Reklama

Úvaha: Proč je fotbal nejpopulárnějším sportem na světě?

Fotbalová veřejnost a fanoušci fenomén jménem fotbal milovali, milují a milovat budou. Čím to je? Fotbal se musí cítit, zažít. Tato až fanaticky znějící slova jsou v české společnosti často nepochopená. V naší zemi se bohužel na fotbal i z logicky pochopitelných důvodů občas kouká skrz prsty. I přesto, že má tento sport svoje mouchy, je stále nejpopulárnější na světě. Proč tomu tak je?

Zdroj: PR Sport – Getty Images

Fotbal je naprosto originální v několika faktorech. Zcela klíčová záležitost, která ho odlišuje od sportovní konkurence je fakt, že se jako jediný (mimo fotbalové odnože) hraje pomocí nohou.

Celé bytí lidstva se však vyvíjí a vyvíjelo pomocí rukou. Ostatní míčové sporty a i drtivá většina ostatních lidských aktivit se téměř výhradně vykonává nějakým způsobem rukama.

Člověk má od přírody šikovnější horní končetiny a fotbal jde zcela jistě proti proudu. Rozvinout zdatnost a cit pro míč nohama je pro člověka tak trochu náročná věc, ale zároveň nesmírně zábavná z toho důvodu, že to v začátcích není zcela přirozené.

Další věc, která činí z fotbalu unikát, je jeho globální dostupnost a možnost si ho zahrát v podstatě kdekoliv i bez drahého vybavení. Stačí vám jedna kulatá věc a zeď, při nejlepším kulatá věc s partou přátel. Branky si můžete postavit z bot, z klacků, z kamenů a hra může začít.

Tradice, vliv prostředí a atmosféra. Fotbaloví romantici milují nádech stadionů, historii svých milovaných klubů a následně zápasovou atmosféru.

Nezasvěcená veřejnost, co vidí fotbal jednou za rok a ještě v televizi, si většinou stěžuje, že je to pomalé, že se tam nic neděje. Ale asi každému pravému fotbalovému fanouškovi se stalo to, že když nefotbalového fanouška vzal na plný stadion, tak to pro hosta nabralo najednou úplně jiný rozměr. Nádech fotbalu a stadionu se jednoduše musí zažít.

Dva klíče, které dělají z fotbalu nejpopulárnější sport na světě nesou jména: gól
a každý může hrát s každým.

Ve fotbale je gól zcela unikátní záležitostí, na kterou se často musí čekat a divák musí být na speciální moment opevněn značnou trpělivostí.

Oproti jiným sportům, kde se sbírají body nebo též dávají góly, je fotbal sportem trpělivosti a diváci následnou radost z gólu prožívají o to víc. Dokážete si představit, že by se v basketbalu slavil každý koš stejně jako ve fotbale? Pravděpodobně ne.

Rčení každý může hrát s každým je naprosto trefné. Díky charakteru fotbalu, kde občas hraje velkou roli i štěstěna, se diváci mohou dočkat nečekaných výsledků a zvratů. Lidé milují příběhy, lidé milují souboje Davida s Goliášem. Jen si vzpomeňte na neuvěřitelné comebacky nebo na momenty, kdy fotbalový trpaslík trápí giganta.

Fotbal má svoje mouchy, ale pouze díky lidem. Tento míčový sport si vydobyl svoji globální nadvládu zcela zaslouženě, protože je jedinečný. Doufejme, že si lidstvo tento nejpopulárnější sport na světě nenechá nikdy vzít.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

  1. Jediný relevantní argument je pouze ten, že je celosvětový, že se může hrát opravdu kdekoliv, protože opravdu stačí drobnost. Míč. Branu vytvoří cokoliv. V krajním případě jen vyryté či nakreslené čáry.
    Ale že jedinečnost z něj činí hra nohama nebo radost z gólu? Nesmysl. Ano, v hokeji, basketu či házené padá násobně víc gólů/bodů, ale skutečně myslíte, že stejné emoce nevyvolá v basketu trojka z poslední vteřiny znamenající vítězství 105:102, v házené bod z devítky po konci hrací doby na 26:25 nebo třeba vyrovnávací gól na 5:5 v hokeji, docílený při (po) minutové power play? Nemluvě o hromadných dojezdech v cyklistice, ticícinkových rozdílech ve sjezdovém lyžování, etc., etc.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené