Spojte se s námi

Liga mistrů

Van der Sar se opřel do kvalifikačního systému Ligy mistrů! Trefa do černého, nebo jen výkřik do tmy?

Zveřejněno

dne

Ajax Amsterdam letos prožil fantastickou sezonu. Vyhrál ligu, nizozemský pohár a jen sekundy jej dělily od finále Ligy mistrů. Přesto nemá zaručené místo v základní skupině milionářské soutěže. Aby se do ní vůbec dostal, musí zvládnout dvě kvalifikační kola. Zdá se vám to nespravedlivé? Edwinu van der Sarovi také, proto si příliš nebral servítky a ohradil se proti tomuto systému. Dá se jeho vyjádření brát jako trefa do černého?

Embed from Getty Images

Edwin van der Sar je bezesporu fotbalovou legendou. Aktuálně navíc působí v roli generálního ředitele slavného nizozemského klubu. Už to jsou důvody, proč jeho slova nelze brát na lehkou váhu a proč vlastně stojí za povšimnutí. O jaká slova se vůbec jednalo?

„Vyhráli jsme ligu. Vyhráli jsme pohár. Byli jsme blízko finále Ligy mistrů. Přesto musíme projít dvěma kvalifikačními koly, abychom se dostali do základní skupiny. To není dobré. Někdo by měl vysvětlit, proč se například kvalifikuje přímo čtvrtý tým z La Ligy,“ pronesl někdejší gólman Manchesteru United.

Jaká je jeho představa? „Mistři z Nizozemska, Turecka, Skotska a dalších států a zemí si zaslouží automatickou kvalifikaci do základních skupin Ligy mistrů. Je to evropský turnaj.“

Nutno podotknout, že van der Sarova slova dávají smysl. Zajisté nelze kvůli jedné vydařené sezoně Ajaxu v této soutěži měnit zaběhlý systém, který takto funguje mnoho let. Přesto se díky tomu nabízí minimálně popřemýšlení o tom, zda-li by nemělo dojít k reformě po více stránkách. Například právě po stránce kvalifikovaných týmů do této soutěže.

Embed from Getty Images

V první řadě je potřeba se už vůbec zamyslet nad názvem soutěže. Champions League, nebo-li Liga mistrů, je skutečně název, jemuž by bylo vhodné dostát. Do turnaje se například běžně kvalifikují čtyři týmy z top pěti evropských lig na základě koeficientu, přičemž to vůbec neodpovídá již zmíněnému názvu. To samozřejmě znamená, že mistři z jiných lig nemají téměř šanci se do hlavní fáze soutěže probojovat.

Proč tedy v soutěži pro mistry jsou celky, které se mistry svých ligových soutěží nestaly? Určitě je zajímavé, že se takto potkávají kvalitní celky z top pěti evropských lig, ale právě to může být důvodem, proč se stále rozevírají mezi jednotlivými ligovými soutěžemi nůžky. Finanční bonusy za automatickou účast neustále putují do těch stejných klubů a stejných států či zemí. Jak se bez těchto finanční injekce mají mančafty například z České republiky, Skotska, Srbska a jiných evropských států a zemí vyrovnat špičce, když nejsou schopny se kvalifikovat právě i vinou absence mohutné ekonomiky?

Posledním týmem, který vyhrál Ligu mistrů a nepocházel z top pěti evropských lig, je portugalské Porto. To se psal rok 2004 a byl to pamětihodný úspěch. Takové příběhy se skvěle pamatují a mají něco do sebe, ale je šance, aby se něco takového opakovalo? Popřípadě, jak velká?

Ajax letos sice mohl Porto napodobit, když se coby trpaslík dokázal popasovat s jinými velikány, ale jak na tom bude příští rok?

Embed from Getty Images

Nedá se očekávat, že by v tomto ohledu došlo ke změně a druhé, třetí a čtvrté týmy z nejlepších evropských lig by skutečně nahradili šampioni všech evropských ligových soutěží. Přesto by tento krok stál za přemýšlení. Jednak by to posílilo zájem o fotbal po celé Evropě, ale také by to mohlo zvýšit motivaci všech klubů. Takto se už nejeden mančaft spoléhá vyloženě na působení v Evropské lize a nad Ligou mistrů příliš nepřemýšlí.

