Spojte se s námi

Reprezentace

„Fotbal není záležitostí života a smrti. Je mnohem důležitější,“ aneb 50 let od momentu, kdy fotbalové utkání rozpoutalo válku

Zveřejněno

dne

Často se používá rčení, že politika do sportu nepatří. Proto se dnes trestají politická gesta ze strany fanoušků či hráčů. Přesto se někdy stále používají a fotbal a politika k sobě zkrátka nemají daleko. Od obojího pak není dlouhá cesta směrem k vlastenectví či nacionalismu, od čehož poté není daleko k válce. Toho je příkladem i tzv. Stohodinová válka z roku 1969.

Zdroj: checksbalances.clio.nl

Psal se rok 1969. Probíhala kvalifikace na Mistrovství světa, které se konalo následující rok v Mexiku. Jenže kvalifikační boje v oblasti Severní, Střední Ameriky a Karibiku sloučily do vzájemného souboje dvě země, mezi nimiž nepanovaly zrovna přátelské vztahy – Honduras a Salvador. Už před vzájemnými zápasy se čekalo, že budou problémy, a to z mnoha různých důvodů. To se také potvrdilo, když nakonec došlo k ozbrojenému konfliktu. Abychom však pochopili důvod konfliktu a jeho vyhrocení, musíme se podívat na kontext a příčiny, jelikož fotbal v tomto případě byl pouze katalyzátorem a vyvrcholením sporů. Rozhodně nebyl tím hlavním důvodem, proč se válka vedla.

Proč mezi sebou tyto země vlastně měly nedobré vztahy? Honduras má přibližně pětkrát větší území než Salvador, navíc je mnohem méně osídlen a v 60. letech minulého století měl dokonce téměř jen poloviční počet obyvatel oproti Salvadoru. Salvador tak trpěl nedostatkem volné půdy, zatímco v Hondurasu volné půdy bylo hodně a většina se nevyužívala. Takto to však bylo od začátku 20. století a není tak divu, že Salvadořané nelegálně migrovali do Hondurasu. Především pak do pohraničních oblastí, kde si zabírali nikým nevlastněnou půdu, často ilegálním způsobem.

Dospělo to do takové fáze, že v roce 1969, v němž později vypukla válka, bylo v Hondurasu okolo půl milionů migrantů ze Salvadoru a tvořili téměř 20 % rolnické populace v zemi. To samozřejmě způsobovalo národnostní spory o pohraniční území a také značnou dávku napětí mezi oběma národy. Honduraská vláda se pokusila situaci vyřešit pozemkovou reformou a zestátněním pozemků. Poté ji rozdala vlastním obyvatelům a Salvadořané museli své pozemky opustit, i v případě, že za ně zaplatili. Jak už to v takových případech bývá, nucené vystěhovávání provázely násilnosti a všelijaké negativní incidenty, které v Salvadoru vyvolaly odpor nejen vlády, ale také veřejnosti. Situace se tak vyostřila.

Po návratu z Hondurasu do své vlasti tak Salvadořané říkali své příběhy o násilném vyhánění a nespravedlnostech, kterých se vůči nim Honduras dopustil. To vše samozřejmě zaplavilo salvadorská média a nepsalo se o ničem jiném. Salvador si poté začal klást nároky na půdu, jíž obývali právě vyhnaní Salvadořané. Hrozila válka a tu rozpoutala právě fotbalová klání.

Zdroj: twimg.com

Nyní ale zpět k fotbalu. Jak Honduras, tak i Salvador, dokázaly ze svých kvalifikačních skupin postoupit z prvních míst a v druhé fázi kvalifikace je čekalo vzájemné dvojutkání. První ze zápasů se hrál 8. června 1969 v Hondurasu. Ještě den před utkáním byli hráči Salvadoru ubytovaní v hlavním městě svého soupeře a příliš se do dne, kdy se odehrál první z duelů, nevyspali. Fanoušci Hondurasu jim házeli kamení do oken, odpalovali petardy, troubili svými auty, křičeli urážlivé slogany. Zkrátka celou noc dělali vše proto, aby se soupeřovi hráči nevyspali. To se jim zřejmě také podařilo, jelikož Honduras zvítězil nad Salvadorem 1:0 a do druhého utkání mohl jít s chladnou hlavou.

Jenže Salvadořané nesli prohru těžce. Koneckonců šlo o národní hrdost v souboji států, které se neměly v lásce. Porážku neunesla například teprve osmnáctiletá Amelia Bolaños, která si v živém přenosu televizního vysílání prostřelila srdce otcovou pistolí. To samozřejmě nenávist a nacionalistickou vášeň akorát posílilo. Navíc pohřeb Amelie byl vysílán v televizi, v čele pohřebního průvodu šla se salvadorskou vlajkou vojenská čestná stráž a dokonce i prezident s vládními představiteli. Z nacionalismu bylo vytěženo maximum a při odvetném utkání se dala očekávat těžká odplata a k té také došlo.

