Spojte se s námi


Fortuna liga

Komentář: Proč Vrba neuspěl a může za neúspěch Baníku? A co je ve slezském klubu špatně aneb Pomůže jiný kouč?

Komentář: FC Baník Ostrava v pondělí 10. října oznámil propuštění Pavla Vrby coby hlavního kouče, jenž se po pouhých jedenácti zápasech musel rozloučit s kabinou slezského celku. Může však trenér Vrba skutečně za všechno? A pomůže příchod nového kouče?

Publikováno

dne

Komentář: FC Baník Ostrava v pondělí 10. října oznámil propuštění Pavla Vrby coby hlavního kouče, jenž se po pouhých jedenácti zápasech musel rozloučit s kabinou slezského celku. Může však trenér Vrba skutečně za všechno? A pomůže příchod nového kouče?

Po jedenácti odehraných kolech mají fotbalisté Baníku na svém kontě pouze jedenáct bodů s nepříznivým skóre 14:15. A aktuální umístění a bilance? Dvě výhry, čtyři prohry, pět remíz = 14. místo v tabulce Fortuna ligy.

Další plichtu si pak slezský celek připsal na hřišti Slovanu Liberec, přestože hrál od 38. minuty proti oslabenému soupeři. Po kontrole VARu totiž červenou kartu za zákrok na Srdjana Plavšiče inkasoval Theodor Gebre Selassie.

Podle posledních informací však mělo být o propuštění kouče Vrby rozhodnuto už před zápasem se Slovanem Liberec. Osmapadesátiletý trenér byl tedy po neuspokojivých výsledcích odvolán.

Bylo to celé špatně?

Majitel Baníku Václav Brabec se netajil tím, že právě Vrbovo angažmá v Ostravě mělo znovu rozproudit pomyslnou trenérskou krev v jeho žilách. Přece jen, byl to návrat patriota, návrat do známého prostředí, návrat tam, kde coby asistent trenéra v roce 2004 získal mistrovský titul.

Na Bazaly přišel Vrba v květnu tohoto roku a původně to vypadalo jako velmi výhodná záležitost pro obě strany – jak pro samotného kouče, tak pro klub samotný. Baník dokonce zveřejnil i video, ze kterého vyloženě čiší jakási aura z onoho návratu ztraceného syna.

Jenže už po prvním kole přišlo velmi rychlé vystřízlivění, když Baník na stadionu ve Vítkovicích podlehl Sigmě Olomouc 0:3! No, tohle se nepovedlo. Na hru ostravských fotbalistů se vyloženě nedalo dívat, ale nikoliv pouze co do taktické stránce. Hráči Baníku jakoby postrádali vůbec chuť hrát, kromě krátkých úseků a světlých výjimek nebyla vidět bojovnost.

A tohle se ani ve většině následujících zápasů nezměnilo, bohužel. Zřejmě to byl také jeden z důvodů, proč byl kouč Vrba nakonec vyhozen. Toto angažmá tedy ani zdaleka nevyšlo podle představ, byť samotný kouč jistě doufal v jakýsi restart své trenérské kariéry, možná časem i v podobnou pohádku, kterou zažil v Plzni.

Viditelná demotivace a znechucení

Není žádným tajemstvím, že po angažmá v pražské Spartě, a vlastně i během něj, na tom nebyl Vrba zrovna nejlépe, minimálně co se psychické fotbalové stránky týče. Možná si i troufnu říct, že rodák z Přerova ve Spartě vyhořel, přičemž tento svůj oheň v Baníku nedokázal znovu rozproudit, jak ostatně určitě doufal.

Když se zpětně podívám na reakce fanoušků Baníku ohledně návratu Vrby na Bazaly, většina z nich samozřejmě sdílela nadšení. Nicméně existovala i řada další příznivců slezského klubu, a že jich nebylo málo, kteří naopak od začátku tvrdili, že tohle bude celé špatně.

A taky, že ano. Tím stoprocentně nechci říct, že Vrba s Baníkem neměl velké plány. Spíše se ale asi sám přepočítal, s jakým kádrem vlastně bude pracovat, respektive jaký materiál má k dispozici. Ze začátku totiž působil Vrba uvolněně a opravdu šťastně, že je zpátky doma. Tam, kde se vždy cítil dobře.

Po několika utkáních jsme ale na tváři trenéra Vrby mohli vidět již zmíněnou nespokojenost, začínající demotivaci a sklouznutí zpět do pomyslných negativních vod. A bylo to znát především na tiskových konferencích.