Nicméně, kdyby k tomuto kroku došlo, tak by se vůbec dlouho srovnávaly podmínky. Aktuální situace je naprosto nerovná, když by došlo k porovnání top pěti evropských lig se zbytkem Evropy. Bylo by tak jasné, kdo by v několika prvních letech nového kvalifikačního systému neustále dominoval. Přesto by alespoň existovala šance, že se postupně začnou podmínky srovnávat, jak ekonomické, tak kvalitativní. Takto se situace pouze a jen zhoršuje a podporuje se tak akorát centralizace do top pěti evropských lig.

Aktuální kvalifikační systém Ligy mistrů se navíc příliš neshoduje s plánovaným rozšířením mistrovství Evropy nebo neustále se rozšiřujícím počtem účastníků na mistrovství světa. K tomu všemu dochází právě kvůli tomu, aby i slabší a méně kvalitní celky měly šanci poměřit se s nejlepšími. Právě tím se mohou zlepšit.

K zamyšlení také stojí, jestli plánování třetí evropské klubové soutěže je na místě, když zde máme takto nedokonalý systém Ligy mistrů. Nemělo by nejdříve dojít k reformě? Doufejme, že se vedení UEFA zamyslí nad slovy Edwina van der Sara, leč se to příliš očekávat nedá.

A jaký je váš pohled? Byli byste pro takovouto reformu, nebo vám stávající kvalifikační systém a fungování Ligy mistrů a Evropské ligy vyhovuje?

Reklama
15 komentářů

15 Comments

 1. Mycwa

  14.6.2019 na 8:15

  Jasně že je to kurvárna na menší země. Liga MISTRŮ a hraje to kolikrát 4. tým z ligy? Já už na to nekoukám a víc se pobavim u EL kde hrajou do konce kolikrát překvapivý týmy.

 2. Pedros

  14.6.2019 na 10:02

  Tak ono je to takto nastaveno i diky tomu, aby nejbohatsi kluby nevytvorili svou uzavrenou soutez. 4. tym primo bych dal jen nejlepsi zemi v koeficientu, ostatni by museli do kvalifikace. Ale davat vetsinu mistru zemi je taky blbost, kvalitativne proste ani na 3.-4. tym z nejlepsich lig nemaji.

 3. Jan Přiklopil

  14.6.2019 na 10:08

  Vždyť se podívejte na týmy z “horších” lig, který se přes kvalifikaci do skupin dostanou. V 90% případů to končí mastnýma přídělama.
  Osobně jsem letos Ajaxu taky fandil, ale ty koeficienty pro jednotlivý země tady nejsou bez důvodu. Na to aby se tým kvalifikoval nestačí jeden dobrý rok.
  Liga mistrů je určená pro ty nejlepší týmy v Evropě a nizozemská liga (potažmo další ligy) prostě nemají dostatečnou kvalitu. Zatím.
  Věřím že pokud za rok bude mít Ajax na evropské scéně podobně dobrou sezónu, za 2 roky už se kvalifikují přímo. To samý přeju i ostatním týmům (zemím), ale jedena dobrá sezóna nemůže prostě napravit několik posledních let, kdy v Evropě nic nepředvedly.

  • Pavel Langr

   14.6.2019 na 10:21

   Samozřejmě, že dostanou v 90 % příděl. Jenže právě o tom jsem se také zmínil – to vše je nerovností podmínek. Zatímco týmy z Anglie, Německa, Španělska, Itálie a Francie neustále dostávají díky automatickým kvalifikacím do základních skupin pravidelně docela tučné částky, týmy z horších lig se jim nemůžou rovnat právě i z toho důvodu, že ty částky nedostávají. Naneštěstí, fotbal je hodně o penězích. Důkazem toho je Manchester City, Chelsea, či v neposlední řadě u nás Slavia a také samozřejmě jiné kluby v jiných státech a zemích.
   Ta finanční injekce za účast ve skupině Ligy mistrů by těm slabším ligám i týmům ohromně pomohla. Sice by se ty podmínky nesrovnaly hned, ale postupně by se to začalo zlepšovat. Byl by to běh na dlouhou trať, ale smysluplný a logický. Takto se pouze rozevírají nůžky a rozevírat se nadále budou.