Když pak v noci ze 14. na 15. června 1969 dorazili Hondurasané na odvetu do Salvadoru, čekalo je peklo. Nepokoje dokonce vedl generál salvadorské armády Jose Alberto Medrano. Došlo opět k rozbíjení hotelových oken, jenže to byl pouze začátek. Dovnitř Salvadořané totiž házeli vajíčka, mrtvé krysy a celkově zkažené maso spolu s rozkládajícími se těly různých zvířat. Hráči tak museli najít dočasný azyl na velvyslanectví své země.

Před utkáním dokonce pořadatelé a organizátoři utkání zapálili před očima hráčů i fanoušků honduraskou vlajku, na jejíž místo pověsili špinavý hadr. Na stadionu navíc nechyběly automatické zbraně. Salvador navíc zvítězil, když svého soupeře přejel 3:0. Nelze se moc divit, že vyděšení fanoušci Hondurasu po utkání ihned utíkali k hranicím státu. „Měli jsme zatracené štěstí, že jsme prohráli. Kdybychom nějakým zázrakem vyhráli, hráči by nepřežili,“ komentoval výsledek utkání trenér hostujícího Hondurasu.

Po odvetném utkání musely být stovky lidí hospitalizovány v nemocnicích a několik lidí bylo zabito. Následně byla uzavřena hranice mezi oběma státy. Díky tomu, že na utkání to bylo 1:1, se však musel hrát třetí zápas. Ten se odehrál na neutrální půdě – 26. června 1969 v Mexiku.

Zdroj: twimg.com

Na neutrální půdě se muselo utkání odehrát především kvůli bezpečnostním důvodům. V obou zemích totiž probíhaly národnostní nepokoje. Zapalovaly se obchody cizinců, oba tábory vedly kampaně plné nenávisti, pomluv a urážek. Prezident Salvadoru dokonce měl proslov k trenérovi národního týmu: „Musíte bránit národní barvy, protože tento zápas bude za naši národní důstojnost,“ upozorňoval prezident, že nejde jen o fotbal. V den utkání navíc salvadorská vláda obvinila Honduras z genocidy salvadorských přistěhovalců.

Zápas se rozhodně neodehrál v důstojných podmínkách. Stadion byl rozdělen tak, že na jedné straně byli fanoušci Hondurasu, na druhé straně fanoušci Salvadoru. Prostor mezi nimi střežilo na 5 tisíc mexických policistů s obušky. Utkání pak skončilo výhrou Salvadoru, který po prodloužení zvítězil 3:2, díky čemuž se dostal do třetí fáze kvalifikace. V té narazil na Haiti, přes které se nakonec dokázal kvalifikovat na finální turnaj.

Jenže postup pro Salvador nebyl dost. Třetím utkáním nenávist a ani nepokoje neskončily. Hned po zápase oba celky přerušily veškeré styky. Jak to nakonec dopadlo? Tak, že se 14. července, tedy o necelé tři týdny později, nad Hondurasem objevila salvadorská vojenská letadla. To znamenalo vypuknutí opravdové a té pravé války.

Zdroj: hondurasisgreat.org

V konfliktu měl zpočátku navrch Salvador. Byl lépe vyzbrojený. Jenže Hondurasu se povedly letecké nálety na salvadorské elektrárny a ropné rafinerie. Oběma stranám pak začala brzy docházet munice a tak 18. července, přibližně 100 hodin od zahájení války, byla zastavena palba. Další dva dny se realizovala dohoda o ukončení války. K uzavření oficiálního míru došlo o 11 let později.

Během války byly ztráty na obou stranách. Na straně Salvadoru zemřelo okolo 900 lidí, většinou šlo o civilisty. Více než 300 tisíc Salvadorců bylo vyhnáno ze svých domovů v Hondurasu. Na straně Hondurasu padlo zhruba 250 vojáků a přes 2000 civilistů. Celkově se odhad zemřelých pohybuje v rozmezí 2-6 tisíc. Boje probíhaly převážně právě v Hondurasu, takže spousta lidí přišlo o střechu nad hlavou. Oficiální hranice mezi oběma státy nebyla doposud přesně určena a vymezena.

Salvadorští migranti, jež přežily deportace do koncentračních táborů, se tak mohli vrátit do své rodné země. Koncentrační tábory mimojiné často bývaly budovány na stadionech. Po návratu do vlasti se ale tito migranti nedočkali žádného přivítání. Naopak skončili povětšinou v extrémní chudobě. Tento problém se týkal zhruba 60 – 130 tisíc lidí. Protože Salvador tyto problémy nedokázal vyřešit, v letech 1979 – 1992 zde probíhala občanská válka, v níž zemřelo přes 75 000 lidí.