„Na Pavlovi je až příliš vidět, co prožívá uvnitř. Ať je to zklamání, nebo radost, někdy až euforie. Nedokáže to skrývat,“ řekl František Komňacký na adresu Vrby, jehož slova ocitoval server Aktuálně.

Ano, trenér je zodpovědný za výsledky týmu. Může Vrba ale skutečně za vše?

Vrbova psychická nepohoda se pak podle všeho přenesla i na kabinu Baníku a v mnohých případech si troufám odhadnout, že by se dusno v klubu dalo krájet. Jedna věc je, když trenér svým svěřencům nenaordinuje správnou taktiku.

My ale musíme vidět i tu druhou stranu mince, a tou je fakt, že hráči opravdu v mnohých případech působili spíše jako chodící lemry neschopné si vůbec nahrát, zvládnout jakýkoliv osobní souboj a neochotné udělat krok navíc k získání míče.

Je to sice velmi ostré tvrzení, ale nalijme si čistého vína. Jak jinak totiž můžeme vysvětlit ztracené míče u outové čáry, nepochopitelné kiksy v obraně nebo v častých případech nulový pohyb hráčů? Ano, taktika může udělat hodně, ale ne vše.

V čem tkví neúspěch Baníku?

Prostředí v ostravském klubu je velmi specifické – to je dlouho známý fakt. A co je další známou skutečností je to, že v Baníku prostě musí hrát odchovanci. Právě ti totiž slezskému celku vykopali v roce 2004 mistrovský titul.

Při pohledu na předchozí sezónu měl Baník na podzim skvělou formu a nehrál vůbec špatný fotbal. Ale pak přišlo jaro a fanoušci jakoby sledovali úplně někoho jiného. Důkazem jsou domácí prohry s Teplicemi, Karvinou, vždyť Baník nevyhrál pět zápasů v řadě a Slovácko mu tehdy odskočilo na rozdíl 8 bodů.

Fanoušci Ostravy trpí už nějakou dobu a upřímně si myslím, že teď není fér shazovat neúspěch Baníku pouze na trenéra Vrbu, byť samozřejmě na výsledcích nese svou zodpovědnost.

Přestupová politika, dlouhodobá koncepce klubu

Jak už jsem výše zmiňoval, Baník je klubem, který historicky měl skvělou akademii, a za který zkrátka musejí hrát odchovanci. Posily zvenčí totiž, až na světlé výjimky, minimálně v posledních letech nikterak dobře nezafungovaly. A co se týče přesně téhle záležitosti – Baník jakoby ztratil svůj charakter. Respektive to, co dělalo Baník Baníkem.

Mladí hráči totiž musí vědět, že v juniorce a mladších kategoriích jsou skutečně proto, že se jednou propracují až do A-týmu, do velkého fotbalu. A pokud to tak není, tak je přece naprosto jasné, že budou odcházet jinam. To je to, co se podle mého názoru v Baníku musí nutně změnit.

V tomhle pohledu se mně osobně zdá, že Baník nemá jasně stanovenou dlouhodobou koncepci a podle toho to pak samozřejmě vypadá. Co se týče interní klubové politiky, do té bohužel nikdy pořádně neuvidíme.

Faktem však zůstává, že fanoušci si již delší dobu stěžují na práci výkonného ředitele Michala Běláka, přičemž podle informací webu iDnes je veřejným tajemstvím, že právě ten inicioval dosazení Luďka Mikloška do funkce šéfa sportovního úseku, namísto Aloise Grussmanna. Nutno podotknout, i na jeho práci si fanoušci Baníku dlouhodobě stěžovali.

Závěrem…

Otázkou je, zda Baníku vůbec pomůže příchod nového trenéra, kterým by se podle posledních informací měl stát Pavel Hapal. Ať už Vrba kupil chyby nebo ne, Baník mu nedokázal vytvořit ideální podmínky k tomu, aby bylo skutečně reálným cílem klub opět někam posunout a zaútočit na evropské poháry.

A další otázkou také je, jestli propuštění kouče Vrby z Baníku neukončí jeho prvoligovou kariéru, minimálně na nějakou dobu. Protože pokud ne na Bazalech, kde jinde Vrba znovu nastartuje onen oheň, který mu přinese další trenérské úspěchy?