   I díky tomu Ajax či jiné týmy nemají šanci předvádět podobné jízdy každý rok anebo nějak více často. Právě díky tomuto, dá se říci, diskriminačnímu systému nemají týmy z méně bohatých a tedy i méně kvalitních lig šanci předvádět podobné jízdy častěji než výjimečně jednou za 15 let.

   Ale samozřejmě to je věc názoru a je to vše pouze v rovině teorie. Kdovíjak by to bylo ve skutečnosti a zda-li by to mohlo pomoci…

   • Jan Přiklopil

    14.6.2019 na 11:22

    Samozřejmě, že fotbal je především o penězích, ale nemyslím si, že by se měla prosazovat zrovna tahle forma finanční pomoci. Pokud klub chce být v několika dalších letech úspěšný, potřebuje buď dobrýho sponzora nebo zainvestovat do vlastní akademie a získávat peníze z prodeje hráčů. Právě cestou svojí akademie se vydal Ajax a nyní má tým, schopný konkurovat napříč Evropou. Naopak Slavie si získala silného sponzora a investovala do svého zázemí a nyní je z ní tým na úrovni Evropské ligy s potenciálem ještě růst. Ale podívejte se na takový Celtic. Ten dlouhodobě hrál Ligu mistrů (a měl z ní jistě velmi slušné peníze), ale kde je teď? Doma sice pořád dominuje, ale jen proto, že tam i přes pokles kvality stále nemá konkurenci. Ale v Evropě? Velká bída! (apod. BATE, Galatasaray,…)
    Nenamítám nic proti, že injekce, ve formě přímého postupu do skupiny není fajn. Ale klub musí mít nejdřív svoje peníze, aby mohl myslet na ty evropský.

 4. Kamík

  14.6.2019 na 12:12

  Souhlasím, omezit počty klubů z jednotlivých zemí a udělat soutěž jen pro mistry a maximálně vícemistry a hlavně omezit počty cizinců, kteří můžu za kluby nastupovat. Potom bude soutěž vyrovnaná, 4-5 kvalitních cizinců místo současných 20-ti si může dovolit mnohem víc klubů. Současný systém na omezení cizinců je k smíchu. Ukázalo se to při letošních finálových zápasech evropských pohárů. 4 anglické kluby a Angličan maximálně na tribuně…

 5. Michal

  14.6.2019 na 13:12

  Nebylo to cca před dvaceti lety férovější?Byly soutěžě PMEZ,pohár UEFA a PVP a inertotocup. PMEZ tenkrát hráli mistři ligy abylo to fér.Dnes by se k tomu mohli přidat i vícemistři a vítězové ostatních evropských soutěží.Pohár UEFA by hrál třetí a čtvrtý tým z ligy a vítěz by automaticky hrál příští ročník PMEZ. Pohár UEFA by hráli vítězové národních pohárů a samozřejmě Vítěz PVP by hrál také příští sezonu PMEZ. Intertotocup by hráli pátý a šestý tým z ligy a vítěz by automaticky postoupil příští sezonu bud do PMEZ nebo jen do poháru UEFA. Ostatní mužstva které se neumístějí mají bohužel pro tuto sezonu poháry zavřené.

 6. pupopony

  14.6.2019 na 13:20

  Souhlasím, ono koukat pořád dokola na Bayern Mnichov, Real Madrid, Barcelonu, Chelsea, Manchester U i C , Juventus – atd. atd. – to se okouká. Tahle letošní LM byla právě zajímavá, že se daleko dostal Ajax, Tottenham, Liverpool – tedy kluby, které jsou neokoukané. Popularitu LM by určitě i zvýšil fakt, že mistři z malých zemích by měli možnost přivítat na svých stadionech veliké kluby.

