Spojte se s námi


Fortuna liga

Okénko minulosti: Čeští reprezentanti poklekli před hnutím BLM. Sparta si navlékla dresy HZDS

Před utkáním ve Skotsku v Lize národů čeští fotbaloví reprezentanti poklekli, aby vyjádřili podporu hnutí Black Lives Matter. Učinili na žádost domácího týmu. Politické zneužití fotbalu však není v historii věcí ojedinělou. Například v létě 1998 si mistrovská Sparta navlékla dresy s nápisem HZDS.

Publikováno

dne

Před utkáním ve Skotsku v Lize národů čeští fotbaloví reprezentanti poklekli, aby vyjádřili podporu hnutí Black Lives Matter. Učinili na žádost domácího týmu. Politické zneužití fotbalu však není v historii věcí ojedinělou. Například v létě 1998 si mistrovská Sparta navlékla dresy s nápisem HZDS na Mečiarově volebním mítinku.

Zdroj: twitter

Čeští reprezentanti za pokleknutí před zápasem ve Skotsku se okamžitě stali terčem výtek, mnohdy i hodně ostrých. Názor, že politika do sportu nepatří, především pak vyjádřena podobným způsobem, se nesla sociálními sítěmi a v oficiálních proslovech. Gesta s politickým odkazem však nebyla v minulosti ničím výjimečným.

Snad nejvíce byl fotbal zneužíván za Protektorátu Čechy a Morava, kdy hráči před každým soutěžním zápasem museli obecenstvo a přítomné papaláše zdravit nacistickým pozdravem. Snažili se nařízení různě obejít a zlehčit – pokrčená ruka, jen rychlé vztyčení – příslušné orgány naopak kontrolovaly, aby nic nešidili.

Ovšem obhajobu, že nešlo o ryzí propagaci zrůdného režimu, bylo také dosti propracované. „Pozdrav nebyl fašistický,“ probírá historické pozadí nenáviděného hajlování v knize Bican proti Hitlerovi, v níž líčí osudy nejpopulárnějšího sportu v období okupace, spisovatel Zdeněk Zigmund.

Zdvižená pravice, neboli pozdrav sportovce divákům, patřila už k olympijským hrám 1924 v Paříži, nebo mistrovství světa 1934 v Itálii, což dokladují oficiální plakáty. Nicméně při zahájení fotbalových protektorátních zápasů šlo jednoznačně o podporu fašistického režimu.

Nechutné zneužití fotbalu pro politické účely zažili hráči mistrovské Sparty v létě 1998. „Končili jsme úspěšnou sezonu přátelským zápasem v Prešově, kde se konal předvolební mítink na podporu ministerského předsedy Vladimíra Mečiara,“ vzpomíná jeden z účastníků záložník Martin Hašek st.

Sparta tehdy patřila pod koncern bývalých Východoslovenských železáren, které ovládal podnikatel Alexander Rezeš, v Mečiarově vládě Ministr dopravy, pošt a telekomunikací a samozřejmě člen vládní strany HZDS (Hnutí za demokratické Slovensko). „Tehdejší sportovní ředitel Ján Zachar přenesl do šatny podezřelou tašku, v níž byly modré dresy s červeným nápisem HZDS,“ líčí Hašek.

Sparťanští hráči v nich do propagačního utkání vyběhli. „Nikomu se to nelíbilo, ale fotbalové mužstvo je jakési stádo, které musí mít trochu času něco podobného probrat, prodiskutovat. Jedinec se může rozhodnout sám za sebe okamžitě a něco takového odmítnout, u kolektivu je to složitější,“ snaží se Hašek obhájit počínání své i spoluhráčů. Navíc šlo o nátlak majitele klubu. „Byli jsme velkoryse placeni,“ přiznává Hašek.

Zneužití českých šampionů (federace se rozpadla v roce 1993) nepomohlo. Mečiar sice ve volbách získal nejvíce hlasů, ale vládu nesestavil, politická kariéra Alexandra Rezeše skončila. „Nicméně se stydím, že jsem si takový dres na sebe tehdy vzal,“ zdůrazňuje Hašek.

Reklama

Fortuna liga

Komentář: Sparta po letech působí jako nejlepší tým ligy

Od titulu Sparty v roce 2014 se toho stalo hodně. Dlouhé roky vládla Plzeň, následovaly dominantní výkony Slavie ve třech sezónách v řadě. Loni sice čekání na zisk nejcennější fotbalové trofeje Letenští ukončili, po stránce hry ale nejlepší nebyli. Nyní je to poprvé po dekádě jinak.

