Spojte se s námi


Fotbal

Příběh Roberta Manciniho: Zázračný hráč, který s nejlepším přítelem řídil revoluci italského fotbalu (1. část)

„Itálie, toto je apokalypsa,“ zněl titulek v nejznámějším italském sportovním deníku La Gazzetta dello Sport ráno poté, co se čtyřnásobní mistři světa nekvalifikovali na mistrovství světa 2018. Bylo to poprvé po 60 letech, co se nechystali na největší sportovní událost na světě.

Publikováno

dne

„Itálie, toto je apokalypsa,“ zněl titulek v nejznámějším italském sportovním deníku La Gazzetta dello Sport ráno poté, co se čtyřnásobní mistři světa nekvalifikovali na mistrovství světa 2018. Bylo to poprvé po 60 letech, co se nechystali na největší sportovní událost na světě. „Kdokoli přijde, bude se muset vyhrabat z trosek a pracovat na Euro 2020,“ stálo v článku. Nikdo nemohl předvídat, že přestavba z trosek bude tak dobrá a tak rychlá.

Architektem této revoluce je Roberto Mancini. Muž, který je zosobněním italského fotbalu. V dobrém i špatném. Inteligentní, vášnivý, emocionální, konfrontační, taktický, technický, radostný ale na rozdíl od Catenaccia vždy dobře vypadající. Málokdo ale ví, že mu vypomáhal jeho výborný přítel Gianluca Vialli.

Mancini se na Euro 2020 zapsal do historie již před finále. Italská výhra v prodloužení osmifinále nad Rakouskem znamenala, že Manciniho svěřenci dosáhli rekordu 31 po sobě jdoucích zápasů bez prohry, což je nejvíce v italské historii.

Nyní je to mimochodem 34 zápasů. Azzuri jsou tedy jen jedno utkání od vyrovnání rekordu, který drží souběžně Brazílie a Španělsko. Tyto celky neprohrály 35 duelů po sobě.

„Pozzo a Marcello Lippi vyhráli mistrovství světa. Vyznamenáním by pro mě bylo vyrovnat se jim,“ vyjádřil se Mancini po vyrovnání rekordu.

Nyní dokázal také velkou věc. Svému národu vyhrál pohár pro mistry Evropy poprvé od roku 1968, teprve druhý v historii.

Princ a zázrak

Manciniho příběh začíná vlastně už pět měsíců před jeho narozením, 9. července 1964 se totiž v Cremoně na severu Itálie narodil Gianluca Vialli. Mancini se narodil 27. listopadu 1964 400 km jižně v Lesi.

Mancini byl od samého začátku zvláštní dítě. Několik minut po jeho narození byl prohlášen za mrtvého kvůli zablokované průdušnici, ale doktor mu dal ránu do obličeje a polil jej studenou vodou, to malého Roberta probudilo z jeho spánku.

Tito dva mladí lidé nemohli mít odlišnější výchovu. Vialli, syn samostatně výdělečného milionáře, vyrostl na zámku na severu Itálie, zatímco Mancini vyrostl v malém skromném domečku v klidném kampaňském městečku Roccadaspide.

Pokud byl Vialli princem na jeho zámku, byl Mancini zázrakem na fotbalovém hřišti. Dítě, které vyrostlo v šestitisícovém městečku, pronásledovaly přední italské kluby od 13 let. Jako teenager podepsal Boloni. Brzy na to o něj stálo milánské AC, poté, co zapůsobil na zkušebních trénincích, jeho smlouvu ale poslali na špatnou adresu.

V září 1981, tři měsíce před svými 17. narozeninami, Mancini poprvé nastoupil za Bolognu v Serii A. V první sezóně vstřelil 9 gólů a odehrál 30 zápasů.

Talent, emoce, vášeň – tohle všechno měl už od útlého mládí. Jednou se dokonce zamkl v šatně poté, co ho klub odmítl pustit na reprezentační sraz výběru do 21 let. V mládežnickém výběru Itálie se poprvé potkal s Viallim.

„Roberto byl mým hrdinou od mých 14 let,“ řekl nedávno Vialli.

Na konci téže sezóny si Sampdoria řekla, že toho viděla už dost a rozhodla se utratit přes 65 milionů korun – v té době neuvěřitelné množství peněz – na přivedení tehdy 18letého mladíka. Ukázalo se, že to byly dobře vynaložené peníze, protože v klubu strávil 15 sezón a stal se zde legendou.