 7. dratenik

  14.6.2019 na 13:24

  moc pěkně napsané, dobré taky napsat že ty TOP ligy a týmy údajně chtějí vlastní soutěž aby nemuseli hrát se slabšími týmy a přerozdělovat mezi ně ten ohromně obrovský balík peněz co se v lize mistrů točí, pochybuju že zase někdy budou hrát LM skutečně všichni/nebo značná část mistrů národních lig- to by ztratila tu svou prestiž, ono taky v současnosti není to samé vyhrát českou ligu jako tu anglickou ligu

 8. Guncek

  14.6.2019 na 19:12

  souhlasim. 16 nejlepších lig přímý postup pro mistra, top 3 ligy i týmy na 2. a 3. místě, 4. a 5. liga ještě vicemistry. zbývajících 8 míst by šlo přes předkola.

 9. ales

  14.6.2019 na 21:31

  KAZDEJ MISTR SVE ZEME, BY MEL HRAT LIGU MISTRU, TI ZE SLABSICH STATU BY ASI MELI HRAT NEJAKOU KVALIFIKACI,TREBA S TEMI Z DALSICH MIST TABULKY, CO HRAJI V LEPSICH LIGACH A MAJI NYNI LIGU MISTRU JISTOU…

 10. sekundoměr

  15.6.2019 na 10:12

  Už to moc nemá smysl řešit.

  Ten trend v posledních řekněme 15 letech je jasný, nejvíc bito je na něm dost možná právě Nizozemsko. Ale i Belgie, Turecko atd.

  Ústupky těm pěti největším soutěžím. Jde se cestou koncentrace kvality, tj. vznikne “superliga” (ať už se bude jmenovat jakkoli) a přidá se ten třetí pohár.

  Ono je to do jisté míry logické, globální sledovanost má max těch pět lig, dost možná hlavně 2 z nich. S tím jsou spojené příjmy z TV práv, atraktivita, jejich vyjednávací síla…

  Zkrátka, vnímám to jako určitý vývoj na trhu, kterému se nedá úplně zabránit tím, že se budou férověji přerozdělovat peníze. A to i když se nám to jakoby nemusí líbit.

  Pak je tu další věc, tedy že žebříček koeficientů, ranking zemí, se uplatňuje s tím jednoročním odstupem, aby bylo jasné, kdo se kam z ligy kvalifikuje. Příští rok půjde (nejspíše) nizozemský mistr přímo.

  Aby postoupil přímo mistr Skotska? Nesmysl, úsměvné. To je prostě stýskání po starých časech. Takže suma sumárum: Ano, ideální a spravedlivé to není, ale je to spíš emočně laděný výkřik internacionála do tmy, bez znalostí hlubších souvislostí.

  • sekundoměr

   15.6.2019 na 10:18

   Ještě doplním:

   Fakt, že čtvrté týmy z elitních lig nehrají předkolo, eliminuje situaci, že tam budou při losu tzv. “strašit” a každý se jim bude chtít vyhnout. Je to sice rozhodně dvousečné, ale podstatu losu vnímám tak, že by to měli být soupeři souměřitelní, “relevantní”, ne magnety pro diváky. Od toho je až samotná soutěž. I tak se dají ty přímé postupy chápat. Potkat v rozhodujícím předkole druhdy třeba, já nevím, Arsenal, zatímco srovnatelný tým má za soupeře… Dynamo Kyjev, to taky není ono.

   Prostě vše je to otázka nějakého vývoje, trendu, tendencí. Kdy systém Ligy mistrů je spíš důsledek (řekněme globalizace) než příčina.

 11. Freki

  16.6.2019 na 13:45

  Většina diskutujících si vůbec neuvědomuje, že ty velké peníze tam jsou právě jen díky velkoklubům.

  Ale taky bych byl pro, aby se Liga Mistrů týkala pouze mistrů svých zemí, tedy pokud to budou mít zájem hrát.

  Následně si některé kluby založí po vzoru (NHL/NBA/NFL) vlastní uzavřenou soutěž a národní přestanou úplně hrát.
  Každý klub by musel složit, třeba 200mio EUR kauci. Hráči by procházeli klasickým draftem. Naprosto ideální řešení. A právě týmy jako Ajax, Porto, Benfica, PSV, Kodaň, Anderlecht by to zvládli se připojit. Hráči by přestali být přeplácení. Například by Neymar šel třeba právě do toho Ajaxu za nováčkovskou smlouvu třeba 20tis €/týden do této uzavřené ligy a hrál by nejkvalitnější zápasy nebo někam do Ruska/SAE/Číny za jiné peníze.

