Kosovo vs. Anglie? Více než jen fotbalový zápas. Oslava přátelství však zakrývá problémy mladého státu

V Prištině, hlavním městě malého a mladého státu, se 20 let po konci války v Kosovu utkal domácí výběr s Anglií. Ostrované vyhráli 4:0, což však nepokazilo vůbec nic na tom, jaká atmosféra provázela nejen samotné utkání, ale také průběh před ním i po něm. Kosované přivítali Anglii ve velkém stylu a jednalo se o velkolepou oslavu přátelství. A jakkoliv se to může zdát fantastické, což samozřejmě je, tak trošku to překrývá problémy, jimž balkánský stát stále čelí.

Dá se říci, že kvalifikační utkání Kosova s Anglií nemělo víceméně žádný sportovní význam. Pro hráče i trenéry zajisté ano, jelikož se potkali s jednou z nejlepších reprezentací světa, nicméně díky vývoji ve skupině, kdy byly známy oba postupující celky, se nehrálo prakticky o nic, což akorát napomohlo fantastické atmosféře, která panovala již před utkáním.

Kosovo ve své domovině přivítalo své bratry. Jednalo se o oslavu přátelství, která přesahovala význam fotbalu. To se muselo líbit i Raheemu Sterlingovi, jehož namísto rasistických urážek čekali v ulicích hlavního města soupeře transparenty s jeho osobou. Celkově Prištinu zdobily anglické a kosovské vlajky spolu s transparenty, na nichž balkánský stát vřele vítal své nedělní soky.

Rovněž se po městě i na stadionu vyskytoval vlčí mák, který je symbolem památky první světové války a padlých vojáků. Proč to všechno? „Udělali jsme to, jelikož si ceníme našich přátel. Anglie nám pomohla vytvořit náš stát. Sehrála v tom klíčovou roli spolu s jejím premiérem Tonym Blairem,“ nechal se slyšet Agim Ademi, prezident kosovské fotbalové federace.

Stejně, jako se v Kosovu nezapomíná na nerespektující a nepřátelské chování, což poznala například Česká republika, nezapomíná se zde ani na pomoc, což pro změnu teď fantasticky pocítili Angličané. Jakou pomoc? V průběhu kosovské války okolo 19 000 britských vojáků dohlíželo na bezpečnost v Prištině. Mimo to se Anglie stala bezpečným útočištěm pro lidi, kteří před válkou utíkali.

Šéf kosovské fotbalové federace pak vidí i jiný důvod, proč se Anglie dočkala takového přivítání. Rasismus a diskriminace. „Ve skutečnosti jsme i my diskriminováni po dlouhou dobu a dokážeme se tak vcítit do toho, co Angličané zažívají. Vzhledem k tomu, že hodně našich lidí žije v zahraničí a zažilo mnoho kultur či náboženství, a že u nás pracuje hodně cizinců, Albánci nikdy nebudou rasističtí,“ dodal Agim Ademi.

Spousta anglických fanoušků, kteří na utkání vyrazili, ihned mělo šanci poznat, že se nejedná jen o marketingovou kampaň, ale že to tak obyvatelé Kosova opravdu cítí. Někteří se o tom rozpovídali pro DW.com. „Lidé si s námi neustále chtěli povídat. Děkovali za to, že jsme přijeli do jejich země. Je to neobvyklé, většinou to nečekáte. Hodně to pro nás znamená. Je to jedna z největších věcí, jakou pro nás kdo mohl udělat,“ nechal se slyšet jeden z Angličanů.

A jak to vidí obyvatelé Kosova? „Nemáme tu rasismus. Bojujeme pouze proti špatným lidem. Jsme nová a mladá země. Je proto dobré začít bez diskriminace, rasistických projevů a vytvářet tu bezpečí. Jsme pozitivní lidé a nemáme s rasismem nic společného,“ vyjádřili se pro německé médium dva příznivci domácích.

Nicméně tímto se dostáváme k jistému problému. Jak každý občan České republiky ví, tak je Kosovo neustále diskriminováno. Mnoha státy není ani uznáváno, neuznává jej ani prezident Miloš Zeman, který v září během návštěvy Srbska vyzval, aby jej i náš stát přestal uznávat, čímž rozhodně nepomohl ke zlepšení našich vzájemných vztahů a také k přátelské atmosféře, která příznivce fotbalu u nás, kteří cestovali do Prištiny, rozhodně nečekala.

A zřejmě pod tíhou té vší negativity, která se na Kosovo hrne, dochází i z jejich strany na diskriminační chování vůči jiným národnostem na vlastním území. Pociťují to především Srbové, jichž mezi 1,8 miliony obyvatel Kosova žije okolo 13 000. I dvacet let po uzavření Rambouilletské mírové smlouvy je situace stále napjatá a stále přetrvává hrozba násilných střetů.

Kosovští Srbové jsou závislí na Bělehradu. Jak v oblasti vzdělávání, tak v oblasti zdravotního pojištění či důchodů. Přední političtí představitelé Kosova, což je nejhorší, ani nemají zájem na řešení této situace a nalezení mírového řešení se Srbskem. Otázkou je, zda-li se tomu lze divit poté, co Albánci byli v Jugoslávii pod vládou Srbů nesmírně diskriminování a utlačováni. Nicméně Srbsko to v současnosti nijak neusnadňuje, neboť stále neuznává Kosovo jako samostatný stát a pořád protestuje proti samostatnosti své bývalé provincie.

Celkově vztahy těchto dvou států jsou pod bodem mrazu. A co je nejhorší? Ať už by kdokoliv činil politické kroky ve prospěch či pomoc druhé strany, bude považován za zrádce. Jak na straně Kosova, tak na straně Srbska. Podobné chování odsuzují především radikální opoziční strany v obou státech.

Podobně jako Srbové je na tom i romská menšina, která je taktéž znevýhodněna v oblasti vzdělávání, zdravotnictví a trhu práce. To je však něco, co je v balkánských státech, naneštěstí, víceméně běžným jevem. Stejně tak i skutečnost, že jsou Romové velice často oběťmi násilných útoků, což zkrátka není správné.

Situace v Kosovu tedy není natolik růžová, jak by to mohlo z dojmů z utkání s Anglií vypadat. Poměrně nového člena UEFA obklopuje neustále politické napětí a to je zkrátka problém. A problém to bude i pro již zmíněný orgán v případě, že by se Kosovo díky Lize národů probojovalo na mistrovství Evropy v roce 2020.

Vzhledem k tomu, kolik států samostatnost Kosova neuznává, by bylo nesmírně obtížné rozlosovat skupiny. To především z bezpečnostních i politických důvodů. Mohlo by však dojít k opětovnému utkání s Anglií a to by opět byla pohádka. Stejně, jako tomu bylo v neděli.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Největší ostuda v historii anglického fotbalu! Kterak se hráči Albionu stali součástí Hitlerovy propagandy

Reprezentační tým Anglie za sebou má přes 1000 utkání. Nelze se tak divit, že některé byly ostudné. Nicméně tím nejostudnějším byl bezpochyby...

Historie slovenského fotbalu aneb Doby dávno minulé – Inter Bratislava

Inter Bratislava. To je jméno, které v dávných dobách nahánělo strach napříč celým Slovenskem. Nyní však Inter zažívá doby, kdy mohou nejvyšší...

Skvělá zpráva ze zámoří! Hvězdy NHL se od roku 2022 vrací na olympiádu

Konečně! Na olympijských turnajích v letech 2022 a 2026 by se měly představit také hvězdy zámořské NHL. Dohodlo se na tom vedení...