Fotbal
Historické tažení Maroka je u konce. Africká kometa letošního MS si zahrála o medaile!
Letošní světový šampionát v Kataru byl plný kontroverzí ve spojitosti s časem i místem svého konání, nicméně nikdo nemůže popřít, že historicky se toto MS stalo tím vůbec nejzajímavějším a nejpřekvapivějším, co se z hlediska výsledků jednotlivých zápasů týče.

Letošní světový šampionát v Kataru byl plný kontroverzí ve spojitosti s časem i místem svého konání, nicméně nikdo nemůže popřít, že historicky se toto MS stalo tím vůbec nejzajímavějším a nejpřekvapivějším, co se z hlediska výsledků jednotlivých zápasů týče. Jedno z těch největších a zároveň nejpříjemnějších překvapení bylo tažení Maroka, které se díky skalpům evropských gigantů dokázalo probojovat až do semifinále, kde narazilo na Francii, a nakonec si zahrálo „pouze“ o bronz proti Chorvatsku.
Jedná se však o největší úspěch v historii týmů z afrického kontinentu, neboť doposud si žádný reprezentační výběr z Afriky semifinále na MS nezahrál a do letošního roku dosáhl maximálně čtvrtfinále (Kamerun 1990, Senegal 2002, Ghana 2010).
Už samotná africká kvalifikace na světový šampionát mohla mnohým výrazně napovědět, že by Maročané nemuseli být mezi světovou elitou národních mužstev do počtu. Výběr v té době ještě pod vedením bosenského trenéra Vahida Halilhodžiće svou kvalifikační skupinu, kde narazil na Guineu, Súdán a Guineu-Bissau, ovládl bez porážky, a navíc bez ztráty jediného bodu s celkovým skóre po šesti zápasech 20:1.
Několik měsíců poté zvládlo Maroko také poslední fázi kvalifikace, když se v dvojutkání o přímý postup na MS utkalo s Demokratickou republikou Kongo. Zatímco první střetnutí hrané v Kinshase skončilo smírem 1:1, v tom druhém Maročané projevili svou kvalitu, zvítězili v poměru 4:1 a oslavili tak druhou po sobě jdoucí účast na MS a celkově v pořadí už šestou (1970, 1986, 1994, 1998, 2018 a 2022).
Paradoxem je, že řada hráčů, která se na postupu velkou měrou podílela, nakonec ani v konečné hráčské nominaci před šampionátem nefigurovala, ať už kvůli zranění nebo z jiných neznámých důvodů.
Mezi těmito hráči byl třeba takový Ayoub El Kaabi, nejlepší marocký střelec v kvalifikaci s pěti brankami, který v minulé sezoně zaznamenal celkem hned osmnáct přesných tref za turecký Hatayspor, nebo také Ryan Mmaee, čtyřgólový kvalifikační střelec a zároveň jeden z tahounů ofenzivy maďarského celku Ferencváros, kde se letos v jedenácti zápasech prosadil hned sedmkrát.
Za zmínku rovněž stojí absence Tarika Tissoudaliho, jehož však do nominace nepustil přetržený zkřížený vaz v koleni, který si přivodil na začátku srpna. Loni v belgické nejvyšší soutěži v dresu Gentu vstřelil jednadvacet gólů a mimo jiné se svými zásahy pomohl národnímu mužstvu v obou již zmiňovaných utkáních s DR Kongo.
V případech prvně dvou jmenovaných hráčů, kteří se v konečné nominaci neobjevili, může mít vliv například změna trenéra, která nastala koncem srpna. Tento krok marockého fotbalového svazu se ukázal na letošním MS jako jeden z klíčových.
Po odvolání kouče Vahida Halilhodžiće začali volat maročtí příznivci pro mnohé překvapivě právě po úspěšně zvládnuté kvalifikaci. Bosenský lodivod měl totiž jisté spory s největší oporou reprezentace Hakimem Ziyechem a také s Noussairem Mazraouim a oba z těchto důvodů odmítali svou zemi reprezentovat.
Prvně jmenovaný dokonce v únoru prohlásil, že končí svou reprezentační kariéru a hodlá se koncentrovat už jen a pouze na klubový fotbal, čemuž předcházelo také prohlášení trenéra Halilhodžíće, že hráče Chelsea považuje za silně nedisciplinovaného.
Krátce nato se tak začaly médii rojit spekulace o možných nástupcích tohoto sedmdesátiletého kouče, protože tlak na jeho osobu začínal v tu dobu stále více a více sílit. Mluvilo se například o jeho možném nástupci trenéru Laurentu Blancovi, který nakonec převzal až v listopadu francouzský Lyon.