  A koho pak bude zajímat nějaká liga mistrů? Například mezi Belenenses a Rodou Kerkrade?

  • Jan Přiklopil

   19.6.2019 na 12:22

   Popravdě, tenhle systém by se mi zamlouval asi nejvíc.

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Liga mistrů

Opět jsme pro smích celému Slovensku, řekl po šokujícím vyřazení Slovanu brankář Greif a zkritizoval celý tým

Zveřejněno

dne

Slovenský mistr Slovan Bratislava si ve středu uřízl pořádnou ostudu, když překvapivě vypadl s černohorskou Sutjeskou už v prvním předkole Ligy mistrů. Výkon celého týmu po zápase ostře zkritizoval brankář Dominik Greif.

Zdroj: www.skslovan.com

“Nedá se to nijak obhájit. Opět jsme pro smích celému Slovensku. Celý rok se nám budou smát. A zaslouženě,” uvedl Greif ve videorozhovoru, který však záhy Slovan ze svých facebookových stránek smazal.

Greif pokračoval ve velmi kritickém tónu i nadále. “Těžko se mi hledají slova. Nechci tady vybouchnout, protože bych řekl něco, co by mě později mrzelo. Kdybych řekl, co si myslím, dopadlo by to velmi zle. Takhle můžu říkat jenom klišé.”

Slovan v obou zápasech dostal vyrovnávací branky v nastavení, což samozřejmě Greifa neponechává klidným. “Dvakrát to samé. Můžete na ně hučet, aby se to už nestalo. Nerozumím tomu. S takovými výkony si nezasloužíme jít dál. Co bychom tam vůbec dělali?” nešetřil dvaadvacetiletý brankář kritikou.

Ten rovněž přiznal, že se týmu bude hledat další motivace velmi těžce. “Neumím si představit aktuální motivaci. Celý rok se na to chystáme a potom to takhle dopadne. Je to vážně výsměch,” uzavřel rozhovor Dominik Greif.

Pokračovat ve čtení

Liga mistrů

Ostuda! Slovenský mistr podlehl Sutjesce po pokutových kopech a loučí se s Ligou mistrů už po prvním předkole!

Zveřejněno

dne

Tak tohle nikdo nečekal. Když byla Slovanu Bratislava vylosována Sutjeska, jakožto soupeř pro první předkolo Ligy mistrů, očekával se hladký průběh obou zápasů a snadný postup pro Slovan. Opak je ale pravdou. Oba zápasy skončily 1:1 a následné prodloužení branku nepřineslo, a tak došly na řadu pokutové kopy. Po nich se radoval černohorský mistr, který si tak došel pro šokující postup.

Embed from Getty Images

Podle předpokladů měl v prvním poločase územní převahu Slovan, avšak do žádné větší příležitosti se nemohl dostat. Naopak Sutjeska vycházela ze zabezpečené obrany a hrozila rychlými protiútoky.

Oběma týmům scházela kvalita ve finální fázi, a tak první větší příležitost mohli fanoušci vidět až ve 36. minutě. Hostující Holman přesným pasem dokázal vysunout Mohu, jehož následná střela jen těsně minula vzdálenější tyč.

Z domácích byl v prvním poločase nejaktivnější Kojaševič, ale když ani jeho střela z přímého kopu těsně před koncem první půle brankáře Greifa nijak zvlášť neohrozila, šlo se do šaten za bezbrankového stavu.

Embed from Getty Images

Slovan začal druhý poločas aktivněji a hned ve 49. minutě byl za to odměněn úvodní brankou. Centr se ve vápně dostal k Mohovi, jenž se šikovně uvolnil a poslal míč pod sebe na Andraže Šporara, který jeho přihrávku doklepl do prázdné brány – 0:1.

Sutjeska najednou musela svou hru vytáhnout, což vedlo k šanci o pár minut později. To Četkovič postupoval úplně sám na Greifa, jenže následnou střelu poslal vedle. Na druhé straně mohl jít Slovan do dvoubrankového vedení, nicméně z rohového kopu orazítkoval jeden z hráčů pouze tyč soupeřovy brány.

