepších evropských lig by skutečně nahradili šampioni všech evropských ligových soutěží. Přesto by tento krok stál za přemýšlení. Jednak by to posílilo zájem o fotbal po celé Evropě, ale také by to mohlo zvýšit motivaci všech klubů. Takto se už nejeden mančaft spoléhá vyloženě na působení v Evropské lize a nad Ligou mistrů příliš nepřemýšlí.

Nicméně, kdyby k tomuto kroku došlo, tak by se vůbec dlouho srovnávaly podmínky. Aktuální situace je naprosto nerovná, když by došlo k porovnání top pěti evropských lig se zbytkem Evropy. Bylo by tak jasné, kdo by v několika prvních letech nového kvalifikačního systému neustále dominoval. Přesto by alespoň existovala šance, že se postupně začnou podmínky srovnávat, jak ekonomické, tak kvalitativní. Takto se situace pouze a jen zhoršuje a podporuje se tak akorát centralizace do top pěti evropských lig.

Aktuální kvalifikační systém Ligy mistrů se navíc příliš neshoduje s plánovaným rozšířením mistrovství Evropy nebo neustále se rozšiřujícím počtem účastníků na mistrovství světa. K tomu všemu dochází právě kvůli tomu, aby i slabší a méně kvalitní celky měly šanci poměřit se s nejlepšími. Právě tím se mohou zlepšit.

K zamyšlení také stojí, jestli plánování třetí evropské klubové soutěže je na místě, když zde máme takto nedokonalý systém Ligy mistrů. Nemělo by nejdříve dojít k reformě? Doufejme, že se vedení UEFA zamyslí nad slovy Edwina van der Sara, leč se to příliš očekávat nedá.

A jaký je váš pohled? Byli byste pro takovouto reformu, nebo vám stávající kvalifikační systém a fungování Ligy mistrů a Evropské ligy vyhovuje?

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

 1. Jasně že je to kurvárna na menší země. Liga MISTRŮ a hraje to kolikrát 4. tým z ligy? Já už na to nekoukám a víc se pobavim u EL kde hrajou do konce kolikrát překvapivý týmy.

 2. Tak ono je to takto nastaveno i diky tomu, aby nejbohatsi kluby nevytvorili svou uzavrenou soutez. 4. tym primo bych dal jen nejlepsi zemi v koeficientu, ostatni by museli do kvalifikace. Ale davat vetsinu mistru zemi je taky blbost, kvalitativne proste ani na 3.-4. tym z nejlepsich lig nemaji.

 3. Vždyť se podívejte na týmy z “horších” lig, který se přes kvalifikaci do skupin dostanou. V 90% případů to končí mastnýma přídělama.
  Osobně jsem letos Ajaxu taky fandil, ale ty koeficienty pro jednotlivý země tady nejsou bez důvodu. Na to aby se tým kvalifikoval nestačí jeden dobrý rok.
  Liga mistrů je určená pro ty nejlepší týmy v Evropě a nizozemská liga (potažmo další ligy) prostě nemají dostatečnou kvalitu. Zatím.
  Věřím že pokud za rok bude mít Ajax na evropské scéně podobně dobrou sezónu, za 2 roky už se kvalifikují přímo. To samý přeju i ostatním týmům (zemím), ale jedena dobrá sezóna nemůže prostě napravit několik posledních let, kdy v Evropě nic nepředvedly.

  • Samozřejmě, že dostanou v 90 % příděl. Jenže právě o tom jsem se také zmínil – to vše je nerovností podmínek. Zatímco týmy z Anglie, Německa, Španělska, Itálie a Francie neustále dostávají díky automatickým kvalifikacím do základních skupin pravidelně docela tučné částky, týmy z horších lig se jim nemůžou rovnat právě i z toho důvodu, že ty částky nedostávají. Naneštěstí, fotbal je hodně o penězích. Důkazem toho je Manchester City, Chelsea, či v neposlední řadě u nás Slavia a také samozřejmě jiné kluby v jiných státech a zemích.
   Ta finanční injekce za účast ve skupině Ligy mistrů by těm slabším ligám i týmům ohromně pomohla. Sice by se ty podmínky nesrovnaly hned, ale postupně by se to začalo zlepšovat. Byl by to běh na dlouhou trať, ale smysluplný a logický. Takto se pouze rozevírají nůžky a rozevírat se nadále budou.

