Podaný z Bohemky komentoval FIFU. Esports se stává běžnou součástí sportu, říká

Byl jedním ze dvou spolukomentátorů charitativního FIFA turnaje, který uspořádala esportová organizace Entropiq. Fotbalista Bohemians Praha 1905 Jakub Podaný si svou roli užíval a trochu ho i svrběly ruce. Rád je totiž vášnivým hráčem FIFY. V rozhovoru pro ruik.cz také poodkryl, jak nyní vypadá jeho příprava.

Zdroj: Pavel Jiřík ml.

Kvůli koronaviru je veškerý sport v ČR pozastavený. Ligoví fotbalisté Podaný a Lukáš Vácha ale přijali výzvu a stali se spolukomentátory Entropiq Charity FIFA Cupu. V něm se střetli zástupci Plzně, Sparty či Teplic a také dvou profi týmů Sampi a Entropiq.

Turnaj nakonec ovládl T9Laky. Mnohem důležitější ale bylo, že se vybralo přes 200 tisíc korun, které poputují na Kliniku infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce.

„Je to krásná suma a chtěl bych pogratulovat pořadatelům nejen k té částce, ale k celé akci. Vytvořili opravdu povedený turnaj, ve kterém se utkali ti nejlepší hráči FIFY u nás. Osobně se mi to velmi líbilo. Je záslužné vytvořit projekt, který pomůže a zároveň pobaví široké publikum. Vedlejším efektem samozřejmě také bylo zpopularizování esportu u nás, kdy si stream naladili i lidé, kteří esports běžně nesledují,“ řekl Podaný.

Tentokrát jste fotbal nehrál, ale komentoval. Jak vám tato role seděla?

Role spolukomentátora mě bavila i vzhledem k tomu, že jsem se za mikrofonem potkal s kluky, které dobře znám. Proto celý stream panovala uvolněná atmosféra a řekl bych, že to bylo i vidět.

Času na nějakou přípravu bylo velmi málo. Ať už co se týká například soupisek, tak i po komunikační stránce, proto nám občas do streamu unikla i naše interní komunikace přes Skype. Na druhou stranu, to bylo i celkem vtipné a takové přirozené.

Nesvrběly vás ruce?

Musím přiznat, že ve chvíli vysílání bych si s hráči občas i zahrál, to by myslím byla ta správná exhibice. Dostal bych “rychtu”.

Esports je čím dál tím více populární. Nejvíce baví mladou generaci, která je prakticky na počítačích a konzolích odkojená. Vy už jste z trochu starší generace (Podanému je 32 let), tak jaký je váš názor?

Esports zažívá v posledních letech velký rozmach a je to věc, která se stává již běžnou součástí sportu. Není divu, protože vývojáři vytváří opravdu velmi povedené prostředí pro hráče a občas můžete nabývat dojmu, že to je vlastně realita. Já FIFU občas hraju s klukama na soustředění. Doma si někdy zahraji Apex.

Jak je to s hraním FIFY v kabině Bohemky?

Kluci na Bohemce hrají FIFU velmi často a také se nám v kabině často svěřují se svými výsledky z víkendovky. Nejpilnějšími hráči jsou David Bartek, Kuba Nečas, Honza Vodháněl a také David Puškáč. Kdo je z nich nejlepší si netroufnu tvrdit, chtělo by to nějaký turnájek.

Kvůli koronaviru teď nemáte tréninky ani zápasy. Jak trávíte volný čas?

V době karantény trávím přirozeně veškerý čas s rodinou. Mám dvě dcery a ty mi program vytváří podle chuti. Přítelkyně chodí do práce, takže jsme přes den ve tříčlenném gangu. Od klubu dostáváme individuální plány, které si podle potřeby upravujeme. Každý má jiné možnosti. Ten hlavní smysl ale zůstává stejný.

Já doma plním posilovací a protahovací část. Je mnoho cviků, které můžete doma dělat, navíc určité pomůcky má doma skoro každý. Jednou denně si jdu zaběhat. Buď delší tratě, kde měníme tempo anebo sprinty do kopce. Máme dlouhý a ideálně strmý výjezd z garáže, takže ten mi poslouží bohatě. Každý nějak improvizujeme.

Některé české fotbalové kluby informovaly, že se s hráči dohodly/dohodnou na snížení platů. Oslovil vás už také klub nebo zatím ne?

Některé kluby o tom informovaly. Myslím, že rozpočty na tuto sezónu má drtivá většina klubů zajištěné, takže momentálně nevidím úplně důvod přistupovat k plošnému krácení. Věřím totiž, že se sezona dohraje a budou tedy splněny podmínky sponzorů. Také televizní práva budou dodržena.

Pokud ne, potom je podle mě přirozené sednout ke stolu a situaci řešit. Příští sezona je samozřejmě otázka jiná. Uvidíme, jak se situace vyvine. Dopad koronaviru nebude samozřejmě pouze na fotbal, ale na celou společnost. Ekonomicky je to pro všechny velký problém. Musíme se na to připravit, jak nejlépe to půjde.

Věříte, že se liga bude dohrávat nebo v dohrání už nevěříte?

Všichni se momentálně upínají k tomu, že se liga dohraje, nejlépe v zápasovém vytížení, které bylo před sezonou domluveno. Nejpozdější termín začátku je 9. května. Potom by se díky posunutí Eura stihla liga dohrát v plánovaném počtu zápasů.

Pokud by tomu tak nebylo, nevěřím, že by se například upustilo od nadstavbové části. Podle mých informací, pokud by se třeba měla zrušit nadstavba, tak musí být shoda všech klubů a úplně si neumím představit, že by se tak stalo. Pojďme zatím věřit tomu, že ligu dohrajeme. Jen pouze opožděně.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

MS v Bělorusku se určitě neuskuteční. Zatím se hledají jiné varianty

Světový šampionát se kvůli neklidné situaci v Bělorusku s jistotou konat nebude. IIHF se teď snaží najít nové řešení, jak situaci zvládnout. Ve hře je řada dalších států.

Fanoušci Arsenalu mohou začít slavit! Přestupová hádanka jménem Özil je vyřešená

Bývalý německý reprezentant Mesut Özil konečně mění působiště, když míří do tureckého Fenerbahce. To určitě uvítají jak fanoušci, tak klubová kasa, kterou několik let ždímal.

Případ Kuchta: Zahodil dvě obrovské šance, ale nakonec je proměnil. Našla Slavia konečně svého útočníka č.1?

Před sezónou nikdo příliš nechápal, proč si Slavia stahuje Jana Kuchtu zpět do Edenu. V útoku měla Musu, Tecla a Júsufa, na co tedy další útočník? Jindřich Trpišovský ale znovu ukázal, že ví, co dělá.