Spojte se s námi


Evropská liga

Překvapí švédská kometa anglického obra?

Publikováno

dne

Těžko uvěřitelný příběh prožívají fotbalisté švédského Östersundu. Klub založený v roce 1996, který se ještě před čtyřmi lety topil až ve třetí nejvyšší švédské soutěži, má za sebou neskutečnou pouť podzimní částí pohárové Evropy.

Na jarní pokračování si budou muset hráči švédské fotbalové komety počkat dva měsíce. O to výživnější však bude. V půlce února přivítají na domácím stadionu Arsenal.

Pohádka fotbalistů z města, které čeští fanoušci znají hlavně díky biatlonu, začala už v dubnu letošního roku. Místní Östersunds FK, nováček ve švédské lize, získal švédský pohár. Tím se místnímu klubu otevřela brána do Evropské ligy.

Hned první soupeř ve druhém předkole měl tuto bránu zavřít. Očekávalo se, že turecký gigant Galatasaray si s trpaslíkem ze Švédska bez problémů poradí. Potlesk po druhém utkání v Türk Telekom Aréně však překvapivě patřil seveřanům, kteří si pohlídali dvougólový náskok z prvního zápasu a slavili postup.

Ve čtvrtém předkole museli hráči Östersundu skousnout první evropskou prohru. Na hřišti PAOKu Soluň prohráli 3:1 a pohárový sen se rozplýval. Druhý zápas ale přines dramatický závěr. Když deset minut před koncem klání ve Švédku podruhé rozvlnil síť Sammas Ghoddos, domácím už stačilo jen hlídat náskok.

PAOK svůj závěrečný nápor v rozhodující gól nepřetavil a premiérové oslavy postupu do základní skupiny Evropské ligy tak čekali na hráče švédského klubu.

Östersund byl nalosován do skupiny J se španělským Bilbaem, berlínskou Herthou a Zarjou Luhansk. V této společnosti postup švédských pohárových šampionů neočekával ani ten největší optimista. Sedm bodů a první místo po polovině základní skupiny ale ukázalo, že seveřané nechtějí být pouze týmem do počtu.

Postup si svěřenci trenéra Pottera zajistili už po pátém utkání s Luhanskem. Jen remíza v posledním zápase s Herthou je připravila o lepší pozici do losu jarní části. Ten jim přisoudil soupeře z nejtěžších, londýnský Arsenal.

Dostojí trenér Potter svému jménu a vykouzlí postup přes tým ze severu Londýna nebo evropská pouť klubu z města biatlonu skončí hned v prvním kole vyřazovací fáze? Rozuzlení této tajenky se dočkáme koncem února na Emirates.

Reklama

Oblíbené