   I díky tomu Ajax či jiné týmy nemají šanci předvádět podobné jízdy každý rok anebo nějak více často. Právě díky tomuto, dá se říci, diskriminačnímu systému nemají týmy z méně bohatých a tedy i méně kvalitních lig šanci předvádět podobné jízdy častěji než výjimečně jednou za 15 let.

   Ale samozřejmě to je věc názoru a je to vše pouze v rovině teorie. Kdovíjak by to bylo ve skutečnosti a zda-li by to mohlo pomoci…

   • Samozřejmě, že fotbal je především o penězích, ale nemyslím si, že by se měla prosazovat zrovna tahle forma finanční pomoci. Pokud klub chce být v několika dalších letech úspěšný, potřebuje buď dobrýho sponzora nebo zainvestovat do vlastní akademie a získávat peníze z prodeje hráčů. Právě cestou svojí akademie se vydal Ajax a nyní má tým, schopný konkurovat napříč Evropou. Naopak Slavie si získala silného sponzora a investovala do svého zázemí a nyní je z ní tým na úrovni Evropské ligy s potenciálem ještě růst. Ale podívejte se na takový Celtic. Ten dlouhodobě hrál Ligu mistrů (a měl z ní jistě velmi slušné peníze), ale kde je teď? Doma sice pořád dominuje, ale jen proto, že tam i přes pokles kvality stále nemá konkurenci. Ale v Evropě? Velká bída! (apod. BATE, Galatasaray,…)
    Nenamítám nic proti, že injekce, ve formě přímého postupu do skupiny není fajn. Ale klub musí mít nejdřív svoje peníze, aby mohl myslet na ty evropský.

 4. Souhlasím, omezit počty klubů z jednotlivých zemí a udělat soutěž jen pro mistry a maximálně vícemistry a hlavně omezit počty cizinců, kteří můžu za kluby nastupovat. Potom bude soutěž vyrovnaná, 4-5 kvalitních cizinců místo současných 20-ti si může dovolit mnohem víc klubů. Současný systém na omezení cizinců je k smíchu. Ukázalo se to při letošních finálových zápasech evropských pohárů. 4 anglické kluby a Angličan maximálně na tribuně…

 5. Nebylo to cca před dvaceti lety férovější?Byly soutěžě PMEZ,pohár UEFA a PVP a inertotocup. PMEZ tenkrát hráli mistři ligy abylo to fér.Dnes by se k tomu mohli přidat i vícemistři a vítězové ostatních evropských soutěží.Pohár UEFA by hrál třetí a čtvrtý tým z ligy a vítěz by automaticky hrál příští ročník PMEZ. Pohár UEFA by hráli vítězové národních pohárů a samozřejmě Vítěz PVP by hrál také příští sezonu PMEZ. Intertotocup by hráli pátý a šestý tým z ligy a vítěz by automaticky postoupil příští sezonu bud do PMEZ nebo jen do poháru UEFA. Ostatní mužstva které se neumístějí mají bohužel pro tuto sezonu poháry zavřené.

 6. Souhlasím, ono koukat pořád dokola na Bayern Mnichov, Real Madrid, Barcelonu, Chelsea, Manchester U i C , Juventus – atd. atd. – to se okouká. Tahle letošní LM byla právě zajímavá, že se daleko dostal Ajax, Tottenham, Liverpool – tedy kluby, které jsou neokoukané. Popularitu LM by určitě i zvýšil fakt, že mistři z malých zemích by měli možnost přivítat na svých stadionech veliké kluby.

 7. moc pěkně napsané, dobré taky napsat že ty TOP ligy a týmy údajně chtějí vlastní soutěž aby nemuseli hrát se slabšími týmy a přerozdělovat mezi ně ten ohromně obrovský balík peněz co se v lize mistrů točí, pochybuju že zase někdy budou hrát LM skutečně všichni/nebo značná část mistrů národních lig- to by ztratila tu svou prestiž, ono taky v současnosti není to samé vyhrát českou ligu jako tu anglickou ligu

 8. souhlasim. 16 nejlepších lig přímý postup pro mistra, top 3 ligy i týmy na 2. a 3. místě, 4. a 5. liga ještě vicemistry. zbývajících 8 míst by šlo přes předkola.

 9. KAZDEJ MISTR SVE ZEME, BY MEL HRAT LIGU MISTRU, TI ZE SLABSICH STATU BY ASI MELI HRAT NEJAKOU KVALIFIKACI,TREBA S TEMI Z DALSICH MIST TABULKY, CO HRAJI V LEPSICH LIGACH A MAJI NYNI LIGU MISTRU JISTOU…

 10. Už to moc nemá smysl řešit.

  Ten trend v posledních řekněme 15 letech je jasný, nejvíc bito je na něm dost možná právě Nizozemsko. Ale i Belgie, Turecko atd.

  Ústupky těm pěti největším soutěžím. Jde se cestou koncentrace kvality, tj. vznikne “superliga” (ať už se bude jmenovat jakkoli) a přidá se ten třetí pohár.

  Ono je to do jisté míry logické, globální sledovanost má max těch pět lig, dost možná hlavně 2 z nich. S tím jsou spojené příjmy z TV práv, atraktivita, jejich vyjednávací síla…

  Zkrátka, vnímám to jako určitý vývoj na trhu, kterému se nedá úplně zabránit tím, že se budou férověji přerozdělovat peníze. A to i když se nám to jakoby nemusí líbit.

  Pak je tu další věc, tedy že žebříček koeficientů, ranking zemí, se uplatňuje s tím jednoročním odstupem, aby bylo jasné, kdo se kam z ligy kvalifikuje. Příští rok půjde (nejspíše) nizozemský mistr přímo.

  Aby postoupil přímo mistr Skotska? Nesmysl, úsměvné. To je prostě stýskání po starých časech. Takže suma sumárum: Ano, ideální a spravedlivé to není, ale je to spíš emočně laděný výkřik internacionála do tmy, bez znalostí hlubších souvislostí.

  • Ještě doplním:

   Fakt, že čtvrté týmy z elitních lig nehrají předkolo, eliminuje situaci, že tam budou při losu tzv. “strašit” a každý se jim bude chtít vyhnout. Je to sice rozhodně dvousečné, ale podstatu losu vnímám tak, že by to měli být soupeři souměřitelní, “relevantní”, ne magnety pro diváky. Od toho je až samotná soutěž. I tak se dají ty přímé postupy chápat. Potkat v rozhodujícím předkole druhdy třeba, já nevím, Arsenal, zatímco srovnatelný tým má za soupeře… Dynamo Kyjev, to taky není ono.

   Prostě vše je to otázka nějakého vývoje, trendu, tendencí. Kdy systém Ligy mistrů je spíš důsledek (řekněme globalizace) než příčina.

 11. Většina diskutujících si vůbec neuvědomuje, že ty velké peníze tam jsou právě jen díky velkoklubům.

  Ale taky bych byl pro, aby se Liga Mistrů týkala pouze mistrů svých zemí, tedy pokud to budou mít zájem hrát.

  Následně si některé kluby založí po vzoru (NHL/NBA/NFL) vlastní uzavřenou soutěž a národní přestanou úplně hrát.
  Každý klub by musel složit, třeba 200mio EUR kauci. Hráči by procházeli klasickým draftem. Naprosto ideální řešení. A právě týmy jako Ajax, Porto, Benfica, PSV, Kodaň, Anderlecht by to zvládli se připojit. Hráči by přestali být přeplácení. Například by Neymar šel třeba právě do toho Ajaxu za nováčkovskou smlouvu třeba 20tis €/týden do této uzavřené ligy a hrál by nejkvalitnější zápasy nebo někam do Ruska/SAE/Číny za jiné peníze.

  A koho pak bude zajímat nějaká liga mistrů? Například mezi Belenenses a Rodou Kerkrade?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Takhle to dál nejde! V Olomouci musí dojít ke změnám, jinak bude Sigma bojovat o holé přežití i za rok

Již pět zápasů v řadě Sigma nedokázala získat tři body. Tato série je o to horší, že až na Jablonec poztrácela body...

Patrik Schick má smůlu! RB Lipsko nemá na českého útočníka peníze

Patrik Schick předvádí v RB Lipsku skvělé výkony a počítalo se s tím, že ho německý celek z AS Říma vykoupí. Jenomže...

Sparta je díky laxním Teplicím zpět na koni. Přesto musí být nadále obezřetná

Sparta s přehledem porazila na domácí půdě výběr Teplic, který vypadal více než odevzdaně. Klub z Letné o výhře rozhodl již v...