Publikováno

dne

Od titulu Sparty v roce 2014 se toho stalo hodně. Dlouhé roky vládla Plzeň, následovaly dominantní výkony Slavie ve třech sezónách v řadě. Loni sice čekání na zisk nejcennější fotbalové trofeje Letenští ukončili, po stránce hry ale nejlepší nebyli. Nyní je to poprvé po dekádě jinak.

Loňský titul si fanoušci i hráči Sparty neuvěřitelně užili, náležitě ho oslavili, ale v hloubi duše věděli, že Slavia měla fotbalově navrch. Hovořilo o tom sezónní skóre i obraz hry ve vzájemných zápasech.

Sparta Slavii přizpůsobovala taktiku, v posledním vzájemném utkání vsadila vše na bránění, ve zbylých zápasech se ale každými 90 minutami zlepšovala v novém systému 3-4-3. Nyní je toto rozestavení hlavním stavebním kamenem úspěšného startu.

Sparta nehraje furt stejně

Hodně se řešilo, zda Sparta dlouhodobě nemůže dojet právě na tom, že hraje neustále stejně. To ale není tak úplně pravda. Brian Priske pracuje se 14 hráči, jenže každý ze tří náhradníků dá Spartě něco specifického.

Dobrá forma Victora Olatunjiho způsobila, že trenéři soupeře nevědí, kdo nastoupí na hrotu. Zda půjde zprava Jan Kuchta nebo Veljko Birmančevič, zleva Lukáš Haraslín nebo Srb. Oproti loňsku podstatně více nepříjemné, minulý rok to bylo Haraslín, Kuchta, Tomáš Čvančara kolo co kolo.

Qazim Laci a Kaan Kairinen jsou též naprosto odlišní. Zatímco na jaře byl Albánec náhradník a třetí v řadě, nyní s ním Priske počítá možná více než s Finem. Rázem tři špičkoví hráči na dvou postech.

Opačný pohyb křivek „S“

Zatímco Spartě úvod ročníku úplně nevyšel, nyní se její fanoušci nebojí, že o výsledek v průběhu zápasu přijde. A to v minulých letech rozhodně zvykem nebylo. Tentokrát proti Plzni se sice Letenští závěru bránili, utkání ale více méně měli pod kontrolou.

Naopak Slavii to skřípe v útoku, vyhrává těsným poměrem a není pevně stanovené jádro týmu. Zatímco sešívaní nedokáží soupeře odemknout, Sparta v pěti z minulých osmi utkání skórovala již v úvodní dvacetiminutovce.

Zdroj: Fortuna liga

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Martin Vitík přitahuje velkou pozornost! Obránce Sparty je v hledáčku AC Milán

Martin Vitík neoddiskutovatelně patří mezi největší talenty, kteří momentálně působí ve Fortuna lize. Podle italského novináře Mattea Moretta se dokonce dostal do hledáčku AC Milán.

Publikováno

dne

Martin Vitík neoddiskutovatelně patří mezi největší talenty, kteří momentálně působí ve Fortuna lize. Podle italského novináře Mattea Moretta se dokonce dostal do hledáčku AC Milán.

Martin Vitík sbírá starty na ligových trávnících již od sezony 2020/21, kdy mu jako první dal příležitost ukázat svůj potenciál mezi dospělými zkušený kouč Václav Kotal.

Svoji premiéru ve Fortuna lize si odbyl 17. ledna 2021 na půdě Baníku Ostrava, utkání skončilo bezgólovou remízou. Aktuálně má na svém kontě již 64 zápasů v rámci Fortuna ligy.

V předešlém ročníku přispěl svými výkony k dlouho očekávanému titulu. Dánský stratég Brian Priske jej nasadil do 22 ligových klání, v nichž teprve dvacetiletý obránce odehrál více než 2000 minut.

V právě probíhajícím ročníku je Vitík pravidelně součástí základní sestavy. Výrazně zlepšil produktivitu, dvakrát se trefil na ligové scéně a jednu trefu zaznamenal rovněž i v Evropské konferenční lize.

