Reklama

Příběh Olympijského stadionu v Berlíně, který hostil OH, MS ve fotbale, finále Ligy mistrů i MS v atletice

Zdroj: Pixabay

Málokterý stadion na světě se může pyšnit tím, že se na něm konaly olympijské hry, MS ve fotbale, finále Ligy mistrů, MS v atletice a také že se na něm pořádaly koncerty světových kapel. Jaký je příběh Olympijského stadionu v Berlíně a co vše na něm bylo možné vidět?

Když v roce 1931 MOV vybral Berlín jako hostitele 11. letních OH, rozhodla tehdejší vláda k rekonstrukci dřívějšího olympijského stadionu, který měl hostit LOH v roce 1916 a které byly nakonec kvůli první světové válce zrušeny.

V roce 1933 se dostali k moci opět nacisté a Adolf Hitler nařídil výstavbu nového velkého sportovního areálu se zcela novým olympijským stadionem. Jeho kapacita dosáhla 110 000 diváků.

Během druhé světové války došlo v okolí stadionu k několika bitvám. Stadion ale válku přežil téměř nedotčený, utrpěl pouze dopad výstřelů z kulometu. Jedinou částí, která byla zničena byla zvonice. Věž byla zbořena, ale zvon byl zachráněn a dnes slouží jako památník.

V roce 2004 došlo k velké renovaci. Stadion byl přestavěn na víceúčelovou arénu. Byla rozšířena střecha, upravena atletická dráha na modrou barvu, což odráželo barvy domovského klubu Hertha BSC. Olympijský stadion byl vybaven nejnovější technologií v oblasti osvětlení a ozvučení.

Aby byl zachován stadion jako historická památka, byly ponechány bloky z přírodního kamene. Nový stadion má trvalou kapacitu 74 475 míst. U některých fotbalových zápasů, například mezi Hertha BSC a FC Bayern Mnichov, lze kapacitu dočasně rozšířit pomocí mobilní tribuny nad Marathon Arch až na 76 197 míst.

LOH v roce 1936 byly tedy první velkou akcí. Jednalo se o první olympiádu opatřenou televizním přenosem a rádiovým přenosem ve 28 jazycích. Jednou z nejpamátnějších událostí bylo vystoupení amerického atleta Jesse Owense, který získal 4 zlaté medaile (100m, 200m, skok daleký a štafetě na 4x100m).

Další velké akce, které se konaly na olympijském stadionu:

1974 – MS ve fotbale – 3 zápasy základní skupiny

2006 – MS ve fotbale – 4 zápasy ve skupinách, čtvrtfinále a finálový zápas Itálie – Francie 1-1 (5-3 na pen.)

2009 – MS v atletice (mimo jiné dodnes nepřekonané světové rekordy Usaina Bolta na 100 a 200m)

2011 – MS ve fotbale žen – úvodní zápas Německo – Kanada (2-1)

2015 – finále ligy mistrů UEFA mezi Juventusem a Barcelonou (1-3)

Od počátku 90 let se stadion využíval i na pořádání koncertů a festivalů. Mezi nejznámější účinkující patří Rolling Stones, U2, Michael Jackson, Tina Turner, Robbie Willams, Genesis, Madona, Depeche Mode, AC/DC, Bruce Springsteen, Coldplay, Beyoncé, Ed Sheeran, Phil Collins, Rammstein, Metallica nebo třeba Pink.

Zdroj: Wikipedia

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené