Spojte se s námi


Premier League

Historická data ve fotbale

Publikováno

dne

Dnes se podíváme do minulosti. Kdy vznikl nejstarší profesionální fotbalový klub? Kdy nejstarší fotbalová soutěž? Nebo třeba od kdy rozhodčí používají píšťalku? To vše se v tomto článku dočtete.

28.11.1862

V tento den vznikl nejstarší fotbalový klub Notts County FC. Klub z Nottinghamu aktuálně působí v anglické Sky Bet League Two, což je 4. nejvyšší fotbalová soutěž v Anglii. Jediná trofej, kterou Notts County dobyl je FA Cup. Poté se jim povedlo skončit dvakrát třetí v Premier League, v sezonách 1890/1891 a 1900/1901.

1848

Na univerzitě v Cambridge vznikla první pravidla fotbalu.

1863

Ve Freemasonově taverně v Londýně se sešli zástupci jedenácti anglických týmů a založili Fotbalovou asociaci. Do té doby hrály stovky klubů podle vlastních pravidel.  FA stanovila základní pravidla. Během deseti let se k FA připojily fotbalové asociace Walesu, Skotska a Irska. A v roce 1882 vytvořily Mezinárodní fotbalovou asociaci, která vytvořila pravidla platná po celém světě.

1871

Vznikla nejstarší a dodnes existující fotbalová soutěž FA Cup.


1872

Byly zavedeny rohové kopy.

1878

Rozhodčí začali používat píšťalku.

1885

Bylo legalizováno placení hráčů. Začal profesionalismus.

1891

Začaly se kopat pokutové kopy.

1904

V tomto roce vytvořila Francie spolu s dalšími šesti evropskými státy FIFA – Fédération Internationale de Football Association. V ten moment se stal fotbal skutečně mezinárodním sportem.

1912

Brankáři smějí vzít míč do ruky pouze ve vlastním pokutovém území. Do té doby směli brankáři vhazovat míč do soupeřovi branky.

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.