Médii rovněž rezonovalo jméno Andrého Villase-Boase, bývalého trenéra Marseille, Chelsea nebo Tottenhamu, ale ani s ním jednání o smlouvě nebyla dotažena. Marocká fotbalová federace neuspěla ani se zkušeným italským kormidelníkem Walterem Mazzarrim. Volba padla nakonec až na domácího kouče, jímž se stal Walid Regragui, jehož dosavadním největším úspěchem v trenérské kariéře byl ligový titul a zároveň také triumf v africké Lize mistrů s marockým celkem Wydad Casablanca a v minulosti už u národního mužstva nějaký čas působil jako jeden z asistentů trenéra.
Jedná se navíc o bývalého fotbalistu, který během své hráčské kariéry působil zejména ve Francii, kde se i narodil, a za reprezentaci Maroka zvládl na pozici pravého obránce odehrát pětačtyřicet utkání. Právě nově angažovaný trenér Regragui je, z mého pohledu, jeden z hlavních strůjců úspěšného prezentování „Lvů z Atlasu“, jak se marockému národnímu výběru přezdívá, na letošním světovém šampionátu.
Před světovým šampionátem sehrál severoafrický výběr generálku ve Spojených arabských emirátech proti Gruzii a zvítězil zde jednoznačně 3:0. Utkání krásně naznačilo, na koho se Maroko bude nejvíce spoléhat a kdo by měl být hlavním tahounem celku Walida Regraguiho.
Už v této generálce střelecky úřadovaly ty největší hvězdy týmu v čele s Hakimem Ziyechem, který se svou reprezentační kariérou po výměně trenéra nakonec „nepraštil“. Vedle něj tvoří útočný trojzubec ještě Youssef En Nesyri a také Sofiane Boufal. Všichni tito tři zmiňovaní se na celkovém vítězství 3:0 proti Gruzii podíleli jednou brankou.
Šest dní na to se Maroko už poprvé představilo na MS, když se mělo postavit Chorvatům a jen opravdu málokdo by v tuto chvíli tvrdil, že si to oba mančafty rozdají o pár týdnů později o bronz. První vzájemné střetnutí ve skupině nabídlo takticky svázanou podívanou s minimem šancí, a tedy bezgólovou remízu.
V dalším utkání v rámci skupinové fáze však Afričané zaskočili Belgii, obhájce bronzu z MS v Rusku. Opět se ukázala poctivá a organizovaná hra směrem dozadu, čemuž Maroko přidalo nadstavbu v podobě několika zajímavých, a hlavně nebezpečných akcí. Na gól z přímého kopu Abdelhamida Sabiriho dokázal v nastavení navázat střídající Zakaria Aboukhlal a bylo zaděláno na senzačním výsledku 2:0.
Do posledního střetnutí ve skupině vstupovali Maročané s vědomím, že svou skupinu mohou v případě vítězství nad Kanadou a remízy Chorvatska s Belgií ovládnout a věřte či ne, ono se to nakonec povedlo.
Hakim Ziyech a Youssef En Nesyri ztrestali v prvním dějství chyby v kanadské defenzivě, a i přes inkasovanou vlastní branku stopera Nayefa Aguerda zápas nakonec dotáhli k vítězství 2:1, což znamenalo celkovou první příčku ve skupině.
Uplynulo pět dní od posledního vítězství s Kanadou a Maroko muselo v osmifinálovém boji čelit Španělům. Regraguiho svěřence čekal nesmírně fyzicky a psychicky náročný duel, kdy velkou většinu času museli běhat bez míče a neustále posouvat svůj obranný blok, ale nakonec zvládli odolat po celých devadesát minut, a i následné prodloužení, aniž by Španělé nějak výrazně zahrozili s výjimkou té poslední velké šance v samotném nastavení.
V penaltové loterii byli pak Maročané šťastnější a za hrdinu byl gólman Yassine Bounou, který neinkasoval jednou ze tří penaltových pokusů. Mnozí si jistě rádi připomenou penaltové zakončení na začátku čtvrté série ve stylu Antonína Panenky Achrafa Hakimiho, čímž definitivně poslal Maroko do čtvrtfinále.
Jak už jsem zmínil v úvodu, Maroko se stalo historicky čtvrtým africkým výběrem, který se na MS probojoval do čtvrtfinále. Tam „Lvy z Atlasu“ čekalo Portugalsko v čele s hladovým Cristianem Ronaldem.
