Spojte se s námi


Fortuna liga

Finanční analytik: 3. Díl – FK Teplice, a.s. – Skláři

Publikováno

dne

Třetí díl seriálu o hospodaření fotbalových klubů je o Teplickém fotbalovém klubu. Klubu založeném v roce 1945 a hrajícím „Na Stínadlech“.  Teplice hrají první ligu od sezony 1996/1997, což z nich dělá tradiční prvoligový klub, který se pravidelně pohybuje v horní polovině tabulky. Nejlepším umístěním pak bylo 2. místo z roku 1999. Jedná se o klub bez výrazných problémů a ambiciózních prohlášení.

zdroj: fkteplice.cz

Jak se daří klubu, který poslal do světa Alexe Krále či Edina Džeka?

Klub vlastní ze 100 % nadnárodní sklářský holding AGF EUROPE se sídlem v Belgii. Holding má v Česku – v Teplicích pobočku, která vyrábí sklo zejména pro automobilový průmysl a má roční tržby přes 15 miliard korun. Takto silného partnera má v Česku opravdu málokterý klub. 6 % vlastní skrz Střední školu AGC, a.s., v její výroční zprávě se dočteme, že si podíl v klubu cení na 7.7 mil. Kč. To by znamenalo, že hodnota celého klubu je kolem 122 milionů korun. Je to reálné? Ve vedení klubu aktuálně najdeme pány Šedlbauera, Sehnala a Hynka, sportovní ředitel je Štěpán Vachoušek.

Zmíněný stadion „Na Stínadlech“ vlastní klub již od roku 1973. Stadion má na české poměry obrovskou kapacitu – více než 18.000 sedících diváků a je v Česku třetím největším po Edenu a Letné. Klub jej má zcela ve svém majetku a nepoužívá jej ani jako zástavu pro banky. Klubu patří také dvě tréninková hřiště v sousedství stadionu. Vedlejší krytou halu vlastní město.

Pojďme se podívat na hospodaření klubu. Poslední zveřejněné výkazy jsou za kalendářní rok 2018. V sezoně 2017/18 skončily Teplice osmé. V loňské sezoně byly po podzimu také na osmém místě.

Klub disponoval celkovým majetkem ve výši 168 mil. Kč. Z toho byl na 118 mil. Kč ceněn stadion a na 29 mil. Kč přilehlé pozemky a tréninkové plochy. 5.7 mil. Kč mají Teplice v běžném fotbalovém materiálu a vybavení. Zboží (merch) na skladě pro prodej mají za 200 tis. Kč (připomeňme, že Bohemka měla zboží na skladě za více než tři miliony). Pohledávky z obchodních vztahů, tedy zejména příjmy z reklamy a nedoplatky za hráče jsou ve výši 6 mil Kč. Finanční prostředky (hotovost a zůstatek na účtech) byly na konci roku 2018 ve výši 1.5 mil. Kč.

Jaké zdroje použil k financování? Opět zde vidíme jako zásadní zdroj základní kapitál. V případě Teplic se jedná o 160 mil. Kč, při majetku 168 mil. Kč, což znamená, že se jedná o další klub, který je zcela fixován na svého vlastníka. Klub eviduje kumulovanou ztrátu ve výši 39 mil. Kč. 10 milionů klub dluží svým dodavatelům a 28 milionů dluží společnostem v AGC skupině svého vlastníka. Z hlediska stability je na tom díky silnému vlastníku velmi dobře a skutečná výše závazků se tak pohybuje kolem 10 milionů korun.

Příjmům teplického klubu dominují transakce v rámci skupiny AGC. Dohromady se jedná o 38 mil. Kč, což je asi 50 % celkových příjmů. Podle informací z klubu se jedná především o pronájmy nebytových prostor (hřišť) a reklamy na stadionu. Dalších 22 milionů získala z prémií za účast v první lize, televizních práv a z reklamy pro další partnery. Na vstupném klub vydělal 4.7 milionu, dotace od města a státu byly ve výši 5.2 milionu, pronájem prostor tzn. stadionu pro kulturní akce 3.5 milionu. Naopak poměrně nízké jsou tržby za prodané hráče, odhadem kolem 4-5 milionů korun. Je třeba připomenout, že prodej Alexe Krále proběhl až v roce 2019, takže hospodaření ve sledovaném období je bez tohoto prodeje a příjmu z přestupu do Ruska. Celkové tržby dosahují 83 mil. Kč.

Jak klub utrácel? V roce 2018 přesáhly celkové náklady 100 mil. Kč, vč. nákladů na odpisy (7 mil.) a údržbu stadionu (3.5 mil. Kč). Na druhou stranu klub ušetřil, protože si nemusel stadion a další plochy pronajímat. Pro klub pracovalo 15 stálých zaměstnanců a až 120 brigádníků na dohodu. Náklady na lidské zdroje vyšly na 12 milionů. Vytápění, osvětlení a další náklady související s běžným provozoem vyšly na 8.3 mil. Kč. Nejnákladnější část provozu teplického klubu jsou hráčské smlouvy, tedy hráči. Na ty klub vynaložil 50 mil. Kč, což je polovina celého rozpočtu. Oproti předešlému roku se však povedlo snížit tyto náklady o bezmála 20 %. Vzhledem k tomu, že neodešly výrazné hvězdy, můžeme se domnívat, že se jednalo o změnu „sazebníku“ bonusů ve hráčských smlouvách.

Další náklady jako jsou výdaje za letní a zimní soustředění, náklady na auta, telefony či údržbu hřiště byly ve výši 12.5 milionu.

Po odečtení nákladů a od výnosů klubu zjistíme celkovou zisk či ztrátu. V Teplickém případě, to byla v roce 2018 ztráta, a to velmi vysoká: – 18 milionů korun.

Co se dá očekávat od hospodaření a od klubu v dalším roce? Vzhledem k neinvesticím do hráčského kádru budou teplice opět hrát v klidném středu tabulky. Příjmy se zvýší díky prodeji Alexe Krále do Slavie (za částku okolo 20 mil. Kč). Vzhledem k silnému vlastníku nebude případná další ztráta velkým problémem. Zároveň v klubu však není ambice na lepší ligové umístění. Ve výroční zprávě se sice píše o útoku na evropské poháry, ale ten je myslitelný snad jen z prostřední nadstavbové skupiny. Ještě v nedávné době se klub pokoušel získávat talentované hráče z Balkánu, které v některých případech dále úspěšně prodal (Džeko, Mahmutovič a další). Tuto cestu klub podle všeho opustil. Poslední příchody svědčí spíše o návratu k československému kádru. Aktuálně nejhodnotnějším hráčem je 31letý Jakub Řezníček za 650 tis. euro (dle Transfermarkt.de).

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.