Právě i díky evropským pohárům může být o hráče pražské Sparty větší zájem. Vitík je dokonalým příkladem, neboť je v hledáčku AC Milán. Zájem mají mít i další celky z Itálie a Španělska.

Informoval o tom novinář Matteo Moretto. Kromě Vitíka však má být na seznamu potenciálních posil do obranných řad také Juan Miranda z Betisu Sevilla, jemuž příští rok v létě končí stávající kontrakt.

Vitík má na Letné smlouvu do léta roku 2026. Podle renomovaného serveru Transfermarkt se jeho tržní hodnota pohybuje okolo 3.5 milionu eur. Asi však není žádným překvapením, že vedení Sparty by požadovalo mnohem vyšší částku.

Zdroj: Matteo Moretto, AC Sparta Praha

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Komise rozhodčích: Trpišovský si stěžoval neprávem, Chorý měl být vyloučen

Ideální kolo z pohledu sudích? Na úplně, ale rozhodně jedno z lepších. Desátý hrací víkend dle Komise rozhodčích pošpinila pouze jedna chyba, červenou kartu měl dostat plzeňský Tomáš Chorý.

Publikováno

dne

Ideální kolo z pohledu sudích? Na úplně, ale rozhodně jedno z lepších. Desátý hrací víkend dle Komise rozhodčích pošpinila pouze jedna chyba, červenou kartu měl dostat plzeňský Tomáš Chorý.

Poměrně poklidný průběh sobotního utkání Sparty s Plzní (2:1) se vyhrotil až v závěru. Nákop směřující na sparťanskou polovinu hřiště skončil pádem Asgera Sorensena, jenž prvotně fauloval Tomáše Chorého.

K útočníkovi Plzně se ale rychle seběhli hráči Sparty, které naštval nepřirozený pohyb Chorého. Ten se v souboji zaklonil a temenem se ohnal po Sorensenovi. Dánský stoper to od stejného hráče hlavou schytal již loni na podzim.

„V 74. minutě utkání měl rozhodčí vyloučit hráče hostujícího družstva č. 15 za udeření soupeře temenem hlavy do oblasti spánku,“ stojí v prohlášení Komise rozhodčích.

Dánský stoper měl zároveň štěstí, že neměl hlavu přímo za Chorým a temeno to netrefilo naplno. Kartu každopádně útočník Plzně nedostal.

„Z dostupných záběrů nelze s jistotou prokázat úmysl hráče hostujícího družstva č. 15, jednalo se však o nepřirozený pohyb hlavy a tím došlo k ohrožení zdraví soupeře. VAR měl v tomto případě intervenovat,“ pokračuje Komise.

Plzeň v závěru první půle chtěla penaltu po zákroku Veljka Birmančeviče na Jana Kopice. Opakovaný záběr odhalil, že Srb dlouholetou oporu Plzně spíše rychlým během srazil, tedy že nešlo o záměr. Že Birmančevič nechtěl ale ještě neznamená, že se nejednalo o faul.

„Ve 46. minutě utkání rozhodčí správně nenařídil pokutový kop pro hostující družstvo. Hráč hostujícího družstva č. 10 v pokutovém území odehrál míč a následně došlo k běžnému kontaktu s hráčem domácího družstva č. 14. O přestupek se nejednalo,“ vysvětluje Komise.

V Teplicích se dlouho řešil gólový moment Mojmíra Chytila, který se posléze ukázal jako zásah Matěje Juráska. Velmi pozorná Jana Adámková v nepřehledné situaci našla ofsajdové postavení Juráska, od jehož paty šel míč do sítě.

„V 73. minutě utkání rozhodčí na základě intervence VAR správně neuznal branku hostujícího družstva z důvodu ofsajdu hráče hostujícího družstva č. 35, který patou tečoval střelu svého spoluhráče č. 13,“ stojí v prohlášení.

Trenér sešívaných Jindřich Trpišovský si na tiskové konferenci postěžoval, že teči Juráska předcházel faul na stejného hráče. Dle lidi lodivoda Slavie se měla kopat penalta, hlavní sudí Dalibor Černý ani nešel k monitoru.

„Situaci předcházel souboj hráče domácího družstva č. 46 a hráče hostujícího družstva č. 35. Domácí hráč zasáhl ve skluzu míč, o přestupek se nejednalo.“

Zdroj: Komise rozhodčích

Pokračovat ve čtení

Oblíbené