V roce 1984 se Vialli, který nastřílel v Serii B 10 branek, připojil k Sampdorii a vzniklo nádherné přátelství. Dvojice si vysloužila přezdívku „dvojčata“. Společně vyhráli 4x Coppa Italia, Pohár vítězů pohárů a jeden titul v Serii A.

Potom se ale jejich cesty rozdělily. Vialli odešel do Juventusu, aby později posílil Chelsea. Mancini ještě vybojoval pro Sampdorii pátý italský pohár v roce 1994. Od té doby nezískal tento klub žádnou trofej. Mancini nakonec opustil Sampdorii v roce 1997. Stále drží rekord v počtu odehraných zápasů a nejvíce gólů v klubu.

Mancini byl kreativní a technicky nadaný hráč číslo 10, který tvrdě pracoval na míči a již na hřišti prokazoval manažerské kvality. Organizoval a motivoval své spoluhráče, neustále se také hádal s rozhodčími.

Po letech v klubu byl prezidentu klubu Paolovi Mantovanimu téměř za syna. Pravidelně se účastnil rozhovorů a schůzí představenstva. Své slovo měl i v přestupech. V sedmadvaceti letech se prý účastnil finálního jednání, po kterém do klubu přišel trenér Sven-Göran Eriksson.

Eriksson vzal následně Manciniho s sebou do Lazia Řím, ale nové prostředí ho nijak neuklidnilo: „Vzal jsem ho s sebou do Lazia a on chtěl být manažerem, i když byl hráčem,“ řekl Eriksson v roce 2011. „Byl trenérem, byl výpravčím, byl řidičem autobusu, všechno. V Sampdorii chtěl před tréninkem zkontrolovat, zda je vše na svém místě.“

Zdroj: OPTUS SPORT

Reklama

Fortuna liga

Cinklá baráž Příbrami s Brnem přišla moc i Peltovi. To bylo přepálený, říkal Rogozovi do telefonu

„Je to moc. Je to přepálený, přehřátý, ty mi rozumíš,“ komentoval Miroslav Pelta do telefonu Romanu Rogozovi baráž mezí Příbramí a Brnem. Policejní odposlechy, které přinesl deník Aktuálně.cz, odkrývají, jak to tenkrát bylo s udržením Příbrami v soutěži.

Publikováno

dne

„Je to moc. Je to přepálený, přehřátý, ty mi rozumíš,“ komentoval Miroslav Pelta do telefonu Romanu Rogozovi baráž mezí Příbramí a Brnem. Policejní odposlechy, které přinesl deník Aktuálně.cz, odkrývají, jak to tenkrát bylo s udržením Příbrami v soutěži.

Červen 2019, Příbram končí ligovou sezónu na 14. místě a putuje tak do baráže. Zbrojovka Brno si naopak v druhé lize vybojovala možnost zabojovat o postup zpět mezi elitu. Jenže to byl boj proti větrným mlýnům.

Příbram v Brně uhrála remízu 3:3 a doma jí tak stačilo neprohrát. To se také stalo, jenže k bezbrankové remíze hodně napomohl sudí Petr Ardeleanu, Berbrův oblíbenec.

Zbrojováci tehdy cítili obrovskou křivdu, Ardeleanu pravidelně otáčel fauly, dvakrát se zápas přerušoval kvůli dýmovnicím z kotle hostů, následně ale nastavil jen slabé tři minuty. V poslední minutě naprosto nepochopitelně otočil jasný faul na brněnského hráče a připravil tak Zbrojovku o poslední nápor.

A takhle viditelný zářez přišel moc i těm největším šíbrům. Až na toho nejvyššího, Roman Berbr to samozřejmě celé režíroval. Miroslav Pelta s Romanem Rogozem však cítili problém.

„Nepřipadá ti to tam v tý poslední chvíli… Ta situace. Úplně demonstrace toho vyliž mi pr*el… To si myslím, není dobrý,“ sděluje Pelta Rogozovi v odposlechnutém telefonátu, který přinesl deník Aktuálně.cz.

„Je to takový necitlivý. Ale ono se to kromě tohodle jednoho dvou faulů dá. Ale jako takový… Po těch rohách to pískne… Bylo to vidět… Nemyslel jsem si, že to v baráži v televizi bude takhle,“ souhlasí s ním sportovní ředitel Vyšehradu a Berbrova pravá ruka Rogoz.

Peltovi připadá přitažený za vlasy i výkon pomezního sudího Michala Myšky, který dvakrát chybně odmával ofsajd Brna. „Tomu je to jedno všechno, to je úplně blázen na svobodě, ty vole,“ nechápe Pelta.

