Hlavní rozhodčí mají při fotbalovém utkání rozhodovat, ne se schovávat za video

Jak je vidět, všechno jde vyložit dvojím způsobem, stejně jako použití videa ve fotbalové Fortuna lize. Otázkou zůstává, jestli opravdu prospěje fotbalu pojetí videa dle protokolu.

Trenér Bohemians 1905 Martin Hašek gestikuluje směrem ke svým hráčům

Po tomto ligovém kole dostalo použití VAR další rozměr, protože rozhodujícím způsobem ovlivnilo zápas Bohemians – Slavia. Slavia zvítězila zaslouženě, ale o prvním gólu sešívaných se povedou ještě dlouhé diskuze a polemiky.

Komise rozhodčích slovy svého místopředsedy Martina Wilczeka hájí sudího Pavla Královce, že jednal správně a dle protokolu. Až po gólu Bohemians, kdy byla přerušena hra, prozkoumal na upozornění videa situaci na druhé straně hřiště a gól zrušil.

Na druhé straně hřiště naopak nařídil penaltu pro Slavii kvůli údajnému faulu Daniela Krcha na hostujícího Lukáše Masopusta. Naopak český odborník na VAR Roman Hrubeš říká, že v tomto případě video nemělo být vůbec použito. Má sloužit k posouzení jasných situací, které hlavní rozhodčí přehlédne, a proto má být na tyto situace upozorněn.

Roman Hrubeš byl z funkce zmocněnce pro video odvolán. Patrně měl svůj vlastní názor a vyčníval z řady. To se předsedovi komise rozhodčích Chovancovi a jeho kolegům určitě nelíbilo a tak byl pan Hrubeš odejit. Hlavní rozhodčí však musí být pánem na hřišti, videotechnologie mu má pomáhat jen v jasně daných situacích, ale nemůže místo hráčů rozhodovat zápasy.

Povídejte o videu ve fotbale trenérovi Martinovi Haškovi a celé Bohemce. Na Spartě po jasném faulu na jejího útočníka Jana Závišku a nenařízené penaltě, to se rozhodčí ani neráčil na video podívat. V neděli zase dali gól, který nebyl uznán, za to se proti nim kopala penalta. Trenér má pravdu, že je to velký nápor na psychiku hráčů, vedete 1:0, za minutu gól rozhodčí zruší a za chvíli prohráváte z penalty 0:1. Radost ve chvilce vystřídá zklamání a pocit křivdy. To se těžko může mužstvo mentálně do zápasu vrátit.

Co s tím? Snad jen hlavním sudím připomenout, že na hřišti jsou pány oni, nikoli video. Po sporné situaci by měla být hra okamžitě přerušena. Co když padne gól, jako na Bohemce? Bude to totiž přesně podle protokolu, ale naprosto proti samotnému fotbalu.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

  1. Jak moc Haška nemusím,tak v tomto má pravdu.Snad se nedočkáme toho,že se budou sudí ptát videa na kterou stranu se bude hàzet aut.

  2. K tomu jak je užívání videa směšné přispělo i jeho užití v zápase LM Real – Ajax, kdy zkoumali zda míč byl v autu. Všem muselo být jasné, že těžko najdou z kamer záběr, který to prokáže. nevím jestli VAr měl ještě jiné záběry než ty televizní, kde se neobjevil jediný záběr kolmo z vrchu. Pokud bude VAR zkoumat každý aut, po kterém padne gól, tak odpovědnost rozhodčích padne na nulu a už takhle často kouskovaná hra se stane pro diváka nezáživnou.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Ronaldo je vyšetřován kvůli návratu do Itálie s pozitivním testem na Covid-19

Vincenzo Spadafora, italský ministr sportu, kritizuje Cristiana Ronalda, který se rozhodl odletět zpět do Itálie poté, co měl pozitivní test na koronavirus během mezinárodního utkání s Portugalskem.

Fede Valverde se pomalu stává klíčovým hráčem Realu Madrid. Kde se vzal a jakou má zvláštní přezdívku?

Federico Valverde v sobotním El Clasicu poslal Real Madrid do vedení a španělská média ho označila za muže zápasu. La ligu moc nesledujete a nevíte o koho jde? Tak si 22letého Uruguayce rychle zapamatujte, pomalu totiž přebírá otěže madridské zálohy a potenciál má skutečně obrovský.

Vrba do Baníku? Pod Kozlem to nešlape, majitel Brabec již o něj dříve několikrát zájem projevil

V minulosti se Vrba vyjádřil v tom smyslu, že by si jednou znovu rád zatrénoval blízko jeho rodišti v Ostravě. Nadešel teď po vyhazovu z bulharského Ludogorets Razgradu ten pravý čas na splnění tohoto přání?