Až doposud mezi oběma státy jsou velmi napjaté a křehké vztahy. V Hondurasu však nadále žije spousta Salvadorců, kteří během občanské války utekly ze země. Od dob války se oba celky ve fotbalovém utkání již několikrát setkaly a k dalším větším konfliktům nedošlo. Doufejme, že se to v budoucnosti nezmění a vše nadále bude probíhat bez větších komplikací.

Reklama
Klikněte pro komentář

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Bundesliga

V 16 letech odmítl Spartu, aby se nezkazil. Radši jsem šel do Drážďan, říká Vasil Kušej

Zveřejněno

dne

Devatenáctiletý útočník Vasil Kušej hovoří o odmítnutí českých klubů, ale také Sparty a začátcích v jiné zemi. Již od 16 let působí nadějný český útočník v německých Drážďanech, kde ho nyní čeká velká výzva, protože udělal oficiální krok do A-mužstva, kde se chce prosadit a střílet branky jako na evropském šampionátu do devatenácti let, kde vstřelil jediný český gól.

zdroj: www.saechsische.de

V 15 letech jste přestoupil z Ústí nad Labem do německých Drážďan. Jaké to pro vás bylo v tomto věku jít do cizí země?

Ze začátku to pro mě bylo velmi rychlé a hektické. Samozřejmě jsem měl trochu strach, ale věděl jsem, že tam jdu s kamarádem, který uměl výborně jazyk a ze začátku všechno zařizoval. Samozřejmě včetně lidí z klubu, kteří se o nás velmi dobře starali a všechno co jsme vyžadovali či potřebovali, tak nám zařizovali.

Jak jsem řekl, začátek nebyl jednoduchý, ale velkou výhodou bylo, že jsem jezdil každý den domů do Ústí nad Labem, takže to byl takový malý plus, že jsem se každý den vracel tam, kde to znám. Když se teď podívám zpátky, tak to nebyl jednoduchý krok, ale zvládl jsem to.

Jak jste si poradil s němčinou?

Musím upřímně říct, že první sezóna byla velmi náročná, ale postupem času jsem se do toho dostával.

S kým jste šel z Ústí nad Labem do Drážďan?

Ze začátku jsem tam šel s Jáchymem Bechyněm, který nyní hraje opět v Ústí nad Labem. 

Měl jste prý nabídky od českých top klubů. Proč jste zvolil zrovna Drážďany?

Měl jsem nabídku od Sparty, zkusil jsem si Teplice, ale když jsem zvažoval nabídku Sparty a Drážďan, tak jsem zvolil méně hektickou variantu, protože jsem od kluků z reprezentace věděl, že ve Spartě je to velmi hektické a jsi více na očích než u dalších českých klubů v první lize. Když to řeknu na rovinu, tak jsem se nechtěl zkazit, proto sem raději zvolil zahraniční klub.

Představ se nám, jakým jste typem fotbalisty?

Jsem vítězný typ. Rád dávám branky. Jsem kluk, který se potuluje po hřišti a čeká na správný moment. Nechodím moc do hlavičkových soubojů z důvodu mojí výšky.

Kdybyste měl spontánně říct, jakému hráči se herně podobáte. Kdo to je?

Mario Götze.

Jak jste nyní spokojený v Drážďanech?

Jsem velmi spokojený. Starají se o mě nejlépe, jak to jde. Myslím si, že takovou péči bych jen tak v České republice nedostával, protože máme v klubu opravdu nadstandardní péči.

Jaké mte plány a cíle pro tuto sezónu?

Z hlediska klubu mám cíle pro tuto sezónu jasné. Chci se prosadit do áčka. Chtěl bych dostat šanci a postupně času se zapracovávat. A z hlediska České reprezentace bych se chtěl prosadit do jednadvacítky.

Prožil jste neúspěšné mistrovství Evropy do 19 let. Jak byste hodnotil tento turnaj?

Upřímně jsem pořád smutný a je mi to líto. Měli jsme určité cíle, které jsme nesplnili, ale celkově dostat se na Euro je úspěch.

Přešli jsme v kvalifikaci o Euro přes mistry světa, chyběli tam Němci a fotbalové státy, které patří do špičky Evropy. My jsme se tam se štěstím dostali a už jenom to byl úspěch.

Dostali jsme sice relativně lehkou skupinu, což si právě všichni mysleli, že bychom měli postoupit v klidu, ale já jsem říkal, že to nebude jednoduchá skupina, a že bude velmi těžké právě proto postoupit, protože soupeři vypadají relativně jako přijatelní soupeři až samozřejmě na Francii.