Zápas byl extrémně propíraný v médiích i mezi fanoušky. Všichni viděli, že v Příbrami něco smrdělo, ale nikdo to nemohl dokázat. To se povedlo až zpětně po 2 letech, policie v tu dobu už totiž fotbalové šíbry odposlouchávala.

Ačkoliv sudí Ardeleanu doteď popírá, že zápas byl zmanipulovaný, důkazy hovoří jasně proti němu. V dalším odposlechu totiž boss Příbrami Jaroslav Starka mluví s Romanem Berbrem a vyslovuje mu „tiché díky“. Berbr Ardeleanovi následně v hovoru sděluje, že „Jarda Starka je nadšenej.“

Ardeleanu byl za svůj výkon vyřazený z listiny sudích pro ligu a ze začátku nové sezóny pískal jen FNL. Jenže na mezinárodní listině paradoxně povýšil.

„Si postoupil ču**ku, ty vole. Ty jsi dostal za dobrý výkon dobrý zápas. Budeš teď lítat ven, že ani nebudeš vědět, že tady nejsi. Budeš zastupovat Králíka (sudí Královec – pozn. red.), vezmeš si ty jeho asiatský pomezní a vylezeš u Ulanbátaru,“ vtipkuje Berbr při hovoru s Ardeleánem.

Berbr následně také svému oblíbenému rozhodčímu sděluje, jak jej brání před ostatními. Například před generálním manažerem Adolfem Šádkem, který nechápe mírný trest pro Ardeleána.

„Áda mi píše: Jak to, že jste nevyhodili Ardeleana? Já se z vás pos*ru, běžte do p**ele. A já mu píšu: Klid, je nejlepší,“  vypráví Berbr.

Ardeleánu byl následně vyřazen poté, co se komise rozhodčích ujal portugalský šéf Vítor Melo Pereira a po prvotních odposleších zmanipulovanému sudímu zastavil delegaci na nejvyšší soutěž. Názor nezměnil ani nový předseda komise rozhodčích Radek Příhoda.

Zdroj: Aktuálně.cz

Pokračovat ve čtení

Fotbal

Zápas o vše! V jaké sestavě nastoupí Slavia do duelu s Unionem?

Slavii čeká ve čtvrtek rozhodující souboj o postup z Konferenční ligy. Na Olympijském stadionu v Berlíně vyzve Union a vítěz bere vše. Sešívaným stačí k postupu remíza, o nějakých spekulacích ale nechce Jindřich Trpišovský ani slyšet. Jakou vyšle do zápasu sestavu?

Publikováno

dne

Slavii čeká ve čtvrtek rozhodující souboj o postup z Konferenční ligy. Na Olympijském stadionu v Berlíně vyzve Union a vítěz bere vše. Sešívaným stačí k postupu remíza, o nějakých spekulacích ale nechce Jindřich Trpišovský ani slyšet. Jakou vyšle do zápasu sestavu?

Velmi nepříjemná zpráva pro celou Slavii je absence Jana Kuchty. 24letý útočník střílí důležité góly, tak jako o víkendu v Olomouci. Jenže do utkání ho nepustí zranění, problémy má i další hrotový útočník.

„Honza Kuchta není, pro nás je to velký zásah. Dává důležité góly. Budeme muset nahradit jeho góly i způsob hry. Komplikuje nám to i to, že Michael Krmenčík má zdravotní problémy. Můžeme rotovat hráče podle průběhu zápasu, máme jasno,“ uvedl na tiskové konferenci před zápasem Jindřich Trpišovský.

Na hrotu tak zřejmě nastoupí Ivan Schranz. Jednou variantou je i vysunutí Petera Olayinky, to ale není příliš pravděpodobné. Realizační tým sešívaných navíc museli potěšit další návraty zraněných.

„Lukáš Masopust bude připravený, to samé se týká i Ondřeje Lingra. U Alexe Baha uvidíme až po dnešním předzápasovém tréninku, nastoupit chce,“ dodal Trpišovský.

V bráně není pochyb, momentální jedničkou je Aleš Mandous. Stejně jisto je ve stoperské dvojici a na levém beku, duo Ousou – Kačaraba se sehrálo do velké formy, Oscar Dorley zase po zranění Bořila nemá jiného konkurenta.

Pokud bude fit, na pravém beku na 100 % nastoupí Alexander Bah, který je možná nejlepším slávistou v letošní sezóně. Pokud nebude k dispozici, nahradí jej Masopust.

Ve středu zálohy naskočí sehraná dvojice Holeš – Stanciu, oproti ligové sestavě ze základní jedenáctky vypadne Hromada, který není zapsaný na soupisce pro Konferenční ligu. Do středu se tak zřejmě posune Lingr.

