Spojte se s námi


Fotbal

Památné momenty aneb Pohádka Islanďanů: Při první účasti na Euru došli až do čtvrtfinále, svět bavili dlouhými auty a děkovačkami

Češi se roku 1998 učili soupisku hokejové reprezentace z olympiády v Naganu, Islanďané o osmnáct let později zase své fotbalové reprezentační hrdiny. Slavili velký úspěch, postup na mistrovství Evropy ve Francii. Tehdy ještě netušili, že se jejich miláčkové dostanou až do čtvrtfinále turnaje.

Publikováno

dne

Češi se roku 1998 učili soupisku hokejové reprezentace z olympiády v Naganu, Islanďané o osmnáct let později zase své fotbalové reprezentační hrdiny. Slavili velký úspěch, postup na mistrovství Evropy ve Francii. Tehdy ještě netušili, že se jejich miláčkové dostanou až do čtvrtfinále turnaje.

Pohádka Islandu se začala psát už v kvalifikaci. Po třech kolech měl na kontě tři výhry, jedna z toho byla proti Nizozemsku. Jediné dvě prohry v Česku a Turecku, dva skalpy Nizozemska a pohodlný postup z druhé příčky.

Na turnaj se Island dostal jako nejméně lidnatá země šampionátu. Se 300 tisíci obyvateli jde ale zároveň ruku v ruce obrovská soudržnost, s hráči do Francie odcestovaly tisíce fanoušků, pro které byl postup na mistrovství skutečnou událostí.

Vikingové, jak si fanoušci Islandu říkají, svůj tým hnali za body už v prvním kole skupiny. 26:4 na střely pro Portugalce plus 73 procent držení míče, přesto po závěrečném hvizdu svítily na obrazovkách dvě jedničky.

Islanďané se remízou s favoritem na úvod nenechali uchlácholit a proti Maďarům sahali po výhře. O dva body navíc a jistý postup přišly až v 88. minutě, dokonce po smolném vlastním gólu.

Po dvou kolech bylo každopádně jasno, že Island bude reálně bojovat o postup. Jeho hráči sice většinu hracího času trávili běháním bez míče, přesto se dokázali dostávat do koncovky. Z minima vytěžili maximum a jako tým táhli za jeden provaz.

Na postup v posledním kole měla stačit remíza, Island ale do třetice dokázal vyhrát. Nejprve skóroval po jeho specialitě, po dlouhém autu, následně přežil penaltu, ale v druhé půli přeci jen inkasoval. V závěru Rakušané potřebovali k postupu vyhrát a Arnór Ingvi Traustason v 94. minutě z rychlého brejku do otevřené obrany dal na 2:1.

Z druhého místa Island putoval do velmi kruté části pavouka, hned ve čtvrtfinále totiž čelil Anglii. Gól z penalty ze čtvrté minuty ho nerozhodil, hned dvě minuty poté vyrovnal opět po dlouhém autu Ragnar Sigurðsson.

V 18. minutě stadion vybouchl radostí, Kolbeinn Sigþórsson totiž přízemní střelou propálil Joea Harta a Island vedl. Následovalo dlouhé bránění, Angličané ale paradoxně ze 17 dalších střel ani jednou nepálili z vyloženě gólové pozice. Bylo potřeba udělat něco navíc a toho Albion nebyl schopný.

Islanďané postup mezi nejlepších osm náležitě oslavili, neodpustili si dnes již legendární děkovačku. Bylo ale potřeba myslet i na budoucnost. Vše se připravovalo na další kolo, v němž čekala domácí Francie, ještě větší favorit na celkové vítězství než Anglie.

Čtvrtfinále už bylo moc i pro bojovné Islanďany. Po poločase bylo vymalováno, favorit vedl 4:0, po výměně stran přišlo alespoň kosmetické upravení ze strany Vikingů na 2:5. Přesto fanoušci ze severu zůstali a tleskali. A byl důvod.

Během turnaje zářilo několik hráčů. Již zmíněný Sigurðsson, stejně tak jeho jmenovec Gyfli, obětavý kapitán Aron Gunnarsson či útočník Kolbeinn Sigthórsson. Zvláštní je případ gólmana Hannes Þór Halldórssona, jenž odchytal parádní turnaj a na jeho kariéru to nemělo žádný vliv.

Celkově se Islanďané po triumfu nedočkali žádného velkého přestupu a nikdo z kádru krom Sigurðssona si za velký klub nezahrál. Občas jsou jednoduše hráči dobří jen tehdy, když hrají po boku těch se stejnou mentalitou a urputností. A to s odstupem času lze tvrdit právě o Islandu.

Zdroj: Euro 2016, Twitter

Reklama

Fotbal

MS 1966 v Anglii: Bez účasti Československa, další dávka bizáru, Anglie si došla pro zlato

Mistrovství světa v roce 1966 nakonec po strhujícím finále ovládla domácí země, a tedy Anglie. Tento světový šampionát se však obešel bez československé účasti, šestnáct afrických zemí se MS 1966 v Anglii rozhodlo bojkotovat. Na turnaji se pak také ukázalo hned několik hvězd v čele s Eusébiem nebo Beckenbauerem. Co vše tedy nabídlo šesté MS v historii?

Publikováno

dne

Mistrovství světa v roce 1966 nakonec po strhujícím finále ovládla domácí země, a tedy Anglie. Tento světový šampionát se však obešel bez československé účasti, šestnáct afrických zemí se MS 1966 v Anglii rozhodlo bojkotovat. Na turnaji se pak také ukázalo hned několik hvězd v čele s Eusébiem nebo Beckenbauerem. Co vše tedy nabídlo šesté MS v historii?

Fotbalový světový šampionát v roce 1966 nabídl opravdu mnohé. Bohužel se však na tento turnaj neprobojovalo Československo a co se kvalifikantů týče, MS 1966 v Anglii se zúčastnilo deset celků z Evropy, pět týmů z amerického kontinentu a jednoho zástupce měla také Asie, a to v podobě reprezentace KLDR.

Za Evropu to byly týmy Španělsko, Portugalsko, Itálie, Švýcarsko, Bulharsko, Francie, Anglie, NSR, Maďarsko a SSSR. Co se zástupců amerického kontinentu týče – Mexiko, Brazílie, Uruguay, Argentina a Chile.

Nutno podotknout, MS 1966 v Anglii bylo šestým světovým šampionátem v historii, který byl pořádán v sedmi městech, respektive na osmi stadionech. Tento turnaj hostil hned dvěma stadiony Londýn, byť na White City Stadium se odehrál pouze jeden zápas, ke kterému se ostatně váže jedna bizarní zajímavost.

Blíže se nejen o tomto tématu dozvíte právě v přiloženém speciálu výše. Všechna další londýnská klání se samozřejmě uskutečnila na slavném Wembley, MS 1966 v Anglii se pak konalo ještě v Manchesteru, Liverpoolu, Sheffieldu, Birminghamu, Middlesbrough a Sunderlandu.

Zlatá Anglie, velkolepé finále

Pro zlaté medaile si na tomto mistrovství světa došla anglická reprezentace a zapsala jeden z nejvýraznějších úspěchů své fotbalové historie, kór na domácím turnaji. Anglie se napříč historií světových šampionátu zúčastnila hned šestnácti z nich, ze všech příležitostí však vybojovali pouze jednu medaili.

A to právě tento zlatý úspěch z roku 1966. Nejblíže dalším medailím byla Anglie v letech 1990 a 2018, kdy v zápase o bronz podlehla Itálii, respektive Belgii.

Základní skupinou prošla Anglie vcelku bez větších problémů. Anglický národní výběr sice nejprve remizoval s Uruguayí 0:0, poté ale porazil Mexiko a Francii. V obou případech 2:0, Anglie tak postoupila do další fáze turnaje z prvního místa a bez inkasované branky.

Ve čtvrtfinále pak Angličané narazili na Argentinu, kterou porazili 1:0, když rozhodující trefu v 78. minutě obstaral Geoffrey Charles Hurst. Poprvé Anglie inkasovala až v semifinále v duelu proti Portugalsku. Dvě trefy v tomto utkání zapsal Bobby Charlton, v 82. minutě už pouze snižoval legendární Eusébio.

Finále MS 1966 v Anglii pak nabídlo jeden z historicky nejlepších zápasů nejen mistrovství světa, ale fotbalu vůbec. Jak už výše píšeme, více se o tomto tématu dozvíte v našem speciálu o mistrovství světa.

Angličané nicméně toto finálové klání vyhráli poměrem 4:2, když největší podíl na tomto vítězství má právě Hurst. Ten vstřelil hattrick, další gól přidal Martin Stanford Peters. Za Německo skórovali Helmut Haller a Wolfgang Weber.