Když udělám celkový shrnutí, tak chybělo štěstí, branky a bez vítězství se nedá postoupit.

Stal jste se jediným střelcem České reprezentace, když jste proti Irsku patičkou vyrovnával na 1:1. Jaký to byl pocit?

Pocit to byl pochopitelně úžasný. Dát gól na Euru, to nemůže jen tak někdo říct. Byl to můj sen si zahrát na Euru, ještě jsem navíc vstřelil branku, takže jsem si splnil můj dětský sen, ale jak už jsem jednou říkal, tak bych raději vyměnil tuhle branku za postup. To by byl lepší pocit, než tu nyní sedět a vyprávět jaký jsem dal gól, ale bohužel jsme nepostoupili.

zdroj: galerie.fotbal.cz

Jaké pro vás bylo účinkovat na tomto turnaji, kde jste měli možnost si zahrát proti těm nejlepším týmům jako je Francie?

Celkově pocit hrát na Euru je výborný. Jedná se o velmi dobrou zkušenost. Na těchto turnajích bývají top týmy, se kterými jsme měli možnost se konfrontovat, právě jako s Francií.

Další reprezentace jako Španělsko, Portugalsko, Itálie jsou plné hráčů, kteří hrají a nastupují v nejlepších a největších klubech na světě.

Máte nějaký sportovní vzor?

Můj vzor je Lionel Messi.

Pracujete na sobě nějak mimo fotbalové hřiště v podobě osobního rozvoje?

Chodím velmi často po tréninku na masáže, navštěvuji fyzioterapeuta a rehabilitační centrum. Dále pracuji s kondičním trenérem.

Co se týče protahování, tak pracuji s určitými částmi těla, abych předcházel únavě, přetížení a zranění, takže si myslím, že celkově se o sebe starám velmi dobře.

Pokračovat ve čtení

Reprezentace

Messi už zná svůj trest za výroky na Copa América, v reprezentaci si nezahraje tři měsíce

Zveřejněno

dne

Od

Kapitán argentinské reprezentace Lionel Messi už zná trest za své výroky po semifinále mistrovství Jižní Ameriky. Tři měsíce nesmí hrát mezistátní zápasy.

Embed from Getty Images

Těsně po zápase Argentiny proti Chile obvinil dvaatřicetiletý útočník pořadatele z korupce. Včetně stopky na tři měsíce musí Argentinec zaplatit pokutu ve výši 50 tisíc dolarů (asi 1,16 milionů korun).

Messi tak přijde o přátelské zápasy s Chile, Mexikem a Německem. Kvalifikaci na mistrovství světa v roce 2022 stihne.

Argentinci skončili na Copa América třetí, semifinálový duel proti Chile Messi nedohrál, jelikož obdržel červenou kartu. Pro bronzovou medaili si nepřišel.

Pokračovat ve čtení

Reprezentace

Čeští fotbalisté klesli v žebříčku FIFA. Lídrem je nadále Belgie

Zveřejněno

dne

Česká fotbalová reprezentace opět v žebříčku FIFA klesla. Před měsícem ještě byla na nejlepší pozici za poslední dva roky, nyní se ale znovu propadla. Aktuálně nejlepším národním týmem je Belgie, kterou ale rychle stíhá Brazílie.

Embed from Getty Images

Čeští fotbalisté neodehráli v uplynulém měsíci ani zápas, přesto znovu poklesli. Tentokrát o dvě pozice, a to na 43. příčku. Za tento pokles může africký šampionát, který vyvrcholil minulý týden.

Před české reprezentanty se totiž dostali vítězové Afrického turnaje národů Alžířané, kteří poskočili o 28 míst na 40. pozici a zaznamenali největší posun v rámci celého žebříčku. Dále nás odsunuli Nigerijci (posun o 12 míst, 33. pozice) a Maročané (posun o 6 míst, 41. pozice). O jednu příčku kupředu jsme se dostali díky nepříliš povedeným výkonům Kostariky na Zlatém poháru.

Belgie vloni v září dotáhla v čele pořadí Francii a od října žebříčku vévodí. Druhá Brazílie díky vítězství na jihoamerickém mistrovství ztrácí na čelo pouhých dvacet bodů. V červnu druhá Francie klesla na třetí místo, ale jen o osm bodů za Kanárky. Naopak Uruguay se po jihoamerickém šampionátu posunula na pátou pozici a Kolumbie o pět míst na osmou příčku.

Slovensko se nikam neposunulo a stále se nachází na 31. pozici. Naši soupeři v kvalifikaci na EURO 2020 se také příliš žebříčkem nepohybovali. Anglie 4., Černá Hora 53., Bulharsko 57., Kosovo 121. Celý žebříček je k vidění zde.

Pokračovat ve čtení
Reklama

Ruik Football Talk

Reklama

Oblíbené