Spojte se s námi


Fortuna liga

Komentář: Žoldáci z ciziny a české srdíčko? Kauza Hašek ukazuje, že nic není černobílé

Publikováno

dne

Nedávná kauza Martina Haška potvrzuje, že charakter hráče není závislý na jeho národnosti, jak je často prezentováno. S neúctou ke klubu a fanouškům se může zachovat i jeho odchovanec. Není proto namístě obviňovat ze současné krize Sparty pouze cizince.

„Stavte poctivý český kluky, ti tam nechají srdce!“ „Vykašlete se na ty cizince, těm je Sparta ukradená.“ Takové hlasy zaznívaly v souvislosti s pražskou Spartou v posledních letech velmi často. Byli to především hráči ze zahraničí, kteří byli označovaní za hlavní viníky sparťanského trápení. A to především od dob tzv. internacionalizace, jak je nazýváno období od léta 2017, kdy letenské vedl Ital Andrea Stramaccioni a do Sparty přicházelo velké množství cizinců. 

Semih Kaya, Tal Ben Chaim, Rio Mavuba, Marc Janko, Jonathan Biabiany nebo Georges Mandjeck – to je jen zběžný výčet sparťanských posil. Křetinského vize udělat Spartu konkurenceschopnější díky zahraničním hráčům i realizačnímu týmu ale nevycházela. 

Sparta se trápila a kritikou nešetřili ani bývalí hráči: „Cizinci, co přijdou, neumí česky. Jediné, co umí, jsou sprostá slova a kdy přijde výplata,“ řekl v pořadi Tiki Taka brněnský patriot Petr Švancara. Podobně kritický byl i bývalý sparťan Lukáš Zelenka: „Ta vítězná sparťanská mentalita tam už není a myslím si, že s tolika cizinci ani dlouho nebude, protože tihle hráči nikdy nemohou pochopit, co znamená Sparta.“

Je to ale opravdu tak, že zatímco cizincům je Sparta lhostejná, čeští kluci za ni jsou schopni položit život? Začněme Rio Mavubou – i když byl ve Spartě jen chvíli, navštěvoval pravidelně zápasy mládeže a chodil i na utkání žen. Dalším příkladem je turecký obránce Semih Kaya kritizovaný především za vysoký plat. Blonďatý stoper navařil turecké speciality a celý tým pozval na ochutnávku lokální kuchyně. Cílem bylo jediné – tmelit kabinu a udělat spoluhráčům radost.

Nezmínit nejde ani zimbabwského rodáka Costu Nhamoinesu. Hráč známý pro své nasazení, bojovnost a vůdčí schopnosti, který na hřišti nevypustí jediný souboj. 

Podívejme se ale také do historie na jméno Leonard Kweuke. Urostlého útočníka si pamatuje téměř každý fanoušek Sparty. Málokdo ale ví, že mu jeden z nich napsal na Facebooku, že by si přál jeho dres. Kweuke mu obratem poslal telefonní číslo s tím, ať zavolá po zápase s Hradcem Králové. Pár minut po telefonickém rozhovoru vyjelo z letenského stadionu bílé SUV a Kweuke podával šťastnému fanouškovi zpocený dres.

ŘEPKA SPARTU VĚDOMĚ POŠKODIL, FRÝDEK CHTĚL ODEJÍT

Teď tyto „žoldáky“ ze zahraničí porovnejme s některými českými hráči, kteří jsou ochotni za Spartu položit život. Byl to právě současný kapitán a odchovanec Martin Frýdek, který koncem srpna 2017 sdělil trenérovi, že chce ze Sparty odejít. Důvod? Chyběl v základní sestavě proti Slovácku. Frýdek dostal svolení hledat si nové angažmá – to ale nenašel a tak je ve Spartě dodnes. Známá je také Frýdkova nevole při natáčení některých videí pro fanoušky „Můžete vypnout tu kameru, ať si můžeme normálně povídat?“ říká Frýdkův hlas během videa mapujícího setkání týmu v kabině před startem přípravy.

Připomeňme si také příklad Jakuba Brabce. Sparta o něj jevila zájem, ale bývalý oblíbenec letenských tribun si řekl o extrémně vysoký plat, který byl pro vedení Sparty nepřijatelný. „Agent nám sdělil, že Jakub se vrátí pouze v případě, že klub splní veškeré finanční požadavky, z nichž hráč nechtěl slevit. A to pro nás bylo neakceptovatelné,“ líčil šéf Sparty Rosický. Další přestupové období kývl Brabec rivalovi z Plzně za mnohem skromnějších platových podmínek. 

A opět okénko do historie a pohled na bývalého kapitána Tomáše Řepku. Bojovník, pro Spartu udělá maximum, dnešní hráči by si z něj měli vzít příklad. Tak je často Řepka popisován. A skutečnost? Svými „blikanci“, kterými se do dnes chlubí, několikrát Spartu poškodil. Legendární je jeho hození míče do obličeje Aleše Besty ve 3. minutě zápasu a zbytečná červená karta. Za Řepku zaskočil kanadský stoper Andrew Hainault, který svou roli nezvládl a Sparta ztrácela a náskok v tabulce promarnila. Titul nakonec získala Slavie. 

Řepka také ve vysílání Radiožurnálu přiznal, že Spartě vědomě uškodil. Byl rok 2012 a letenští se přetahovali o čelo tabulky s Libercem. Když Severočeši hráli s Českými Budějovicemi, nastoupil proti nim i Tomáš Řepka. Mnozí by si řekli, že Řepka udělá vše, aby Liberec obral o body a svému milovanému klubu pomohl. Řepka ale místo toho úmyslně fauloval Michala Breznaníka, aby Liberci daroval penaltu a zvýhodnil ho v souboji se Spartou. „V danou chvíli jsem to nedomyslel. Byla tam lidská ješitnost, kdy jsem si to chtěl vyřídit s panem Křetínským. Nezachoval se ke mně fér – když jsem odcházel ze Sparty, tak jsem mu slíbil, že mu to jednou vrátím. Doufám, že jsem mu to vrátil,“ přiznal Řepka.

A pak tu máme zatím poslední případ – kauzu Hašek. Sparťanský odchovanec a syn sparťanské legendy nejprve odflákl přípravu, neodpovídal na zprávy a následně si snažil vynutit přestup do Izraele. Když se to nepodařilo, dorazil na odjezd týmu na soustředění bez dokladů a následně se vůbec nedostavil na letiště. „Jde o naprosto bezprecedentní a neprofesionální jednání hráče, který musí být připravený nést následky,“ komentovala Sparta Haškovo jednání.

Jak je evidentní z výše uvedených příkladů, bylo by velmi krátkozraké posuzovat charakter hráče podle toho, zda je cizinec nebo Čech. Povaha je věc individuální a ne odvislá od národnosti. Až bude některý z fanoušků skandovat „chceme bílou Spartu“ a argumentovat, že cizinci nikdy neodvedou maximum jako Češi, připomeňte mu tento článek.

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.