Sutjeska ke konci zápasu zvyšovala svou aktivitu, ale do žádné větší šance se stále nemohla dostat. Nicméně ke vstřelení branky jí stačil roh z 93. minuty. První hlavičku sice dokázal ještě Greif vyrazit, avšak jen k nohám Aleksandara Šofrance, který pak nasměroval míč do prázdné brány a poslal tak zápas do prodloužení – 1:1.

Embed from Getty Images

V prodloužení Slovan zamkl soupeře na jeho polovině. Na herním projevu slovenského celku šla však vycítit frustrace z pozdní vyrovnávací branky, a tak po celých třicet minut bylo k vidění mnoho ztrát a nepřesných přihrávek způsobených vinou nervozity. To samozřejmě vyhovovalo domácím, kteří si tak bez problému došli až k penaltovému rozstřelu.

O rozhodující branku se postaral Bubanja ve čtvrté sérii. Slovanu se ještě naskytla příležitost odvrátit katastrofu, když v páté sérii Bulatovič neunesl tíhu okamžiku a branku trestuhodně přestřelil. Nicméně po něm přišel na řadu Šporar, kterého fantastickým zákrokem vychytal Giljen a stal se černohorským hrdinou.

Sutjeska tak šokovala fotbalovou Evropu, když si vyšlápla na Slovan Bratislava a postoupila do druhého předkola Ligy mistrů.

Pokračovat ve čtení

Evropská liga

UEFA zveřejnila odměny za účast v Lize mistrů a Evropské lize pro sezónu 2019/20

Zveřejněno

dne

Od

Nová sezóna se pomalu, ale jistě blíží a předkola Ligy mistrů i Evropské ligy už jsou v plném proudu. Kluby z celé Evropy zde bojují nejen o prestiž a možnost zahrát si proti těm nejlepším, ale i o výraznou finanční injekci.

Embed from Getty Images

Lize mistrů se neříká milionářská soutěž jen tak pro nic za nic. Za účast v této soutěži, od její skupinové fáze, si kluby přijdou na slušné jmění. Dostat se tam není snadné, ale pokud vyjde alespoň Evropská liga, nemusí klub držet smutek, i tam obdrží nemalé peníze.

A kolik to tedy vlastně dělá? Co se týče Ligy mistrů, tak tam kluby hrající skupinovou fázi obdrží 15,25 miliónů eur. V případě vítězství pak dalších 2,7 miliónů eur. Když dojde na remízu rozdělí si oba kluby 900 000 eur. Týmy ve skupině mají pak navíc bonus za umístění, který se stanoví pořadím v tabulce koeficientu.

Na osmifinalisty čeká sladká odměna ve výši 9,5 miliónů eur a pro čtvrtfinále náleží prémie ve výši 10,5 miliónů eur. Pro čtyři nejlepší evropské kluby je pak připraveno 12 miliónů eur.

Pro finálové klání o nejlepší tým Evropy je pro oba aktéry vyměřena odměna ve výši 15 miliónů eur a pro vítěze pak další 4 milióny navíc. Sečteno a podtrženo, hrát Ligu mistrů se vyplatí.

Evropská liga oproti tomu nenabízí až tak závratné sumy, ale i tak se nejedná o malé částky. Týmy, které hrají skupinovou fázi obdrží 2,5 miliónů eur. Za vítězství je prémie ve výši 570 000 eur a za remízu 190 000 eur.

Pro kluby z Fortuna ligy, které se v Evropě neřadí mezi nejbohatší, to je velká motivace. Už jen za účast ve skupině Evropské ligy, což je pro české kluby reálný cíl, obdrží téměř 64 miliónů korun, což už je suma více než zajímavá.

Slavia a Plzeň může dokonce pomýšlet na skupinu Ligy mistrů, pokud se dostanou přes předkola, a obdržet tak v přepočtu přibližně 390 miliónů korun. Do této částky nejsou započteny bonusy za umístění a bonusy za výhry či remízy. Například Plzeň si za účast v uplynulém ročníku skupinové fáze Ligy mistrů přišla na tři čtvrtě miliardy korun.

Pokračovat ve čtení
Reklama

Ruik Football Talk

Reklama

Oblíbené