Spojte se s námi


Fotbal

Trénoval Liberec a Teplice. Za svědka mu šel boss Starka. Teď Vavruška dělá mentálního kouče

Publikováno

dne

V první lize trénoval Příbram, Liberec nebo Teplice. Říkalo se mu český Mourinho a měl velké předpoklady. David Vavruška ale s fotbalem na vrcholové úrovni skončil a věnuje se mentálnímu koučinku. Bývalý kouč se v rozhovoru pro Ruik rozpovídal nejen o tom.

David Vavruška (Petra Menclová)

Co v současné době vlastně dělá David Vavruška?

V současné době jsem jako trenér u devatenáctky Mladé Boleslavi, při trénování provozuji praxi mentálního kouče a jsem spoluzakladatelem a spolumajitelem společnosti SMT Academy, která vytvořila platformu profesionálních sportovních koučů, kam se mohou obrátit pro radu ohledně mentální a psychické přípravy sportovci, trenéři, rodiče, manažeři a všichni, kteří mají co do činění se sportem a nezažívají v něm zrovna šťastné období anebo jsou ještě uvědomělejší a vědí, že prevence je vždy lepší než hašení problémů a vzdělávají se u nás v oblasti mentální sportovní přípravy. Nenudím se.

Byl jste považován za velmi perspektivního fotbalového trenéra. Proč jste se rozhodl z velkého fotbalu odejít?

Člověk má dělat to, v čem se cítí intuitivně dobře a šťastný. Věnoval jsem hodně úsilí a energie tomu, abych se dostal na úroveň profesionální první ligy a potom jsem tam zjistit, že mi to nepřináší vlastně nic. Nebyl jsem šťastný a cítil jsem, že nejsem na správném místě. Zpětně jsem si uvědomil, že mě nejvíc bavila práce s dorostenci. Ti ještě chtějí na sobě pracovat a dovedou být i vděční, pokud si s nimi dáme práci. Za druhé jsem v profesionálních soutěžích poznal, že v českých podmínkách je výsledek vaší práce postaven na spoustě faktorů, které nemůžete ovlivnit.

Vystudoval jsem mentální koučink a zjistil jsem, že správně vedené koučovací sezení pomáhá vždy. Pokud je sportovec nebo trenér správně nastavený na změnu a chce se opravdu zlepšovat, tak se posune vždy. Je vidět pokaždé posun a velký kus práce. To v ligovém fotbale opravdu není. Navíc už dnes opravdu nejsem nastavený na to honít si někde v lize vlastní ego. To nechám jiným a budu radši pomáhat tam, kde mou pomoc opravdu potřebují a chtějí. 

Občas jste byl terčem bulváru. Byl to také jeden z důvodů, proč jste skončil s vrcholným fotbalem? 

Omlouvám se, ale nemohu sloužit. Nevím, jakým terčem jsem byl, protože nečtu žádné noviny, nekoukám se na televizi, zprávy jsem viděl naposledy před šesti lety. Nepouštím si média do vlastního života. Nenechám nikoho cizího, aby mi pouštěl do života obavy nebo strach nebo mi vnucoval, co si o čem mám myslet. Vřele to doporučuji všem, je to jedna z cest k vyrovnanějšímu životu. Toto tedy opravdu nemohl být žádný z důvodů.

Jaké angažmá považujete za nejpovedenější a naopak?

Byla to všechno cesta. A na každé z nich jsem se něco naučil. Poznal jsem všude spoustu zajímavých chytrých lidí, od kterých jsem se něco naučil. Zklamu vás, ale takhle svá angažmá neškatulkuji. 

Velkou krizi momentálně zažívá Sparta Praha. Často koupí hráče, kteří ve svých klubech září, ale ve Spartě se trápí. Ať už je to Hovorka, Radaković nebo Štetina. Čím to je? Je to o psychice?

Je mi líto, že vás asi opět zklamu, ale nevím. Za prvé ligový fotbal vůbec nesleduji, protože na to nemám čas a také mě nebaví. Sledovat naše nejvyšší soutěže považuji za ztrátu času. Za druhé nemohu hodnotit něco, čeho nejsem součástí a do čeho nevidím. Obecně je celý profesionální sport o psychice. Ale to jsem teď neobjevil žádné tajemství. 

Psychické problémy fotbalistů jsou v současné době velkým tématem. Mnohdy končí i sebevraždou. Kde si myslíte, že tyto problémy vznikají a jak jim předcházet?

V obecné rovině jde o nastavení mysli. Naše mysl je narušená a jen málokdo s ní umí pracovat. Přesto to jde. Tato doba není jednoduchá. Za prvé je rychlá a dynamická kvůli vlivu elektroniky, která vtrhla do našich životů a ovládla ho a my s tím neumíme pracovat. Za druhé si myslím, že společnost vytváří enormní nesmyslný tlak na výsledek. Lidská stránka jde stranou.

Lidé nebo sportovci, kterým se momentálně nedaří, se cítí méněcenní, protože jim to okolí skrytě nebo nepokrytě dává najevo. Pokud potom neumí člověk pracovat s emocemi, tímto tlakem a neumí nastavit a pracovat správně s myslí, mohou nastávat velké problémy. Potom přijde strach. Strach o místo, o peníze, o práci atd. To slyším při osobních konzultacích denně. Je to stejné jako s jakýmkoliv tréninkem. Chodíme si zacvičit do fitka, chodíme běhat, chodíme do posilovny, všude drtíme své tělo aby to byla pecka, ale vlastní psychiku a vnitřní klid necháváme ladem a kašleme na něj.

Potom díky narušené mysli a psychice přijde vážná nemoc a potom rychle hledáme pomoc, kde se dá. A pak jsou nám stejně hodiny v posilovně, v lese a ve fitku k ničemu. Člověk by měl na sobě pracovat celistvě, komplexně, kromě fyzičky by měl být i v pohodě emočně a psychicky. Je to o vyváženosti, která nám chybí. 

Uvidíme ještě někdy Davida Vavrušku na lavičce ligového týmu?

Nikdy neříkej nikdy, ale to by se muselo sejít hodně věcí najednou. Nepotřebuji smlouvu u ligového týmu, abych se uživil. Jsem velmi vytížený a to, co dělám, mě naplňuje a baví. A lidé mě potřebují mnohem víc, než když jsem trénoval ligu. Dnes by hodně rozhodovalo s kým bych spolupracoval a už to by bylo velmi složité. Dnes by mě to zajímalo maximálně pro to, abych si ověřil v praxi na nejvyšší úrovni to, co jsem se za posledních několik let naučil. Hlavně na poli mentální přípravy a komunikace.

Za svědka na svatbě vám šel šéf Příbrami Jaroslav Starka, který je považován za kontroverzní postavu. Jste stál v kontaktu?

Nejsme v žádném kontaktu.
Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.