Velká většina té nejširší fotbalové veřejnosti očekávala, že tahle marocká pohádka ve čtvrtfinále skončí, čemuž nahrávalo také vysoké osmifinálové vítězství 6:1 proti Švýcarsku, kdy byli Portugalci takřka k nezastavení. Od prvních minut v zápase platilo přesně to, čeho jsme mohli být svědky v minulém klání Maroka se Španělskem.
Pevný obranný blok celého mužstva, který čekal na protiútoky a v některých pasážích se dokázal solidně vykombinovat z vysokého presinku Portugalců. Za bojovnost a trpělivost byli Maročané náležitě odměněni.
Do poločasu se podařilo skórovat hlavou En Nesyrimu po neuvěřitelném výskoku do výšky 2,78 metrů a toto vedení ani po příchodu na trávník Cristiana Ronalda Maročané nepustili a statečně opět odolali. Jednalo se navíc o čtvrtý zápas z pěti, kdy udrželi čisté konto, přičemž defacto pokaždé šlo o celky s obrovskou individuální kvalitou.
V semifinále už Maroko proti Francii narazilo. Soupeř šel už po pěti minutách do vedení a hru tak musel tým Walida Regraguiho otevřít, a i přes řadu vytvořených zajímavých příležitostí utkání nakonec nezdramatizoval a v druhém dějství ještě jednou gólově kapituloval.
Velké množství marockých příznivců si následně po utkání neodepřelo slzy, neboť k dosažení finále byli blízko více než kdykoli jindy a jakýkoli jiný celek z afrického kontinentu. Teď Maroko čekalo klání o bronz s Chorvaty, kteří v semifinále neuspěli s pozdějšími vítězi z Argentiny.
Do zápasu o třetí místo s Chorvatskem vstoupilo Maroko obdobně jako proti Francii. V první desetiminutovce přišel první inkasovaný gól, na který však dokázali „Lvi z Atlasu“ velmi rychle zareagovat po trefě stopera Dariho.
V závěru poločasu však přišla druhá inkasovaná branka a ve druhém dějství další zdravotní trable některých hráčů. K vyrovnaní se Maročané bohužel nezmohli, ale i tak zakončili letošní světový šampionát na parádním čtvrtém místě, což je (jak už bylo několikrát uvedeno) historický úspěch afrického fotbalu na mezinárodní úrovni.
Zdroj: Livesport, Eurofotbal, FIFA

Fortuna liga
Když se Jurečka blíží k bráně, připomíná mi Haalanda, říká Jarolím
V říjnu srovnával Petr Nerad kvality Erlinga Haalanda se Stanislavem Teclem, tentokrát Karel Jarolím postavil jméno norské hvězdy vedle Václava Jurečky. Ten se díky dobrému závěru sezóny stal nejlepším střelcem Fortuna ligy.

V říjnu srovnával Petr Nerad kvality Erlinga Haalanda se Stanislavem Teclem, tentokrát Karel Jarolím postavil jméno norské hvězdy vedle Václava Jurečky. Ten se díky dobrému závěru sezóny stal nejlepším střelcem Fortuna ligy.
Když Václav Jurečka přicházel, Slavia věděla, že nemá co ztratit. Po konci kontraktu ve Slovácku ho totiž ulovila zdarma. Ze startu ročníku plnil roli útočníka číslo tři, na hrotu nastupoval Peter Olayinka či Stanislav Tecl.
V odvetě kvalifikace Evropské konferenční ligy s Panathinaikosem se navíc zranil. Když se vrátil, dostal šanci v základu proti Mladé Boleslavi. Odměnil se gólem a do konce podzimu byl součástí sestavy. Od utkání s Boleslaví v pěti kolech třikrát skóroval a dvakrát asistoval.
„Pro Slavii je s odstupem času smůla, že byl na podzim zraněný. Schopnosti prokázal už ve Slovácku, nyní ve Slavii. Je to dravec, který jde za góly,“ řekl v pořadu Ligový insider Karel Jarolím.
Na podzim sice pálil ostrými Stanislav Tecl, venku mu to ale stejně jako zbytku týmu nešlo. Jindřicha Trpišovského též mrzelo, že Jurečku nezařadil na soupisku pro Konferenční ligu, ze které sešívaní překvapivě vypadli.
Posila ze Slovácka si na podzim fanoušky teprve získávala. Zaujala je především aktivním presinkem a klidem v koncovce, jeho kvalitní zakončení pravidelně vyzdvihoval i trenér Trpišovský.
„Připomíná mi Haalanda v menším měřítku. Když ho vidím, jak se blíží k soupeřově bráně, tak z něj cítím, že chce dát gól,“ pokračoval bývalý kouč Slavie.
A je pravda, že v závěru ročníku Jurečka vstřelil gól skoro z každé šance. Paradoxně v nadstavbovém derby se Spartou důležitou příležitost nevyužil, jinak se trefil ve všech zbylých utkáních skupiny o titul.
V utkáních s Bohemians, Plzní, Olomoucí a Slováckem nasázel v součtu neuvěřitelných 12 branek, přičemž Slavia jich celkově v nadstavbě dala 17. Jurečka se povedeným závěrem dostal na 20 ligových gólů a je nejlepším střelcem ligy.
„Benzema je taky kanonýr. Pohybuje se v různých prostorách, ale pak nechybí tam, kde má být. Jurečka to má podobně,“ dodal Jarolím.
Zdroj: Ligový insider
Fotbal
Rána pro Félixe. Pochettino jej v Chelsea nechce, o návrat do Atlétika nemá zájem Portugalec
Pro Joãa Félixe to není jednoduchá situace. V zimě přicházel na půlroční hostování do Chelsea s vizí, že v Londýně zůstane. Jenže nový trenér Mauricio Pochettino s Portugalcem od nové sezóny nepočítá.

Pro Joãa Félixe to není jednoduchá situace. V zimě přicházel na půlroční hostování do Chelsea s vizí, že v Londýně zůstane. Jenže nový trenér Mauricio Pochettino s Portugalcem od nové sezóny nepočítá.
Félix přicházel do Atlética v roce 2019 za 127 milionů eur. Byla to obrovská investice do jednoho z největších talentů v Evropě. Jenže svůj potenciál v Madridu João nikdy naplno neodemknul, i kvůli defenzivními stylu Simeoneho, jenž ofenzivnímu hračičkovi moc nevoní.
Když navíc loni na podzim došlo k ostrým hádkám s argentinským trenérem kvůli nedostatku herního času, Félix musel odejít, nebylo cesty ven.
Proto jako vysvobození přišla Chelsea, která si vzala Félixe na půlroční hostování. Pod Grahamem Potterem Portugalec začal slušně, i když měl brzy stopku na tři zápasy, patřil k nejlepším hráčům týmu.
Majitel Todd Boehly se vyjadřoval, jak moc se Félix líbí a že jej v létě chce přivést natrvalo, i Portugalec se nechal slyšet, že by rád v Chelsea zůstal, že její herní styl se mu líbí mnohem víc.
Jenže poté přišly první problémy. Nový trenér Frank Lampard už si Félixe neoblíbil a začal jej posazovat na lavičku. Veřejně se do něj dokonce opřel, že talent sice má, ale chybí mu tvrdá práce.
Legenda klubu však byla na Stamford Bridge jen do konce sezóny jako záskok, od léta čekal Félix na nového trenéra. Jenže je to další rána.
Chelsea totiž převezme Mauricio Pochettino a ten dle prezidenta Atlética Madrid Enriqueho Cereza s Félixem od nové sezóny nepočítá.
„Upřímně vám nemůžu říct, jaký je plán s Joãem. Včera jsme dostali informaci, že nový trenér s ním v Chelsea nepočítá. Teď nevíme co bude dál, João zůstává hráčem Atlétika,“ uvedl prezident Colchoneros Enrique Cerezo pro Complutense.
Jenže Félix se na Civítas Metropolitano vracet z logických důvodů nechce. Momentálně však na něj nejsou žádné jiné nabídky a vzhledem k tomu, že má v Atlétiku smlouvu až do roku 2027, to nebude úplně jednoduché.
Zdroj: MARCA, Complutense
Fortuna liga
Ewerton, Hronek, Pech a další. Co bude s nevytíženými hráči ve Slavii?
Sezóna je u konce a pro vedení každého klubu začíná jedno z nejnáročnějších období v roce. Skladba kádru na příští sezónu. Nejinak je tomu u Slavie, která má každý ročník nabitý široký kádr, ve kterém ale pár hráčů nemá vytížení. Co s nimi?

Sezóna je u konce a pro vedení každého klubu začíná jedno z nejnáročnějších období v roce. Skladba kádru na příští sezónu. Nejinak je tomu u Slavie, která má každý ročník nabitý široký kádr, ve kterém ale pár hráčů nemá vytížení. Co s nimi?
Jeden odchod už je oznámený, Slavii opustil lídr Petr Olayinka. Smlouva končí také Janu Matouškovi, který poslední roky trávil na hostováních, sešívaným tak alespoň odpadne starost o kousek platu, který Matouškovi dopláceli.
