Reklama

Na legendárním fotbalovém stadionu Za Lužánkami padl historický rekord první ligy!

Fotbal patří za Lužánky, říkají fandové tohoto sportu v Brně. Právě za Lužánkami padl návštěvnický rekord samostatné české ligy a také zde Zbrojovka získala mistrovský titul!

Zdroj: FC Zbrojovka Brno

O stavbě fotbalového stadionu v moravské metropoli se uvažovalo již ve třicátých letech. Stavba byla zahájena a pro nedostatek finančních prostředků ukončena.

Za tzv. druhé republiky (v roce 1939, po Mnichovské dohodě) vznikl pokus o obnovení stavby, ale z pochopitelných důvodů nebyl realizován.

Nakonec byl stadion postaven v letech 1949–1953. V 60.–70. letech byla postavena nová tribuna, čímž se stadion stal největším v republice s kapacitou 50 000 diváků! Ve čtvrtek 5. listopadu 1953 bylo na tomto stadionu před zraky 50 000 diváků sehráno první utkání.

Slavné kapitoly tohoto stadionu psaly fotbalové kluby Rudá hvězda Brno a později FC Zbrojovka Brno. V sezoně 1977/78 zde mužstvo Zbrojovky získalo první a zatím poslední mistrovský titul.

Nejvyšší návštěvy na stadionu byly v sezonách 1979/80 proti Eintrachtu Frankfurt (52 000 diváků), v ročníku 1977/78 proti ASVS Dukla Praha (oficiálně 41 056, reálně přes 45 000 diváků) a v sezoně 1996/97 proti SK Slavia Praha (44 120 diváků).

V roce 1996, konkrétně 2. října, se Za Lužánkami v rámci české nejvyšší soutěže proti sobě postavilo Boby Brno a SK Slavia Praha. Fanoušci na zaplněných tribunách vytvořili absolutní rekord v návštěvnosti samostatné české ligy, protože na tehdejší duel dorazilo 44 120 diváků.

Bohužel v průběhu let nebylo adekvátně investováno do údržby a rekonstrukce, takže přestal stadion Za Lužánkami vyhovovat podmínkám pro vrcholovou kopanou. 

V roce 2001 legendární chrám přestal vyhovovat požadavkům na 1. českou fotbalovou ligu a tehdejší klub 1. FC Brno se musel přestěhovat na poměrně malý stadion v Králově Poli. Poslední ligový zápas se za Lužánkami hrál 30. září 2001.

Zdroj: FC Zbrojovka Brno, SK Slavia Praha, Wikipedie

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

  1. Krásné vzpomínky bohužel jen vzpomínky.Je nepochopitelné,jak s tradicí Zbrojovky naložili v Brně městě kde bývali vždy největší desetitisícové návštěvy v zemi.V době kdy je možno získat dotace z Evropské unie od Národní sportovní agentury od kraje města ze soukromých zdrojů není v Brně síla toto skloubit a postavit např.Zemský stadion pro 50 000 diváků.Když se ohlédneme k sousedům Polákům Rakušákům dokonce na Ukrajinu ,tak jsou v Brně v roce 1980.Neboli 40-50 let pozadu.I ta Opava,Teplice,Uh.Hradiště,Karviná všichni mají lepší stadion,jak druhé největší město v ČR.Každé volby se staví desítky maket doprovází budoucí politiky na setkáních s občany a po volbách je místo Stadionu Akce STOKA.

  2. Nyní když soud uznal majetky a pozemky v Lužánkách městu,domníval jsem se,že město požádá o dotace na přestavbu stadionu.Bylo by dobré, kdyby bývalí fotbalisté Zbrojovky vytvořili sdružení,které by koordinovalo postup a dohlíželo na realizaci.Jinak politici si jedou svoji polívčičku,oni údajně raděj pracují hlavou,s velkými neuskutečnitelnými sliby,kterými nezarmoutí. Sport je mnoho nezajímá.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Reklama

Oblíbené

Třetí nejdražší přestup v historii? Pro Abramoviče žádný problém! Haaland má namířeno do Chelsea

V posledním týdnu se objevilo mnoho spekulací o Erlingu Haalandovi. Dvacetiletý norský útočník má podle všeho namířeno do londýnské Chelsea. Romana Abramoviče, majitele Chelsea, tento přestup vyjde hodně draho.

Švédsko vs. Slovensko: Preview a tipy na sázení

Slovensko stejně jako Česká republika svůj úvodní zápas skupiny vyhrálo a k postupu do osmifinále mu stačí pravděpodobně jediný bod. Získá ho v pátek proti Švédsku?

Glosa: VAR tak, jak ho chceme! Euro je první velkou soutěží, kde je videorozhodčí ku prospěchu

Už jsou to téměř tři roky, co je VAR součástí našich fotbalových životů. Očekávání byly vysoké. Vynulují se chyby, zodpovědnost se rozdělí na více osob, a tak dále... Nakonec je však videorozhodčí spíše přítěží.
Reklama