Spojte se s námi


Cyklistika

Giro d’Italia ovlivňuje nepříznivé počasí i koronavirus, odstoupit museli také dva Češi. Kdo vyhrál etapy během druhého týdne?

Publikováno

dne

Giro d’Italia 2023 má v pondělí na programu den odpočinku. Do průběhu 106. ročníku slavného závodu zasahuje špatné počasí i pozitivní testy cyklistů na koronavirus, kvůli nimž opustili peloton mimo jiné Češi Hirt s Černým. Kteří jezdci ovládli jednotlivé etapy v rámci druhého týdne a kdo vede průběžné pořadí?

Už na konci úvodního týdne musel z důvodu nákazy koronavirem odstoupit největší favorit na celkové prvenství a vítěz dosavadních dvou časovek Remco Evenepoel ze stáje Soudal – Quick-Step. Přibyla ovšem k němu řada dalších závodníků.

Dvěma z nich byli čeští týmoví kolegové zmiňované belgické hvězdy. Šestý muž loňského Gira Jan Hirt a jeho krajan Josef Černý se nepříjemnou zprávu dozvěděli před středeční 11. etapou.

Ta úterní desátá po prvním volném dni tak byla jejich poslední. Spurt tří uprchlíků v dešti na konci téměř dvousetkilometrové zvlněné trasy ze Scandiana do Viareggia nejlépe zvládl Dán Magnus Cort Nielsen. Růžový dres pro lídra závodu zůstal Geraintu Thomasovi.

Zatímco start následující etapy poznamenalo mnoho odstoupení, její průběh se neobešel bez problémů v podobě pádů ve sjezdech. Jeden z nich vyřadil ze hry o vítězství na italském podniku Grand Tour držitele triumfu z roku 2020 a adepta na ten letošní Taa Geoghegana Harta. V cíli nejdelší zkoušky ročníku v Tortoně byl nejrychleji Pascal Ackermann z Německa.

Zástupce této země se radoval i o den později v Rivoli, konkrétně se jednalo o jezdce z úniku Nica Denze. Výhra v kopcovité etapě pro něj znamenala největší úspěch kariéry.

Ve čtvrtek 18. května se v Alpách z původně plánovaných 199 km odjelo jen necelých 75. Posun startu blíže k cíli způsobilo deštivé a chladné počasí. Ve švýcarském lyžařském středisku v Crans Montaně vyhrál kolumbijský vrchař Einer Rubio.

Zajímavý zlom v průběhu přinesla 193 km dlouhá deštivá 14. etapa, jejíž úvod zpestřilo stoupání u průsmyku Simplon Pass. Podruhé zvítězil Němec Denz a navíc se díky zvládnutému úniku měnil majitel růžového dresu. Do něj se po Britu Thomasovi převlékl Francouz Bruno Armirail.

Uprchlíci vládli i v nedělní 15. etapě ze Seregna do Bergama. Nejlepším z nich byl Brandon McNulty z USA. Maglia rosa patří stále Armirailovi, jenž vede o minutu a osm sekund před Thomasem. S dvousekundovým mankem je za ním na třetím místě Primož Roglič.

Jediným Čechem, který zůstává v závodě, je debutant na třítýdenní akci Karel Vacek z uskupení Team Corratec – Selle Italia. Aktuálně se nachází na 91. pozici s více než dvěma hodinami ztráty na čelo.

Fialový dres pro lídra bodovací soutěže drží domácí Jonathan Milan, ten modrý pro nejúspěšnějšího vrchaře je v rovněž italských rukou Davideho Baise. V kategorii jezdců do 25 let vládne Portugalec João Almeida.

Giro d’Italia pokračuje v úterý další horskou zkouškou, měřící 203 km. V závodě zůstává 132 účastníků z původních 176.

Zdroj: Giro d’Italia

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.