Další odchody jsou zatím nejasné. Smlouva končí Janu Bořilovi, Stanislavu Teclovi a Micku van Burenovi. Jejich budoucnost je těžké odhadovat.
K tomu se musí počítat i s odchody opor. Velký zájem ze zahraničí je o Ondřeje Lingra a Davida s Matějem Juráskem.
Naopak z hostování by se měl vrátit Michal Tomič. Otazník je u Mosese Usora, Maksyma Talovierova a Eduarda Santose, jenž jsou na hostování s opcí. Zatím není jasné, jestli rakouské LASK či brazilské Bragantino opce uplatní.
Prvním příchodem je Mojmír Chytil z Olomouce. Jindřich Trpišovský uvedl, že by si představoval ještě další dvě posily – jednoho stopera podobného Ogbuovi a jednoho útočníka.
Hráči na hraně
Zbývá však vyřešit, co s hráči, kteří jsou momentálně na hraně kádru. Tím prvním je Ewerton. Brazilec přicházel loni v létě jako jedna z hvězd ligy, v Mladé Boleslavi zažil životní sezónu.
Začátek angažmá v Edenu neměl špatný, ale po tvrdém zranění ze zápasu se Zlínem už se do formy vůbec nedostal. Trápila jej navíc další zranění, v roce 2023 tak nastoupil pouze do čtyř soutěžních utkání, tří v lize.
Co teď s ním? Ve hře je nějaké hostování, případně tvrdý prodej. Není však vyloučen ani fakt, že by Ewerton zabral a dostal se do formy. Navíc levé křídlo je po odchodu Petera Olayinky uvolněné a objevuje se tak nová šance. To by ale Brazilec musel pořádně zamakat.
Dalším na hraně kádru je Petr Hronek. Bojovný záložník přicházel v zimě z Bohemians a nedá se říct, že by šanci nedostal. S Pardubicemi i Zbrojovkou odehrál kolem půl hodiny, v Teplicích i se Slováckem dostal 56 minut.
Poté ale ze sestavy vypadl a nastoupil jen třikrát na pár minut. Posledním vystoupením v červenobílém dresu bylo derby 3:3 na Letné, kdy spálil obrovskou šanci z malého vápna a způsobil faul v poslední minutě nastavení, ze kterého mohla Sparta ještě vstřelit vítězný gól. Od té doby nenastoupil a hrál jen za béčko.
U něj se nedá moc předpokládat, že by se nějak výrazněji do sestavy prosadil. Střed zálohy je velice nabitý, stejně jako křídla. Trpišovský navíc ukázal, že s ním moc nepočítá.
Odlišný případ Pech
Třetím do party je David Pech. Tady je situace zcela jiná. Mladý univerzál přicházel s obrovským potenciálem, který však zatím nedokázal naplnit. První šanci v základu dostal proti Teplicím, zápas se mu ale hrubě nevyvedl a už ve 33. minutě střídal. Další větší šanci v lize dostal až v derby proti Spartě, kdy odehrál slušný poločas.
Do konce ligy sezóny už však nestoupil jen dvakrát z osmi zápasů, pokaždé na zhruba 20 minut proti Bohemians. Pech ale rozhodně zatracován nebude, jen se musí dát zdravotně dokupy, nabrat fyzičku, absolvovat kompletní přípravu a může být platným hráčem. Hostování však ale také není vyloučeno.
Je tu ale ještě další jméno, u něhož není vyřešena budoucnost. Daniel Fila přicházel loni v zimě s velkým potenciálem, ale momentálně je v hierarchii útočníků hodně v pozadí. Hostování v Teplicích se dá hodnotit za povedené jako napůl, nejdřív byl dlouho zraněný, ke konci sezóny se do toho ale dostal a pomohl k záchraně čtyřmi góly.
S příchodem Chytila a možná dalšího zahraničního útočníka je ale jeho pozice hodně nejistá. Čeká se další rok na hostování.
Zdroj: SK Slavia Praha
-
Bojové sportypřed 1 dnem
Je hotovo! Karlos Vémola oznámil, že po zápase s Attilou Véghem ukončí svou bohatou kariéru
-
Hokejpřed 1 dnem
Hvězdy NHL na MS v Praze! Kanada pod podmínkou zápasů v hlavním městě přislíbila nejlepší hráče
-
Bojové sportypřed 3 dny
Smolař vsadil na výhru Vémoly nad Kinclem půl milionu! Po zápase mu zbyly oči pro pláč
-
Fortuna ligapřed 2 dny
Sparta má titul, od léta ale i starosti. Které opory by mohly tým opustit?