Eusébio a další fotbalové legendy

Nejlepším střelcem turnaje se stal jednoznačně Portugalec Eusébio, jenž vsítil hned devět branek a dovedl svůj tým k bronzovým medailím. Nejvíce tento střelec zazářil ve čtvrtfinále proti KLDR, které Portugalci navzdory dohánění třígólového manka ovládli 5:3.

Eusébio v tomto zápase obstaral čtyři branky a dá se říci, že poslal Portugalsko do semifinále. A jak už jsme výše napsali, skóroval jak zde, tak i v zápase o bronz proti Sovětskému svazu (2:1).

Na tomto turnaji se ale objevilo několik dalších fotbalových legend, včetně Franze Beckenbauera, Bobbyho Charltona, Garrinchy či Pelého.

Velké zklamání a šokující konec nejen pro Brazilce

Francie, Itálie, Brazílie a Španělsko – všechny tyto celky se nedokázaly dostat ze základních skupin. Francouzi skončili ve skupině A dokonce na posledním místě, když podlehli Uruguayi, Anglii a jediný bod zapsali za remízu 1:1 s Mexikem.

MS 1966 v Anglii bylo zklamáním také pro Španělsko, byť oproti svým skupinovým soupeřům (zejména SRN a Argentině) neměli takovou kvalitu. Ve skupině B skončili třetí se dvěma body před posledním Švýcarskem.

Brazílie hrála na tomto turnaji už poměrně se starým stylem fotbalu a nejednalo se o takový „válec“ jako v předchozích letech. Brazilci ve skupině nestačili Portugalsko, jež tuto skupinu jasně ovládlo (3 výhry, plný počet bodů – pozn. red.) a dokonce také Maďarsko, které na úkor Brazílie postoupilo do čtvrtfinále.

Ostudu si na MS 1966 v Anglii připsala také Itálie, která ve skupině D skončila třetí za jasným vítězem skupiny Sovětským svazem a Severní Koreou.

Povedené mistrovství s další dávkou bizáru

Po sportovní stránce se opět jednalo o povedený šampionát, který nabídl opravdu mnohé, včetně několika bizarních zajímavostí. Pokud tedy máte zájem, znovu opakujeme, že ve výše přiloženém speciálu najdete zhruba půlhodinový rozbor tohoto MS 1966 v Anglii.

1. díl: MS 1930 v Uruguayi

2. díl: MS 1934 v Itálii

3. díl: MS 1938 ve Francii

4. díl: MS 1950 v Brazílii

5. díl: MS 1954 ve Švýcarsku

6. díl: MS 1958 ve Švédsku

7. díl: MS 1962 v Chile

Zdroje: FIFA, ESPN

Pokračovat ve čtení

Fotbal

Neuvěřitelná čísla Brazílie! Na MS ve skupině prohráli Jihoameričani naposledy v roce 1998. Zaskočí je Švýcaři?

Brazílie je nejúspěšnější zemí na mistrovství světa, když se pyšní pěti tituly. Ve finále však byli nejvíce krát Němci, kteří mají celkem 8 finálových zářezů, zatímco Brazilci 7. Na rozdíl od našich sousedů jsou ale svěřenci trenéra Titeho v poněkud lepší situaci. A historie napovídá, že by měli postoupit s přehledem i tentokrát!

Publikováno

dne

Brazílie je nejúspěšnější zemí na mistrovství světa, když se pyšní pěti tituly. Ve finále však byli nejvíce krát Němci, kteří mají celkem 8 finálových zářezů, zatímco Brazilci 7. Na rozdíl od našich sousedů jsou ale svěřenci trenéra Titeho v poněkud lepší situaci. A historie napovídá, že by měli postoupit s přehledem i tentokrát!

Naposledy Brazilce porazili ve skupině na mistrovství světa Norové (1:2) a to v posledním utkání, když už měli Jihoameričani postup po výhrách nad Marokem a Skotskem postup v kapse. Z druhého místa pak s 5 body postupovalo právě Norsko.

Na dalších dvou mistrovstvích světa byli Brazilci ve skupině stoprocentní, přičemž na následujících 3 šampionátech zaznamenali bilanci 2 výher a jedné remízy. Vždy ale těchto 7 bodů stačilo na první místo ve skupině.

K němu mají nakročeno i nyní, když na úvod porazili Srbsko 2:0 a nyní se střetnou se Švýcary, s nimiž by se ale určitě mohli rozdělit o body.

Švýcarsko předvádí dlouhodobě konzistentní výkony. Na posledním Euru přešlo v osmifinále přes Francouze a Španělé je následně vyřadili až na penalty. Zmínit určitě musíme i skalpy z posledních zápasů v Lize národů, kdy porazilo Španělsko a Portugalsko.

Na remízu je navíc u Tipsportu vypsaný vysoký kurz 4.44, zatímco na vítězství Švýcarska 8.55. Pokud byste si pak vsadili na evropský tým s handicapem +1.5, dostanete kurz 1.64.

V potaz se však musí vzít i to, že 6 posledních výher Brazilců ve skupině skončilo vždy o minimálně dvě branky ve prospěch Jihoameričanů. Pokud se na to ale podíváme z celkového hlediska, tak 5 z posledních 6 zápasů Kanárků na mistrovství světa skončilo vždy maximálně 2 vstřelenými brankami.

Brazílie navíc bude bez Neymara, který sice výrazně napomohl k prvnímu gólu svého týmu na turnaji, ovšem následně si poranil kotník a zápasy ve skupině by již stihnout neměl. Otázkou je, zda vůbec naskočí do play-off.

Málokdo však pochybuje o vítězství Brazílie, čemuž napovídá i Tipsportem vypsaný kurz 1.45. Přeci jenom se tu bavíme o největším favoritovi na celkové vítězství. Při pohledu na základní sestavu a lavičku se nedá divit!

Pokračovat ve čtení

Fotbal

Preview Sazka Fantasy: Nizozemci a Francouzi získají body proti slabým soupeřům

První kolo Sazka Fantasy v druhé polovině MS ve fotbale v Kataru je tu, klíčem k výhře je sázka na favorizované Nizozemsko. To narazí na Katar, těm se nedaří a Oranjes by si na nich měli smlsnout. To samé platí i pro utkání Francie s Tuniskem, tam je také favorit jasný.

Publikováno

dne

Od

První kolo Sazka Fantasy v druhé polovině MS ve fotbale v Kataru je tu, klíčem k výhře je sázka na favorizované Nizozemsko. To narazí na Katar, těm se nedaří a Oranjes by si na nich měli smlsnout. To samé platí i pro utkání Francie s Tuniskem, tam je také favorit jasný.

Katařané za celé MS světa dali pouze jedinou branku a očekávám, že v tom budou pokračovat. Z toho důvodu patři do branky Andries Noppert, ten získal už 9 bodů a očekávám, že v dalším kole přidá minimálně dalších pět.

Do obrany jsem zvolil trojici krajních obránců, dva z Nizozemska, jednoho z Francie. Denzel Dumfries i Daley Blind získali v prvních dvou kolech shodně 7 bodů. Tuto dvojici doplní levý bek Francie Theo Hernandez.

Do záložní řady jsem zvolil duo Adrien Rabiot a Aurélien Tchouaméni. Francouzi si budou chtít pojistit postup z prvního místa skupiny a zvítězit proti výrazně slabšímu Tunisku. Dá se počítat s tím, že obranný vál severoafrické země dlouho nevydrží.

K nim přidávám dva hráče anglické Premier League, těmi jsou Raheem Sterling a Christian Eriksen. Sterling si s Anglií půjde pro povinnou výhru, Eriksen s Dány musí porazit Austrálii. Právě proto se dá očekávat, že Eriksen bude tvořit a asistovat na branky.

Do útoku padla volba na hned tři hráče z TOP 6 nejlepších střelců na turnaji. Prvním z nich je Cody Gakpo, ten skóroval v obou zápasech a na tuto sérii by měl navázat i proti hostitelské zemi.

Do útočné řady se přidá i Olivier Giroud, který chce překonat počet branek Thierry Henryho za národní tým. Proti Tunisku si zahraje i kapitán mnou zvoleného týmu, tím je Kylian Mbappé.

Útočník PSG získal v obou zápasech přes 10 bodů, což ho posouvá do vedení v celkovém počtu bodů mezi hráči. Na turnaji má zatím 3 branky a 1 asistenci, což ho řadí do čela tabulky střelců před třetím kolem turnaje.

Pokračovat ve čtení

Oblíbené