Zdroje: FC Baník Ostrava, iDnes, Aktuálně

Reklama

Fortuna liga

Vitrína dneška: Baráž postup nepřináší, trenér Koubek potřetí do Plzně

Baráž byla opět pro kluby toužící z nižší soutěže proniknout mezi elitu neprostupná, prvoligisté Pardubice a Zlín pozice uhájily. Vyškov a Příbram nedaly dokonce ani gól. Nejstarší český trenér na prvoligové scéně Miroslav Koubek přebírá potřetí Viktorii Plzeň. José Mourinho stříbrné medaile nesbírá. Zlaté míče možná opouštějí Evropu.

Publikováno

dne

Baráž byla opět pro kluby toužící z nižší soutěže proniknout mezi elitu neprostupná, prvoligisté Pardubice a Zlín pozice uhájily. Vyškov a Příbram nedaly dokonce ani gól. Nejstarší český trenér na prvoligové scéně Miroslav Koubek přebírá potřetí Viktorii Plzeň. José Mourinho stříbrné medaile nesbírá. Zlaté míče možná opouštějí Evropu.

Nikdo do ligy nejde

Baráž mezi prvoligovými odpadlíky a druholigovými junáky dopadla jako každý rok – týmy, které končily na chvostu tabulky nejvyšší soutěže, si právo vystupovat mezi elitou opět udržely. Jako každý rok. Jak Pardubice, tak Zlín, jenž se vyhnul přímému sestupu na poslední chvilku.

Převaha prvoligistů byla tak zřejmá, že ve čtyřech zápasech nedostaly ani gól.

Takže záměr na další ročníky je jasný – nepropadnout se až na dno, z baráže se nahoru nepostupuje.

Koubek potřetí do Plzně

Pravidlo, že dvakrát nevstoupíš do téže řeky, narušuje zkušený trenér Miroslav Koubek, jenž se v 71 letech upsal Viktorii Plzeň už potřetí. Jednou v dobách nezralosti západočeského týmu s touhou udržet se mezi elitou (2000-2001), podruhé v době slávy (titul 2014/2015).

Nyní přichází třetí pokus. Jelikož Plzeň leží na soutoku čtyř řek – Mže, Radbuza, Úhlava a Úslava a vzniká z nich Berounka, má ještě minimálně jeden.

Mourinho poprvé stříbrný

Special One, jak si říká charismatický portugalský trenér José Mourinho, prohrál své první evropské finále v kariéře, když jeho italský AS Řím podlehl ve finále Evropské ligy na střely ze značky pokutového kopu (utkání skončilo remízou 1:1) španělskému FC Sevilla.

Rozezlen na výkon anglického rozhodčího, jenž nechtěl utkání na rozdíl od svých zahraničních kolegů poškodit ´soft´penaltou, věnoval stříbrnou medaili divákovi. S poukazem, že nižší kovy nesbírá.

Jen aby se ještě nějakého dočkal.

Zlaté míče končí

Držitel sedmi Zlatých míčů pro nejlepšího fotbalistu světa kapitán argentinských mistrů světa Lionel Messi končí po dvou letech ve francouzském Paris Saint-Germain, poslední vítěz prestižní ankety francouzský kanonýr Karim Benzema odchází po čtrnácti letech z královského Realu Madrid.

Kroky obou hvězd navíc povedou mimo Evropu. Ostatně pětinásobný král Ronaldo už kope v Saúdské Arábii. Starý dobrý kontinent ztrácí na kvalitě.

Zdroj: UEFA, Fortuna liga

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Další dvě posily pro severočeský Jablonec. Přichází mladý talent a gruzínský křídelník

FK Jablonec jako jeden z mála klubů Fortuna ligy začal oznamovat nové posily. Sice nemá trenéra, ale i tak Miroslav Pelta po sezóně sehnal dva nové muže mladíka Matěje Náprstka a Vakhtanga Chanturishviliho. Také už dříve přišel slovenský obránce Adrián Slávik.

Publikováno

dne

FK Jablonec jako jeden z mála klubů Fortuna ligy začal oznamovat nové posily. Sice nemá trenéra, ale i tak Miroslav Pelta po sezóně sehnal dva nové muže mladíka Matěje Náprstka a Vakhtanga Chanturishviliho. Také už dříve přišel slovenský obránce Adrián Slávik.

Matěj Náprstek

Již v uplynulém týdnu Jablonec na sociálních sitích oznámil příchod Matěje Náprstka. Devatenáctiletý útočník přichází z německého Norimberku.

„Jsem rád, že se kluby dohodly a můžu se vrátit. Těším se na kluky v kabině a věřím, že zapadnu a budeme si rozumět na hřišti i mimo něj. Těším se, že si tady zahraju se zkušenými hráči, co mi dál pomůžou se rozvíjet jak fotbalově, tak i v osobním životě,“ říká po přesunu pro web Jablonce.

