Reklama

Hodnota sázky: Proč jedni sázkaři vydělávají a druzí nikoliv?

Sázení se věnují miliony lidí po celém světě. Většina z nich přitom touží udělat si z této vzrušující činnosti hlavní, nebo alespoň vedlejší příjem. Všichni tak nějak tušíme, že to jde. Procento skutečně úspěšných sázkařů je ovšem velice malé. V tomto článku se podíváme na základní otázku – proč jedni sázkaři vydělávají a druzí nikoliv?

Začínající sázkaři jsou přesvědčeni, že k výhře peněz v sázení se musí naučit správně tipovat vítěze. To je ovšem ta největší chyba. Sázení, myslím tím ziskové sázení, je jako obchodování na burze. Cílem sázkaře je najít výhodný obchod, což ve světě sázení znamená výhodný kurz.

Nic jako zaručený vítěz neexistuje

Nejprve však musíte připustit, že neexistuje nic jako zaručený vítěz (což se nám často snaží do hlavy napumpovat různé podvodné sázkové servisy). V každém utkání jsou dvě strany a v každém utkání existuje šance na výhru jednoho nebo druhého týmu.

Šance sice může být mizivá, ale vždycky tam je. Dokonce i v zápase Barcelony s Horní dolní bude mít velký outsider nějakou šanci na výhru. Barcelona se totiž k zápasu může dostavit ve značně obměněné sestavě, hráči mohou být unavení nebo psychicky rozhození, může dojít k podcenění soupeře atd.

Každý zápas má tisíce proměnných. Zkrátka a logicky – kdyby týmy neměly žádnou šanci na výhru, tak by do zápasu ani nenastupovaly, no ne?

Klikněte ZDE pro online registraci bez návštěvy pobočky a získejte bonus 150 Kč zdarma u Tipsportu!

Hod mincí

Šance jednotlivých týmů se dá potom vyčíslit pravděpodobností. Kdybychom hráli zcela obyčejný hod mincí, pravděpodobnost na „výhru“ orla by byla 50 %, zatímco pravděpodobnost na „výhru“ panny by byla také 50 %. V ideálním světě bychom na tyto příležitosti dostali kurz 2,00.

Pokud bychom si tedy vybrali například pannu a na každý hod vsadili 100 korun, při každém orlovi bychom přišli o 100 korun, zatímco při každé panně bychom vyhráli 200 korun.

A protože šance na tyto dva hody jsou stejné a protože kurzy této pravděpodobnosti odpovídají, v dlouhodobém horizontu bychom byli na nule – nic bychom neprohráli, ale ani nevyhráli.

Jak se dostat do zisku?

Nyní si ovšem představte, že si půjdete zahrát hod mincí a přitom se dohodnete, že pokud vám padne panna, dostanete 3násobek svého vkladu (tedy kurz 3,00). Co se stane?

Protože šance na to, že padne panna, jsou pořád stejné (tedy 50 %), ale protože v tuto chvíli za každou výhru dostáváte zaplaceno mnohem více, než byste měli, dostáváte se do bodu, kdy v dlouhodobém horizontu budete ziskoví. Jenom pro zajímavost, kurz 3,00 odpovídá 33 % pravděpodobnosti.

Z toho vyplývá, že pokud se vám daří sázet za kurz vyšší, než jaký by měl být vzhledem k pravděpodobnosti dané události, v dlouhodobém horizontu budete v zisku. A toto je právě cíl ziskových sázkařů.

Jak se ziskoví sázkaři liší od sázkařů ztrátových?

Ziskoví sázkaři nehledají možného vítěze, ale pouze výhodnou cenu. Pokud najdou výhodnou cenu, potom si klidně vsadí i na outsidera zápasu.

Představte si to takhle: Barcelona bude hrát se Slavií na jejím hřišti. Slavia v předešlém roce došla do semifinále Evropské ligy a do nového ročníku podržela všechny klíčové hráče, přičemž zkraje nového ročníku hraje v obrovské formě.

V týmu Barcelony navíc před dvěma dny proběhla salmonelóza a tak nebude v plné sestavě. Kurz na výhru Barcelony v tomto zápase je 1,22. Kurz na výhru Slavie potom 11,40. Opravdu má Slavia za těchto podmínek tak malou šanci (podle kurzu je šance asi 8,77 %) na výhru?

Začínající sázkař (či chcete-li ztrátový sázkař) si nejspíš řekne, že Barcelona má mnohem lepší hráče a je favoritem tohoto utkání – a bez ohledu na to, že dostává nižší kurz, než jaký by vzhledem k její pravděpodobnosti na výhru měl být, vsadí na ní.

Ziskový sázkař si však hodně pravděpodobně řekne, že Slavia je ve skvělé formě, má velkou motivaci a doma dokáže přehrávat i velice silné týmy, a že má určitě šanci vyhrát alespoň 2 zápasy z 10 – a zkusí sázku na outsidera.

Ne všechny kurzy na outsidery jsou výhodné

Samozřejmě tím nechci říct, že jsou výhodné všechny kurzy na outsidery. Výhodný kurz může být stejně dobře na favority jako na outsidery. Klíčem je jenom co nejpřesněji stanovit pravděpodobnosti, nebo být ve sportu natolik zběhlý, abychom výhodu dokázali určit tzv. „od boku“.

Někdy stačí jediná informace a dokážete odhalit hodnotu sázky. Tak například již zmiňovaná salmonelóza. Když před pár roky skolila téměř celou kabinu Chomutova, který se v té době snažil na poslední chvíli zachránit přes sestupem do druhé hokejové ligy, v následujícím zápase bylo chytré sázet proti němu.

Tělo se totiž za dva dny nedokáže dostatečně zregenerovat a kurz v hodnotě 5,00 na jeho soupeře byl více než slibný.

Jak začít s online sázením? Klikněte ZDE a projděte si rady a tipy krok za krokem

Cílem ziskového sázkaře tedy není hledání vítěze, ale výhodných cen. Hodnota sázky, jak se této skutečnosti v sázkařském světě označuje, přitom může spočívat stejně dobře na sázce na favorita či outsidera.

Ziskovými sázkaři se můžete stát teprve, až tuto skutečnost přijmete.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené