Spojte se s námi


Fotbal

Skončit na vrcholu, nebo si šlapat po odkazu? Proč sportovní hvězdy neumí odejít? 

Odejít na vrcholu, nebo se statutem hrající legendy postupně vadnout a vytrácet se ze sportu, kterému jste obětovali všechno? To je věčná otázka pojící se se sportovním světem.

Publikováno

dne

Odejít na vrcholu, nebo se statutem hrající legendy postupně vadnout a vytrácet se ze sportu, kterému jste obětovali všechno? To je věčná otázka pojící se se sportovním světem. Bohužel jen málokterá hvězda je skutečně schopná po posledním zisku Stanley Cupu nenastoupit do další sezony či ukončit kariéru s pohárem Ligy mistrů v rukou. V minulosti tak učinil třeba pilot Formule 1 Nico Rosberg, tehdejší tenisová jednička Ashleigh Bartyová, biatlonista Martin Fourcade, s výhrou v Super Bowlu se loučil legendární obránce amerického fotbalu Ray Lewis a po svém šestém triumfu v NBA ukončil kariéru nejslavnější basketbalista všech dob Michael Jordan. Než se z důchodu o tři roky později vrátil… 

Na druhé straně těch, kteří dokázali odejít na vrcholu, dosáhli toho, čeho potřebovali dosáhnout a svět si je bude pamatovat jako ultimátní vítěze, ale stojí ti, jejichž výkony na sklonku kariér vadnou. Neexistuje sportovní fanoušek, který by neznal jméno Cristiano Ronaldo.

Evropský šampion, pětinásobný vítěz Ligy mistrů a majitel pěti Zlatých míčů je bezpochyby jedním z nejlepších, ne-li tím vůbec nejlepším fotbalistou. Po odchodu z Juventusu zpět do Manchesteru United šla ale jeho forma prudce dolů a ve fotbalovém světě se spekuluje, zda je ve špičkových evropských klubech pro legendárního Portugalce stále místo. 

Smíšená bojová umění zase proslavil Ir Conor McGregor, který se stal prvním šampionem UFC ve dvou divizích zároveň a v letech 2013 – 2016 v UFC nenašel přemožitele. Od té doby ale vyhrál pouze jediný zápas, o své tituly přišel a vinou pravidelných excesů si šlape po vlastním odkazu. I když neustále říká, že se brzy vrátí a vezme si titulové opasky zpět, mnoho lidí už tomu nevěří. 

Vrásky na čele českým hokejovým fanouškům jistě přidělává příběh největší domácí legendy Jaromíra Jágra, který má za sebou vskutku spektakulární kariéru. Na jejím sklonku ale bývalá hvězda Penguins, Rangers nebo Capitals laboruje se zraněními a nepravidelně nastupuje za kladenské Rytíře. 

S nejtěžším rozhodnutím sportovních hvězd, s rozhodnutím ukončit profesionální kariéru, se aktuálně potýká také nejúspěšnější tenistka nové éry Serena Williamsová. Ta ve svých čtyřiceti letech oznámila, že právě probíhající US Open bude jejím posledním turnajem. Fanoušci tak s každým dalším zápasem majitelky třiadvaceti grandslamových titulů chystají kapesníčky na případné slzy. 

Podle kouče a stratéga vrcholových sportovců Víta Schlesingera mnoho sportovců neumí najít ten správný čas k ukončení kariéry a pouze hrstka z nich umí odejít skutečně na vrcholu. “Zpravidla jsou to ti nejlepší, ale i u nich vídáme příklady, kdy se to tak úplně nepovede a legendární jedinec dohrává kariéru poněkud potupným způsobem.

Většinou ale ti, kteří se pohybují v průměru, stále věří, že “jednou” dokážou vyhrát. Proto kolikrát své kariéry prodlužují a neumí včas odejít. Je to však vždy o spokojenosti, pokud si to takový sportovec užívá, tak se tomu nedá nic vytknout,” uvádí. 

Svým klientům pomáhá se s tématem konce kariéry začít srovnávat s předstihem. “Řada z nich se toho tématu bojí, vyhýbá se mu. V této souvislosti jde hlavně o sebepoznání. Vrcholoví sportovci často dlouhé roky znají jen jedinou činnost a sice svůj sport. Je ale důležité pochopit, že tenista je jen jeho role, která jednou skončí,” říká Schlesinger, který ke svým klientům přistupuje takzvaným celostním způsobem, kdy při práci se sportovci propojuje trénink, stravu, regeneraci i práci s myslí. 

“Aby odcházející sportovec necítil prázdnotu a neupadl třeba v krajních případech i do depresí, je třeba už během aktivní kariéry hledat další životní roli. Sereně Williamsové přibyla nová role, role matky. Proto může nyní přijít o roli tenistky a i když to loučení může být bolavé a dojemné, je to lepší, než kdyby žádnou novou roli zatím neměla a musela ji po posledním turnaji hledat. Je to vždy o poznání sebe samého,” připomíná Vít Schlesinger. 

Mezi jeho dlouholeté klienty patřil i dlouhodobě úspěšný český tenista Tomáš Berdych, který se po značnou část své kariéry pohyboval mezi těmi nejlepšími. I téma konce kariéry řešil Berdych se svým koučem. “Tomáš byl se svým koncem srovnaný a předem měl nastavené, že jakmile nebude dlouhodobě schopný držet krok s elitou, nemá pro něj tenis nadále smysl.

K tomu došlo v momentě, kdy měl zraněná záda, snažil se hrát na maximum, ale limitovalo ho to natolik, že už se se špičkou nedokázal poměřovat. Pochopil svoji podstatu, dal maximum do své role profesionálního tenisty, a když ta role skončila, je stále naplněný a šťastný člověk,” věří zakončil.

Zdroj: Ruik.cz

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.