Vakhtang Chanturishvili

Ve středečních odpoledních hodinách Jablonec přivítal na Střelnici gruzínského Vakhtanga Chanturishviliho. Devětadvacetiletý záložník podepsal dlouhodobý kontrakt.

Naposledy působil ve zlínském Trinity, kde odehrál čtyři a půl sezóny. Dříve také hrál za slovenskou Trnavu. Vyzkoušel krátké angažmá v Oleksandrija.

Ve své rodné zemi nastoupil za Zestafoni a Dinamo Tbilisi. Za reprezentaci nastoupil do třech přátelských utkání a dvakrát si zahrál v Lize národů.

„Jsem v české lize dlouho, znám kluby a samozřejmě i Jablonec. Když jsem v Česku podepisoval první smlouvu, tak Jablonec hrál Evropskou ligu. Je to klub, který má ambice, a proto jsem tady. Jsem hráč, který má vítězný charakter a chci s klubem dosáhnout co nejvíc,“ uvedl Gruzínec pro klubový web.

Dřívější posílení

Zhruba před měsícem Severočeši potvrdili příchod Adriána Slávika. Čtyřiadvacetiletý pravý bek přišel z Banské Bystrice, kde mu vypršela smlouva.

„Nabídka Jablonce mě zaujala, vůbec jsem neváhal a chtěl jsem do toho jít. Českou ligu znám, sleduju ji. Myslím, že bych se svým stylem do české ligy mohl hodit. Jsem zvědavý, co mi to toto působení přinese,“ uvedl tehdy pro klubový web.

Zdroj: FK Jablonec

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

V utkání ČFL běhal po hřišti nahý fanoušek. Pořadatelé ho naháněli marně

Pozornost fotbalových fanoušků byla v posledních dnech a týdnech upřena především na Fortuna ligu, kde vrcholily boje o titul i o záchranu. Ostře sledovanou událostí bylo i finále Konferenční ligy v pražském Edenu. Zajímavé věci se však dějí i v tzv. fotbalovém pralese.

Publikováno

dne

Pozornost fotbalových fanoušků byla v posledních dnech a týdnech upřena především na Fortuna ligu, kde vrcholily boje o titul i o záchranu. Ostře sledovanou událostí bylo i finále Konferenční ligy v pražském Edenu. Zajímavé věci se však dějí i v tzv. fotbalovém pralese.

Česká fotbalová liga není tím nejlepším příkladem „fotbalového pralesa“. I v třetí nejvyšší soutěži ale občas můžete být svědky situací, které se běžně nevidí. Jedna taková se udála o minulém víkendu v Mostě, kam v rámci 29. kola zavítal Benešov.

Když ve druhém poločase navýšil mostecký Jindřich Novotný vedení domácího Baníku na 2:0, jeden z návštěvníků oslavil druhý gól v síti Benešova po svém. Úplně nahý vběhl na hřiště a po trávníku se vydržel producírovat více než minutu. Pak se napil z brankářovy flašky a v klidu si šel sednout na tribunu mezi diváky.

„Vystoupení“ nahého muže sledovalo na mosteckém stadionu 630 diváků. Pro naháče si pak přišla policie. „Tak to jsem tady ještě nezažil,“ citoval Deník jednoho z místních pořadatelů.

Zdroj: Deník

V I. A třídě byla atmosféra jak na lize

Slyšeli jste někdy o obci Třebětice? Obec, kde žije něco přes tři stovky obyvatel, se nachází v okrese Jindřichův Hradec na pomezí Čech a Moravy. Místní fotbalový klub před touto sezónou postoupil do I. A třídy.

Na nováčka si vedl náramně. Dvě kola před koncem soutěže je jisté, že z aktuální první příčky už nikdo Třebětice nesesadí. Mužstvo v tomto ročníku dosud našlo jen dva přemožitele a od příští sezóny bude hrát jihočeský krajský přebor.

Zajímavostí je, že většina hráčů třebětického kádru žije přímo ve vesnici. Místní příznivci jsou proto na tým patřičně hrdí a fanoušci ho jezdí podporovat v hojném počtu i na hřiště soupeřů po celém kraji.

Nedávné derby v sousedních Dačicích sledovala téměř tisícovka diváků a většina z nich přijela právě z Třebětic. Fandové vytvořili atmosféru, jaká mnohdy není k vidění ani prvoligových stadionech.

Zdroj: Deník, FK Sokol Třebětice

Pokračovat ve čtení

Oblíbené