Na pravém křídle by tím pádem nastoupil Masopust, na levém křídle má jisté místo Olayinka. Na hrotu při absenci Kuchty a Krmenčíka pravděpodobně nastoupí Schranz.

Pravděpodobná sestava Slavie:

Mandous
Bah – Ousou – Kačaraba – Oscar
Holeš – Stanciu
Masopust – Lingr – Olayinka
Schranz

Zdroj: SK Slavia Praha

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Po jakých zahraničních hráčích pokukuje pražská Slavia?

Zimní přestupové období se blíží mílovými kroky a fotbalové kluby se chystají na úpravy svých kádrů. Jinak tomu není ani u mistrovské Slavie, která určitě bude čelit nabídkám na některé hráče. Často se skloňují jména Alexandra Baha nebo Petera Olayinky. Jaké od ní mohou přijít reakce, co se týče zahraničního trhu?

Publikováno

dne

Od

Zimní přestupové období se blíží mílovými kroky a fotbalové kluby se chystají na úpravy svých kádrů. Jinak tomu není ani u mistrovské Slavie, která určitě bude čelit nabídkám na některé hráče. Často se skloňují jména Alexandra Baha nebo Petera Olayinky. Jaké od ní mohou přijít reakce, co se týče zahraničního trhu?

Slavia Praha v nedávné době vytasila strategii 2024. V podstatě se jedná o projekt, který má klubu generovat zisky z prodeje hráčů a odprostit klub z tlaku na sportovní výsledek, i když jsou cíle a finanční plány Slavie dlouhodobě závislé i na účasti v evropských pohárech.

Jak na to? Sám to v nedávné době deklaroval nejvyšší management sešívaných. Zjednodušeně se toho docílí nákupem hráčů do 22 let, následně se na ně vrhne realizační tým a posune je na vyšší úroveň. Posléze může přijít prodej se slušným ziskem. Jako příklad vám může posloužit Abdallah Sima nebo David Zima.

V ideálním případě se bíločervení netají ambicí vychovávat vlastní hráče, což by na nákladové stránce vyšlo ještě lépe než přivádět zahraniční posily. Každopádně to tak nepůjde vždy a klub sem tam sáhne i po akvizici z venku.

Co se týká posil ze zahraničí, které by mohly v blízké době hrát v sešívaném dresu, tak nějaké spekulace a jména máme! Pro začátek ale musíme škrtnout jedno jméno.

Je jím Mahir Emreli z Legie Varšava. Už několik měsíců se na sociálních sítích objevovala informace, že se Slavia zajímá o ázerbajdžánského útočníka, jenž jí v předkolech Evropské ligy vstřelil 3 góly. Celou spekulaci na Twitteru vyvrátil samotný Jaroslav Tvrdík.

Zahraniční hráči, kteří by mohli přijít do Slavie

Nyní se konečně můžeme vrhnout na to podstatné! První možnou posilou ze zahraničí je Joel Mattsson. Jedná se o talentovaného Fina, jenž je velice komplexní a obounohý hráč. Je to středový záložník, ale umí zahrát také pravé křídlo, levé křídlo a beka.

Prošel finskými reprezentacemi U18, U19 a několik startů si připsal i v U21. Ve svých 22 letech splňuje i přestupová kritéria sešívané strategie, je ostřílený finskou nejvyšší soutěží, ve které odehrál přes 100 zápasů a vstřelil 9 gólů.

V zimě mu ve Finsku (v IFK Mariehamnu) končí hostování a vrací se do dánského Vejle Boldklub. Jeho cena je dle Transfermarktu pouze 150 tisíc eur, což absolutně neodpovídá realitě. Slavia by za něj mohla zaplatit klidně i desítky milionů korun.

Druhá možná posila je velmi spekulativní. Tenhle scénář by se mohl naplnit jenom v případě, že by ze Slavie odešel draze Alexander Bah.

Favoritem realizačního týmu na nahrazení dánského reprezentačního beka má být hráč z anglické Championship. Jedná se o Ryana Nyambeho z Blackburnu Rovers. Namibijský pravý obránce by však mohl stát i něco málo přes 100 milionů korun a naprosto reálně by se mohl stát nejdražším přestupem české ligy.

Jenže pozor, Naymbemu je nyní 24 let, což nezapadá do klubové strategie. Zde by si musel realizační tým okolo Jindřicha Trpišovského asi hodně zadupat.

Zdroje: Fanpage slaviapraha_, Transfermarkt

Pokračovat ve čtení

Oblíbené